Występowanie oraz polimorfizm genów kodujących syntezę autotransporterów proteaz serynowych (SPATE) wśród bakterii Escherichia coli wywołujących biegunki u dzieci w regionie Gdańska

W grupie 96 szczepów bakterii Escherichia coli wyizolowanych w rejonie Gdańska od dzieci z biegunką zbadano obecność oraz polimorfizm sekwencji genów kodujących grupę białek o wspólnej nazwie: SPATE (Serine Protease Autotransporters of Enterobacteriaceae). Za pomocą analizy restrykcyjnej zidentyfikowano 8 różnych genów kodujących białka z tej grupy. Obecność jednego genu stwierdzono w 39 szczepach, w 15 szczepach występowały dwa, a w 3 trzy różne geny. Analiza kombinacji występowania genów kodujących SPATE, w badanej grupie szczepów pozwoliła na wyodrębnienie aż 17 różnych genotypów. Badanie polimorfizmu SPATE może stanowić doskonałe uzupełnienie innych technik stosowanych w badaniach filogenetycznych patogennych E. coli.