Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Siły radialne w przemieszczającej się płycie kołowej pobudzanej impulsowym polem magnetycznym.
- Joanna Wołoszyn
W pracy przedstawiono sposób określenia ilościowego i analizę rozkładu sił radialnych działających na poszczególne włókna dysku napędu indukcyjno-dynamicznego. Opisano metodę i wyniki symulacji komputerowej.
-
Simulation of shear localization in granular bodies within gradient-enhanced hypoplasticity.
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
W artykule przedstawiono wyniki numerycznej analizy ściskania w płaskim stanie odkształcenia dla materiałów granulowanych. Obliczenia przeprowadzono z modelem hipoplastycznym rozszerzonym o gradienty modułu przyrostu odkształceń. Obliczenia wykonano dla różnych długości charakterystycznych w próbce piasku zagęszczonego.
-
Simulation of static response of thin walled bars with changed design parameters by means of second order sensitivity analysis.
- Piotr Iwicki
Za pomocą analizy wrażliwości drugiego rzędu wyznaczono przybliżone wartości sił wewnętrznych i przemieszczeń pręta cienkościennego dla zmieniających się parametrów projektowych. W przykładzie numerycznym wyznaczono pierwszą i drugą wariację bimomentu w funkcji grubości półek skręcanego dwuteownika. Zbadano dokładność rozwiązania uzyskanego za pomocą analizy wrażliwości z rozwiązaniem ścisłym.
-
Simulations of impact force spectrum for earthquake-induced structural pounding.
- Robert Jankowski
Celem artykułu jest analiza możliwości zastosowanie tzw. spektrum siły zderzenia przy projektowaniu sąsiadujących ze sobą konstrukcji budowlanych na terenach sejsmicznych, w przypadku zbyt małej przerwy dylatacyjnej między nimi. W artykule przedstawiono wyniki symulacji numerycznych przeprowadzonych dla różnych wartości parametrów dynamicznych konstrukcji.
-
Simultaneous detrmination of selected phenoxyacid herbicides and chlorophenols in surface and seawater by HPLC coupled to DAD.
- Agata Kot-Wasik
- Dagmara Dąbrowska
- Rafał Kartanowicz
- Jacek Namieśnik
Do badań wykorzystano metodę ekstrakcji do fazy stałej (SPE) w celu wzbogacenia analitów. Ekstrakty analizowano techniką wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) z detekcją DAD. Opracowana metoda umożliwia oznaczenie 14 związków z grupy kwasów fenoksyoctowych i chlorofenoli w czasie 22 min. Odzysk analitów wynosił powyżej 60% dla fenoksykwasów i powyżej 70% w przypadku chlorofenoli. Granica oznaczalności dla oznaczania związków zawierała się w przedziale 0.1-0.25 ug/l.
-
Single chamber electrolyte supported SOFC module.
- Toshio Suzuki
- Piotr Jasiński
- Harlan U. Anderson
- Fatih Dogan
Zaproponowano konstrukcję modułu składającego się z dwóch jednokomorowych ogniw paliwowych SOFC na nośnym elektrolicie. Moduł zbudowany jest z jednego substratu z tlenku ceru i domieszkowanym samarem oraz dwóch anod z cermetu na bazie tlenku niklu i dwóch katod z perovskitu LSCF. Przygotowano i zbadano moduły z różną powierzchnią elektrod, które były testowane w mieszaninach powietrza i propanu. Wielkość elektrod miała silny wpływ na działanie ogniwa. Uzyskano napięcie 1.5V i moc 17mW w temperaturze 550C.
-
Single chamber solid oxide fuel cell - investigation of cathodes
- Piotr Jasiński
- Toshio Suzuki
- Xia Dong Zhou
- Fatih Dogan
- Harlan U. Anderson
Sporo uwagi w ostatnim okresie przykuwają jednokomorowe ogniwa w związku z potencjalnym uroszczeniem konstrukcji w porównaniu z konwencjonalnymi ogniwami. W pracy zbadano wpływ warunków syntezy różnych materiałów katodowych na wydajność ogniw. Ogniwa zbudowane zostały z typowych materiałow stosowanych na ogniwa: stabilizowanego tleneku cyrkonu jako elektrolit, cermetu niklowego jako anody oraz samaru kobaltanu domieszkowanego strontem, lantanianu żelazowego domieszkowanego strontem i kobaltem oraz lantanianu magnezowego jako materiałów katodowych.
-
Singlet exciton interactions in solid films of Alq3.
- Jakub Mężyk
- Jan Kalinowski
- Francesco Meinardi
- Riccardo Tubino
W pracy tej na podstawie pomiarów zależności wydajności fluorescencji od natężenia światła wzbudzjącego, wyznaczono stałą oddziaływania ekscyton singletowy - ekscyton singletowy w warstwie organicznego kompleksu aluminium Alq3.
-
Size and effort estimation for application written in Java.
- Jerzy Kaczmarek
- Maciej Kucharski
Artykuł opisuje metodę szacowania rozmiaru i nakładu dla aplikacji wytworzonych w technologii Java. W publikacji przedstawiono cechy charakterystyczne kodu źródłowego w Javie oraz zaproponowano model szacujący rozmiar na podstawie danych volumetrycznych modelu obiektowego.
-
Skłonność do tworzenia pęknięć zimnych złączy spawanych ze stali o podwyższonej wytrzymałości wykonanych pod wodą.
- Dariusz Fydrych
W pracy przedstawiono zagadnienie spawalności stali 18G2A w odniesieniu do spawania pod wodą metodą lokalnej komory suchej. Zaprezentowano wyniki badań skłonności do tworzenia pęknięć zimnych metodą implant. Ustalono, że podczas spawania pod wodą stal 18G2A cechuje się zwiększoną wrażliwością na tworzenie się pęknięć zimnych w porównaniu ze spawaniem w środowisku powietrznym.
-
Skręcanie.
- Tadeusz Godycki-Ćwirko
W pracy omówiono wybarne modele teoretyczne i badania eksperymentalne stanowiące naukowy komentarz do zasad wymiarowania konstrukcji żelbetowych na skręcanie, wprowadzonych do normy PN-B-03264:2002
-
Słupy uzwojone.
- Piotr Korzeniowski
W pracy przedstawiono naukowe podstawy wprowadzonej do normy PN-B-03264:2002 metody obliczania nośności słupów uzwojonych.Omówiono procedurę wymiarowania tych słupów. Przedstawiono wyniki weryfikacji doświadczalnej wprowadzonej do normy metody obliczania nośności słupów uzwojonych.
-
(S)-N-Nitrosoazetidine-2-carboxylic acid.
- Maria Gdaniec
- Maria Jolanta Milewska
- Tadeusz Połoński
Analiza rentgenograficzna monokryształów kwasu (S)-N-nitozoazetydyno-2-karboksylowego wykazała, że reszta N-nitrozoaminowa przyjmuje konfigurację E. Azetydynowy atom azotu jest nieznacznie piramidalny. Cząsteczki w sieci krystalicznej oddziałują ze sobą poprzez wiązania wodorowe pomiędzy atomem tlenu grupy nitrozowej i atomem wodoru grupy karboksylowej, tworząc polimeryczny łańcuch.
-
Softly switched model predictive control for control of integratedwastewater treatment system at medium time scale.
- Mieczysław Brdyś
- Michał Grochowski
- Tomasz Gmiński
- Piotr Deinrych
W przypadku gdy system jest sterowany za pomocą jednej, uniwersalnej strategii sterowania w pełnym zakresie jego obciążeń, powstają poważne trudności w znalezieniu optymalnego sterowania. W celu jak najlepszego dopasowania strategii sterowania do panujący warunków, zdefiniowano trzy stany operacyjne: normalny, zakłóceniowy oraz awaryjny. Dla tych stanów zaprojektowano odpowiednie strategie sterowania. W związku z tym pojawia się konieczność znalezienia sposobu przełączania pomiędzy nimi. Przełączanie może być dokonywane w sposób twardy lub miękki. W przypadku systemu oczyszczania ścieków, to drugie rozwiązanie jest preferowane. W artykule przedstawiono dwie metody miękkiego przełączania pomiędzy strategiami sterowania, przy czym technologią sterowania jest sterowanie predykcyjne (MPC). Poziom nadzorujący, umieszczony na górze hierarchicznej wielopoziomowej-wielowarstwowej struktury sterowania jest odpowiedzialny za przebieg procesu przełączania. Momenty przełączania, czas przełączania oraz sposób przełączania są parametrami, które musi określić poziom nadzorujący. Koncepcja miękkiego przełączania została przetestowana na systemie oczyszczania ścieków w Kartuzach w Polsce. Copyright © 2004 IFAC.
-
Soil improvement by short stone columns.
- Adam Bolt
- Arkadiusz Kryczałło
- Agnieszka Kuzora
W artykule przedstawiono sposób dogęszczania podłoża gruntowego wykorzystywany do renowacji istniejących nawierzchni placów składowych i dróg. Proponowany sposób polega na formowaniu w gruncie kolumny o niewielkiej średnicy. Kolumnę tą formuje się poprzez wbijanie w rozluźnione podłoże trzpienia stalowego, z jednoczesnym dosypywaniem gruntu.Sposób ten stosuje się przede wszystkim jako metodę wzmocnienia podłoża pod nawierzchniami (np. nawierzchnie portowe), uzdatniania podłoża zdegradowanego przez intensywną eksploatację (np. tereny elektrowni) oraz jako metodę wzmacniania słabych gruntów organicznych. Skuteczność metody poparto licznymi badaniami terenowymi przeprowadzonymi podczas realizacji inwestycji.Ponieważ praktyka wyprzedza rozwiązania teoretyczne, w Laboratorium Katedry Geotechniki Politechniki Gdańskiej prowadzone są badania nad zachowaniem się gruntu dogęszczanego tą metodą. Dla proponowanej metody zaprezentowano wstępne badania modelowe w małej skali oraz numeryczne odwzorowanie procesu formowania pojedynczej kolumny w układzie osiowo symetrycznym za pomocą MES.
-
Solvation and partial molar volumes of some transition metal cations in N,N-dimethylacetamide, triethylphosphate and acetonitrile.
- Joanna Krakowiak
- Henryk Strzelecki
- Wacław Grzybkowski
W oparciu o precyzyjne pomiary gęstości roztworów nadchloranów metali przejściowych szeregu Mn(II)-Zn(II) w DMA, TEP i AN wyznaczono pozorne molowe oraz graniczne wartości cząstkowych molowych objętości sole w temperaturach 293, 298 i 303,15 K. Wyznaczone wartości rozdzielono na udziały jonowe. Przeanalizowano czynniki decydujące o wielkości cząstkowych molowych objętości solwatowanych kationów.
-
Some approaches to the determination of saw blade stiffness.
- Kazimierz Orłowski
W nowoczesnych zakładach przerobu drewna obserwuje się tendencję do redukcji rzazu w celu ograniczenia strat surowca. Jednakże, cienkie piły są bardziej wrażliwe na odziaływanie sił odporowych (bocznych). Dlatego też, znajomość sztywności statycznej pozwala użytkownikowi prognozować zachowanie się piły podczas pracy. W pracy przedstawiono metodykę wyznaczania sztywności statycznej początkowej i roboczej pił trakowych oraz taśmowych. Podano zalecenia dotyczące wyboru metody obliczeń w funkcji szerokości brzeszczotu. Omówiono szczególowo dwie metody, w których określa się sztywność brzeszczotu w funkcji sztywności skrętnej i giętnej brzeszczotu.
-
Some aspects of vibration control. Part I: Active and passive correction.
- Krzysztof Kosowski
Przedstawiono ogólne podejście do modyfikacji układu mechanicznego w ruchu harmonicznym przy użyciu aktywnych i pasywnych metod. Zaproponowano metodę wyznaczania elementów macierzy układu lub struktury i nastaw regulatora, zapewniającą najefektywniejsze oddziaływanie na dynamikę ruchu.
-
Some remarks on the design of microstrip to coplanar line transformer.
- Radosław Półtorak
- Marek Kitliński
Przedyskutowano technikę projektowania transformatora standardu umożliwiającego współpracę linii mikropaskowej i linii koplanarnej. Jako sekcję pośrednią wykorzystano uziemiony falowód koplanarny (conductor backed coplanar waveguide). Dokonano oceny różnych profili sekcji pośredniej w oparciu o szereg symulacji elektromagnetycznych, jak i pomiarów charakterystyk transmisji wykonanych modeli transformatorów.
-
Some solutions of unsteady flow in bioreactor.
- Krzysztof Wierzcholski
- Ralf Peter Franke
Czas regeneracji chrząstki stawowej po urazie jest długotrwały. Czasem tkanka nie regeneruje się. Dlatego też przeszczepy odgrywają bardzo ważną rolę. Najlepsze efekty hodowli tkanek zaobserwowano w bioreaktorach wykonujących ruch obrotowy i zapewniających nieustalony charakter przepływu ciecy odżywczej. Dlatego tematem niniejszego artykułu są pewne metody i rozwiązania nieustalonego przepływu cieczy w warstwie przyściennej hodowanej chrząstki, opisane układem równań różniczkowych cząstkowych trzeciego rzędu o nieustalonych warunkach brzegowych.