W dymie tytoniowym wyróżnić można strumień główny, strumień poboczny oraz środowiskowy dym tytoniowy. Osoby biernie palące są narażone na działanie środowiskowego dymu tytoniowego, co jest równoznaczne z wypalaniem kilku papierosów dziennie przez osobę paląca. Ciąża oraz wczesne dzieciństwo są to okresy w czasie których dzieci powinny być najbardziej chronione przed wpływem dymu tytoniowego. Dym tytoniowy zawiera wiele związków toksycznych o niskiej masie cząsteczkowej oraz dobrej rozpuszczalności w wodzie, co powoduje, że bez trudu przenikają przez łożysko. Prenatalne narażenie na dym tytoniowy ma większy wpływ na zdrowie dzieci we wczesnych latach, niż narażenie postnatalne. Składniki ETS są głównym czynnikiem odpowiadającym za wzrost zachorowań i przypadków zgonów wśród dzieci.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2012