Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2007
Show all-
-
Dofinansowanie z funduszy unijnych - dokumentacja
- Ziemowit Suligowski
Analiza przyczyn eliminacji wniosków o dofinansowanie w ramach pomocy unijnej. Braki dokumentacyjne wniosków. Problem interpretacji uprawnień
-
Doświadczenia z eksploatacji hybrydowych systemów hydrofitowychw rejonie Gdańska
- Magdalena Gajewska
- Hanna Obarska-Pempkowiak
Celem niniejszej pracy jest ocena działania monitorowanych hybrydowych systemów hydrofitowych (HSH) w Regionie Gdańska. Przeprowadzona analiza zastosowanej konfiguracji złóż, efektywności usuwania zanieczyszczeń podczas kilkuletniej eksploatacji w zależności od stosowanych obciążeń umożliwi ocenę naturalnej metody oczyszczania ścieków w odniesieniu do obszarów niezurbanizowanych, gdzie często stosowanie konwencjonalnych systemów jest bardzo kosztowne
-
Doświadczenia ze stosowania pali wkręcanych ''Atlas''
- Adam Krasiński
- Kazimierz Gwizdała
Nowoczesna technologia pali przemieszczeniowych typu Atlas jest coraz częściej stosowana w praktyce. Stosowanie tego rozwiązania w praktyce wymaga jednak dobrej znajomości szczegółów technologicznych i uwzględnienia parametrów, które w praktyce mogą ograniczać długość pali. Na przykładzie budowy budynku w Politechnice Gdańskiej omawiano wpływ parametrów geometrycznych pali na ich nośność oraz wpływ średnicy na krzywą osiadania.
-
Downlink Capacity-Coverage Trade-off Estimation Based on Measurement of WCDMA/FDD Interface Load
- Sławomir Gajewski
- Małgorzata Gajewska
The method of capacity-coverage trade-off determination by using of universal load characteristics and normalized coverage curves for the WCDMA/FDD radio interface has been presented. The practical applications of discussed method for UMTS radio network planning process and network exploitation has been mentioned.
-
Dressing method in matter + radiation quantum models
- Sergey Leble
Rozważane są modele typu Dicka i Jaynes-Cummings'a, i obliczono widmo zaburzonego modelu Dicka. Wyprowadzono równania łańcuchowe ubierania.
-
Drugs and driving
- Janusz Staniszewski
- Wojciech Kustra
W referacie przedstawiono we wprowadzeniu pojawienie się nowego zagrożenia, jakim jest kierowanie pojazdów przez osoby będące pod wpływek narkotyków. W drugiej części przedstawiono obecnie obowiązujące sankcje, jakie mogą spotkać kierującego oraz definicję środków odurzających, po zażyciu których nie można prowadzić samochodu. W trzeciej części przedstawiono badania naukowe przeprowadzone w Polsce i Niemczech, które pokazują jak duży już dzisiaj jest to problem wśród kierowców na drodze. Dalej przedstawiono stosowane sposoby kontroli kierujących na zawartość środków odurzających. W ostatniej części przedstawiono problem braku wyposażenia policji w urządzenia do wykrywania narkotyków oraz potrzebę szkolenia policjantów i zmiany w prawie, które ułatwią kontrolę i karanie kierowców prowadzących pojazd pod wpływem środków odurzających.
-
DSP techniques for determining ''Wow'' distortions
- Andrzej Czyżewski
- Andrzej Ciarkowski
- Andrzej Kaczmarek
- Józef Kotus
- Maciej Kulesza
- Przemysław Maziewski
Artykuł przedstawia opis algorytmów do wyznaczania charakterystyki zniekształceń kołysania dźwięku. Są to algorytmy: śledzenia przydźwięku sieciowego, śledzenia pozostałości magnetycznej prądu podkładu wielkich częstotliwości, adaptacyjnej analizy środka ciężkości widma dla wybranej części zniekształconego sygnału. Przedstawione algorytmy pozwalają na implementację programową i sprzętową.
-
Dual inhibition of PI3K/Akt signaling and the DNA damage checkpoint in p53-deficient cells with strong survival signaling: implications for cancer therapy
- Andrzej Składanowski
- Przemysław Bożko
- Michał Sabisz
- Annette K. Larsen
Oporność komórek nowotworowych na leki uszkadzjące DNA związana jest ściśle ze zdolnością do utrzymywania blok z fazie G2 cyklu komórkowego. Blok ten regulowany jest przez mechanizmy punktu kontrolnego G2/M oraz szlaki przeżycia komórkowego. W pracy badaliśmy rolę szlaku kinazy PI3K/Akt w funkcjonowaniu punktu kontrolnego cyklu komórkowego i wpływ na przeżycie komórek traktowanych lekiem przeciwnowotworowym - cisplatyną. Nasze wyniki wskazują, że bezpośrednie hamowanie aktywności kinazy AKT w komórkach M1 zwiększa cytotoksyczność cisplatyny bez wpływu na funkcjonalność punktu kontrolnego w G2. Jednoczesne hamowanie kinazy PI3K/Akt i punktu kontrolnego przez UCN-01 jeszcze bardziej zwiększało cytotoksyczność cisplatyny (około 2-krotnie). Nasze dane wskazuja na nową funkcję kinazy PI3K/Akt oraz wskazuja na możliwość zwiększenia skuteczności terapii przeciwnowotworowych gdzie stosuje się związki uszkadzające DNA i inhibitory kinazy Akt.
-
Dubbletten.
- Bogdan Mrozowski
- Ziemowit Suligowski
- Agnieszka Tuszyńska
W pracy przedstawiono nowoczesne rozwiązanie oczyszczania ścieków bytowych z zastosowaniem toalet separujących DUBBLETTEN. Innowacyjność tej technologii dotyczy całości rezultatu, ponieważ w sposób alternatywny dla stosowanych rozwiązań zapewnia kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z oczyszczaniem ścieków oraz zagospodarowaniem osadów. W tradycyjnych oczyszczalniach ścieków przede wszystkim oczyszcza się ścieki, natomiast wciąż pozostaje problem związany z przeróbką wytwarzanych osadów ściekowych. Powstające podczas oczyszczania produkty uboczne zwykle nie nadają się do przyrodniczego wykorzystania. W układzie biotoalety następuje bezodpływowa likwidacja ścieków i ich lokalne zagospodarowanie. Ponadto tego typu technologia całkowicie rozwiązuje problem gospodarki ściekowo-osadowej, zapewniając przy tym bezpieczne przyrodnicze wykorzystanie produktów finalnych jakim jest uryna i kompost.Proponowane rozwiązanie alternatywne jako jedyne dotychczas zapewnia zrównoważony rozwój, ponieważ jest bezpieczne pod każdym względem dla środowiska przyrodniczego i przynosi trwalsze efekty. Ponadto system ten przewyższa skutecznością, efektywnością kosztową i trwałością w porównaniu do tradycyjnych technologii stosowanych dotychczas w gospodarce ściekowo-osadowej.
-
Dworce kolejowe jako nowoczesne centra handlowe
- Daniel Załuski
W artykule opisano tendencje przekształceń dużych dworców kolejowych na centra handlowo-usługowe. Omówiono główne wytyczne dla projektów architektonicznych z uwzględnieniem zachowania i ochrony podstawowej funkcji dworca - obsługi podróżnych.
-
Dworzec kolejowy w Gdyni - czyli modernista w nowej sytuacji
- Maria Sołtysik
Dworzec kolejowy w gdyni jest obiektem przyciągającym uwagę co najmniej z trzech powodów. po pierwsze, ze względu na swą architekturę oraz oblicze stylowe. Po drugie ze względu na wystrój wnętrza, niezwykle bogaty plastycznie i oryginalny. Po trzecie wreszcie, z uwagi na kontekst historyczny i świadectwo przemian twórczych wybitnego gdyńskiego architekta - Wacława Tomaszewskiego
-
Dwutlenek węgla jako płyn roboczy na tle innych czynników chłodniczych
- Daniel Bagiński
- Zenon Bonca
W artykule omówiono własności dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego, podając jego charakterystykę ogólną, a następnie wskazując jego zalety i wady w kontekście stosowania jako płynu roboczego w urządzeniach sprężarkowych. Zwrócono uwagę na jego wybrane właściwości, w tym na: rozpuszczalność z wodą, tolerancję olejów smarnych, oddziaływanie na materiały używane do budowy instalacji chłodniczych, a także na bezpieczeństwo użytkowania i oddziaływanie na organizm ludzki. Dokonano oceny cech użytkowych tego czynnika w porównaniu z czynnikami grupy HFC, amoniakiem i węglowodorami, m. innymi zestawiono średnice przewodów instalacji dla tego płynu oraz amoniaku i R 134a. W podsumowaniu wskazano zalety dwutlenku węgla w instalacjach chłodniczych.
-
Dwuwymiarowy obraz zjawisk w tranzystorze MOS - badania numeryczne
- Marek Panek
- Wiesław Kordalski
- Mariusz Sitek
Zaprezentowano wyniki badań numerycznych, z których wynika, że w tranzystorze MOS występuje zjawisko łagodnego odrywania się kanału i zjawisko powiększania grubości kanału. Obydwa zjawiska można uwzględnić w quasi-dwuwymiarowym modelowaniu pracy tranzystora polowego, dzięki czemu można opracowywać dokładniejsze modele analityczne takiego przyrządu półprzewodnikowego.
-
Dynamic electrochemical impedance spectroscopy of the adsorption and relaxation of polianiline chains during potentiodynamic redox transformations
- Kazimierz Darowicki
- Jarosław Kawula
Zaprezentowano nowe podejście do analizy widm impedancyjnych uzyskanych dla warstwy przewodzącej polianiliny (PAni). Właściwości powyższej warstwy są często modelowane przy użyciu elementu stałofazowego (CPE), który w sposób dokładniejszy odzwierciedla wyniki eksperymentalne niż klasyczny element pojemnościowy (kondensator). W pracy zaproponowano nowy elektryczny obwód zastępczy oparty na modelu adsorpcyjnym Frumkin-Melik-Gaikazyan, gdyż podejrzewano, iż cząsteczki w warstwie polianiliny zachowują się jak inne cząsteczki organiczne ulegające procesom adsorpcji i relaksacji. Pomiary wykonano przy użyciu techniki dynamicznej elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej. Uzyskane widma impedancyjne analizowano przy pomocy zaproponowanego obwodu zastępczego.
-
Dynamic interaction of the cavitating propeller tip vortex with the rudder
- Jan Szantyr
Praca przedstawia model teoretyczny i obliczeniowy dynamicznego oddziaływania kawitującego wiru wierzchołkowego śruby okrętowej z płetwą sterową. W wyniku oddziaływania zmienia się geometria wiru, powodując generowanie wysokich pulsacji ciśnienia w otaczającej wodzie i na kadłubie okrętu. Wyniki obliczeń skonfrontowano z rezultatami pomiarów laboratoryjnych na modelach. Pokazano praktyczną przydatność modelu obliczeniowego do projektowania układu śruba-ster.
-
Dynamiczna wizualizacja trójwymiarowa środowiska miejskiego w symulacji pojazdów szynowych
- Tomasz Rogacewicz
Artykuł opisuje koncepcje użycia dynamicznej wizualizacji trójwymiarowej w symulatorze miejskich pojazdów szynowych. Zaproponowano atrybuty obiektywizujące ocenę wizualizacji. Opisano przetestowane prototypy symulatorów: model kabiny 1:1 oraz stanowisko wirtualnej rzeczywistości.
-
Dynamiczne badania jakości wykonania fundamentów palowych, charakterystyka i badania modelowe
- Kazimierz Gwizdała
- Wojciech Cieślak
Badania nieniszczące jakości robót palowych, SIT, są szeroko stosowane w Europie, a obecnie coraz częściej również w Polsce. W pracy omówiono przykładowe wyniki badań modelowych dla żelbetowych pali prefabrykowanych, dla których świadomie wykonano różnego rodzaju uszkodzenia w materiale trzonu. Sformułowano zalety, wady i ograniczenia inżynierskie dla tego rodzaju badań.
-
Dynamiczne kształtowanie krajobrazu strefy podmiejskiej
- Anna Górka
Przesłaniem koncepcji dynamicznego podejścia w kształtowaniu strefy podmiejskiej jest poszukiwanie działań zapewnijących ciągłość tradycji i harmonię w przestrzeni zagrożonej utratą tożsamości i dezintegracją. Idea ognisk społecznej aktywności w krajobrazie strefy podmiejskiej stanowi odpowiedź na tak postawiony problem. Skupia się na niedostatecznie realizowanej potrzebie odczytywania i kreowania treści w przestrzeniach publicznych poza centrum miasta. Jest też reakcją na paradoksalny w strefie podmiejskiej brak dostępnych terenów otwartych. Wiąże wartości estetyczne, przyrodnicze i gospodarcze krajobrazu z jego wartością społeczną.
-
Dystrybucja w logistyce miejskiej. Zarządzanie końcowym ogniwem dostaw
- Ryszard Kościelny
Dystrybucja towarów na obszarach zurbanizowanychstanowi obecnie, obok transportu osobowego, jedenz podstawowych problemów logistyki miejskiej. Rozwiązanieproblemów wymaga współpracy niezaleŜnych operatorówlogistycznych oraz administracji lokalnej. Doświadczenia miasteuropejskich w tym zakresie pokazują na duŜy wpływ warunkówlokalnych oraz brak uniwersalnego rozwiązania.