Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2007

Show all
  • Baza literaturowa Profesora Stanisława Szpora
    • Henryk Boryń
    2007

    Opisano zasady tworzenia oraz zawartość bazy literaturowej (streszczeń przeczytanych artykułów) tworzonej i wykorzystywanej przez Profesora Stanisława Szpora w okresie od 1943 r. do 1980 r.


  • BC-MPI: running an mpi application on multiple clusters with beesycluster connectivity
    • Paweł Czarnul
    2007

    W artykule zaproponowano nowy pakiet BC-MPI, który umożliwiauruchomienie aplikacji MPI na wielu klastrach z różnymi implementacjami MPI. Wykorzystuje dedykowane implementacje MPIdo komunikacji wewnątrz klastrów oraz tryb MPI THREAD MULTIPLE dokomunikacji pomiędzy klastrami w dodatkowych wątkach aplikacji MPI. Ponadto, aplikacja BC-MPI może być automatycznie skompilowanai uruchomiona przez warstwę pośrednią BeesyCluster. BeesyClusterumożliwia użytkownikom zarządzanie i wykorzystywanie kont na klastrach poprzez pojedyncze konto w systemie BeesyClusterza pośrednictwem WWW oraz usług sieciowych. BeesyCluster łączy się zklastrami przez SSH i nie wymaga instalacji dodatkowego programowania na nich. Artykuł prezentuje wyniki opóźnień komunikacyjnych oraz przepustowości dla komunikacji wewnątrz i pomiędzy klastrami z wykorzystaniem OpenMPI oraz LAM/MPI przy Infiniband oraz TCP wewnątrz klastrów.


  • Berliński krajobraz pamięci
    • Agnieszka Gębczyńska-Janowicz
    2007

    Zjednoczenie Niemiec, w 1989 roku, stało się impulsem do dyskusji na temat form upamiętniania wydarzeń drugiej wojny światowej w Niemczech. Od tego czasu w Berlinie powstało kilka miejsc pamięci tworząc specyficzny krajobraz pamięci.


  • Bezczujnikowe sterowanie maszyną indukcyjną zasilaną z falownika prądu
    • Marcin Głąb
    • Zbigniew Krzemiński
    • Arkadiusz Lewicki
    2007 Przegląd Elektrotechniczny

    .


  • Bezstykowe zródła zasilania alternatywš przekazywania energii elektrycznej. - Tł. z Plant Engineering. - Tyt. oryg.: Contactless energy transfer: mobile power on the go
    • Marek Olesz
    2007

    W artykule podano rozwišzania techniczne bezstykowego przenoszenia energii elektrycznej o mocy nawet do 16 kW w systemach zasilania. W komentarzu zestawiono szczegółowe dane mocy i sprawnoœci kilku rozwišzań bezstykowych Ÿródeł zasilania.


  • Białka - budowa i właściwości. Rozdział 5
    • Zdzisław Sikorski
    2007

    Struktura i konformacja białek w żywności zmienia się wskutek przemian fizycznych, biochemicznych i chemicznych zachodzących w warunkach przechowywania i przetwarzania surowców. Duże znaczenie białek jako składników żywności polega na ich wartości biologicznej w żywieniu oraz udziale w tworzeniu pożądanych, sensorycznych właściwości produktów żywnościowych. Funkcjonalne cechy białek to rozpuszczalność w środowisku wodnym o różnej sile jonowej, wodochłonność oraz zdolność żelowania, tworzenia błon, emulgowania lipidów i pienienia się. Dzięki nim białka współdziałają w tworzeniu pożądanej kruchości mięsa i porowatej struktury pieczywa oraz sera, a także reologicznych cech różnych galaretek, emulsji i pian. Te właściwości białek można modyfikować metodami enzymatycznymi i chemicznymi.


  • Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego
    • Daniel Załuski
    2007

    Otwarta w listopadzie 2006r. Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego jest drugim po budynku Wydziału Prawa i Administracji obiektem zrealizowanym w ramach II etapu budowy Kampusu Bałtyckiego. Dziś placówki uniwersyteckie są rozrzucone po całym Trójmieście. Do 2013 roku większość wydziałów ma otrzymać nowe gmachy, zlokalizowane w kampusie przy ul. Bażyńskiego w Gdańsku - Oliwie. Gmach biblioteki ma stanowić centralną dominantę, swoisty zwornik całego założenia.


  • Bilans niemieckich portów morskich w 2006 roku
    • Ziemowit Suligowski
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Bilans portów niemieckich za rok 2006 i wynikające wnioski. Charakterystyczne zróżnicowania obserwowanej dynamiki. Wpływ infrastruktury (szczególnie drogowej) na funkcjonowanie portów. Dynamizacja przez rozbudowę infrastruktury


  • Bilans niemieckich portów morskich w 2006 roku
    • Ziemowit Suligowski
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono syntezę aktywności portów niemieckich w roku 2006. Wskazano na szczególne problemy rozwoju portów. Znaczenie infrastruktury drogowej, przewozy pasażerskie.


  • Bio and slide bearings: their lubrication by non-Newtonian fluids and application in non conventional systems. Vol.3. Tribology processes for cells human joints and micro-bearings
    • Krzysztof Wierzcholski
    2007

    W niniejszej monografii przedstawiony został aktualny pogląd dotyczący procesu smarowania stawów człowieka od strony mechaniki, a szczególnie hydromechaniki i metod matematycznych. Wyznaczono pola prędkości przepływu lepkiej, odżywczej nie Newtonowskiej cieczy biologicznej, a także powstające siły tarcia w trakcie ruchu cieczy w warstwie granicznej wokoło współpracujących powierzchni. Dodatkowo rozpatrywano przepływy potencjalne płynu stawowego z jamy stawowej, które odżywiają chrząstkę stawową. Rozdział 7 przedstawia analogie procesów tribologicznych zachodzących pomiędzy przepływami w hiper -cienkich warstwach cieczy występujących na powierzchniach mechanizmów biologicznych i mechanicznych. Ponadto rozpatrywane są modele przepływu nie-Newtonowskiej cieczy lepkiej w warstwie granicznej z wykorzystaniem równań hydrodynamiki przy uwzględnieniu warunków brzegowych dla prędkości czynników smarujących w szczelinach stawów człowieka a także w szczelinach mikro-łożysk i nano-łożysk. Rozdział 8 zawiera analityczno-numeryczne wyznaczanie prędkości, ciśnienia oraz sił tarcia w strefie przyściennej bardzo cienkich filmów olejowych lub gazowych występujących w mikro-łożyskach i nano-łożyskach. Procesy smarowania oraz własności czynników smarujących występujących w takich węzłach tarcia różnią się zasadniczo od metod hydrodynamicznej teorii smarowania i własności olejów występujących w łożyskach klasycznych w trakcie ich pracy. Wyprowadzono zmodyfikowane równania Reynoldsa dla hydrodynamicznego smarowania cylindrycznych, sferycznych, stożkowych, parabolicznych i hiperbolicznych mikro-łożyskch ślizgowych przy uwzględnieniu zmian lepkości cieczy smarującej w kierunku wysokości szczeliny łożyskowej.


  • Biodegradability of modified emulsifiers - esters of polyols and fatty acids
    • Renata Tomczak-Wandzel
    • Halina Szeląg
    2007

    Badano podatność na biodegradację wybranych emulgatorów estrów polioli i kwasów tłuszczowych przy użyciu testu zamkniętej butelki (OECD 301 D). Stwierdzono, że badane emulgatory nie mogą zostać uznane za łatwo ulegające biodegradacji. Najwyższy poziom rozkładu (57,3%) osiągnął emulgator C14Gna, najniższy (29,8%) AEGNa.


  • Biogeochemia selenu i jego monitoring w materiałach biologicznych pochodzenia ludzkiego = Selenium biochemistry and its monitoring in biological samples
    • Joanna Kuczyńska
    • Marek Biziuk
    2007 Ecological Chemistry and Engineering A - Chemia i Inżynieria Ekologiczna A

    Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat selen stał się przedmiotem intensywnych badań naukowych w wielu dyscyplinach nauki. Najczęściej poruszanymi zagadnieniami są aspekty związane z biochemią, geologią, toksykologią, wykorzystaniem przemysłowym selenu oraz jego wpływem na organizmy żywe. Powodem szczególnego zainteresowania tym pierwiastkiem jest niewielka różnica pomiędzy jego poziomem niezbędnym a toksycznym oraz szereg funkcji jakie pełni w organizmie człowieka. Z uwagi na to, iż żywność stanowi główne źródło selenu, jego zawartość w organizmie jest determinowana szeregiem czynników związanych m.in. z miejscem pochodzenia żywności, stężeniem oraz postacią fizykochemiczną Se w glebie na której produkowana jest żywność. W świetle zagrożeń, jakie może stwarzać zarówno niski jak i wysoki poziom zawartości selenu w środowisku, konieczne jest monitorowanie zawartości tego pierwiastka w organizmie ludzkim. W ostatniej dekadzie pojawiło się wiele doniesień na temat wykorzystania biologicznych wskaźników zawartości selenu, odzwierciedlających poziom pobrania tego pierwiastka z żywnością. Badania próbek materiałów biologicznych, których wyniki stanowią cenne źródło informacji o stanie mineralnym organizmu, dokonuje się najczęściej za pomocą technik spektralnych, polarograficznych czy też jądrowych.


  • Biokumulacja metali ciężkich w roślinach trawiastych porastających tereny rekultywowane osadem ściekowym
    • Aneta Łuczkiewicz
    • Bernard Quant
    • Elżbieta Haustein
    2007 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W pracy przedstawiono ocenę skuteczności rekultywacji przeprowadzonej na dwóch obszarach zdegradowanych technicznie: na składowisku odpadów paleniskowych oraz na wyrobisku pożwirowym, w woj.pomorskim. Wprowadzenie na te, narażone na erozje, tereny osadu ściekowego wraz z nasionami traw przyczyniło się do ich szybkiego roślinnego utrwalenia. W wyniku zaistniałych procesów fizyczno-chemicznych zachodzących w podłożach osadowo-gruntowych, zaobserwowano biokumulację metali ciężkich w biomasie roślinnej porastającej badane obiekty. Udowodnione właściwości glebotwórcze osadów ściekowych wraz z ze stwierdzonymi procesami fitoremadiacji wskazują na celowość takiej formy wykorzystania tego uciążliwego odpadu.


  • Biometria - zastosowania, identyfikacja i kierunki dalszego rozwoju
    • Witold Malina
    • Maciej Smiatacz
    2007

    Biometria - naturalna forma identyfikacji. W rozdziale zamieszczono opis różnych technik identyfikacji, takich jak rozpoznawanie dłoni, odcisków palców, twarzy, głosu i innych. Omówiono stosowane techniki ekstrakcji cech odpowiednich organów i kierunku dalszych badań nad poprawą własności systemów biometrycznych, które mają zasadnicze znaczenie w identyfikacji i weryfikacji osobniczej, oraz sposobów zwiększenia ich skuteczności.


  • Biometryczna kontrola dostępu
    • Aleksandra Bobcow
    • Mariusz Dąbkowski
    2007 Full text Measurement Automation Monitoring

    Opisano szczegółowo algorytm detekcji oraz identyfikacji człowieka na podstawie punktów nodalnych twarzy. Zdefiniowano pojęcia: biometria, proces pomiaru biometrycznego, metody biometrycznej identyfikacji oraz kontrola dostępu. Przedstawiono opis opracowanego systemu biometrycznej identyfikacji wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe. Podano wyniki badań oraz przeprowadzono ich wnikliwą dyskusję.Biometrics is the study of automated methods for uniquely recognizing humans based upon one or more intrinsic physical or behavioral traits. In information technology, a biometric authentication refers to technologies that measure and analyzes human physical and behavioral characteristics for authentication purposes. One of the most impressive examples of methods based on physical characteristics is facial recognition, which is the subject of this article. Biometric access control based on facial recognition system compare with other methods is not invasive, effective and easy in use that is why it was chosen. Human face is like a map with a lot of landmarks. Those special points make people exceptional. There are few main parts of the map which the program should identify: distance between eyes, width of nose, depth of eye sockets, cheekbones, mouth line and chin. After those measurements a person can be identified. The whole process of identification consists of five main steps: detection, alignment, normalization, representation and matching. The program was tested. Given results were satisfied. Non-braking development of IT section using biometrics will lead to the revolution of access control. In a few years people will not need a key, because they will already have one - the body.Biometrics is the study of automated methods for uniquely recognizing humans based upon one or more intrinsic physical or behavioral traits. In information technology, a biometric authentication refers to technologies that measure and analyzes human physical and behavioral characteristics for authentication purposes. One of the most impressive examples of methods based on physical characteristics is facial recognition, which is the subject of this article. Biometric access control based on facial recognition system compare with other methods is not invasive, effective and easy in use that is why it was chosen. Human face is like a map with a lot of landmarks. Those special points make people exceptional. There are few main parts of the map which the program should identify: distance between eyes, width of nose, depth of eye sockets, cheekbones, mouth line and chin. After those measurements a person can be identified. The whole process of identification consists of five main steps: detection, alignment, normalization, representation and matching. The program was tested. Given results were satisfied. Non-braking development of IT section using biometrics will lead to the revolution of access control. In a few years people will not need a key, because they will already have one - the body.


  • Bis(tetrahydrofuran-κO)tris(tri-tert-butoxysiloxy)chromium(III)
    • Anna Ciborska
    • Jarosław Chojnacki
    • Wiesław Wojnowski
    2007 ACTA CRYSTALLOGRAPHICA SECTION E-STRUCTURE REPORTS ONLINE

    Otrzymano kompleksowy silanolan chromu: bis(tetrahydrofuran)tris(tri-tert-butoksysiloksy)chrom(III) i wyznaczono strukturę rentgenowską tego związku. Wielościan koordynacyjny atomu chromu ma kształt bipiramidy trygonalnej, w której cząsteczki tetrahydrofuranu zajmują pozycje osiowe.


  • Blaski i cienie działalności zawodowej inżyniera budowlanego w Polsce
    • Tadeusz Godycki-Ćwirko
    2007

    W artykule przedstawiono relacje inżynier budowlany - architekt, projektant - inwestor w kontekście projektowania i wykonywania konstrukcji, czynniki wpływające na jakość i bezpieczeństwo budowli oraz problemy kształcenia kadr technicznych.


  • Bond-graphs based modelling of hybrid energy systems with permanent magnet brushless machines
    • Mieczysław Ronkowski
    • Zbigniew Kneba
    2007 ELECTROMOTION

    W referacie przedstawiono metodę grafów wiązań (GW) w zastosowaniu do modelowania hybrydowych systemów energetycznych z bezszczotkowymi maszynami elektrycznymi o magnesach trwałych. W części pierwszej referatu omówiono ogólne formalizm GW. Następnie przedstawiono kolejno: ogólną strukturę modelu hybrydowego systemu energetycznego w ujęciu GW; założenia modelowania maszyn elektrycznych w ujęciu GW, model silnika bezszczotkowego o magnesach trwałych (SBMT) w ujęciu GW dla potrzeb modelowania napędu pompy cieczy chłodzącej w silnikach samochodowych, model w ujęciu GW nowoczesnego sytemu chłodzenia silnika samochodowego - jako przykład hybrydowego systemu energetycznego. Do opracowania modelu procesu przetwarzania energii w SBMT wykorzystano ideę i modele sprzężeń wzorcowych: transformatorowego i elektromechanicznego.Modelowany system chłodzenia umożliwia sterowanie poziomem temperatury silnika samochodowego niezależnie od prędkości jego wału. Modelowanie i symulacja takiego systemu chłodzenia nabiera szczególnego znaczenia przy wprowadzaniu coraz bardziej ostrych norm o emisjach szkodliwych składników spalin, ze względu na ważną rolę procesu rozgrzewania silnika w tworzeniu związków wydalanych spalin.


  • Boundary value problems for first-order impulsive ordinary differential equations with delay arguments
    • Tadeusz Jankowski
    • Juan J. Nieto
    2007 INDIAN JOURNAL OF PURE & APPLIED MATHEMATICS

    Praca dotyczy problemów istnienia rozwiązań dla pierwszego rzędu równań różniczkowych typu opóźnionego z impulsami. Podano warunki dostateczne na istnienie ekstremalnych kwazi-rozwiązań. Podano też warunki przy których powyższe zagadnienie ma jedyne rozwiązanie. Praca zawiera też przykład ilustrujący otrzymane wyniki teoretyczne.


  • Boundary value problems for ordinary differential equations with deviated arguments
    • Agnieszka Dyki
    • Tadeusz Jankowski
    2007 JOURNAL OF OPTIMIZATION THEORY AND APPLICATIONS

    Dyskutowane są równania różniczkowe z dwupunktowym nieliniowym warunkiem brzegowym z argumentami typu odchylonego. Podano warunki dostateczne które gwarantują iż problem wyjściowy ma kwazi-rozwiązania. Podano też warunki przy których problem ten ma rozwiązanie. Wyniki uzyskano stosując metodę iteracji monotonicznych.Badano też pewne nierówności różniczkowe z odchylonymi argumentami.