Badania przeprowadzone w Katedrze Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej na przestrzeni ostatnich kilku lat, pokazały wszechstronność pochodnych kwasu neopentylidenofosforoditiowego. Dotychczasowe wyniki badań doprowadziły mnie do opracowania nowych strategii syntetycznych, umożliwiających otrzymywanie związków zawierających wiązanie C-S o hybrydyzacji atomu węgla sp oraz sp2. Analizując wyniki badań opracowałam trzy metody syntezy sulfidów S-alkinylowych. Były to reakcje acetylenków miedzi(I) z symetrycznym disulfidem kwasu neopentylidenofosforoditiowego, reakcje acetylenków litu z niesymetrycznymi pochodnymi kwasu fosforoditiowego oraz reakcje acetylenków litu z tiosulfonianami. Ponadto, ze względu na rosnące zainteresowanie związkami zawierającymi ugrupowanie -S-CH=CH2- opracowałam diastereoselektywną redukcję otrzymanych sulfidów S-alkinylowych do (Z)-sulfidów winylowych. Ponadto, opracowałam oraz zoptymalizowałam warunki reakcji sulfenylowania indoli w pozycję C2. Opracowane metody syntezy wiązania S-C o hybrydyzacji atomu węgla sp oraz sp2 charakteryzują się wysokimi wydajnościami otrzymanych produktów, ponadto łagodne warunki reakcji tolerują zastosowanie szerokiej gamy grup funkcyjnych.

Doktoraty, rozprawy habilitacyjne, nostryfikacje
Typ
praca doktorska pracowników zatrudnionych w PG oraz studentów studium doktoranckiego
Rok wydania