DNA structure and integrity checkpoints in the cell cycle and their role in drug targeting and resistance of tumor cells to anticancer treatment

W artykule dokonaliśmy przeglądu literatury dotyczącej różnych typów uszkodzeń DNA indukowanych przez różne czynniki terapeutyczne w komórkach nowotworowych. Omówiliśmy także w jaki sposób aktywują różne typy punktów kontrolnych w cyklu komórkowym i w jaki sposób punkty te są regulowane przez inne szlaki sygnalizacji wewnątrzkomórkowej takie jak szlaki naprawy uszkodzeń DNA, stresu komórkowego i śmierci-przeżycia. W szczególności jednak przedyskutowaliśmy w jaki sposób działanie mechanizmów regulujących punkty kontrolne może być wykorzystane dla poprawienia specyficzności leków przeciwnowotworowych wobec komórek oraz zwiększenia wrażłiwości tych komóek na leki.