Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2002
Show all-
Kamienica gdańska po 1945 r.
- Grzegorz Bukal
Przedmiotem artykułu jest syntetyczna charakterystyka zespołu kamienic Głównego Miasta w Gdańsku, odbudowanych po 1945 roku. Wychodząc od opisu struktury przestrzennej kamienicy i jej przekształceń przed rokiem 1945 - autor opisuje stan zniszczeń, założenia i praktykę odbudowy; podejmuje próbę krytycznej systematyki powstałych form architektonicznych oraz subiektywnej oceny wyników całego przedsięwzięcia.
-
Kapilarność podkładu betonowego a odspojenia posadzek przemysłowych
- Marek Krzaczek
W artykule omówiono przyczyny odspojeń posadzek przemysłowych.
-
Kaszubska Kolej Regionalna (Propozycja dla lokalnej społeczności). Materiały Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej Nowoczesne Technologie i Systemy Usprawniające Zarządzanie w Transporcie Kolejowym.
- Władysław Koc
- Sławomir Grulkowski
W pracy przedstawiono ewolucję poglądów na temat funkcjonowania kolei regionalnych na terenie Pomorza Gdańskiego. Omówiono koncepcję Kaszubskiej Kolei Regionalnej, umożliwiającej mieszkańcom Kaszub bezpośredni dojazd do Gdańska. Wskazano na konieczność przejęcia inicjatywy w tej sprawie przez samorządy lokalne. Pokazano korzystne zmiany w podejściu lokalnych społeczności do rozwiązywania własnych problemów transportowych.
-
Katastrofa kontrolowana jako sposób likwidacji wybranego elementu systemu logistycznego.
- Ryszard Kościelny
Przedstawiono sposób wywrócenia żurawia przeznaczonego do likwidacji.
-
Katedra Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych, działalność badawcza
- Kazimierz Darowicki
W Katedrze Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych realizowane są różnorodne badania naukowe z zakresu korozji, ochrony przed korozją, inżynierii materiałowej i elektrochemii. Rozwijane są cyfrowe pomiary impedancyjne procesów elektrodowych, pomiary składowych harmonicznych oraz szumu elektrochemicznego. Rozwijane są metody badań impedancyjnych prowadzone w warunkach nieustalonych. W tym celu stosowane są metody łączne czasowo - częstotliwościowej analizy. Poza metodami elektrochemicznymi rozwijana jest technika nanowagi piezoelektrochemicznej, elipsometrii i emisji akustycznej. W katedrze projektuje się i bada nowe materiały elektrodowe oraz powłoki kompozytowe.
-
Katedra Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych, działalność dydaktyczna
- Kazimierz Darowicki
W Katedrze Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych prowadzone są studia inżynierskie, magisterskie oraz doktoranckie. Oferta dydaktyczna obejmuje dwa kierunki dyplomowania: Technologia Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych oraz Inżynieria Korozyjna. Poza regularnymi studiami w Katedrze są realizowane studia podyplomowe oraz kursy zawodowe. Na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej działa Zespół Certyfikacji Personelu w zakresie wykonawstwa robót przeciwkorozyjnych przy użyciu powłok organicznych i nieorganicznych.
-
Katedra Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych, działalność technologiczna
- Kazimierz Darowicki
W Katedrze Technologii Zabezpieczeń Przeciwkorozyjnych realizowane są różnorodne prace badawcze i projektowe związane z rozwiązywaniem konkretnych praktycznych problemów korozyjnych. Prace te można podzielić na szereg grup. W katedrze projektuje się i monitoruje instalacje ochrony katodowej. Wykonuje się diagnostykę stanu wykładzin i powłok antykorozyjnych, w szczególności powłok i wykładzin stosowanych do ochrony przed korozją instalacji sozotechnicznych. Wykonywane są badania impedancyjne zestawów malarskich, inspekcje wielkośrednicowych rurociągów, wymienników ciepła i reaktorów chemicznych. Projektuje się i instaluje systemy monitorowania korozji instalacji rafineryjnych oraz instalacji ciepłej wody. Ważnym elementem są badania zagrożenia korozyjnego metalowych konstrukcji podziemnych wywołane wpływem pól elektromagnetycznych.
-
Kierunki rozwoju marketingu usług.
- Marianna Daszkowska
W pracy przedstawiono wpływ megatrendów na rozwój marketingu usług w latach 70-tych pojawił się branżowy marketing usług (np. bankowy, turystyczny, medyczny), w roku 1975 - marketing usług profesjonalistycznych, w latach 80 tych- sektoralny marketing usług, zaś w 1985 - marketing relacji. Przedmiotem rozważań jest charakterystyka w/w rodzajów marketingu usług.
-
Kierunki zmian w gospodarce narodowej w aspekcie rozwoju niektórych dziedzin energetyki odnawialnej.
- Zdzisław Kusto
W referacie omówiono oddziaływania źródeł energii odnawialnej na gospodarkę narodową, w szczególności energetykę oraz ich kierunki wykorzystania, szczególnie tych, które w Polsce mają szansę rozwoju i dadzą zauważalny udział w pokryciu krajowego bilansu energetycznego. Restrukturyzacja gospodarki powinna być starannie przemyślana i systematyczna z uwzględnieniem ścisłej kontroli poszczególnych jej etapów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na dobrze pojętą i szeroko rozumianą edukację społeczną. Kolejnymi ważnymi postulatami autora są: utworzenie banku strategii rozwojowych oraz wykonanie wielokryterialnego studium przemian gospodarczych.
-
Kilka uwag na temat przystosowania historycznego przęsła mostu łukowego do pracy we współczesnych warunkach eksploatacyjnych.
- Krzysztof Żółtowski
- Marek Szafrański
Praca zawiera wyniki rozważań dotyczących remontu i wzmocnienia przęsła historycznego wiaduktu o konstrukcji z łuków kratowych. Przedstawiono rezultaty analizy statyczno-wytrzymałościowej w dwóch wariantach ze wskazaniem na rozwiązanie gwarantujące największą nośność przy jednoczesnym zachowaniu ogólnego charakteru konstrukcji. Metoda ta może być podejściem typowym dla wzmocnienia historycznych mostów łukowych. W pracy zamieszczono również ogólne rysunki konstrukcji przęsła i propozycje nowych rozwiązań.
-
Kilka uwag o regionalnych opracowaniach hydrogeologicznych
- Bohdan Kozerski
Opracowania regionalne stanowią jeden z ważniejszych przejawów działalności hydrogeologicznej obok dokumentacji poświęconych ustalaniu zasobów ujęć podziemnych. Część z nich ogranicza się do ogólnego opisu warunków hydrogeologicznych, w licznych określa zasoby wód podziemnych, znaczna ich część poświęcona jest hydrogeochemii genezie wód podziemnych, a ostatnio ich ochronie.
-
Kilka uwag o zmianach w poziomie i strukturze zatrudnienia w Polsce w okresie transformacji
- Małgorzata Gawrycka
W artykule przedstawiono zmiany, jakie nastąpiły w poziomie i strukturze zatrudnienia w gospodarce polskiej w latach 1990-2000. Zwrócono uwagę na zmiany współczynnika aktywności zawodowej społeczeństwa polskiego oraz zatrudnienie w gospodarce narodowej z uwzględnieniem płci.
-
Kinetics of carrier recombination in amorphous solids
- Władysław Tomaszewicz
Przeanalizowano zależność pomiędzy teoriami Simmonsa-Taylora oraz Rose´a, opisującą niestacjonarne procesy rekombinacji nośników nadmiernych, ich pułapkowania i uwalniania ze stanów zlokalizowanych. Równania Simmonsa-Taylora wyrażono w warunkach gęstości nośnika w stanach zlokalizowanych. Pokazano, że w pewnych przypadkach równania redukują się do równań Rose´a, odnoszących się do bimolekularnej lub monomolekularnej rekombinacji.
-
Kinetics of photochromic reactions in a 10-membered dibenzoazo crown ether
- Krzysztof Janusz
- Juliusz Sworakowski
- Elżbieta Luboch
Przedstawiono rezultaty pomiarów kinetyki fotochromowych reakcji dla jednego z serii eterów koronowych zawierających fragment azobenzenowy. Badano 10-członową dibenzoazokoronę, która ulega odwracalnej foto i termicznej izomeryzacji, podobnie jak macierzysty azobenzen. Eksperymenty były prowadzone w matrycy pMMA. Reakcja izomeryzacji monitorowana była spektrofotometrycznie. Czynnik przedwykładniczy dla termicznej izomeryzacji cis-trans wynoszący 6x1011s-1 i energia aktywacji wynosząca 118 kJ/mol są wyższe niż dla innych zbadanych eterów koronowych zawierających azobenzen i dla macierzystego azo-benzenu. Trwałość izomeru cis 10-członowej dibenzoazokorony w temperaturze pokojowej jest dużo wyższa niż dla innych koron. Ekstrapolowana stała czasowa dla temperatury pokojowej jest rzędu dziesiątek lat, co daje nadzieję na ew. zastosowanie tego związku do trwałego zapisywania informacji.
-
Kinetics of photochromic reactions of substituted azobenzenes in solutions, and in liquid crystalline and polymer matrices
- Krzysztof Janusz
- Katarzyna Matczyszyn
- Juliusz Sworakowski
- Jan Biernat
- Zbigniew Galewski
Badano kinetykę fotochromowych reakcji pochodnych azobenzenu: eterów koronowych z resztą benzenu i 4-metoksy-4´-halogenoazobenzenów zdolnych do tworzenia fazy ciekłokrystalicznej. Fotoaktywne związki rozpuszczano w alkanach, polimerach i w ciekłokrystalicznej matrycy. Izomeryzacja odpowiada kinetyce pierwszego rzędu w niektórych polimerach, jednakże stwierdzono zróżnicowanie stałych szybkości reakcji. Termiczna izomeryzacja cis-trans halogenopodstawionych azobenzenów w n-heptanie jest praktycznie niezależna od podstawnika. Kinetyka tych samych reakcji w ciekłokrystalicznej matrycy charakteryzuje się anomaliami w pobliżu przemiany fazowej matrycy.
-
Kinetyka przemian związków azotu w obiektach hydrofitowych z poziomym i pionowym przepływem ścieków.
- Magdalena Gajewska
- Hanna Obarska-Pempkowiak
- Agnieszka Tuszyńska
W pracy przedstawiono charakterystykę usuwania związków azotu w systemach złożonych ze złóż hydrofitowych z poziomym i pionowym przepływem ścieków.Wyznaczono stałe szybkości usuwania azotu ogólnego oraz mineralizacji azotu amonowego dla złóż z pionowym i poziomym przepływem ścieków oraz określono wydajność procesu amonifikacji, nitryfikacji i denitryfikacji.M.in.wykazano,że stała szybkość reakcji usuwania azotu ogólnego wzrastała w kolejnych złożach systemu hydrofitowego, a więc dla mniejszych obciążeń ładunkiem zanieczyszczeń i wyższych obciążeń hydraulicznych.
-
Klasyczne kolorowanie grafów
- Krzysztof Manuszewski
Rozdział obejmuje klasyczne kolorowanie krawędzi i wierzołków w grafach pro-stych. Oprócz podstawowych definicji podane zostały najczęściej stosowanemetody przybliżone oraz ich właściwości. Dodatkowo rozdział zawiera przeglądznanych benczmarków dla podanych metod w kontekście klasycznego modelu kolo-rowania.
-
Klasyfikacja i charakterystyka urządzeń klimatyzacyjnych. Instalacje**2002nr 1 s. 70-72, 3 rys.
- Krystyna Sztafrowska
Określenie warunków idealnych dla organizmu człowieka. Wentylacja grawita-cyjna, mechaniczna, osuszanie powietrza, nawilżanie powietrza, ogrzewaniebudynków mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Klimatyza-cja technologiczna. Klasyfikacja urządzeń klimatyzacyjnych. Zasady działa-nia urządzeń klamatyzacyjnych. Centralne urządzenia klimatyzacyjne jedno-przewodowe. Strefowe urządzenia klimatyzacyjne. Urządzenia klimatyzacyjnez powietrzem pierwotnym.
-
Klasyfikacja osadów ściekowych z Dębogórza i Swarzewa.
- Arkadiusz Ostojski
- Piotr Kowalik
Przedmiotem pracy jest analiza osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków ze Swarzewa oraz Dębogórza. Analizy elementarne osadów na rożnym etapie przeróbki pozwoliły na znalezienie ich obrazu w systematyce Kempy, Van Krevelena oraz Jurkiewicza. W pracy zawarte zostały wyniki analiz osadów, które pozwoliły na zastosowanie klasyfikacji opracowanej przez prof. E. Kempę do osadów z obu oczyszczalni.
-
Klucze królestwa.
- Zbigniew Cywiński
Artykuł przybliża sprawy kształtowania i zaspokajania potrzeb duchowych współczesnego człowieka w szczególności na tle przesłania kultury chrześcijańskiej.