Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2002
Show all-
Numeryczne rozwiązania jednowymiarowego równania Richardsa
- Adam Szymkiewicz
Celem niniejszego artykułu jest przegląd i ocena właściwości metod numerycznych stosowanych do rozwiązywania jednowymiarowego równania przepływu w strefie nienasyconej gruntu. Wykonane obliczenia i testy numeryczne pozwoliły na sformułowanie kilku spostrzeżeń dotyczących praktycznego zastosowania znanych algorytmów.
-
O badaniach nośności mostowych belek korytkowych zdemontowanych po 30 latach eksploatacji
- Marian Cichocki
W pracy przedstawiono wyniki badań niszczących eksploatowanych mostowych sprężonych prefabrykatów strunobetonowych BSK-18 i BSK-15. Omówiono metodologię badań oraz analizę uzyskanych badań. Sformułowano wnioski i zalecenia dotyczące możliwości i warunków eksploatowania obiektów mostowych wykonanych z w/w belek.
-
O badaniach wsporników belek żelbetowych
- Tadeusz Godycki-Ćwirko
- Krystyna Nagrodzka-Godycka
Przedstawiono wyniki własnych badań eksperymentalnych wsporników belek żelbetowych słabo i silnie zbrojonych ze zróżnicowanym zbrojeniem podwieszającym. Analizę przeprowadzono stosując własny model kratownicowy.
-
O definicji ekonomii (na przykładzie J.S. Milla)
- Stefan Zabieglik
Przedstawiono genezę pojęć "ekonomia polityczna" oraz "homo oeconomicus". Omówiono definicję ekonomii politycznej w ujęciu brytyjskiego myśliciela Johna Stuarta Milla (1806-1873). Artykuł zawiera 47 przypisów i odsyłaczy do źródeł.
-
O międzynarodową promocję roku jubileuszowego
- Zbigniew Cywiński
Wobec jubileuszu 100-lecia uniwersyteckiego kształcenia technicznego w Gdańsku i 60-lecia Politechniki Gdańskiej, jaki przypada w roku 2004/2005. Podniesiono potrzebę promocji tego jubileuszu za granicą poprzez odpowiednie wydawnictwo w języku angielskim.
-
O problemie homeomorfizmów minimalnych
- Grzegorz Graff
Praca poświęcona jest historii rozwiązania problemu Ulerma z Księgi Szkockiej, dotyczącego istnienia homeomorfizmów minimalnych nakłutej płaszczyzny.
-
O problemie przydziału częstotliwości, kontrastowym kolorowaniu grafów i częściowych k-drzewach
- Krzysztof Giaro
- Robert Janczewski
Niniejszy artykuł poświęcony jest złożoności obliczeniowej problemu przydziału częstotliwości. Zawiera dowód tego, że jest on NP-trudny nawet dla grafów interferencji, będących grafami dwudzielnymi, oraz wielomianowy algorytm rozwiązujący ten problem dla grafów interferencji, będących częściowymi k-drzewami.
-
O sztywności żeber i przewiązek dwuteowego pręta cienkościennego.
- Czesław Szymczak
- Tomasz Mikulski
Artykuł poświęcony jest identyfikacji sztywności stężeń dwuteowego pręta cienkościennego (model jednowymiarowy). Jako bardziej dokładny model przyjęto pręt dwuteowy ze stężeniami modelowany dwuwymiarowymi elementami powłokowymi.
-
Obliczanie fundamentów płytowych na sprężystym podłożu
- Jerzy Bobiński
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
Przedstawiono metodę wyznaczania momentów zginających dla żelbetowych fundamentów płytowych o dowolnym kształcie, posadowionych na niejednorodnym podłożu gruntowym. Obliczenia wykonano metodą elementów skończonych, modelując podłoże gruntowe jako ośrodek sprężysty. Podano sposób wyznaczania stałych sprężystych gruntu.
-
Obliczenia wymuszeń drgań skrętnych dla czterosuwowych silników widlastych. Prace XX Ogólnopolskiej Konferencji Polioptymalizacja i Komputerowe Wspomaganie Projektowania.
- Stefan Sawiak
W pracy przedstawiono dwie metody obliczeniowe wymuszeń dla czterosuwowych silników widlastych. Najczęściej dane są przez producentów silników oddzielnie wymuszenia gazowe oraz wymuszenia masowe pochodzące od sił bezwładności.Dane te podawane są dla jednego cylindra. Na ich podstawie oblicza się ciśnienie styczne, a następnie dokonuje się rozkładu tej funkcji w szereg Fouriera. Uzyskuje się w ten sposób amplitudy i fazy poszczególnych harmonicznych aproksymujących przebieg ciśnienia stycznego, a następnie harmoniczne momentu obrotowego pochodzące od działania jednego cylindra. Na podstawie amplitud i faz momentu obrotowego w jednym cylindrze oblicza się amplitudy ifazy momentu pochodzącego od działania dwóch cylindrów na jednym wykorbieniu wału korbowego silnika widlastego. W pracy przedstawiono metodę stosowaną dotychczas w obliczeniach drgań skrętnych, polegającą na zastosowaniu wzorów teoretycznych oraz metodę wykorzystująca analizę Fouriera funkcji momentu obrotowego pochodzącego od działania dwóch cylindrów na jednym wykorbieniu wału korbowego silnika widlastego. Dla wymuszeń obliczonych tymi metodami przeprowadzono analiza ich dokładności.
-
Obliczenia złóż hydrofitowych ze względu na usuwanie azotu.
- Hanna Obarska-Pempkowiak
- Agnieszka Tuszyńska
Obliczenia powierzchni niezbędnej dla skutecznego usuwania azotu ze ścieków w obiektach hydrofitowych, wymagają uwzględnienia różnych form występowania azotu. Ich transformacja lub usuwanie jest uzależnione od wielu czynników chemicznych i środowiskowych. Oczyszczalnie hydrofitowe z roślinnością przytwierdzoną do podłoża można rozpatrywać jako reaktory biologiczne. Usuwanie łatwo rozkładalnej substancji organicznej wyrażonej BZT oraz azotu opisuje się tu równaniem reakcji pierwszego rzędu. M. in. podano, że w obliczeniach usuwania azotu amonowego zakłada się, że jego usuwanie wyłącznie wskutek nitryfikacji, bez uwzględnienia udziału akumulacji w biomasie, ponieważ zbieranie biomasy w tego typu obiektach nie jest praktykowane. Azot ogólny w odpływie z obiektów stanowi sumę stężeń azotu amonowego pozostałego po nitryfikacji oraz azotu azotanowego pozostałego po denitryfikacji.
-
Obliczeniowa weryfikacja pewności ruchowej hydrodynamicznych łożysk wzdłużnych na przykładzie elektrowni wodnej Dychów
- Leszek Dąbrowski
- Michał Wasilczuk
W związku z modernizacją hydrozespołów elektrowni szczytowo-pompowej (esp) Dychów analizie poddano łożysko wzdłużne. Przeprowadzona analiza, która będzie podstawą do podjęcia decyzji o zakresie wymaganych zmian konstrukcyjnych w łożysku objęła ocenę danych o dotychczasowej eksploatacji oraz obliczenia sprawdzające prawidłowości pracy łożyska w nowych warunkach. W obliczeniach uwzględniono odkształcenia termosprężyste segmentu oraz zróżnicowanie obciążeń poszczególnych segmentów. Poza grubością filmu, ciśnieniem hydrodynamicznym, odkształceniami klocka i temperaturą w szczelinie smarowej wyznaczono także współczynnik bezpieczeństwa wg metodyki American PetroleumInstitute (API) stosowanej w USA.
-
Obowiązki przedsiębiorcy w świetle ochrony interesów konsumentów w Polsce.
- Ewa Grzegorzewska-Mischka
Artykuł omawia zagadnienia związane z obowiązkami przedsiębiorcy polskiego dotyczącymi takich zachowań, aby nie naruszały interesów i praw konsumentów. Pokazano w nim również ''słabsze'' fragmenty rozwiązań prawnych w tym zakresie.
-
Obrazy przestrzeni. Gdańsk od XVI do XIX wieku na planach.
- Robert Hirsch
- Jakub Szczepanski
Omówienie najstarszych i najważniejszych planów i widoków Gdańska w zbiorach Archiwum Państwowego w Gdańsku.
-
Obróbka powierzchniowa nierdzewnej stali austenitycznej
- Waldemar Serbiński
- Andrzej Zieliński
Przedstawiono cel i techniki wytwarzania warstw powierzchniowych na stali austenitycznej 1H18N9T. Dokonano weryfikacji przydatności stosowanych technologii powierzchniowego umocnienia w aspekcie podwyższenia twardości oraz odporności na korozję wżerową badanej stali.
-
Obserwator prędkości silnika indukcyjnego.
- Zbigniew Krzemiński
Zaprezentowano oryginalne rozwiązanie problemu odtwarzania prędkości silnika indukcyjnego na drodze obliczeniowej koncepcję oparte na odtwarzaniu zakłóceń w dwóch niezależnych obserwatorach dla ortogonalnych składowych prądu i strumienia wirnika. Zastosowano sprzężenia zwrotne eliminujące składowe stałe pojawiające się na wyjściach obserwatorów i tłumiące oscylacje odtwarzanych zmiennych. Zaproponowane algorytmy realizowane są w wymaganym czasie przez procesory sygnałowe. Przedstawiono zalety i przewidywane obszary zastosowań napędów z obserwatorem prędkości.
-
Obsługa geodezyjna na budowie budynku XVII Konferencja Katedr i Zakładów Geodezji na Wydziałach Niegeodezyjnych.Cz. 1 Geodezja w budowlanym procesie inwestycyjnym.
- Zygmunt Kurałowicz
- Mariusz Chmielecki
- Tomasz Wronowski
Od 2002/2003 roku akademickiego studenci Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej rozpoczną naukę w nowym, przestronnym budynku zlokalizowanym przy ulicy Traugutta 79 w Gdańsku-Wrzeszczu. Budynek, którego inwestorem była Politechnika Gdańska został zaprojektowany przez pracowników Wydziału Architektury PG dr inż. arch. Andrzeja Prusiewicza i dr inż. arch.Elżbietę Ratajczyk-Piątkowską, a zbudowany przez Mostostal Gdańsk S.A. Natomiast obsługę geodezyjną realizowali pracownicy Katedry Geodezji WB WiIŚ PG.W niniejszym referacie przedstawiono przebieg budowy budynku, obsługi geodezyjnej oraz problemy napotkane podczas pomiarów.
-
Obsługa wirtualnych przyrządów pomiarowych przez Internet
- Dariusz Świsulski
W referacie przedstawiono metody przygotowania przyrządów wirtualnych z możliwością udostępnienia danych pomiarowych przez Internet. Porównano wykorzystane do tego celu technologie CGI, Java i ActiveX. Przedstawiono wykorzystanie tych technologii w LabVIEW i ułatwienia jakie wprowadzono w LabVIEW 6.1.
-
Obwodowy rozkład temperatury przy wrzeniu wody na rurkach ze zmodyfikowaną powierzchnią
- Przemysław Dominiczak
- Janusz Cieśliński
Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych przejmowania ciepła podczas wrzenia w dużej objętości na poziomych rurkach ogrzewanych elektrycznie. Badania przeprowadzono dla małych gęstości strumienia ciepła, a czynnikiem roboczym była woda destylowana w stanie nasycenia. Fragment powierzchni grzejnej badanych rurek został zmodyfikowany przez naniesienie metalicznej warstwy porowatej.