W rozdziale przedstawiono metodę diagnostyki detekcji uszkodzeń wewnętrznych uzwojeń transformatora trakcyjnego oparta na analizie strat mocy rozpraszanej wewnątrz transformatora. Straty mocy są powiekszane o szereg czynników świadczacych o uszkodzeniu transformatora takich jak: zwarcia zwojowe, asymetria uzwojeń, relaksacja naprężeń na stykach połaczeń, uszkodzenie izolacji pomiedzy blachami rdzenia itp. Proponowana metoda dokonuje porównania energii strat wyznaczonych bezposrednio na drodze pomiaru i obliczanych z modelu matematycznego transformatora sprawnego. Do tej analizy niezbedny jest referencyjny model obwodowy transformatora pracyjacy w czasie rzeczywistym. Badania ekspwermentalne kontrolowanych zwarć zwojowych poprawnie zweryfikowały słuszność założeń jak też i samą metodę.

Publikacja monograficzna
Typ
rozdział, artykuł w książce - dziele zbiorowym /podręczniku w języku o zasięgu międzynarodowym
angielski