Artykuł przedstawia analizę, której celem było określenie płacy progowej (reservation wage) pracowników naukowo-dydaktycznych w warunkach hipotetycznego kontraktu wprowadzającego warunek jednoetatowości. Dane, na bazie których dokonano oszacowania zebrano poprzez badania ankietowe przeprowadzone wśród pracowników naukowo-dydaktycznych polskich uczelni publicznej w okresie od 28 lutego do 30 marca 2012 roku. Prezentowane w opracowaniu oszacowania płacy progowej otrzymano na dwa sposoby. W pierwszy poprzez bezpośrednią analizę statystyk opisowych szeregu szczegółowego, zaś drugi ustalając najlepiej dopasowany rozkład teoretyczny, którym okazał się rozkład Singh-Maddala. W obu przypadkach jako szukane wielkości przyjęto medianę. Wyznaczono płacę progową z osobna dla pięciu grup pracowników według podziału na zajmowane stanowisko. Na wysokość minimalnej akceptowalnej płacy oprócz zajmowanego stanowiska miały wpływ również inne czynniki. Statystycznie istotne różnice zaobserwowano ze względu na rodzaj uczelni, kategorię wydziału przyznaną przez MNiSW oraz fakt posiada lub nie posiadania dodatkowego dochodu.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2013