Od wielu lat kwantyfikacja uszkodzeń DNA, wywołanych przez różne rodzaje promieniowania korpuskularno-falowego, jak i związków chemicznych, jest przedmiotem szerokich badań teoretycznych i eksperymentalnych. Badania te, mając na celu szczegółowe i dogłębne poznanie mechanizmów powstawania uszkodzeń wspomagają jednocześnie rozwój nowoczesnych terapii nowotworowych. Wstępne pomiary wykazały, że wiele z tych czynników może prowadzić do trwałego uszkodzenia cząsteczek DNA. Stało się jasne, że niezbędny jest rozwój technik eksperymentalnych umożliwiających badanie zarówno procesów prowadzących do uszkodzeń nici, jak i propagacji uszkodzeń związanych z pobudzeniem ośrodka, w którym znajduje się badana molekuła. Jednocześnie pojawił się również problem przewidywania w jaki sposób uszkodzenie wywołane przez czynniki zewnętrzne propaguje w podwójnej helisie cząsteczki DNA oraz w jaki sposób formowanie i akumulacja jej pojedynczych pęknięć wpłynie na powstawanie podwójnego, śmiertelnego dla komórki, pęknięcia cząsteczki DNA. W tej pracy najważniejsze modele probabilistyczne, opisujące powstawanie różnego typu uszkodzeń w niciach kwasu deoksyrybonukleinowego oraz propagację uszkodzeń zostały zebrane i porównane.

Publikacja monograficzna
rozdział, artykuł w książce - dziele zbiorowym /podręczniku o zasięgu krajowym
Rok wydania
2013