W niniejszej pracy zaproponowano nową architekturę sieci neuronowej wykorzystującej dwucentrowe radialne funkcje bazowe w warstwie ukrytej (funkcje DRB). Kształt funkcji DRB opracowany został pod kątem klasyfikacji pojedynczych uszkodzeń parametrycznych układów elektronicznych analogowych. Zastosowanie funkcji DRB pozwala na kilkukrotne zmniejszenie liczby neuronów w warstwie ukrytej w porównaniu do sieci neuronowej z radialnymi funkcjami bazowymi Gaussa (funkcjami RB). Jednocześnie uzyskuje się poprawę diagnozowalności testowanego układu poprzez zmniejszenie błędu klasyfikacji uszkodzeń parametrycznych. W artykule przedstawiono wyniki symulacji przeprowadzonych dla filtru pasmowo-przepustowego 6. rzędu.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2006