Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2010

Show all
  • Zastosowanie nowych typów materiałów sorpcyjnych w ekstrakcji analitów z próbek biologicznych
    • Agata Spietelun
    • Michał Pilarczyk
    • Adam Kloskowski
    • Jacek Namieśnik
    2010 Analityka: Nauka i Praktyka

    W obecnych czasach wiele uwagi w chemii anlityczanej poświęca się bezrozpuszczalnikowym technikom przygotowania próbki do analizy. Wynika to z potrzeby opracowania szybkich i rzetelnych procedur analitycznych prowadzących do obniżenia granic wykrywalności. Jedna z najbardziej obiecujących technik w tej dziedzinie to ekstrakcja do fazy stacjonarnej, która jest szeroko stosowana w praktyce analitycznej ze względu na jej niewątpliwe zalety: prostota operacji, niskie koszty, bezrozpuszczalnikowy charakter operacji, możliwość pełnej automatyzacji, możliwość łatwego połączenia z systemami kontrolno-pomiarowymi i stosunkowo dobrymi wynikami w oznaczaniu śladowych ilości analitów. W artykule zaprezentowano właściwości, metodologię przygotowania oraz zastosowania nowych materiałów sorpcyjnych w ekstarkcji szerokiego spektrum analitów z biologicznych matryc. Szczególną uwagę zwrócono na materiały sorpcyjne które mogą być użyte jako powłoki włókna do SPME i ich zastosowanie w bezpośredniej ekstrakcji środków farmaceutycznych, narkotyków, hormonów i ich metabolitów z matryc charakteryzujących się złożonym składem takich jak krew lub osocze.


  • Zastosowanie połączenia mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej i chromatografii gazowej do oceny zanieczyszczenia środowiska bojowymi środkami chemicznymi
    • Marta Wasielewska
    • Anna Banel
    • Bogdan Zygmunt
    • Jacek Namieśnik
    2010 Ochrona Powietrza i Problemy Odpadów

    Chromatografia gazowa to niezastąpione narzędzie do oznaczania lotnych zanieczyszczeń w próbkach środowiskowych. Najczęściej wymaga ona jednak wprowadzenia etapu przygotowania próbek. Wygodnym sposobem jest mikroekstrakcja analitów do fazy stacjonarnej. Anality mogą być ekstrahowane z gazu lub cieczy lub też z fazy nadpowierzchniowej cieczy lub ciała stałego do włókna pokrytego sorbentem. Desorpcja analitów następuje w dozowniku chromatografu gazowego. Połączenie tych dwóch technik pozwala oznaczyć lotne bojowe środki chemiczne na poziomie śladów zarówno w wodzie, glebie jak również w powietrzu.


  • Zastosowanie regulatora o logice rozmytej do sterowania trójwymiarowym modelem suwnicy
    • Mirosław Włas
    • Andrzej Utnik
    2010

    W artykule zaprezentowano budowę układu automatycznej regulacji położenia ciężaru dla trójwymiarowego modelu suwnicy. Zaproponowany został układ bazujący na regulatorze opartym o logikę rozmytą. Obiektem sterowania jest trójwymiarowy model matematyczny suwnicy, którego parametry zostały obliczone na podstawie danych o istniejącej suwnicy przemysłowej. Poprawność doboru parametrów została zweryfikowana poprzez szereg eksperymentów. Model oraz układ sterowania został zaimplementowany w programie symulacyjnym Matlab-Simulink.


  • Zastosowanie systemów informatycznych klasy CRM w procesach zarządzania relacjami z klientami
    • Piotr Brudło
    2010 Studia i Materiały Instytutu Transportu i Handlu Morskiego

    Przedstawiono znaczenie i rolę systemów informatycznych w procesie zarządzania nowoczesną jednostką organizacyjną. Zaprezentowano cykl rozwojowy systemów zarządzania w dobie ciągłego zapotrzebowania na informację. Pokazano rozwój narzędzi informatycznych wspierających rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Określono pojęcie procesu biznesowego. W szczególności zwrócono uwagę na systemy typu CRM (Customer Relationship Management) oraz zaprezentowano ich znaczenie w procesie zarządzania relacjami z klientami. Scharakteryzowano klasę systemów CRM, a poprzez przykłady zobrazowano praktyczne korzyści i efekty ich zastosowania w przedsiębiorstwach. Wyciągnięto wnioski oraz przedstawiono prognozowane kierunki rozwoju tej klasy systemów.


  • Zastosowanie testu Microtox® do oceny toksyczności moczu człowieka
    • Katarzyna Szychowska
    • Magdalena Kapuścińska
    • Emilia Okrągła
    • Lidia Wolska
    2010 Problemy Higieny i Epidemiologii

    Podstawową zaletą moczu jako próbki biologicznej jest nieinwazyjność jego pobierania, ale także fakt, że można go pozyskiwać w dużych ilościach. Rutynowe badanie moczu daje skąpe informacje na temat zdrowia, dlatego poszukiwane są inne metody badania, wykorzystujące duży potencjał diagnostyczny tego materiału biologicznego. Celem badań było określenie zależności pomiędzy warunkami pracy a toksycznością moczu pracowników zatrudnionych w oczyszczalni ścieków.Toksyczność moczu oznaczano za pomocą testu Microtox.Wyniki pokazały różnice w toksyczności moczu pomiędzy próbkami pochodzącymi od różnych osób, ale również pomiędzy dwiema badanymi grupami.


  • Zastosowanie ultrafiltracji do dezynfekcji i doczyszczania ścieków oczyszczonych = Ultrafiltration process in disinfection and advanced treatment of tertiary treated wastewater
    • Rafał Bray
    • Bernard Quant
    • Katarzyna Jankowska
    • Eliza Kulbat
    • Aneta Łuczkiewicz
    • Aleksandra Sokołowska
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    2010

    W pracy przedstawiono wyniki badań nad ultrafiltracją komunalnych ścieków oczyszczonych. Ustalono, że ultrafiltracja jest skuteczną metodą dezynfekcji. W permeacie obserwowano jedynie pojedyncze komórki bakterii wskaźnikowych. Proces ultrafiltracji umożliwia dalszą poprawę parametrów fizyczno-chemicznych ścieków oczyszczonych. Najlepiej usuwane były mętność oraz fosfor ogólny, dobre efekty uzyskano w usuwaniu ChZT oraz BZT5, w niewielkim stopniu usuwany był azot ogólny. Zaobserwowano, że składniki, których stężenie korelowało z ilością zawiesiny w odpływie z oczyszczalni, były lepiej usuwane ze ścieków w procesie ultrafiltracji, niż składniki, gdzie takiej korelacji nie stwierdzono.


  • Zastosowanie urządzeń mobilnych jako platform do implementacji algorytmów przetwarzania strumienia wideo w czasie rzeczywistym
    • Krzysztof Czarnecki
    • Marek Moszyński
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W niniejszym artykule dokonano krótkiego przeglądu najpopularniejszych systemów operacyjnych dedykowanych dla szeroko pojętych urządzeń mobilnych. Następnie przedstawiono jednoukładowy zestaw uruchomieniowy DevKit8000 z procesorem OMAP3530 oraz z zainstalowaną dystrybucją systemu operacyjnego Linux o nazwie Angstrom. Taka konfiguracja stanowiła platformę mobilną dla implementacji algorytmów przetwarzania i rozpoznawania obrazów rastrowych, przechwytywanych ze strumienia wideo, rejestrowanego w czasie rzeczywistym. W ramach badań symulacyjnych dokonano porównania wydajności i obciążenia jednostek obliczeniowych platformy DevKit8000 i średniej klasy komputera osobistego. Głównymi zadaniami testowanych aplikacji była detekcja krawędzi i detekcja ruchu połączona z filtracją i dynamicznym progowaniem obrazu.


  • Zastosowanie wskaźników krajobrazowych w kompleksowym procesie oceny możliwości przekształceń przestrzeni miejskiej
    • Miłosz Marciniak
    2010

    Krajobraz i badania nad nim stanowią przedmiot zainteresowania wielu autorów z różnych dziedzin naukowych. Tym samym dotyczą szerokiego spektrum pojęciowego oraz metodologicznego. W zależności od indywidualnych preferencji w badaniach nad krajobrazem mamy dostęp do okazałego wachlarza narzędzi pozwalających na opisywanie różnego rodzaju typów, struktur krajobrazów i ich poszczególnych komponentów. Dotyczy to wskaźników geograficznych, geobotanicznych, biologicznych, opisów fizjonomicznych oraz analiz funkcjonalnych obszarów zurbanizowanych i niezurbanizowanych. Poniższy artykuł stanowi próbę przedstawienia zastosowania analiz krajobrazu wywodzących się z ekologii krajobrazu i geografii kompleksowej na potrzeby urbanistyki. Jest on zarysem możliwości i nie wyczerpuje zagadnień praktycznego ujęcia problematyki krajobrazu widzianej z pozycji nauk przyrodniczych i geograficznych w bezpośrednim przełożeniu na planowanie przestrzenne miast.


  • Zastosowanie XMPP w roli protokołu komunikacji multimedialnej w rozproszonym systemie monitoringu
    • Andrzej Ciarkowski
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Przedstawiono rozproszony system monitoringu bazujący na protokole XMPP, omówiono architekturę i założenia, na których opiera się projekt tego systemu. Przedstawiono cechy protokołu XMPP ze zwróceniem uwagi na te najbardziej istotne w kontekście omawianego zastosowania. Przedyskutowano zagadnienie transmisji multimediów w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem rozszerzenia Jingle/XMPP. Zwrócono także uwagę na techniczne aspekty związane z nawiązaniem sesji komunikacji multimedialnej w obecności translatorów adresu oraz przedstawiono rozwiązanie dedykowane dla systemu monitoringu, które łączy cechy inteligentnego pośrednika z rejestratorem transmisji. Omówiono zagadnienie transmisji metadanych charakterystycznych dla strumieni wizyjnych i fonicznych pochodzących ze stacji systemu monitoringowego.


  • Zatrudnienie a wzrost gospodarczy w teorii i w rzeczywistości gospodarki polskiej
    • Jerzy Ossowski
    2010 Full text PRZEGLĄD STATYSTYCZNY

    W części teoretycznej artykułu w pierwszej kolejności przedstawiono makroekonomiczne podstawy zapotrzebowania na pracę w warunkach postępu technicznego oraz zmian kapitału rzeczowego. W następnej kolejności sformułowano założenia dla dynamicznego modelu opisującego zależności pomiędzy stopami wzrostu produktu krajowego i zatrudnienia. W części empirycznej artykułu rozważano wybrane wersje oszacowanego modelu opisujące gospodarkę Polski. Do oszacowania parametrów strukturalnych modelu wykorzystano dane kwartalne obejmujące okres od 1 kwartału 1996 r. do 4 kwartału 2008 r. W procesie specyfikacji, estymacji i weryfikacji modelu brano pod uwagę założenia, które były formułowane dla rozważanego związku przyczynowo-skutkowego. W rezultacie zastosowanej procedury specyfikacyjnej wyodrębniono dwa podokresy, dla których krótko i długookresowe efekty wpływu postępu technicznego na stopę wzrostu zatrudnienia wykazywały różnicę. Ponadto oszacowano graniczne stopy wzrostu PKB, przy której stopa wzrostu zatrudnienia stawała się dodatnia. Stwierdzono, że graniczna stopa wzrostu PKB dla podokresu od 1 kwartału 1996 r. do 2 kwartału 2004 r. wynosiła 4,55%. Dla podokresu od 3 kwartału 2004 roku do 4 kwartału 2008 roku graniczna stopa wzrostu PKB była mniejsza i wynosiła 2,56 %. Wielkość ta jest zbliżona do poziomu charakteryzującego większość zachodnio europejskich krajów.


  • Zatrudnienie w kontekście zmian strukturalnych i technologicznych
    • Anna Szymczak
    2010 Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa

    Celem niniejszego opracowania jest analiza związków zachodzących pomiędzy zatrudnieniem a kapitałem w poszczególnych działach gospodarki będąca wynikiem dokonujących się zmian technologicznych oraz strukturalnych w Polsce w latach 2000 - 2008.


  • Zespolony filtr BiCMOS pośredniej częstotliwości odbiornika Bluetooth
    • Jacek Jakusz
    • Waldemar Jendernalik
    2010 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania


  • Zespołowa budowa ontologii z wykorzystaniem systemu OCS oraz edytora Protégé
    • Tomasz Maria Boiński
    • Anna Jaworska
    • Radosław Kleczkowski
    • Piotr Kunowski
    • Julian Szymański
    2010 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Konstruowanie ontologii wymaga współpracy wielu osób. W idealnej sytuacji nad pojedynczą ontologią pracować będzie duża, rozproszona społeczność tworząca tym samym wspólną reprezentację wiedzy z danej dziedziny. W publikacji zaprezentowano propozycję modelu pracy grupowej nad ontologią. Zdefiniowano model zarządzania wersjami ontologii. Przedstawiono system Ontology Creation System (OCS) oraz architekturę i implementację rozszerzenia edytora Protégé umożliwiającego zespołowe wytwarzanie ontologii na podstawie zaproponowanego modelu pracy grupowej. Omówiono również alternatywy i modyfikacje zaprezentowanego modelu.


  • Zespoły komunalnej zabudowy mieszkaniowej w okresie przemian w Gdańsku na przykładzie Biskupiej Górki
    • Magdalena Podwojewska
    2010 Full text Architecturae et Artibus

    W Gdańsku następują szybkie i znaczące zmiany, prowadzone liczne inwestycje, sprawy komunalnego mieszkalnictw zeszły na dalszy plan. Miasto prowadzi wiele działań o sztandarowym charakterze i strategicznym znaczeniu, głównie w związku z EURO 2012.Działalność sferze budownictwa mieszkaniowego prowadzą, więc wyłącznie deweloperzy i indywidualni inwestorzy. Działania te nie wpływają na poprawę stanu technicznego zasobów komunalnych i nie rozwiązują problemów ich dotyczących. Zagadnienia związane z rewitalizacją komunalnej substancji zabudowy mieszkaniowej, pomimo iż stanowią poważny problem dla ''miasta'', są drugoplanowe w porównaniu z wielkimi przedsięwzięciami o międzynarodowym znaczeniu. Cały wysiłek finansowy i organizacyjny władz miasta skupia się na realizacji obiektów sportowych, usługowych oraz infrastruktury.Zespoły zabudowy komunalnej, położone w atrakcyjnych rejonach Gdańska, maja znaczący potencjał, ich lokalizacja wskazuje na możliwość pełnienia przez nie, prócz mieszkalnej, również funkcję wspomagającą zaplecze międzynarodowej imprezy. Rejony to, dzięki szczególnym walorom historycznym i krajobrazowym, mogą stać sie atrakcją turystyczną.


  • Zespół Przedbramia ulicy Długiej w Gdańsku : prace konserwatorskie i adaptacyjne
    • Maria Bigoś-Bojarska
    • Katarzyna Darecka
    2010

    W latach 2000-2006 przeprowadzono interdyscyplinarne prace konserwatorskie, budowlane i adaptacyjne Zespołu Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku. Realizacja ta stanowi przykład współczesnej konserwacji opartej na badaniach, zabytkoznawczej analizie wartościującej, nowoczesnej myśli architektonicznej i muzealnej.


  • Zespół wypalenia zawodowego a zmęczenie pracą
    • Beata Basińska
    2010

    Zmęczenie jest jednym ze skutków stresu zawodowego (werońska koncepcja stresu) Do czynników ryzyka zmęczenia w służbach mundurowych zaliczono czynniki związane z organizacją czasu pracy: presję terminów, nadgodziny, zmianowość oraz czas dojazdu do pracy. Skutkami zmęczenia były błędy popełniane podczas pracy, absencja i porzucanie pracy. Symptomy zmęczenia i wypalenia zawodowego są współzależne poprzez wyczerpaniem emocjonalnym i nasilają chroniczne utrzymywanie się objawów.


  • Zestawienie regulacji prawnych i norm
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Janusz Dembek
    2010

    W artykule podaje się zestaw ośmiu najważniejszych rozporządzeń wydanych dotąd przez Ministerstwo Infrastruktury pomocnych przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej budynków, jak również - na podstawie osiemnastu źródeł - aktualnie obowiązujące normy (polskie oraz europejskie), które również zwierają szereg istotnych (przy opracowywaniu charakterystyki energetycznej) zaleceń technicznych.


  • ZEUS Concept and Its Wider European Application
    • Ryszard Krystek
    • Joanna Żukowska
    • Lech Michalski
    2010

    The objectives of the ZEUS project and the resulting concept of an integrated system of transport safety are recapitulated in the article. The context for transport safety management that has evolved since this became a concern of the European Union under the Treaty of Union in 1993 is outlined, and some issues related to applying the ZEUS concept across Europe are discussed. It is concluded that there is scope for exploring ways of doing this, but that the balance of interests at the national and European levels and the difference in nature between safety management on the roads and in the other three main modes will need to be recognised.


  • Zintegrowane zarządzanie ryzykiem w systemie bezpieczeństwa ruchu drogowego
    • Kazimierz Jamroz
    • Andrzej Szymanek
    2010 Full text Transport Miejski i Regionalny

    System bezpieczeństwa ruchu drogowego jako element systemu transportu. Zarządzanie ryzykiem w transporcie drogowym jako jedna z najbardziej skutecznych metod zarządzania bezpieczeństwem. Proponowane kierunki integracji zarządzania ryzykiem w ruchu drogowym.