Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Rola i dobór wstępnej obróbki surowych widm w analizie jakościowej i ilościowej z wykorzystaniem techniki spektroskopii bliskiej podczerwieni (NIR)

Spektroskopia bliskiej podczerwieni (NIR) wykorzystuje absorpcję promieniowania elektromagnetycznego w zakresie 12000-4000 cm-1, (780¬2500 nm). Absorpcja NIR pochodzi od nadtonów i drgań kombinacyjnych wiązań C-H, N-H, O-H. Widmo uzyskane techniką NIR jest unikatowym "odciskiem palca" badanej substancji, gdyż zależy zarówno od właściwości fizyko-chemicznych próbki jak i od stanu fazowego oraz postaci krystalicznej jej składników.Widma otrzymane tą technika są stosunkowo trudne w bezpośredniej analizie. Dlatego w celu wydobycia z widma użytecznych informacji stosuje się odpowiednie metody chemometryczne. Kluczowym etapem w opracowywaniu metod ilościowych i jakościowych jest wstępna obróbka widm. Technikami tymi należy posługiwać się bardzo ostrożnie, aby nie utracić informacji niezbędnych do właściwej interpretacji widm. Najczęściej stosowanymi technikami obróbki wstępnej są transformacja SNV, MSC, transformacja "offset correction", transformacja "detrend correction", transformacja widm do ich drugich pochodnych algorytmem Savitzky'ego-Golaya a także ważenie szumów, ważenie atmosferyczne oraz wygładzanie. Celem niniejszej pracy jest wykazanie wpływu transformacji widm surowych na efekt końcowy opracowywanych metod.

Autorzy

Informacje dodatkowe

Kategoria
Publikacja w czasopiśmie
Typ
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Język
polski
Rok wydania
2011

Źródło danych: MOSTWiedzy.pl - publikacja "Rola i dobór wstępnej obróbki surowych widm w analizie jakościowej i ilościowej z wykorzystaniem techniki spektroskopii bliskiej podczerwieni (NIR)" link otwiera się w nowej karcie

Portal MOST Wiedzy link otwiera się w nowej karcie