Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Comments on ''Incremental construction and maintenance of minimal finite-state automata'' by Rafael C. Carrasco and Mikel L. Forcada.
- Jan Daciuk
W opublikowanym niedawno artykule (czerwiec 2002) Rafael Carrasco i Mikel Forcada przedstawili dwa algorytmy: jeden dotyczący przyrostowego dodawania łańcuchów znaków do języka minimalnego, deterministycznego, cyklicznego automatu skończonego, drugi dotyczący przyrostowego usuwania łańcuchów znaków z automatu. Pierwszy algorytm jest uogólnieniem ,,algorytmu dla danych nieuporządkowanych'' - drugiego z dwóch przyrostowych algorytmów tworzenia minimalnych, deterministycznych, acyklicznych automatów skończonych przedstawionych w artykule autorstwa Jana Daciuka i innych z 2000 r. Pokazujemy, że pierwszy z algorytmów ze wspomnianego artykułu także może zostać uogólniony w podobny sposób. Nowy algorytm jest szybszy niż algorytm dodawania łańcuchów znaków przedstawiony w artykule Rafaela Carrasco i Mikela Forcady, ponieważ przetwarza każdy stan tylko jednokrotnie.
-
Compact CPW-fed Sierpinski fractal monopole antenna.
- Marek Kitliński
- Roman Kieda
Zaproponowano nową wielozakresową strukturę antenową dla zastosowań wielosystemowych. Jest to zminiaturyzowana antena monopolowa planarna, której obwód zaprojektowano wykorzystując czwartego rzędu iterację trójkąta Sierpińskiego ze współczynnikiem skali d=1.5. Antenę wykonano na podłożu dielektrycznym i zasilono wykorzystując falowód koplanarny. Badania parametrów wykonanego modelu potwierdziły wielozakresową pracę struktury.
-
Compact scheduling of zero-one time operations in multi-stage systems.
- Krzysztof Giaro
- Marek Kubale
Rozważamy szeregowanie zwarte na maszynach dedykowanych z zero-jedynkowymi operacjami w modelu otwartym, przepływowym i mieszanym. Harmonogramy zostały zmodelowane przy pomocy pokolorowań krawędzi grafu konfliktów z pewnymi dodatkowymi ograniczeniami. Dowodzimy NP-trudności problemów w przypadku ogólnym oraz prezentujemy przegląd znanych wielomianowych algorytmów szeregujących dla systemów o specyficznej budowie.
-
Comparative analysis of process alternatives for manufacturing piston rods of hydraulic cylinders.
- Włodzimierz Przybylski
- Mieczysław Siemiątkowski
Zawarto wyniki analiz porównawczych alternatywnych technologii tłoczysk siłowników hydraulicznych w warunkach elastycznej automatyzacji wytwarzania. Uwzględniając zarówno tradycyjne struktury tych procesów z operacjami szlifowania i polerowania, jak i nowoczesne technologie z operacjami nagniatania, przedstawiono zintegrowane podejście do planowania sekwencji operacji procesu i harmonogramowania zadań produkcyjnych wraz z algorytmem doboru zoptymalizowanych, wariantowych konfiguracji przestrzennych systemu wytwórczego. W badaniach symulacyjnych dotyczących reprezentatywnego studium wytwarzania 12 typowymiarów tłoczysk, dokonano oceny ilościowej efektywności wybranych wariantów procesów. Wykazano eksperymentalnie istotne korzyści w zakresie zwiększenia produktywności procesu i skrócenia pracochłonności cyklu produkcyjnego w przypadku zastosowania procesów nagniatania w miejsce tradycyjnych operacji obróbki ubytkowej.
-
Comparative FE-studies of shear localizations in granular bodies within a polar and non-local hypoplasticity.
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
W artykule przedstawiono wyniki porównawczej numerycznej analizy lokalizacji odkształceń stycznych w materiałach granulownych przeprowadzonej z nielokalnym i mikropolarnym modelem. Obliczenia wykonano dla ściskania w płaskim stanie odkształcenia stosując metodę elementów skończonych i hipoplastyczne prawo konstytutywne. Analizę przeprowdzonao dla piasku zagęszczonego.
-
Comparative study of methods for artificial neural network training.
- Hocine Tiliouine
- Stefan Zieliński
Przedstawiono wyniki badań porównawczych następujących metod uczenia sieci neuronowych: propagacji wstecznej błędów, rekursywnej metody najmniejszych kwadratów, metody Zangwill'a i algorytmów ewolucyjnych. Badania dotyczyły projektowania adaptacyjnego regulatora neuronowego napięcia generatora synchronicznego.
-
Comparing noise levels and audiometric testing results employing it based diagnostic systems.
- Andrzej Czyżewski
- Józef Kotus
- Bożena Kostek
W referacie przedstawiono Internetowy system przeznaczony do przeprowadzania przesiewowych testów słuchu. Zaprezentowano również system informacyjny przeznaczony do monitorowania hałasu środowiskowego. Obie Internetowe aplikacje mogą być pomocne w zmniejszaniu częstości występowania chorób słuchu powodowanych przez hałas środowiskowy i przemysłowy. Porównano wyniki testów audiometrycznych z pomiarami hałasu na podstawie zawartości baz danych obu systemów. Na podstawie analizy danych zgromadzonych przez oba systemy omówiono również problem dotyczący wpływu nadmiernych poziomów hałasu na wrażliwość słuchową u dużych grup osób żyjących lub pracujących na obszarach zagrożonych hałasem.
-
Comparision of the current-mode backprojection and Jacobian-based reconstruction algorithms.
- Adam Bujnowski
- Jerzy Wtorek
W pracy przedstawiono wynik porównania jakości dwóch algorytmów, pierwszego opartego na pomiarze rozpływu prądu pomiędzy elektrody pomiarowe i algorytmu wykorzystującego informację zawartą w Jakobianie. Porównano szybkość i dokładność tych algorytmów. Wskazano na dużą szybkość pierwszego i znacznie lepszą jakość drugiego algorytmu.
-
Comparision principles for parabolic differential - functional initial - value problems.
- Agnieszka Bartłomiejczyk
- Henryk Leszczyński
Badamy paraboliczne równania z zależnością funkcyjną i podajemy kryteria jednoznaczności przy warunkach porównawczych typu Perrona i Lipschitza dla nieliniowej prawej strony. W przypadku gdy zależność funkcyjna dotyczy również pochodnej funkcji niewiadomej, to stosujemy nierówności typu Henry'ego.
-
Comparison of effectiveness of musical sound separation algorithms employing neural networks.
- Bożena Kostek
- Marek Dziubiński
- Piotr Dalka
Niniejszy referat przedstawia kilka algorytmów służących do separacji dźwięków instrumentów muzycznych. Zaproponowane podejście do dekompozycji miksów dźwiękowych opiera się na założeniu, że wysokość dźwięków w miksie jest znana, tzn. wejściem dla algorytmów jest przebieg zmian wysokości dźwięków składowych miksu. Proces estymacji fazy i amplitudy składowych harmonicznych wykorzystuje dopasowywanie zespolonych przebiegów harmonicznych do charakterystyki zmian wysokości odseparowywanych sygnałów. Nie jest stosowana dyskretna reprezentacja widmowa oparta o DFT. W pracy znajdują się przykładowe efekty separacji oraz analiza działania każdego algorytmu. W celu określenia skuteczności działania algorytmów separacji, wektory cech, wyznaczone dla dźwięków po procesie separacji, były podawane na wejście sieci neuronowej wytrenowanej do zadań automatycznej klasyfikacji dźwięków instrumentów muzycznych. Praca zawiera porównanie skuteczności działania wszystkich algorytmów oraz wyciągnięte na tej podstawie wnioski.
-
Comparison of thermal and electrical tomography in medicine.
- Antoni Zbigniew Nowakowski
Techniki pomiarowo diagnostyczne - tomografia termiczna i tomografia elektroimpedancyjna - nowe w aplikacjach klinicznych walczą o zdobycie akceptacji w środowisku medycznym i w diagnostyce medycznej wybranych schorzeń. Porównano właściwości termiczne i elektroimpedancyjne tkanek biologicznych. Pokazano znaczenie obu technik w szeregu aplikacjach medycznych. Przedyskutowano zalety i wady obu metod. Wymieniono podstawowe aplikacje medyczne szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia omawianych technik diagnostycznych. W szczególności omówiono prace zrealizowane w tym zakresie w Katedrze Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej.
-
Compensation of thermal deformations as a method of improving performance of large tiling pad thrust bearings.
- Leszek Dąbrowski
- Michał Wasilczuk
Termiczne odkształcenia klocków łożyskowych wywierają niekorzystny wpływ na właściwości łozysk o dużych średnicach. W pracy przedstawiono przegląd znanych z techniki sposobów ograniczania odkształceń termicznych.Na podstawie wyników własnych badań szczegółowo omówiono efekty kompensacji odkształceń w dwóch przykładowych rozwiązaniach konstrukcyjnych: łożysku z klockami podpartymi na sprężynach śrubowych i z klockami podpartymi na pierścieniowych podporach
-
Complexes of manganese(II) tri-tert-butoxysilanethiolate with chelating N-donor ligands.
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
- Barbara Becker
Tri-tert-butoksysilanotiolan manganu(II) jest związkiem wrażliwym i rozkładającym się w warunkach atmosferycznych. Z tego względu synteza jego pochodnych z chelatującymi zasadami heterocyklicznymi takimi jak 1,10-fenantrolinaza czy 2,2'-bipirydyl wydawał się dogodną metodą otrzymania bardziej stabilnych układów. Otrzymane w ten sposób krystaliczne proszki wykazują znacznie wyższą stabilność temperaturową, możliwe jest więc przechowywanie ich w warunkach normalnych. Skład (RS)2Mn(phen) oraz (RS)2Mn(bipy) został potwierdzony przy użyciu analizy elementarnej. Związki zostały scharakteryzowane również spektroskopowo (FTIR, UV-Vis).
-
Component Based Flight Simulation in DIS Systems.Komponentowy model symulacji obiektów latających w systemach DIS.
- Krzysztof Mieloszyk
- Bogdan Wiszniewski
Interaktywna symulacja rozproszona stanowi interesującą klasę systemów informacyjnych łączących kilka dziedzin informatyki pozwalających każdemu obiektowi na indywidualne symulowanie dla wizualizacji dynamicznego stanu wszystkich uczestniczących w symulacji obiektów rozproszonych. Obiekty są nieprzewidywalne, z tego powodu istnieje konieczność ciągłej wymiany informacji o ich stanie na potrzeby poprawnej wizualizacji 3D sceny z ich lokalnej perspektywy. Komponentowy model symulowanych obiektów realizowany na Politechnice Gdańskiej pozwala na redukcje danych na temat stanów wymienianych pomiędzy uczestnikami symulacji bez utraty informacji zapewniając niezawodne przeprowadzenie symulowanych scenariuszy.
-
Composition and distribution of meiofauna, including nematode genera, in two contrasting Arctic beaches.
- Barbara Urban-Malinga
- Lech Kotwicki
- Tom L.a. Gheskiere
- Katarzyna Jankowska
- Krzysztof Opaliński
- Michał Malinga
Praca dotyczy porównania zbiorowiska meiofauny, ze szczególnym uwzględnieniem nicieni, na dwóch różnych plażach Arktycznych. Badania prowadzono na Wyspie Niedzwiedziej należącej do archipelagu Svalbard.
-
Comprehensive modeling of interferometric hydrophone with self-supported mandrel transducer.
- Paweł Wierzba
- Pentti Karioja
W pracy przedstawiono wyniki modelowania nowego typu samonośnego przetwornika dla interferometrycznego hydrofonu światłowodowego. Zaprezentowano wyniki analizy statycznej, modowej i dynamicznej przeprowadzonej przy pomocy Metody Elementów Skończonych. W modelowaniu wykorzyastano techniki opracowane dla laminatów, co pozwoliło na uzyskanie dokładnych wyników przy względnie krótkim czasie obliczeń.
-
Computation of the convolution with use of the polynomial residue number system.
- Robert Smyk
- Zenon Ulman
Przedstawiono użycie wielomianowych systemów resztowych do obliczania splotu w cyfrowych układach dużej skali integracji VLSI.
-
Computational studies of friction forces for hard tissue cultivation in bioreactor.
- Krzysztof Wierzcholski
Ponieważ wymiana naturalego stawu na endoprotezę może być dokonywana 2-3 razy w życiu, problem leczenia przez transplantację tkanek chrzęstnych nabiera dużego znaczenia. Przeszczepów tkanki można dokonywać z sukcesem wiele razy. W bioreaktorach, środowisko hydrodynamiczne kształtuje hodowlę tkanek in vitro w obecności sił tarcia, poprzez bezpośrednie działanie na morfologię komórek a także poprzez pośrednie działanie na tkankę za pomocą masowego przekazu substancji odżywczych i metabolitów. Celem niniejszej pracy jest tribologiczny aspekt analitycznego i numerycznego symulowania, sterowania procesem hodowli tkanki twardej człowieka w bioreaktorze.
-
Computer analysis of multiple-choice examination documents
- Łukasz Karpowicz
- Witold Malina
- Maciej Smiatacz
Opisany system AATE wyposażony jest w edytor testów, za pomocą którego egzaminator przygotowuje test egzaminacyjny. Utworzony test ze swoimi parametrami jest pamiętany w bazie danych i następnie może być wydrukowany. Po przeprowadzeniu egzaminu wypełnione formularze za pomocą skanera z podajnikiem wprowadza się do komputera. W komputerze system analizuje formularze i odczytane odpowiedzi porównuje się z wzorcami przechowywanymi w bazie danych. Po przetworzeniu całości wyniki są pamiętane w bazie skąd można je pobrać i wydrukować.
-
Computer graphics toos application for visualsation of measurements results of ship hull sections and blocks.
- Aleksander Kniat
Opisano zakres minimalnych wymagań dla programu komputerowego, służącego do wizualizacji wyników pomiarów sekcji i bloków kadłuba okrętowego. Przedstawiono sposób przenoszenia danych z urządzenia pomiarowego do programu i pokazano przykłady pomiarów wykonanych na sekcjach zbudowanych w Stoczni Gdynia S.A.