Celem artykułu jest zidentyfikowanie problemów oceny ryzyka w kontekście stosowania systemów elektrycznych / elektronicznych / programowalnych elektronicznych (E/E/PE) z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa funkcjonalnego i zabezpieczeń (ochrony). Zadaniem rozwiązań bezpieczeństwa funkcjonalnego jest efektywne redukowanie ryzyka wychodząc z poziomu nieakceptowanego. Ryzyko jest definiowane jako kombinacja prawdopodobieństwa wystąpienia szkody i krytyczności tej szkody. Ochrona polega na zabezpieczeniu szeroko rozumianych aktywów, włączając w to systemy E/E/PE lub przyrządowe systemy bezpieczeństwa SIS, od potencjalnych zagrożeń, w tym cyberataków. W artykule przedstawia się aktualne wyzwania i problemy metodyczne integrowania aspektów bezpieczeństwa funkcjonalnego i zabezpieczeń (ochrony) w systemach programowalnych do sterowania i zabezpieczania przemysłowych obiektów i systemów podwyższonego ryzyka.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
angielski
Rok wydania