Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2002
Show all-
Wypływki PE
- Andrzej Świerszcz
Publikacja opisuje metody kontroli jakości połączeń zgrzewnych.
-
Wyszukiwanie dedykowanych serwisów w sieci Internet.
- Mariusz Matuszek
Opisano bieżące technologie stosowane do tworzenia dedykowanych serwisów oraz usług sieciowych, a także metody ich wyszukiwania. Skupiono się na rozwiązaniach standardowych bądź proponowanych jako standardowe.
-
Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem odpadów komunalnych i przemysłowych. (Analiza techniczna dla warunków polskich)
- Jacek Sokołowski
- Jarosław Kwiatkowski
- Krzysztof Kosowski
Omówiono zagadnienie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem odpadów komunalnych i przemysłowych. Podano przykłady tego typu instalacji pracujących w Europie i przeprowadzono wstępną analizę termodynamiczną siłowni dla warunków krajowych.
-
Wytwarzanie tuszek ze szprotów metodą wyciskania
- Mariusz Kosmowski
Praca porusza problem mechanizacji obróbki szprotów bałtyckich. Przedstawiono założenia nowego sposobu uzyskiwania tuszek opartych na wyciskaniu wnętrzności. Porównano nową metodę ze znanymi sposobami przetwórstwa. Oceniono wydajność technologiczną obróbki. Praca opisuje nowy alternatywny kierunek poszukiwań rozwiązania problemu budowy zautomatyzowanych linii masowej obróbki szprota.
-
Wyznaczanie drogi tarcia w łożyskach łopat kierowniczych turbin wodnych
- Leszek Dąbrowski
- Rafał Gawarkiewicz
- Michał Wasilczuk
W referacie omówiono wpływ warunków pracy łożysk łopat kierownic turbin wodnych na trwałość stosowanych w nich materiałów bezsmarowych. Wykazano, że trwałość łożyska zależy nie tylko od jego odporności na zużycie ale także od warunków pracy, szczególnie od drogi tarcia jaką pokonuje w trakcie eksploatacji. Zużywanie łożysk czopów łopat kierownicy zachodzi podczas ruchów związanych z uruchamianiem i zatrzymywaniem maszyny, ruchów sterujących poziomem mocy oraz w wyniku drgań maszyny wywołanymi zjawiskami przepływowymi. Wyniki przeprowadzonych pomiarów wykazują, że głównym składnikiem całkowitej drogi tarcia w łożyskach kierownicy jest droga tarcia wywołana drganiami. W celu poprawnego określenia drogi tarcia należy wziąć pod uwagę właściwości sprężystości postaciowej materiału łożyskowego. Okazuje się bowiem, że sumaryczne przemieszczenie względne, obliczone na podstawie pomiarów względnych przemieszczeń czopa i panwi węzła łożyskowego, jest znacząco wyższe od rzeczywistej drogi tarcia wynikającej z rzeczywistych mikroprzemieszczeń względnych czopa w panwi łożyskowej.
-
Wyznaczanie parametrów syntezy diacylopropanodioli
- Ewa Wilczyńska
- Bronisław Drozdowski
Zbadano wpływ proporcji molowych substratów reakcji oraz temperatury i czasu reakcji na zawartość diacylopropanodioli w mieszaninach poreakcyjnych.
-
Wyznaczanie tras w niskoorbitowych systemach satelitarnych - proponowane rozwiązania i możliwości ich zastosowania
- Janusz Jurski
- Józef Woźniak
Zaprezentowano podstawowe właściwości systemów satelitarnych, że szczególnym uwzględnieniem parametrów użytkowych systemów niskoorbitowych - LEO. Przedstawiono specyfikę routingu w konstalacjach niskoorbitowych. Dokonano przeglądu metod wyboru trasy.
-
Wyznaczanie wektora wybranej harmonicznej nieparzystej przebiegu odkształconego metodą szczególnego próbkowania
- Marek Wołoszyk
- Jerzy Sawicki
Zaprezentowano uogólniony opis metody szczególnego próbkowania do wyznaczania dowolnej harmonicznej nieparzystej przebiegu odkształconego. Pozwala on na łatwe określenie programu próbkowania oraz algorytmu obróbki danych pomiarowych umożliwiającego wyznaczanie wektora jednej lub kilku wybranych harmonicznych nieparzystych przebiegu badanego.
-
Wzmacnianie podłoża gruntowego z zastosowaniem krótkich kolumn żwirowych o małej średnicy
- Adam Bolt
- Agnieszka Kuzora
Technologia wykonawstwa kótkich kolumn żwirowych. Przedstawienie czterech różnych przykładów wzmocnienia podłoża za pomocą kolumn żwirowych wraz z analizą zmian zachodzących w podłożu. Zakres prowadzonych badań podczas wykonawstwa i eksploatacji budynku.
-
Young City in Gdańsk - a Brief History of Development and Planning Efforts.
- Piotr Lorens
Artykuł dotyczy kwestii planowania rozwoju obszaru Młodego Miasta w Gdańsku- czyli terenów postoczniowych. Zawarto w nim skrótowe omówienie dotychczasowych działań planistycznych podjętych w tym zakresie, a także historię rozwoju układu urbanistycznego stoczni.
-
Z rozwoju problematyki rewitalizacji zabudowy mieszkaniowej.
- Joanna Poczobut
w artykule przedstawiono początki i rozwój idei rewitalizacji zespołów zabudowy mieszkaniowej w historycznych centrach miast polskich. Wraz z rozwojem miasta rosła świadomość konieczności ochrony i konserwacji, a także odnowy coraz bardziej starzejącej się substancji miejskiej. Przełomem okazał się okres po II wojnie światowej, kiedy to zaczęto tworzyć nowe kierunki działań i metod postępowania w zabytkowej strukturze. W latach 90-tych proces ten stał się bardziej złożonym niż dotychczas - zaczął uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju
-
Za co płaci student?
- Krzysztof Leja
Autor wskazuje, że w czasach szybkiego wzrostu liczby studentów można zaobserwować wyraźną asymetrię między udziałem studentów studiów odpłatnych a miejscem wyższej uczelni w rankingu, zwłaszcza wśród uczelni technicznych. Zachowanie odpowiednich proporcji jest niezbędnym warunkiem zapewnienia odpowiedniej jakości kształcenia. Rozwój studiów zaocznych i wieczorowych jest uzależniony od doskonalenia programów.
-
Zabezpieczenia środowiska naturalnego przed skażeniem wywołanym eksploatacją zbiorników i rurociągów naftowych. Cz. I.
- Jerzy Ziółko
Scharakteryzowano najnowsze rozwiązania chroniące środowisko naturalne przed niekontrolowanymi wyciekami ropy naftowej przez dno i płaszcz zbiornika stalowego.
-
Zabezpieczenia środowiska naturalnego przed skażeniem wywołanym eksploatacją zbiorników i rurociągów naftowych. Cz. II.
- Jerzy Ziółko
Omówiono systemy kontroli uszkodzeń korozyjnych i mechanicznych podziemnych rurociągów do transportowania ropy naftowej na duże odległości. Scharakteryzowano urządzenia kontrolne oraz ich dokładność.
-
Zachowanie energetyczne przekładni hydrostatycznej z pompą o zmiennej wydajności i z silnikiem o zmiennej chłonności na obrót.
- Zygmunt Paszota
Omówiono zachowanie energetyczne przekładni hydrostatycznej złożonej z pompy o zmiennej wydajności i z silnika hydraulicznego o zmiennej chłonności na obrót. Przyjęto, że zmiana prędkości silnika hydraulicznego odbywa się w dwóch etapach. W okresie zmiany wydajności pompy od zera do jej maksymalnej wydajności, silnik hydrauliczny pracuje przy maksymalnej chłonności na obrót aby sprostać maksymalnemu jego obciążeniu wynikającemu z ciśnienia nominalnego układu. I etap kończy się więc możliwością wykorzystania maksymalnej mocy przekładni. II etap - to dalszy wzrost prędkości silnika, w warunkach wykorzystywania maksymalnej wydajności pompy.
-
Zagadnienia wpływu odkształcenia krzywej napięcia sieci na pomiar impedancji pętli zwarciowej.
- Ryszard Roskosz
Przedstawiono zagadnienia pomiaru impedancji pętli zwarciowej w sieciach niskiego napięcia, gdzie krzywa napięcia w miejscu badania może być odkształcona. Przeprowadzono analizę wpływu wyższych harmonicznych na dokładność pomiaru impedancji przy stosowaniu klasycznych metod. Z analizy wynika, że błędy pomiaru mogą znacznie przekroczyć wartości dopuszczalne przez przepisy.
-
Zagadnienia wyboru celów z zarządzaniu przedsiębiorstwem
- Jan Komorowski
Artykuł podejmuje problematykę wyboru celów działania przedsiębiorstwa w sposób racjonalny i weryfikację ich w wymiarze finansowym.
-
Zakłócenia sprzężenia podłożowego w mieszanym układzie scalonym: macierz inwerterów - mieszacze radiowe.
- Mariusz Solecki
Artykuł skupia się na badaniach zakłóceń sprzężenia podłożowego w mieszanym układzie scalonym zaprojektowanym w technologii BYE BiCMOS, w którym część cyfrową stanowi macierz trzydziestu inwerterów, a część analogową dwa mieszacze radiowe. Szczegółowo omówiono zagadnienie redukcji zakłóceń za pomocą pierścieni ochronnych.
-
Zakłócenia sprzężenia podłożowego w układach scalonych CMOS
- Michał Białko
- Zbigniew Felendzer
- Mariusz Solecki
Temat artykułu stanowią zagadnienia modelowania sprzężenia podłożowego w układach scalonych CMOS. Zaprezentowana została metoda modelowania podłoża oparta na funkcji Green´a, która pozwala projektantom wygenerować model podłoża na podstawie danych geometrycznych projektu topografii oraz danych technologicznych procesu. Na podstawie symulacji komputerowej dwóch mieszanych układów scalonych (oscylator pierścieniowy i "analogowy" tranzystor, macierz inwerterów i źródło prądowe) pokazano zakłócający wpływ części cyfrowej projektu na część analogową. Szczególną uwagę zwrócono na efektywność pierścieni zabezpieczających wykonanych w projektach topografii w celu minimalizacji zakłóceń.