Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Assessment of safety - related systems in industrial hazardous plants
- Kazimierz Kosmowski
- Andrzej Powarunas
- Marcin Śliwiński
Przedstawiono problemy związane z określaniem bezpieczeństwa funkcjonalnego systemów przemysłowych, w oparciu o standard IEC 61508. Wykorzystując informacje zawarte w cytowanym standardzie opisujemy metody określenia wymaganych poziomów zabezpieczeń dla instalacji przemysłowej. Wyjaśniamy znaczenie poziomów SIL. Poddano dyskusji procedurę poprawnego określania poziomów bezpieczeństwa systemów składających się z elementów o różnych określonych poziomach SIL. Według naszych rozważań metody oceny bezpieczeństwa w oparciu o standard IEC 61508 nie są wystarczające i współczesnym projektantom systemów automatyki, chcącym by projektowane przez nich instalacje spełniały wymagania standardu, nastręczają wiele wątpliwości i niepotrzebnych problemów
-
Asymptotic error expansions for Schoenberg type operators.
- Karol Dziedziul
- Kurt Jetter
W pracy wyprowadzono rozwinięcie asymptotyczne dla błędu w L2 operatorówSchoenberga.
-
Atmospheric precipitation sampling for analysis
- Marzena Grynkiewicz
- Żaneta Polkowska
- Bogdan Zygmunt
- Jacek Namieśnik
W pracy dokonano przeglądu różnych próbników stosowanych do pobierania próbek opadów atmosferycznych (wody deszczowe, mgła, wody spływne). Zaprezentowano urządzenia o różnym stopniu automatyzacji, od najprostszych konstrukcji do urządzeń kosztownych i wysoce zautomatyzowanych. W wielu publikacjach pomijane są informacje o stosowanej metodyce pobierania próbek oraz o położeniu stanowiska obserwacyjnego. Informacje te są jednak niezbędne, gdyż wybór miejsca i sposób pobierania próbek opadów atmosferycznych warunkuje prawidłowy, możliwy do porównania z innymi, wynik analiz fizycznych i chemicznych.
-
Atrakcyjność inwestycyjna w aspekcie podnoszenia konkurencyjności regionów.
- Katarzyna Tubielewicz
...
-
Ausgewahlten Warme und Feuchtigkeits probleme von Industriefussboden.
- Dariusz Bajno
- Andrzej Małasiewicz
Wiele obiektów budowlanych, jak hale przemysłowe, magazyny, warsztaty, hangary, sklepy, supermarkety itp. wyposażonych jest w posadzkę ułożoną bezpośrednio na gruncie. Rola, jaką pełni najniżej położona w tych obiektach posadzka podlega takim samym prawom fizyki budowli jak i mechaniki, tak jak każdy inny znaczący element konstrukcyjny obiektu. Oczywiście nie można jej rozpatrywać w aspekcie elementu wydzielonego z pewnej całości, jaką stanowi obiekt. Wykonanie każdej odpowiedzialnej posadzki powinno być poprzedzone analizą warunków jej posadowienia, eksploatacji i wbudowania a także wykonaniem podstawowych obliczeń cieplno wilgotnościowych oraz statyczno-wytrzymałościowych.
-
Automatic assessment of the hearing aid dynamics based on fuzzy logic
- Andrzej Czyżewski
- Bożena Kostek
- Piotr Suchomski
Przedstawiono podstawy koncepcyjne systemu dopasowania protez słuchu opartego na logice rozmytej. Przeprowadzono dyskusje na temat metody skalowania głośności. Następnie podano szczegóły procesu aproksymacji funkcji przynależności odzwierciedlające słuchowe wrażenia głośności. Załączono wnioski.
-
Automatyczna akwizycja wybranych parametrów niepowtarzalnych przebiegów rejestrowanych za pomocą oscyloskopu.Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice.XII cykl seminariów zorganizowanych przez PTETiS, Oddział Gdańsk.
- Kazimierz Gohra
- Adam Konkel
- Marek Olesz
...
-
Automatyczne konstruowanie ekstraktora cech sygnałów wibroakustycznych na podstawie podobnych zadań diagnostycznych.
- Jerzy Dembski
- Wojciech Jędruch
W pracy przedstawiono koncepcję automatycznego tworzenia uniwersalnego ekstraktora cech istotnych dla grupy podobnych zadań klasyfikacji w dziedzinie sygnałów wibroakustycznych.
-
Automatyzacja procesu pozyskiwania wiedzy dla systemów ekspertowych.**2003,187 s. 24 rys. 7 tab. bibliogr. 248 poz. Rozprawa doktorska (2003.12.02) PG, Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Aytomatyki. Promotor: Prof. dr. hab. M. Białko
- Andrzej Piotr Glaner
Podczs tworzenia systemow ekspertowych występuje problem pozyskania wiedzy zdanej dziedziny. Duże korzyści daje zastosowanie szkieletowych systemów eks-pertowych z wbudowanym modulem automatycznego pozyskiwania wiedzy z istnie-jacych baz danych. Zbudowano i opisano w pracy system CLIPS-XT posiadajacyoryginalne moduły: indukcyjnego wydobywania wiedzy z baz danych za pomocą generowania drzew decyzyjnych i ich konwersji na reguły produkcji, interfe
-
Automatyzacja sprawdzania poprawności wnioskowania podczas rozwiązywania zadań obliczeniowych.
- Tadeusz Ratajczak
W artykule omówiono założenia projektowe i architekturę edukacyjnego systemu informatycznego nadzorującego proces wnioskowania użytkownika podczas rozwiązywania zadań obliczeniowych. Opisywany jest system z bazą wiedzy, w których wiedza o zadaniach z elementarnej matematyki, fizyki lub chemii jest reprezentowana w postaci modeli obliczeniowych, stanowiących szczególny przypadek sieci semantycznych. Scharakteryzowano prototypowy system informatyczny Correct Way, którego głównymi zadaniami są: kontrola poprawności wnioskowania użytkownika systemu podczas rozwiązywania zadania obliczeniowego,automatyczne rozwiązywanie zadań obliczeniowych oraz generowanie wszystkich sposobów rozwiązania zadania obliczeniowego.
-
Autonomiczny robot mobilny
- Andrzej Grono
Przedstawiono ogólnie problemy nawigacji w robotach mobilnych. Opisano konstrukcję mechaniczną, moduł komunikacyjny, sonar cyfrowy oraz płytę główną autonomicznego robota mobilnego przeznaczonego do zadań laboratoryjnych. Podano jego zasadę działania, opisano niektóre badania przeprowadzone na prototypie oraz przedstawiono możliwości rozwojowe robota. Wyciągnięto wnioski.
-
Autonomus hydroacoustics sound velocity profiler.
- Andrzej Jedel
- Jacek Marszal
- Zawisza Ostrowski
- Lech Kilian
Praca zawiera opis bezpośredniej zasady pomiarowej i struktury wersji autonomicznego miernika pomiarów rozkładów prędkości dźwięku w akwenach przeznaczonych do stosowania na okrętach nawodnych, podwodnych i opuszczanych antenach sonarowych śmigłowców i okrętów nawodnych.
-
Axial piston pumps with cam driven commutation unit. z.
- Leszek Osiecki
Przedstawiono wyniki badań i podstawowe dane techniczne typowego szeregu pomp wielotłoczkowych osiowych wdrażanych do produkcji seryjnej.
-
Axial piston pumps with camdriven commutation unit
- Leszek Osiecki
Przedstawiono wyniki badań prototypów pomp wielotłoczkowych osiowych wyposażonych w rozrząd krzywkowy oraz ich porównanie z rezultatami osiąganymi przez produkowane obecnie jednostki z rozrządem czołowym. Podano dane techniczne pomp nowego typu wchodzących do produkcji.
-
Badania betonów o przyspieszonym twardnieniu.
- Stanisław Bastian
- M. Batura-Baturewicz
- C. Krasowski
Charakterystyczną cechą betonów stosowanych w prefabrykatach jest ich wymagane szybkie twardnienie, umożliwiające skrócenie cyklu produkcyjnego i możliwie najszybszy transport elementów do odbiorcy. Do niedawna większość zakładów prefabrykacji stosowała w omawianym przypadku obróbkę hydrotermiczną betonu. Wprowadzenie do praktyki różnego rodzaju domieszek i dodatków umożliwiło wyeliminowanie z zakładów procesów termicznych.
-
Badania cech reologicznych mieszanek mineralno-asfaltowych podczas pełzania przy zginaniu w niskich temperaturach.
- Marek Pszczoła
- Józef Judycki
Referat przedstawia metodykę oraz wyniki badań cech reologicznych mieszanek mineralno-asfaltowych w zakresie temperatur od -10 st C do +20 st C. W badaniach wykorzystano metodę zginania belek obciążonych stałą siłą skupioną przyłożoną w środku rozpiętości belki. Zastosowano dwa typy mieszanek mineralno-asfaltowych: beton asfaltowy z asfaltem zwykłym i mastyks grysowy SMA z asfaltem modyfikowanym. Do wyznaczenia cech reologicznych przyjęto model teoretyczny Burgersa. Uzyskano dużą zgodność wyników doświadczeń z opisem teoretycznym modelu. Wyniki badań pokazują wyraźny wpływ temperatury na cechy reologiczne mieszanek mineralno-asfaltowych.
-
Badania doskonałości energetycznej obiegu termodynamicznego sprężarkowych pomp ciepła.
- Piotr Kubski
- Dariusz Czekalski
Przedstawiono wyniki badań energetycznych dwu wybranych krajowej produkcji pomp ciepła.
-
Badania doświadczalne naporu materiału sypkiego w silosach.
- Songxiong Ding
- Michał Wójcik
Pokazano wyniki naporu materiału sypkiego na ścianę leja dużego silosu za pomocą wbudowanych w ścianę czujników pomiarowych. Silos był napełniany i opróżniany centrycznie. Zastosowany materiał to suchy piasek.
-
Badania dynamiki wybranych morskich obiektów pływających
- Adam Rumianowski
Praca zawiera - w ujęciu skróconym materiał z zakresu ogólnych badań dynamiki morskich obiektów pływających - w ujęciu rozszerzonym i pogłębionym - materiał z badań dynamiki morskich obiektów pływających, należących do klasy pływakowych obiektów segmentowych. Dla obiektów segmentowych reprezentujących katamarany i trimarany załączone są wyniki obliczeń i badań modelowych.
-
Badania eksperymentalne laboratoryjnego modelu miernika impedancji pętli zwarciowej.
- Stanisław Czapp
W artykule przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych laboratoryjnego modelu miernika impedancji pętli zwarciowej. Badania przeprowadzono dla parametrów badanego obwodu i miernika, jakie można spotkać w praktyce. Wyniki badań przedstawione w formie wykresów wykazują, że miernik ten charakteryzuje się dobrymi parametrami metrologicznymi.