Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Podwodna łączność optyczna.
- Ryszard Katulski
- Andrzej Kosiński
Opisano podstawy budowy i działania systemu podwodnej łączności optycznej przy użyciu segmentu satelitarnego. Scharakteryzowano uwarunkowania propagacyjne fali świetlnej w środowisku wodnym.
-
Podział aktywności i rodzaje grup funkcjonalnych w detalicznych serwisach internetowych.
- Maciej Waszczyk
- Edward Szczerbicki
W artykule zaprezentowany został trójstopniowy podział aktywności transakcyjnych w obszarze handlu internetowego oraz funkcjonalność detalicznych serwisów internetowych poprzez wyróżnienie trzynastu grup funkcjonalności. Artykuł przedstawia uogólnione wyniki badań przeprowadzonych w latach 2000 2002 w internecie a zaprezentowane treści stanowią podłoże do opisu funkcjonalności szczegółowych oraz do ewolucji opisowego modelu detalicznych transakcji internetowych do postaci sformalizowanej.
-
Podziemne zbiorniki na paliwa płynne. Część I. Konstrukcja zbiorników.
- Jerzy Ziółko
- Aleksandra Baraniak
Omówiono różne typy stalowych zbiorników podziemnych. Porównano ich konstrukcje oraz przydatność eksploatacyjną. Szerzej omówiono koncepcję betonowego zbiornika podziemnego z wykładziną z blach stalowych. Zwrócono uwagę na dużą przydatność tego zbiornika dla wojskowych baz paliwowych.
-
Podziemne zbiorniki na paliwa płynne. Część II. Zabezpieczenie przed korozją i wyciekami.
- Jerzy Ziółko
- Aleksandra Baraniak
Omówiono różne sposoby zabezpieczenia zbiorników podziemnych przed zniszczeniami korozyjnymi. Dokonano krytycznego przeglądu przepisów prawnych regulujących sprawę ochrony antykorozyjnej zbiorników.
-
Pojemność interfejsu radiowego WCDMA/FDD dla transmisji pakietowej z mechanizmem ARQ.
- Sławomir Gajewski
W artykule zaproponowano oryginalny , analityczny sposób szacowania pojemności interfejsu radiowego WCDM/FDD dla przypadku transmisji pakietowj z mechanizmem ARQ. Wskazano przydatność opisanej metody do szacowania optymalnej wartości prawdopodobieństwa błędu blokowego, której przyjęcie, jako kryterium jakości transmisji dla danej usługi, prowadzi do maksymalizacji pojemności interfejsu radiowego.
-
Pojęcie przedsiębiorcy w prawie polskim - zagadnienia wybrane.
- Iwona Werno-Zadroga
W opracowniu przedstawiono ewolucję pojecia przdsiębiorca na tle ustawodastwa polskiego.Omówiono zmieniający się zakres podmiotowy pojecia przedsiębiorcy.
-
Pojęcie zarządzania, przedsiębiorczości i przewodzenia w teorii kierowania organizacją.
- Andrzej Tubielewicz
Poznając współczesne metody i style zarządzania oraz nowe doświadczenia i wyzwania, jakie niesie za sobą konkurencyjność jutra, rodzą się wątpliwości czy poglądy, że odrębnie można rozpatrywać pojęcie zarządzanie i przedsiębiorczość, są słuszne i czy teza ta nie jest błędna, podobnie jak błędne może być odróżnianie pojęcia menedżer od pojęcia lidera czy przedsiębiorcy. Myślę, że różnice między tymi wszystkimi pojęciami obecnie coraz częściej zacierają się. Szukając odpowiedzi na te wątpliwości sięgnąłem przede wszystkim do ostatnio wydanych książek najwybitniejszego myśliciela naszych czasów w dziedzinie zarządzania, P.F. Druckera pt. "Zarządzanie w XXI w. [7] oraz "Myśli przewodnie Druckera [8]. W książkach tych P.F. Drucker pisze: "Zarządzanie jest jedną ze sztuk wyzwolonych, ponieważ dotyczy podstaw wiedzy, samopoznania mądrości i przywództwa".
-
Pola aktywności zawodowej diaspory polskiej.
- Rafał Majewski
Diaspora polska jest społecznością zróżnicowaną pod względem zawodowym i społecznym. Szacuje się, że większość emigrantów uzyskuje w kraju osiedlenia niższy status zawodowy i społeczny, przy jednoczesnym polepszeniu standardu życiowego. Problemy z zaistnieniem w nowym środowisku pracy uwarunkowane są zwłaszcza słabą znajomością języka, słabym wykształceniem czy różnicami kulturowymi.
-
Polacy w Estonii. Przeszłość i teraźniejszość.
- Jacek Jakubowski
W obrazie życia polskiej diaspory, szczególną społeczność tworzy Polonia wEstonii. Ukształtowana w procesach historycznych i ruchach osadniczych na terenie Inflant, podlegała naciskom asymilacyjnym caratu, wtapiając się w społeczności lokalne z trudem zachowywała swą świadomość narodową, nierzadko ulegając wynarodowieniu. W okresie rozbiorów na ziemiach estońskich, zamie-szkiwała kilkutysięczna społeczność polska, w znacznym stopniu zrusyfikowana. Współcześnie szacuje się, że w Estonii zamieszkuje ok. 3-8 tys. osób poda-jących w swoim rodowodzie ślady polskości. W spisie ludności przeprowadzonym w 1995 r. wykazano, iż społeczność polska liczyła 2488 osób, co stanowiło 0,17% ogółu mieszkańców republiki; tworzy ona dziesiątą, co do wielkości mniejszość etniczną tego kraju. Podkreśla się, że Polonia estońska stanowi z jednej strony typową zbiorowość polską zamieszkującą w państwach b. Zwią- zku Radzieckiego, z drugiej zaś posiada ona swą swoistą odrębność, wyznaczo-ną zarówno okolicznościami społeczno-ekonomicznymi, jak i polityczno-kultu- rowymi kraju zamieszkania.
-
Polarization of a Plane Wave Scattered by an Array of Cylinders.
- Rafał Lech
- Michał Polewski
- Jerzy Mazur
Analiza rozpraszania fali elektromagnetycznej o polaryzacji TE i TM na szyku metalowych i dielektrycznych cylindrów, przy wykorzystaniu zmodyfikowanej procedury iteracyjnej i metody dopasowania rodzajów. Parametry polaryzacyjne fali rozproszonej określone są w strefie bliskiej i dalekiej.
-
Polietylen sieciowany.
- Edward Musiał
Notatka wyjaśniająca dlaczego poprawne jest określenie "polietylen sieciowany", a nie "polietylen usieciowany".
-
Politechnika w Gdańsku i Politechnika Gdańska. Fakty i refleksje.
- Zbigniew Cywiński
Na tle zdarzeń politycznych przedstawiono drogę rozwoju nauczania politechnicznego w Gdańskim, determinowaną latami 1904, 1921, 1931 i 1945 jako jej kamieniami milowymi. Artykuł nawiązuje do Jubileuszu 100-lecia Politechniki w Gdańsku.
-
-
Polityka przestrzenna miasta. Cele, strategie, instrumenty, projekty.
- Piotr Lorens
W artykule omowiono zagadnienie określania celów rozwoju miasta oraz możliwych strategii działania, służących ich realizacji. Główną cześcią artykułu jest omówienie możliwego do zastosowania w polskich warunkach instrumentów sterowania rozwojem przestrzennym miasta. Uzupełnieniem tych rozważań jest analiza mozliwości wykorzystania konceptu projektów wielkoskalarnych w planowaniu rozwoju miast w Polsce.
-
Polityka regionalna w Polsce po roku 1999.
- Anita Richert-Kaźmierska
W artykule zdefiniowano pojęcie i koncepcje polityki regionalnej oraz zaprezentowano instrumentarium polityki intraregionalnej i interregionalnej. Ponadto, scharakteryzowano istniejący model polityki regionalnej w Polsce, odwołując się do podstawowych w tym zakresie aktów prawnych. Podjęto także wątek polityki regionalnej w Polsce w aspekcie ogólnych zasad polityki regionalnej Unii Europejskiej.
-
Polska Organizacja Turystyczna-charakterystyka formalno-prawna
- Marcin Szywała
- Luiza Kania
celem opracowania jest przyblizenie celu, działania oraz regulacji formalno- prawnej Polskiej organizacji turystycznej.
-
Polskie Stowarzyszenie technologii bezwykopowych.
- Ziemowit Suligowski
Technologie bezwykopowe - prezentacja stanu aktualnego, w tym organizacyjnego.
-
Polskie systemy diagnostyki sieci trakcyjnej w transeuropejskim systemie kolejowym.
- Zygmunt Giętkowski
W artykule dokonano charakterystyki potencjału diagnostycznego sieci trakcyjnej spółki PKP Energetyka, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości najnowszego systemu diagnostycznego DST2000. Omówiono zakres pomiarów, scharakteryzowano sprzęt i oprogramowanie systemu. Dużo miejsca poświęcono metodzie programowej lokalizacji wyników pomiarów. Przedstawiono metodykę tworzenie plików bazowych oraz ich wykorzystanie w procesie przetwarzania danych pomiarowych. Podano przykładowe wyniki generowane przez system DST2000. Wskazano na znaczenie systemu w transeuropejskim systemie kolejowym.
-
Poly(ferrocenylsilane-block-methacrylates) via sequential anionic and atom transfer radical polymerization.
- Igor Korczagin
- Mark A. Hempenius
- G. Julius Vancso
Artykuł przedstawia sposób otrzymywania kopolimerów blokowych poli(ferrocenylosilanów) (PFS) i poli(metakrylanu metylu) (PMMA). W pierwszej kolejności syntezowany jest anionowo blok PFS, który po odpowiedniej terminacji służy jako makroinicjator dla syntezy bloku PMMA. Synteza ta jest realizowana przy użyciu polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP), katalizowanej przez kompleksy rutenu. Otrzymane w ten sposób kopolimery blokowe odznaczają się kontrolowaną budową oraz niską polidyspersją.In this paper, we report the synthesis and characterization of poly(ferrocenylsilane-block-methyl methacrylate) block copolymers, in which the organometallic block is formed by anionic polymerization and the organic block by atom transfer radical polymerization (ATRP). The latter technique allows the controlled polymerization of a much wider variety of vinyl monomers than anionic polymerization schemes and imposes less strict requirements on monomer purity.
-
Połączenie kolejowe Warszawa-Bruksela
- Andrzej Massel
- Marek Rabsztyn
- Jan Raczyński
W artykule przedstawiono historię oraz stan obecny połączenia kolejowego Warszawy z Brukselą.