W artykule przedstawiono modelowanie propagacji fal sprężystych przy pomocy metody elementów spektralnych na bazie płytowych elementów Mindlina. Zaletą tego sformułowania jest diagonalizacja macierzy mas wynikająca ze zgodności rozkładu węzłów elementu wzorcowego i fizycznego z położeniem punktów całkowania kwadraturą Gaussa-Lobatto-Legendre'a. W pracy przedstawiono symulacje propagacji fal giętnych wzbudzonych na jednej krawędzi płyty dla układu nieuszkodzonego oraz dla płyty z uszkodzeniami. Symulacje pokazały, że możliwe jest wykrycie uszkodzenia przez analizę fali odbitej od defektu na bliższym ramieniu płyty. Pokazały on także, że dostrzegalne są również odbicia od uszkodzenia na dalszym ramieniu płyty. W tym przypadku odbicia mają niewielkie amplitudy wynikające z licznych odbić i załamań się czoła fali przy przejściu przez narożnik. Przedstawiona metodyka symulowania propagacji fal sprężystych w elementach stalowych o złożonej geometrii pozwala na numeryczną optymalizację położenia wzbudników i czujników dla potencjalnych zastosowań ciągłej lub cyklicznej diagnostyki.

Aktywność konferencyjna
Typ
publikacja w wydawnictwie zbiorowym recenzowanym (także w materiałach konferencyjnych)
Rok wydania