Praca poświęcona jest zjawisku propagacji fal sprężystych w trójwymiarowych układach ramowych. W ramach teorii belek Timoszenki formułuje się wielowęzłowy element belkowy klasy C0 z sześcioma inżynierskimi stopniami swobody w każdym węźle. Zakłada się, że elementy są wykonane z jednorodnego, izotropowego materiału liniowo sprężystego. Zasadniczym celem artykułu jest sformułowanie szybkiego i wydajnego schematu całkowania po czasie. Zaproponowany algorytm wykorzystuję specyficzną strukturę macierzy elementowych wynikającą z transformacji między układem lokalnych osi elementu a globalnych osi konstrukcji. Dalsze zwiększenie efektywności opracowanego schematu uzyskuje się w wyniku całkowania macierzy elementowych przy pomocy kwadratury Lobatto. Na przykładzie konstrukcji ramowej przeprowadzono porównanie rozwiązań z wynikami uzyskanymi przy pomocy wielowęzłowego elementu kratowego. Omówiono zastosowanie przedstawionego sformułowania do detekcji uszkodzeń w układach ramowych.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
angielski
Rok wydania