Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2002
Show all-
Degradation of polyurethanes in sea water
- Maria Rutkowska
- Katarzyna Krasowska
- Aleksandra Heimowska
- Izabela Steinka
- Helena Janik
Oceniono degradowalność różnych poliuretanów w wodzie morskiej Bałtyku. Porównano te dane z wynikami stopnia degradacji poliuretanów w wodzie morskiej z dodatkiem azydku sosowego. Ocenę stopnia degradacji przeprowadzano na podstawie pomiarów zmian masy, właściwości mechanicznych i morfologii przed i po procesie degradacji. Wykazano, że różna podatność na degradację poliuretanów w wodzie morskiej związana jest z ich odmiennym stopniem usieciowania.
-
Delay integro-differential equations of mixed type in Banach spaces
- Tadeusz Jankowski
Praca zawiera warunki dostateczne na istnienie ekstremalnych rozwiązań problemów różniczkowo-całkowych typu opóźnionego z warunkami początkowymi. Powyższe zagadnienia rozważa się w przestrzeniach Banacha. Stosując metodę iteracji monotonicznych dowodzi się istnienie rozwiązania. Pewne nierówności różniczkowo-całkowe są też badane. Praca zawiera przykłady ilustrujące otrzymane wyniki.
-
Denudation - a convenient method of isolation and enrichment of analytes
- Adam Kloskowski
- Michał Pilarczyk
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono: podstawy teoretyczne techniki denudacyjnej; rozwiązania konstrukcyjne podstawowych typów urządzeń denudacyjnych; obszar praktycznego wykorzystania technik denudacyjnych.
-
Dependence of cavitation performance of superficial iron alloys on the sub-strate
- Marek Szkodo
- Bolesław G. Gireń
Wykazano zależność odporności kawitacyjnej laserowo wytworzonych i elektrodąotuloną napawanych powłok od rodzaju podłoża. Napoiny wykonywano na stali 45, 2H13, 0H18N9 i na żelazie Armco.
-
Dependence of the charge carries photogeneration yield on the bimolecular recombination in tetracene layers
- Małgorzata Franz
- Jan Godlewski
Badano mechanizmy generacji nośników ładunku dwóch znaków w warstwie tetracenu. Rezultaty pomiarów doświadczalnych oraz prowadzona analiza wykazały, że rekombinacja wpływa znacząco na produkcję nośników ujemnych.
-
Design of cum driven hydrostatically discharged commutation unit of a new axial pump.
- Leszek Osiecki
Przedstawiono analizę wpływu zarysu krzywki sterującej mechanizmem rozrządu na własności pompy. Przeanalizowano zarysy sinusoidalne i złożone. W oparciu o wyniki analiz wytypowano optymalny zarys krzywki sterującej.
-
Design of highly linear tunable CMOS OTA for continuous-time filters
- Sławomir Kozieł
- Stanisław Szczepański
W pracy przedstawiono analityczną metodę projektowania wzmacniaczy transkon-duktancyjnych CMOS o bardzo dobrej liniowości. Zaproponowano dwie wersje układu różniące się umiejscowieniem dodatkowej pary różnicowej służącej do kompensacji nieliniowości charakterystyki przejściowej. Praca zawiera wyniki symulacji pełnych wersji obu układów otrzymane przy użyciu symulatora SPICE.
-
Design of highly linear tunable CMOS OTA using a linearizing differentialpair in the output stage.
- Sławomir Kozieł
- Stanisław Szczepański
W pracy przedstawiono analityczną metodę projektowania wzmacniaczy transkonduktancyjnych CMOS o bardzo dobrej liniowości. Praca zawiera również wyniki symulacji pełnej wersji zaprojektowanego układu otrzymane przy użyciu symulatora SPICE.
-
Design of quarter-wave compact impedance transformers using coupled transmission lines
- Jerzy Chramiec
- Marek Kitliński
Przedstawiono porównanie wyników symulacji jedno i wielosekcyjnych transformatorów impedancji budowanych w postaci struktur wykorzystujących idealnenie sprzężone linie transmisyjne, idealne sprzężone symetryczne linie transmisyjne oraz rzeczywiste sprzężone linie mikropaskowe. Pokazano, że możliwa jest konstrukcja transformatorów impedancji o bardzo dobrych parametrach technicznych wykorzystująca sprzężone linie mikropaskowe, pomimo różnych prędkości fazowych rodzaju parzystego i nieparzystego występujących w tego typu strukturze. Wnioski potwierdzono drogą weryfikacji eksperymentalnej przy częstotliwości f=1GHz.
-
Designing a magnetoacoustic emission measurement configuration for measurement of creep damage in power plant boiler tubes
- Bolesław Augustyniak
- Marek Chmielewski
- Leszek Piotrowski
- J. Marty Sablik
Opisywane są własności skonstruowanego detektora emisji magneto-akustycznej (EMA) służącego dla pomiaru stopnia degradacji rurociągów w przemyśle energetycznym. Specjalna budowa biegunów magnesu umożliwia ich dopasowanie do zakrzywionych powierzchni. Układ pomiarowy pozwala na badanie natężenia EMA dla pola wzdłuż osi rury, a także w kierunku obwodowym. Wykazano, iż możliwa jest detekcja zmiany stopnia degradacji materiału na obwodzie rury.
-
Detecting defects in object-oriented diagrams using UML-HAZOP
- Janusz Górski
- Aleksander Jarzębowicz
Artykuł dotyczy metody wykrywania defektów w dokumentacji oprogramowania wykonywanego z zastosowaniem notacji UML. Metoda ta, nazwana UML-HAZOP, jest adaptacją metody HAZOP szeroko stosowanej w stosunku do systemów związanych z bezpieczeństwem. Metoda ta jest ukierunkowana na wykrywanie anomalii w dokumentacji projektowej na drodze analizy ''przepływów'' pomiędzy komponentami badanego systemu. Adaptacja metody do badania oprogramowania polega na nadaniu właściwej, ukierunkowanej na specyfikację wybranego poziomu dokumentowania oprogramowania, interpretacji ''przepływom'' oraz ich anomaliom. W obecnej postaci metoda UML-HAZOP koncentruje się na diagramach klas. Dalsze prace zmierzają do jej rozszerzenia na pozostałe modele związane z UML. W artykule przedstawiono metodę UML-HAZOP oraz wyniki eksperymentów związanych z jej zastosowaniem do dwóch rzeczywistych systemów: systemu biblingowego oraz systemu zarządzania firmą.
-
Detection of dental lessions by means of immittance measurements - an in vitro study
- Jerzy Wtorek
- Lech Józefiak
- Michal Penkowski
- Barbara Kochańska
- Bart Truyen
- Peter Bottenberg
W pracy przedstawiono stanowisko do badań in vitro przewodności tkanek zęba.
-
Detection of random transients caused by pitting corrosion
- Janusz Smulko
- Kazimierz Darowicki
- Artur Zieliński
Proces korozyjny może być badany za pomocą techniki szumu elektrochemicznego. Szum obserwowany jest jako fluktuacje prądowe i napięciowe w trójelektrodowym układzie pomiarowym. W celu stwierdzenia obecności korozji wżerowej wykonana została detekcja charakterystycznych sygnałów. Opracowany został algorytm oparty na analizie lokalnych zmian w spektrogramie rejestru prądowego. Spektrogram uzyskany został za pomocą krótkoczasowej transformacji Fouriera (STFT). Wykryte charakterystyczne dla korozji wżerowej sygnały zostały odfiltrowane. Filtracja zależna od czasu wykonana została z użyciem iteracyjnego algorytmu przedstawionego w pracy.
-
Detekcja i lokalizacja przecieków w rurociągach przemysłowych.
- Zdzisław Kowalczuk
- Keerthi Gunawickrama
Zadanie monitorowania przepływu mediów ciekłych lub gazowych przez rurociągi przemysłowe realizuje się za pomocą algorytmów obserwacji, skonstruowanych odpowiednio do nieliniowego modelu procesu transportowego, z zastosowaniem pomiarów ciśnienia i natężenia przepływu medium na krańcach nadzorowanego odcinka rurociągu. Uwagę skupiono na dwu metodach analitycznej redundancji i filtracyjnej generacji sygnału resztowego, będącego podstawą decyzji diagnostycznych systemu FDI (detekcji usterki, jej lokalizacji i estymacji natężenia wycieku): metodzie korelacyjno-modelowej FSA (wejściowo-wyjściowe podejście wrażliwe na usterkę) opartej na nieliniowym modelu dyskretyzowanym w przestrzeni czasu i odległości; oraz metodzie strukturalnego modelowania wycieków FMA, w której uproszczony nieliniowy dyskretny model przepływu osiąga się techniką linii charakterystycznych, a jego rozwiązanie uzyskuje się iteracyjną metodą numeryczną z zastosowaniem korekcyjnego kalmanowskiego obserwatora zmiennych stanu, wśród których uwzględnia się istnienie hipotetycznych usterek w postaci wycieków. Wykorzystuje się dwie metody adaptacji:bieżącą identyfikację efektywnego uogólnionego współczynnika tarcia (w zakresie FSA) oraz rozszerzony filtr Kalmana do linearyzacji na bieżąco modelu(wokół bieżąco estymowanego punktu pracy przy metodzie FMA). Praktyczne aspekty zbadano za pomocą eksperymentów symulacyjnych.
-
Determination of environmental pollutants in soil and sediments - some aspects of sample clean-up and GC analysis
- Łukasz Dąbrowski
- Hanna Giergielewicz-Możajska
- Łukasz Górski
- Marek Biziuk
- Jacek Namieśnik
- Bogdan Janicki
Przedstawiono wstępne wyniki badań nowej procedury analitycznej przeznaczonej do badań próbek i osadów dennych na zawartość związków organicznych (WWAPCB). Procedura składa się z następujących etapów: - ekstrakcji analitów z wykorzystaniem techniki ASE, - oczyszczania ekstraktów (kolumienki), - chromatograficznego rozdzielania i oznaczania analitów.
-
Determination of phenols in runoff
- Marzena Grynkiewicz
- Żaneta Polkowska
- Agata Kot-Wasik
- Jacek Namieśnik
Oznaczono poziom zawartości fenoli w próbkach wód spływnych zbieranych w 5 punktach usytuowanych w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych. Najczęściej stwierdzano obecność fenolu i 3,4-dimetylofenolu natomiast w najwyższych stężeniach występują fenol (120,3-911,6 ng/l), chlorofenol (613 ng/l) oraz p-nitrofenol (469,4 ng/l).
-
Determination of polycyclic aromatic hydrocarbons in bulk precipitation andrunoff waters in an urban region (Poland)
- Marzena Grynkiewicz
- Żaneta Polkowska
- Jacek Namieśnik
Oznaczono 16 wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w próbkach opadów atmosferycznych (10 stacji zbierania próbek) i wód spływnych (5 stacji) zbieranych na terenie Trójmiasta. Podjęto próbę ustalenia korelacji pomiędzy stężeniem analitów z grupy WWA i intensywnym ruchem pojazdów mechanicznych oraz sposobem ogrzewania mieszkań w okolicach punktu zbierania próbek.
-
Determination of reservoir decision rules during flood
- Tomasz Dysarz
- Jarosław J. Napiórkowski
W artykule opisano zastosowania metody sterowanego przeszukiwania losowego w zadaniu operacyjnego sterowania systemem zbiorników Nysy Kłodzkiej. Celem badań było zwiększenie dokładności uzyskiwanych wyników i efektywności obliczeń. Przetestowano kilka form reguł decyzyjnych i zaproponowano modyfikację analizowanej metody.
-
Determination of stability constants of complexes of selected amide ionophores with alkali metal cations
- Maria Bocheńska
- Igor Korczagin
Podano właściwości kompleksujące jony litowców czterech jonoforów typu amidów. Wyznaczono wartości stałych kompleksów z jonów Li+, Na+, K+ metodą potencjometryczną z zastosowaniem elektrod jonoselektywnych stosując dwie różne procedury: 1) stosując jako kation referencyjny TMA+, 2) stosując chromofor kompleksujący H+.
-
Determination of the amount of wash amines and ammonium ion in desulfurization products of process gases and results of related studies
- Marian Antoni Kamiński
- Daniel Jastrzębski
- Andrzej Przyjazny
- Rafał Kartanowicz
Przedstawiono metodę oznaczania tzw. amin myjących i ich produktów degradacji, włączając jon amonowy w wodach procesowych i ściekach wytwarzanych podczas odsiarczania gazów. W procesach rafinacji ropy naftowej zastosowano jonowymienną chromatografię cieczową z detektorem refraktometrycznym oraz tanią kationowymienną kolumnę HPLC. Otrzymane wyniki oznaczeń porównano z wynikami uzyskanymi przez miareczkowanie potencjometryczne. Przedstawiono charakterystykę i opis opracowania metody, a także przykłady wyników rutynowych oznaczeń amin, produktów degradacji, jonu amonowego w wodach procesowych i ściekach.