Źródła idei twórczych Ralpha Erskine'a

Publikacja przybliża biografię i projekty Ralpha Erskine'a, analizując źródła jego idei twórczych. Ralph Erskine (1914-2005) to angielski architekt, który przez większość swojego życia mieszkał i pracował w Szwecji. Zasłynął ze swego prospołecznego i proekologicznego podejścia do architektury. Źródeł jego idei twórczych trzeba poszukiwać w domu rodzinnym i szkole. Rodzice Erskine’a byli socjalistami i zwolennikami Towarzystwa Fabiańskiego. Erskine uczęszczał do szkoły prowadzonej przez kwakrów. Tam poznał ideały kwakierskie, będące fundamentem jego poglądów na temat miejsca człowieka w społeczeństwie oraz społecznej roli architektury. Na studiach architektonicznych zaprzyjaźnił się z Gordonem Cullenem. Po ich ukończeniu pracował u Louisa de Soissonsa przy projekcie Welwyn Garden City. Do Szwecji, która pociągała go ze względu na rozwój bliskiej mu ideowo spółdzielczości, wyjechał tuż przed II wojną światową. Tu w pracy zawodowej mógł w pełni i konsekwentnie rozwijać humanistyczne, prospołeczne i proekologiczne podejście do projektowania.

Publikacja monograficzna
rozdział, artykuł w książce - dziele zbiorowym /podręczniku o zasięgu krajowym
Rok wydania
2016