Reversible energy transfer between monomers and fluorescent dimers of rhodamine S in polyvinyl alcohol films

Bezpromienisty transfer energii i jej pułapkowanie jest analizowane dla rodaminy S domieszkowanej w foliach PVA. Z analizy wynika że fluoryzujące dimery rodaminy S grają rolę niedoskonałych pułapek energii wzbudzenia. Dla najwyższych koncentracji barwnika wyniki doświadczalne wydajności kwantowej i anizotropii emisji nie mogą być wyjaśnione przy pomocy modelu pomijającego transfer powrotny energii do monomerów. Uwzględnienie transferu powrotnego energii daje dobrą zgodność obliczeń z wynikami danych doświadczalnych. Bazując na tych obliczeniach można oszacować wybrane parametry charakteryzujące dimery rodaminy S w matrycach PVA. Pomiary wykonano zarówno w temperaturze pokojowej jak i w temperaturze podwyższonej.