Decydującym czynnikiem konstrukcyjnym wpływającym na działanie zespołów hydraulicznych w warunkach szoku termicznego jest luz pomiędzy współpracującymi elementami. Podczas wymiany ciepła ruchome elementy zespołu nagrzewają się szybciej od przepływającego gorącego oleju niż korpus (elementy nieruchome). Różnica wydłużeń liniowych elementów może spowodować wykasowanie luzu efektywnego podczas nagrzewania się zespołu. Konsekwencją zaniku luzu jest tarcie pomiędzy ruchomymi i nieruchomymi elementami zespołu, co daje ciepło, które przepływa bezpośrednio do elementów. Temperatura elementów ruchomych gwałtownie wzrasta i zwiększają się ich wymiary. Elementy te poruszają się nierównomiernie i dochodzi do ich uszkodzeń, a także uszkodzeń współpracujących elementów nieruchomych.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2011