Metale ciężkie stanowią główny składnik skorupy ziemskiej. Występują również jako zanieczyszczenia w różnych typach próbek środowiskowych. Część z nich stanowi składniki niezbędne dla organizmów żywych, ale zarówno ich niedobór jak i nadmiar jest niebezpieczny. Wyniki badań nad wpływem metali ciężkich na organizm ludzki przyczyniły się do wzrostu zainteresowania nad technologiami remediacyjnymi. Technologie te zapewniają możliwość oczyszczania gleby z metali ciężkich w oparciu o naturalne zdolności roślin do pobierania i gromadzenia szkodliwych substancji. W artykule przedstawiono dwie grupy roślin: (1) hiperakumulatorowe - charakteryzujące się zdolnością do akumulacji dużych ilości metali oraz (2) rośliny charakteryzujące się szybkim przyrostem biomasy i kumulacją szkodliwych substancji. Obydwie grupy mogą posłużyć jako skuteczne narzędzie w fitoremediacji i fitogórnictwie.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2012