Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2008
Show all-
Związki organiczne, ich źródła emisji i wpływ na jakość powietrza wewnętrznego
- Bożena Zabiegała
Całkowite wyeliminowanie związków organicznych z powietrza wewnętrznego jest niemożliwe. Z tego powodu oprócz prognozowana poziomu stężeń analitów z grupy lotnych związków organicznych na podstawie znajomości parametrów kształtujących jakość powietrza wewnętrznego konieczna jest również kontrola poziomu stężeń tych związków w powietrzu wewnętrznym. Scharakteryzowanie składu chemicznego zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego oraz monitorowanie poziomu stężeń, na którym zanieczyszczenia te występują może przyczynić się do identyfikacji i ewentualnej likwidacji potencjalnych źródeł emisji zanieczyszczeń poprawiając tym samym jakość powietrza wewnętrznego.Scharakteryzowanie materiałów wewnętrznych pod względem całkowitej zawartości lotnych związków organicznych oraz wielkości strumienia emisji lotnych związków organicznych przyczynić się może do zadbania o jakość powietrza wewnętrznego już na etapie projektowania budynku, poprzez wybór materiałów charakteryzujących się mniejszą zawartością, a w konsekwencji niższą emisją analitów z grupy lotnych związków organicznych do powietrza wewnętrznego.Poznanie i scharakteryzowanie źródeł emisji zanieczyszczeń jest więc pierwszym krokiem w kierunku poprawy jakości życia użytkowników pomieszczeń zamkniętych. Poprzez poprawę jakości powierza, w którym spędzamy ponad 80 % naszego życia przyczynimy się również do poprawy zdrowotności społeczeństwa.
-
Zysk dywersyfikacji i charakterystyki pojemnościowe interfejsu WCDMA/FDD z dywersyfikacją przestrzenną w łączu w górę
- Sławomir Gajewski
- Małgorzata Gajewska
W pracy przedstawiono porównanie charakterystyk pojemnościowych interfejsu radiowego WCDMA/FDD w przypadku zastosowania mechanizmów makrodywersyfikacji oraz mikrodywersyfikacji przestrzennej w łączu w górę, dla usług o różnych przepływnościach i wymaganej jakości.Ponadto zamieszczono wyniki dotyczące osiąganych wartości zysku dywersyfikacji dla różnych usług, uzyskane na drodze symulacyjnej i poparte rozważaniami analitycznymi.
-
Żel i beton (Materiały kanalizacyjne)
- Ziemowit Suligowski
Różnice pomiędzy betonem a żelbetem stosowanymi w kanalizacji. Problematyczność konstrukcji żelbetowej w sytuacji niewielkich obciążeń oraz atmosfery korozyjnej.
-
μ-4,4'-bipyridyl-1:2κ2N:N'-methanol-2κO-tetrakis(tri-tert-butoxysilanethiolato)-1κ4O,S; 2κ2S-dizinc(II)
- Anna Dołęga
- Katarzyna Kazimierczuk
Tytułowy związek jest dwujądrowym kompleksem, w którym atomy cynku są połączone poprzez mostkujący ligand 4,4'-bipirydyl. Jeden z atomów cynku jest pięcio-koordynowany za pośrednictwem dwóch chelatujących reszt silanotiolanowych oraz 4,4'-bipirydylu. Jako dodatkowy ligand na drugim atomie cynku występuje cząsteczka metanolu.
-
Вклад Ермухана Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана
- Inna Suchkova
Ермухан Бекмаханов выступает в роли наследника представителей научной интеллигенции Казахстана, будучи первым доктором исторических наук из числа казахов, как основатель первой кафедры истории Казахстана, член - корреспондент Академии наук Казахской ССР, профессор
-
Историческая, культурная, и художственная общноть Гданска и Калининграда. Строительств общественного оздания культурной индивидуальности
- Jakub Szczepański
Artykuł przedstawia wspólnotę przeszłości i analogie architektoniczne Gdańska i Kaliningradu (Koenigsberg/Królewiec)od średniowiecza do 1945 r. Przedstawia też stosunek Polaków i Rosjan do zastanego dziedzictwa i wynikające z niego różne sposoby odbudowy miast po zniszczeniach wojennych jako wynik odmienności kultur i ustrojów Polski i Związku Radzieckiego/Rosji.