Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Rewitalizacja spichrza ''Wisłoujście''.
- Anna Brzozowska
- Antoni Kapuściński
Artykuł dotyczy prac badawczych i projektowych ziązanych z przystosowaniem do celów wystawienniczych zabytkowego spichrza o wewnętrznej wielopoziomowej drewnianej konstrukcji szkieletowej. Spichrz pochodzi z połowy XVII wieku i jest jednym z nielicznych obiektów na terenie Gdańska ocalałych z pożogi wojennej.
-
Rewitalizacja śródmiejskich terenów poprzemysłowych jako szansa odnowy miast polskich.
- Daniel Załuski
Rewitalizacja terenów poprzemysłowych może przynieść zyski ze sprzedaży lub dzierżawy tych terenów po odjęciu kosztów wstępnych tj. rekultywacji, uzbrojenia terenu, zarządzania procesem transformacji. Może ożywić lokalny rynek pracy, uaktywnić rynek nieruchomościami, zapobiec degradacji terenów oraz okolic do nich przylegających, wpłynąć na ogólny rozwój śródmieścia i całego miasta, ochronić cenne zabytki i zespoły przemysłowe, stać się miejscem atrakcyjnych realizacji zespołów mieszkaniowo - usługowych, a w przypadku szczególnie atrakcyjnych przeobrażeń zabytkowych założeń ściągnąć rzesze turystów. W polskich realiach cele powyższe jawią się jako trudne do uzyskania, bowiem w ciągu 14 lat od rozpoczęcia reform gospodarczych nie wypracowano zadowalających mechanizmów rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Strategie i narzędzia rewitalizacji, wzorowane na doświadczeniach państw Europy Zachodniej, mogą być istotną pomocą w przeprowadzaniu polskich programów.
-
Rewitalizacja żelbetowego szkieletu monolitycznego na przykładzie pawilonu dydaktyki Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
- Wiesław Ligęza
- Krystyna Nagrodzka-Godycka
W pracy przedstawiono problemy zwiazane ze skutkami pominięcia sił poziomych od skurczu i temperatury oraz błędami zwiazanymi z przekazywaniem obciażenia, wykonaniem dylatacji w szkieletowej konstrukcji budynku wielokondygnacyjnego, użyteczności publicznej.Przedstawiono zakres i sposób wzmocnienia najbardziej wytężonych i uszkodzonych elementów konstrukcji.
-
Rezervuary s dvojnoj stenkoj - pocemu oni ispol'zuutsa?
- Jerzy Ziółko
- Ewa Supernak
Omówiono zalety i wady stalowych zbiorników dwupłaszczowych. Wskazano na zagrożenia które mogą wystąpić przy niefachowo prowadzonej próbie wodnej oraz nierównomiernym osiadaniu fundamentu.
-
Rezultaty akredytacji KAUT na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.
- Adam Barylski
- Dariusz Mikielewicz
- Józef Niegoda
W pracy scharakteryzowano systemy oceny jakości kształcenia w szkołach wyższych w krajach Unii Europejskiej i w Polsce. Przedstawiono też krótką charakterystykę Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Został opisany przebieg i zakres akredytacji kieunku kształcenia Mechanika i Budowa Maszyn oraz jej rezultaty.
-
Rezystancja statyczna i udarowa uziemień odgromowych.
- Stanisław Wojtas
- Marek Wołoszyk
- Miron Galewski
Przedstawiono metodę pomiaru, konfigurację obwodu i definicję rezystancji uziemienia mierzonej przy prądach impulsowych o czasie czoła zbliżonym do udaru piorunowego. Porównano wyniki pomiarów uziemień metodą statyczną i udarową. Wprowadzony współczynnik udaru jako stosunek obu wielkości jest wskaźnikiem zachowania się uziemienia podczas wyładowania atmosferycznego.
-
Rezystancja udarowa uziemień obiektów budowlanych.
- Stanisław Wojtas
- Marek Wołoszyk
- Miron Galewski
Zaprezentowano warunki oraz analizę pomiarów uziemień obiektów budowlanych w warunkach udarowych. Oszacowano przydatność metody udarowej do oceny uziemień o różnej konfiguracji.
-
Rezystor aktywny CMOS oraz jego zastosowanie do budowy wzmacniacza transkonduktancyjnego.
- Bogdan Pankiewicz
- Mariusz Solecki
Rezystory aktywne są szeroko stosowane w układach analogowych. Jednym z bardzo ważnych zastosowań jest ich użycie jako elementu linearyzującego stałoprądowe charakterystyki przejściowe wzmacniacza różnicowego wykonanego w postaci pary tranzystorów MOS. W niniejszym artykule przedstawiono w pełni różnicowy, aktywny rezystor MOS. Składa się on z dwóch tranzystorów MOS oraz dwóch nieuziemionych źródeł napięciowych. Jako wykorzystanie rezystora przedstawiono zlinearyzowany wzmacniacz transkonduktancyjny OTA (ang. Operational Transconductance Amplifier). Wymienione układy zostały zaprojektowane jak również fizycznie wykonane w technologii AMS CMOS 0.8um. W pracy przedstawiono opis teoretyczny, wyniki symulacji komputerowych jak również wyniki pomiarowe układu prototypowego.
-
Rigorous Modal Analysis of Structures Containing Inhomogeneous Dielectric Cylinders.
- Michał Polewski
- Rafał Lech
- Jerzy Mazur
W pracy wykorzystano zmodyfikowaną procedurę iteracyjną i metodę dopasowania rodzajów w celu analizy struktur zawierających asymetrycznie umieszczone, niepełnej wysokości lub wielowarstwowe, niejednorodne, cylindryczne rezonatory dielektryczne. Analiza bazuje na nowatorskiej koncepcji zwanej hybrydową macierzą impedancyjną (HIM - hybryd impedancje matrix), która opisuje relacje pomiędzy całkowitym polem elektrycznym i magnetycznym rozproszonym od zbioru rezonatorów. Istnieje możliwość połączenia HIM ze znanymi polami padającymi i znalezienia szeregu aplikacji w strukturach zamkniętych i otwartych. Kontrola poprawności oraz dokładności metody została przeprowadzona poprzez porównanie uzyskanych wyników numerycznych z wynikami otrzymanymi z symulacji metodą FDTD oraz z własnymi pomiarami.
-
Risk Identification Patterns for Software Projects.
- Jakub Miler
- Janusz Górski
Artykuł prezentuje metodę identyfikacji ryzyka w projektach informatycznych z użyciem wzorców ryzyka odnoszących się do modelu procesu projektowego. W artykule zdefiniowano meta-model dla modelowania procesów ukierunkowany na analizę ryzyka oraz proste i złożone wzorce ryzyka wywiedzione z tego meta-modelu, jak również pokazano przykładowe użycie wzorców do opisu czynników ryzyka odnoszących się do modelu RUP. Metodę poddano walidacji eksperymentalnej poprzez pięcioetapowe studium przypadku. W ramach studium wywiedziono model procesu z listy kontrolnej czynników ryzyka, wyrażono tę listę w terminach wzorców ryzyka, zidentyfikowano nowe czynniki ryzyka, rozbudowano model procesu, a następnie wykryto kolejne czynniki. We wnioskach podsumowano metodę i studium przypadku oraz wskazano możliwości dalszych prac.
-
Risk-driven Software Process Improvement - a Case Study.
- Jakub Miler
- Janusz Górski
Artykuł przedstawia studium przypadku praktycznego zastosowania metody sterowanej ryzykiem poprawy procesów programowych w rzeczywistym projekcie informatycznym. Metoda zakłada jawne modelowanie procesu i jego braków (czynników ryzyka), a także wspiera ewolucję procesów. Ponadto zawiera dedykowane techniki identyfikacji ryzyka procesów oraz wywodzenia z niego sugestii poprawy procesów. Techniki te są wbudowane w cykliczną procedurę obejmującą modelowanie procesu, identyfikację ryzyka oraz poprawę procesu. Artykuł opisuje cele studium przypadku oraz wyniki dwóch faz poprawy procesu. Na zakończenie, poddano dyskusji wyniki studium oraz zaprezentowano otwarte zagadnienia dla dalszych badań.
-
RNS reverse converter based on the new chinese remainder theorem.
- Zenon Ulman
- Maciej Czyżak
Przeanalizowano złożoność układu cyfrowego opartego na nowej odmianie chińskiego twierdzenia o resztach.
-
Robot mobilny dla celów edukacyjnych.
- Andrzej Grono
- Grzegorz Redlarski
- Mariusz Adam Dąbkowski
Przedstwiono ogólne problemy nawigacji w robotach mobilnych. Opisano konstrukcję mechaniczną, moduł komunikacyjny, sonar cyfrowy oraz płytę główną autonomicznego robota mobilnego przeznaczonego do zadań laboratoryjnych. Podano jego zasadę działania, opisano niektóre przeprowadzone badania oraz przedstawiono możliwości rozwojowe robota. Zasygnalizowano także, w jaki sposób zaspokoić potrzebę dużej mocy obliczeniowej na zazwyczaj małych platformach robotów mobilnych oraz jaki rodzaj zasilania jest najkorzystniejszy z punktu widzenia robota spełniającego określone funkcje. Wyciągnięto wnioski.
-
Roboty mobilne z autonomiczną nawigacją - stan obecny i perspektywa na najbliższe lata.
- Grzegorz Redlarski
- Andrzej Grono
- Mariusz Dąbkowski
Opisano edukacyjny robot mobilny wykonany do badań laboratoryjnych. Omówiono najistotniejsze zagadnienia nawigacji robotów mobilnych. Opisano jak rozwiązać zagadnienie związane z określeniem pozycji robota w przestrzeni, zbieraniem najistotniejszych danych o najblizszym otoczeniu (np. o przeszkodach) oraz podejmowaniem decyzji związanych z poruszaniem się w terenie. Zasygnalizowano w jaki sposób zaspokoić potrzebę dużej mocy obliczeniowej na zazwyczaj małych platformach robotów mobilnych oraz jaki rodzaj zasilania jest najkorzystniejszy z punktu widzenia robota spełniającego określone funkcje. Przedstawiono najbardziej interesujące wyniki badań opracowanego i wykonanego robota mobilnego. Podano perspektywy dalszego rozwoju robotów mobilnych z autonomiczną nawigacją (ze szczególnym uwzględnieniem robotów do eksploracji kosmosu) na najbliższe lata.
-
Robust continuous-time controller design via structural Youla-Kučera parameterization with application to predictive control.
- Zdzisław Kowalczuk
- Piotr Suchomski
Praca dotyczy projektowania ciągłoczasowego sterowania liniowymi układami SISO o niepewnych parametrach w celu uzyskania nominalnej i odpornej stabilności oraz nominalnej i odpornej jakości regulacji. Specyficzne zastosowanie koncepcji parametryzacji Youli-Kučery (YK) prowadzi do nowego zastosowania obserwatorowych struktur sterowania. Metoda ta została połączona z nominalną strategią uogólnionego sterowania predykcyjnego CGPC, pozwalając na projektowanie odpornych układów CGPC zarówno dla minimalnofazowych, jak i dla nieminimalnofazowych obiektów o niepewnym multiplikatywnie modelu. Proponowana procedura składa się z dwu kroków. W pierwszym z nich, za pomocą analitycznej metodologii, opierającej się na kolekcji prototypowych charakterystyk układu zamkniętego o określonych specyfikacjach w dziedzinie czasu ciągłego, uzyskuje się układ o nominalnej jakości i stabilności. W kroku drugim, pierwotna struktura regulatora CGPC jest odpowiednio wzbogacana o bloki YK, które gwarantują, że wynikowy system CGPC ma pożądane własności odpornościowe, tj. wykazuje odporność jakości reakcji przy (odpornym) utrzymaniu stabilności.
-
Robust H- optimal synthesis of FDI systems
- Piotr Suchomski
- Zdzisław Kowalczuk
Detekcję błędów występujących w nadzorowanym obiekcie dynamicznym, stanowią-cą podstawę decyzji diagnostycznych, oprzeć można na analizie wektorów resz-towych, generowanych w układzie zawierającym odpowiednio zaprojektowany od-porny estymator stanu danego obiektu. Rozważano tylko zewętrzny aspekt syn-tezy generatora reszt optymalnych ze względu na normę tej przestrzeni H : toznaczy problem odprzęgania wektora resztowego od niemierzalnych zaburzeń. O-znacza to, iż skupiono się tylko na ''sygnałowej'' niepewności modelu monito-rowanego obiektu. Pokazano dwa podejścia do syntezy filtru odprzęgającegowektor resztowy: pierwsze oparte na podstawowym modelu dynamicznego obiektuoraz podejście, w którym do opisu tego obiektu stosuje się odpowiedni dualnymodel. Pokazano, iż w obu przypadkach zadanie optymalizacji sprowadza się dorozwiązania algebraicznego dyskretnego równania Riccatiego. Omówiono założe-nia syntezy pierwotnego wektora resztowego (podejście geometryczne do od-przęgania tego wektora od wpływu zakłóceń) oraz wtórnego (filtrowanego) wek-tora resztowego (podejście częstotliwościowe). Prace zakończono numerycznymprzykładem, w którym zilustrowano własności rozważanej metody syntezy diag-nostycznego układu.
-
Rola jakości i zakresu oferty usługowej oraz rozwoju produktu w przewozach promowych na Bałtyku.
- Elżbieta Kapsa
W pierwszej części artykułu zostały zidentyfikowane czynniki składające się na jakość usług w przewozach promowych na Bałtyku. Następnie dokonano próby oceny roli jakości usług w rozwoju armatorów promowych w Polsce. Ponadto scharakteryzowano cechy charakterystyczne cyklu życia produktu i istotę rozwoju produktu w odniesieniu do usług promowych.
-
Rola ośrodków szkolnictwa wyzszego w rozwoju gospodarczym miast o znaczeniu regionalnym w Polsce w latach 1990-2002 .
- Anita Richert-Kaźmierska
-
Rola regionalnych systemów innowacji w budowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw i regionów
- Anna Szerenos
Rozwinięte systemy innowacji w regionach są silnym magnesem przyciągającym przedsiębiorców, a wraz z nimi kapitał. W miarę postępu w integracji Polski z Unią Europejską czynnik bazy naukowo-badawczej i edukacyjnej, stanowiący oparcie dla procesów innowacyjnych obok czynnika dostępności komunikacyjnej i warunków środowiskowych będzie miał decydujące znaczenie w rozwoju regionalnym a tym samym w podnoszeniu konkurencyjności. Z doświadczeń rozwoju regionalnego Europy zachodniej wynika również, iż najbardziej konkurencyjne regiony to takie, które m.in. posiadają na swoim obszarze rozwiniętą sieć instytucji naukowo-badawczych tworzących innowacje. Natomiast najbardziej dynamicznie rozwijające się obszary metropolitarne gospodarki amerykańskiej stanowiły obszary dysponujące dużym potencjałem w zakresie kapitału ludzkiego oraz intensywnie go wykorzystujące.