Non-linear FEM analysis of earthquake-induced pounding between the main building and the stairway tower of the Olive View Hospital

Celem artykułu jest dokładna, trójwymiarowa analiza MES dotycząca zderzeń pomiędzy budynkiem głównym a konstrukcją wolnostojącej klatki schodowej szpitala Olive View podczas trzęsienia ziemi San Fernando w roku 1971. Wyniki analizy pokazują, iż kolizje mogą prowadzić do znacznego wzrostu odpowiedzi lżejszej konstrukcji klatki schodowej, powodować uszkodzenia w miejscach kontaktu oraz potęgować uszkodzenia u podstawy tej budowli. Z drugiej strony wyniki sugerują, iż odpowiedź cięższej konstrukcji budynku głównego szpitala, jak również natężenie uszkodzenia tej budowli, są jedynie nieznacznie zależne od efektu zderzeń.