Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Badanie mieszanek łoju wołowego z ciekłym i uwodornionym olejem rzepakowym przy użyciu metod DSC i NMR.
- Roman Pawłowicz
Badano właściwości fizyczne mieszanek łoju wołowego z uwodornionym i ciekłym olejem rzepakowym o różnym składzie procentowym, wykorzystując metodę skaningowej kalorymetrii różnicowej (DSC) oraz metodę pulsacyjnego NMR. Analizowane tłuszcze przed oznaczeniem zawartości fazy stałej termostatowano w różny sposób. Takie same etapy termostatowania zastosowano przed wyznaczeniem krzywych topnienia metodą DSC.
-
Badanie przenoszenia się pulsacji ciśnienia w uszczelnieniu nadbandażowym stopnia turbinowego. Cz. I. Stoisko badawcze
- Marian Piwowarski
- Krzysztof Kosowski
Opisano stanowisko powietrznej turbiny modelowej do badań rozkładu ciśnienia w uszczelnieniu turbinowym oraz trajektorii wirnika. Przedstawiono przykłady rezultatów przeprowadzonych badań eksperymentalnych.
-
Badanie toksyczności wód, osadów i ścieków w zlewni rzeki Bug.
- Lidia Wolska
- Małgorzata Michalska
- Maria Bartoszewicz
- Maria Dudkowiak
W pracy przedstawiono wyniki badania ekotoksyczności wód, osadów i ścieków zlewni rzeki Bug. Badania prowadzono z wykorzystaniem następujących organizmów: Daphnia magna, Lemna minor, Vibrio fisheri, Sinapis alba, Tamnocephalusplatyurus, Brachionus calciflonis, Heterocypris incogruens. Badania pozwoliły wyznaczyć miejsca, które w obrazie przeprowadzonych testów należy uznać za zanieczyszczone chemicznie. Badania ekotoksykologiczne ścieków ujawniły ich wpływ na stan ekotoksykologiczny wód powierzchniowych zlewni Bugu. Przeprowadzone badania pilotowe pozwoliły na stworzenie zaleceń odnośnie monitoringu w zlewni Bugu.
-
Badanie wpływu częstotliwości zasilania cewki i stopnia dyskretyzacji układu cewka - dysk na wyniki obliczeń.
- Piotr Jankowski
- Joanna Wołoszyn
W artykule przedstawione są rezultaty badań teoretycznych wpływu częstotliwości prądów cewki i stopnia układu cewki sprzężonej z nieruchomym przewodzącym dyskiem (NID) na wyniki obliczeń. Badania dotyczą NID o wybranych parametrach. Autorzy zastosowali hybrydowy model anlityczno-numeryczny wykorzystujący związki analityczne określające zarówno indukcyjności własne pierścieni o przekroju kołowym jak i indukcyjności wzajemne.
-
Badanie znaczenia atrybutów bazy wiedzy.
- Zdzisław Kowalczuk
- Roman Pałubicki
W pracy przedstawiono dwie metody umożliwiające wyznaczanie miary znaczenia wybranych atrybutów bazy wiedzy. W pierwszej metodzie wykorzystano teorię zbiorów przybliżonych i podano definicje miary znaczenia atrybutów oparte na liczbie reguł sprzecznych. Druga metoda wykorzystująca teorię zbiorów rozmytych pozawala na zdefiniowanie dwóch sposobów oceny miary znaczenia. Pierwsza miara opiera się na liczbie reguł sprzecznych, natomiast druga za podstawę przyjmuje informację o wartości wskaźnika sprzeczności par reguł.
-
Bayesian estimation of the parameters in safely and reliability models for the subjective priors.
- Alfred Brandowski
- Franciszek Grabski
Rozważono problem estymacji nieznanych charakterystyk niezawodnościowych za pomocą nieparametrycznych metod Bayesowskich. W wielu przypadkach opinie ekspertów są jedynym źródłem danych apriorycznych w modelach Bayesowskich. Celem uzyskania subiektywnych prawdopodobieństw apriorycznych zastosowano pewne metody ekspertowe. W oparciu o proces Dirichleta, który jest kluczowym pojęciem w teorii Fergusona, zostały skonstruowane parametryczne i nieparametryczne estymatory Bayesowskie dla danych ocenzurowanych i nieocenzurowanych.
-
Bearing capacity factors of sand assessed by model tests
- Bohdan Zadroga
- Jakub Kołodziejczyk
Przedstawiono wyniki własnych badań modelowych fundamentów bezpośrednich posadowionych na trzech rodzajach piasków, wykonane w warunkach płaskiego stanu odkształcenia. Przeanalizowano wpływ tarcia gruntu o ściany boczne stanowiska badawczego, wpływ efektu skali oraz powtarzalności wyników na nośność badanych fundamentów bezpośrednich. Zastosowano specjalną własną metodykę wykonywania badań modelowych eliminującą wymieniony wpływ tarcia. Zaproponowano własny empiryczny wzór na określenie współczynnika nośności NB oraz procedurę obliczeń nośności fundamentów bezpośrednich w zależności od ich kształtu i zagłębienia.
-
Beton - tradycja i nowoczesność - historyczny, czy perspektywiczny materiał budowlany.
- Ziemowit Suligowski
Współczesne wymagania w stosunku do konstrukcji betonowych stosowanych w inżynierii sanitarnej.
-
Beton nowej generacji - beton samozagęszczalny (SCC).
- Ismael Boukerou
- Dariusz Bajno
W referacie przedstawiono charakterystyka betonu samozagęszczalnego (SCC) i jego właściwości. Wykazano że, skład i zasady projektowania betonu samozagęszczalnego różnią się od betonu zwykłego.Przedstawiono metody projektowania SCC, podstawowe właściwości oraz dotychczasowe zastosowania w praktyce.
-
Beton w inżynierii sanitarnej. Strategia przetrwania?
- Ziemowit Suligowski
Miejsce przemysłu betonów w inżynierii komunalnej. Dotychczasowe doświadczenia, potrzeby w zakresie strategii postępowania. Problem aktualnych wymagań dotyczących jakości.
-
Bezodpływowe zagospodarowanie ścieków bytowych pochodzących od niewielkich emitorów.
- Zbigniew Kononowicz
- Ziemowit Suligowski
Rozwój koncepcji biotoalety jako alternatywnego rozwiązania zagospodarowania ścieków bytowych powstających w małej jednostce osadniczej.
-
Bezpieczeństwo funkcjonalne w projektowaniu i eksploatacji systemów technicznych podwyższonego ryzyka.
- Kazimierz Kosmowski
W referacie przedstawiono niektóre zagadnienia związane z oceną bezpieczeństwa funkcjonalnego w nawiązaniu do normy międzynarodowej IEC 61508. Podkreślono znaczenie ilościowych ocen ryzyka w zarządzaniu bezpieczeństwem złożonego obiektu technicznego. Zarządzanie to proponuje się oprzeć na ocenie opcji sterowania ryzykiem z uwzględnieniem analizy kosztów i efektów. W związku z kłopotami interpretacyjnymi i trudnościami stosowania normy IEC 61508 podkreśla się znaczenie opracowania zasad przewodnich, które ułatwią wdrażanie racjonalnych ekonomiczne rozwiązań bezpieczeństwa funkcjonalnego w praktyce.
-
-
Bezpieczeństwo obiektu posadowionego w gruncie poniżej poziomu wody gruntowej.
- Ziemowit Suligowski
Zabezpieczenia posadowionych w nawodnionym podłożu współczesnych lekkich konstrukcji, w tym zwłaszcza segmentowych.
-
Bezpieczeństwo w eksploatacji maszyn.
- Olgierd Downarowicz
Lektura artykułu ma przybliżyć problematykę oceny bezpieczeństwa w eksploatacji wybranych obiektów technicznych maszyn, oceny przeprowadzanej w fazie ich eksploatacji. Po przedstawieniu podstawowych terminów dotyczących bezpieczeństwa sklasyfikowano zagrożenia tej eksploatacji. Następnie przedstawiono proces decyzyjny zapewnienia bezpieczeństwa, i w końcu sformułowano strategię wyboru środków bezpieczeństwa w eksploatacji maszyn. W podsumowaniu zwraca się uwagę organizacji na znaczenie systemu zarządzania bezpieczeństwem.
-
Bezstykowe metody pomiaru prędkości obrotowej silników piezoelektrycznych
- Andrzej Kołodko
- Wiesław Aftyka
Zaprezentowano szczegółową analizę stykowych i bezstykowych metod pomiaru prędkości obrotowej silników piezoelektrycznych. Zaprezentowano również główne zalety metod bezstykowych stosowanych przy silnikach ultradźwiękowych małej mocy. Określono metodykę przyszłych badań laboratoryjnych i ogólny schemat układów pomiarowych dla silnika piezoelektrycznego małej mocy.
-
Bifurkacje w zagadnieniu von Karmana dla prostokątnej płyty na podłożu nieliniowo-sprężystym
- Jolanta Dymkowska
- Andrei Yu. Borisovich
- Czesław Szymczak
W pracy przedstawiono problem wyboczenia płyty prostokątnej spoczywającej na nieliniowo sprężystym podłożu. Wykorzystano do tego celu sformułowanie podane przez von Karmana. Wyznaczono krytyczne parametry układu prowadzące do jego bifurkacji oraz zbadano stan pokrytyczny. Podano typy podłoża nieliniowego, dla których mogą wystąpić niestateczne stany równowagi.