Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2011

Show all
  • Przeciwdziałanie układów SVC rozwojowi awarii napięciowej
    • Robert Kowalak
    2011

    Artykuł prezentuje wyniki badań modelowych mających na celu analizy zachowania się kompensatorów statycznych SVC w systemie elektroenergetycznym. Podstawowym stanem, który analizowano, było zachowanie się kompensatorów zainstalowanych w wybranych węzłach systemu w czasie awarii napięciowej. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki przeprowadzonych badań w ramach realizacji prac związanych z projektem badawczym zamawianym nr PBZ-MEIN-1/2/2006 "Bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju", Konsorcjum Politechnik: Gdańskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej.


  • Przeciwdziałanie układów SVC rozwojowi awarii napięciowej
    • Robert Kowalak
    2011 Full text Acta Energetica

    Artykuł prezentuje wyniki badań modelowych mających na celu analizy zachowania się kompensatorów statycznych SVC w systemie elektroenergetycznym. Podstawowym stanem, który analizowano, było zachowanie się kompensatorów zainstalowanych w wybranych węzłach systemu w czasie awarii napięciowej. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki przeprowadzonych badań w ramach realizacji prac związanych z projektem badawczym zamawianym nr PBZ-MEIN-1/2/2006 "Bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju", Konsorcjum Politechnik: Gdańskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej.


  • Przeciwnowotworowe działanie akrydyn
    • Anita Dopierała
    • Patrycja Wrosz
    • Jan Mazerski
    2011

    Odkąd wykazano przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości pochodnych akrydyny podjęto wiele prób modyfikacji chemicznej cząsteczki w celu znalezienia pochodnej charakteryzującej się wysoką aktywnością przeciwnowotworową. Wybór akrydyn jako potencjalnych leków przeciwnowotworowych podyktowany był przede wszystkim udowodnioną zdolnością tych związków do oddziaływania z DNA. W terapii przeciwnowotworowej, ze względu na brak istotnych różnic pomiędzy komórką zdrową a komórką patogena (nowotworową) wykorzystuje się przede wszystkim różnice ilościowe (kinetyczne): zdolność do hamowania podziałów komórkowych. DNA jest zatem jednym z najważniejszych molekularnych miejsc działania wielu chemoterapeutyków przeciwnowotworowych. Pochodne akrydyny o działaniu przeciwnowotworowym wykazują zróżnicowany mechanizm działania na poziomie molekularnym. Z uzyskanych dotychczas danych wynika, że jednym z kluczowych etapów działania jest tworzenie fizykochemicznych kompleksów z DNA. Wśród pochodnych akrydyny o aktywności przeciwnowotworowej wyróżnić można 5 podstawowych klas związków: nitroakrydyny, 9-anilinoakrydyny, pirazoloakrydyny, imidazoakrydony oraz triazoloakrydony. Związki z poszczególnych klas różnią się zarówno mechanizmem działania jak i spektrum aktywności przeciwnowotworowej


  • Przedsiębiorczość w kontekście otoczenia instytucjonalnego - refleksje
    • Marzena Starnawska
    2011 Full text Management and Business Administration. Central Europe

    Niniejszy artykuł jest próbą ukazania w jaki sposób czynniki instytucjonalne kształtują i wpływają na przedsiębiorczość i jakie formy może ona przyjmować w zależności od istniejącego otoczenia instytucjonalnego. Zakładając zasobową koncepcję przedsiębiorstwa, pokazuje w jaki sposób istniejący kapitał instytucjonalny wpływa na formy przedsiębiorczości jakie w gospodarce występują, nie tylko z punktu widzenia zysków przedsiębiorców ale wpływu na wzrost gospodarczy.


  • Przedsiębiorstwo ochrony w portach morskich
    • Marcin Forkiewicz
    2011

    W pracy przeanalizowano obowiązujące wymogi prawne i organizacyjne w zakresie bezpieczeństwa portów i obiektów portowych, z uwzględnieniem wymagań ochrony infrastruktury krytycznej. Opisano organizację podstawowych działań, obowiązków i zadań w zakresie planowania i realizacji ochrony oraz zapewnienia gotowości na wypadek wystąpienia zdarzeń naruszających ochronę. Przedstawiono również przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mogą być wykorzystywane do zapewnienia odpowiedniego poziomu technicznej ochrony obiektów portowych.


  • Przedstawiciele krajów i narodów zamieszkujących w Gdańsku po 1989 roku
    • Jarosław Ślęzak
    2011

    Szacuje się, że obecnie w Polsce jest od 1,2 do 1,6 miliona przedstawicieli mniejszości narodowych, co stanowi 3-4 procent wszystkich obywateli. Niemałe ich skupiska zamieszkują w Gdańsku. Wśród nich są Białorusini, Cyganie(Romowie), Grecy, Karaimi, Litwini, Macedończycy, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi. Obecni są też przedstawiciele niemal wszystkich narodów i kontynentów świata, a w ostatnich latach wyraźnie zauważa się na przykład Wietnamczyków.


  • Przegląd metod produkcji regeneratu gumowego oraz możliwości jego zastosowania
    • Krzysztof Formela
    • Przemysław Stankiewicz
    • Józef Haponiuk
    2011 Elastomery

    Recykling materiałowy odpadów gumowych nabiera obecnie coraz większego znaczenia, stanowiąc alternatywę dla powszechnie stosowanego w Polsce odzysku energetycznego. W artykule zaprezentowano przegląd historyczny oraz obecny stan wiedzy w dziedzinie regeneracji odpadów gumowych. Publikacja zawiera charakterystykę najczęściej stosowanych metod dewulkanizacji odpadów gumowych oraz prezentuje możliwości wykorzystania regenerowanej gumy.


  • Przegląd metod zagospodarowania odcieku glicerynowego z procesu produkcji biopaliwa rzepakowego
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Krzysztof Ciunel
    • Piotr Meler
    • Michał Ryms
    2011 Full text Chemistry-Didactics-Ecology-Metrology

    Zagospodarowanie fazy glicerynowej - produktu odpadowego powstającego podczas wytwarzania estrów metylowych oleju rzepakowego (RME - Rapeseed Methyl Esters), jest ważnym elementem wspierającym produkcję biopaliw zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i ekologicznym. Rafinerie wytwarzające biodiesla na skalę przemysłową stosują najczęściej technologie oczyszczania fazy glicerynowej do postaci czystej gliceryny, możliwej do zastosowania w przemyśle kosmetycznym, spożywczym czy farmaceutycznym. Oczekiwana skala produkcji biodiesla będzie oznaczać jednak bardzo wysoki poziom wytwarzania fazy glicerynowej, której nie będą w stanie zagospodarować wspomniane sektory gospodarki. Niezmiernie ważne jest więc zaproponowanie efektywnych metod wykorzystania tego odpadu, w tym zagospodarowania na cele energetyczne, przy jak najmniejszych nakładach związanych z jego przetwarzaniem. Jeszcze trudniejsze, a jednocześnie jeszcze bardziej znaczące w aspekcie ekonomicznym jest efektywne zagospodarowanie fazy glicerynowej w sektorze produkcji indywidualnej biodiesla. Wykorzystanie wartościowych energetycznie odpadów z przetwarzania rzepaku w olej, a następnie w biodiesel jest często warunkiem rentowności całego procesu. W niniejszym artykule przedstawiono najczęściej stosowane rozwiązania oraz dokonano rozważań na temat potencjalnych metod zagospodarowania fazy glicerynowej zwłaszcza w indywidualnej produkcji RME.


  • Przegląd sposobów pomiaru pętli zwarcia
    • Anna Golijanek-Jędrzejczyk
    2011 Full text Measurement Automation Monitoring

    W metrologii obserwuje się ciągły rozwój metod i przyrządów do pomiaru impedancji pętli zwarcia. Wynika to zarówno z faktu, iż pomiar impedancji pętli zwarcia bezpośrednio związany jest z bezpieczeństwem użytkowania urządzeń elektrycznych, jak również z rozwoju nowych technologii.W publikacji przedstawiono rozwój sposobów pomiaru impedancji pętli zwarcia, od rozwiązań najstarszych po współcześnie stosowane.


  • Przegląd wybranych topologii aktuatorów piezoelektrycznych
    • Roland Ryndzionek
    • Łukasz Sienkiewicz
    • Wojciech Szłabowicz
    • Marek Grzywacz
    • Mieczysław Ronkowski
    2011 Maszyny Elektryczne : zeszyty problemowe

    Głównym celem artykułu było przedstawienie stanu wiedzy oraz dotychczasowego doświadczenia związanego z maszynami piezoelektrycznymi. W pracy zostało omówione zjawisko piezoelektryczne oraz rys historyczny. Przedstawiono różne topologie aktuatorów piezoelektrycznych działających w warunkach specjalnych. W poszczególnych rozdziałach zostały opisane: silnik pierścieniowy z falą biegnącą, aktuatory o dużej wartości momentu oraz silniki o wielu stopniach swobody. Opisano automatyczną metodę otrzymywania charakterystyk siłowników piezoelektrycznych. Na koniec wypunktowano zalety i wady maszyn piezoelektrycznych.


  • Przejmowanie ciepła i opory przepływu przy wrzeniu w przepływie R22, R134a i R407C oraz ich mieszanin z olejem wewnątrz rurek z powłoką porowatą. Część 1
    • Bartosz Dawidowicz
    • Janusz Cieśliński
    2011 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Omówiono dotychczasowe wyniki badań wrzenia wybranych czynników chłodniczych, alkoholi oraz wody w pionowych i poziomych kanałach z powłoką porowatą.


  • Przejmowanie ciepła i opory przepływu przy wrzeniu w przepływie R22, R134a i R407C oraz ich mieszanin z olejem wewnątrz rurek z powłoką porowatą. Część 2
    • Bartosz Dawidowicz
    • Janusz Cieśliński
    2011 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    W pracy przedstawiono własne wyniki badań procesu przejmowania ciepła i oporów przepływu przy wrzeniu wybranych czynników chłodniczych R22, R134a i R407C oraz ich mieszanin z olejem wewnątrz rurek z powłoką porowatą. Podano własne równanie korelacyjne dla wrzących czystych czynników w rurce z powłoką porowatą.


  • Przejmowanie ciepła podczas jednofazowej konwekcji wymuszonej w szczelinach pierścieniowych. Cz. 1
    • Janusz Cieśliński
    • Artur Grodź
    2011 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono wyniki testowania istniejących korelacji opisujących przejmowanie ciepła w szczelinach pierścieniowych dla trzech czynników chłodniczych, tj. R22, R134a oraz R407C. Zaprezentowano budowę stanowiska badawczego, w tym szczególnie sekcji grzejnej, procedurę pomiarową oraz metodykę opracowania wyników pomiarów.


  • Przejmowanie ciepła podczas jednofazowej konwekcji wymuszonej w szczelinach pierścieniowych. Część 2
    • Janusz Cieśliński
    • Artur Grodź
    2011 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych przejmowania ciepła podczas jednofazowego przepływu w szczelinie pierścieniowej trzech czynników chłodniczych, tj. R22, R134a oraz R407C. Zaproponowano równanie korelacyjne do obliczania średniego współczynnika przejmowania ciepła.


  • Przekrycie stadionu piłkarskiego na EURO 2012 w Gdańsku Letnicy
    • Tomasz Romaszkiewicz
    • Krzysztof Żółtowski
    2011 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Budownictwo i Inżynieria Środowiska

    W artykule omówiono budowę konstrukcji stalowej zadaszenia stadionu oraz używany do obliczeń model numeryczny. Przedstawiono wybrane problemy z jakimi zetknięto się w procesie projektowania, wytwarzania i budowy obietku.


  • Przemiany małych miast w województwie pomorskim
    • Jacek Sołtys
    2011

    Przedstawiono wyniki badań procesów przemian małych miast w województwie pomorskim. Zbadano zmiany zaludnienia od 1990 r. i typy zmian demograficznych od 1995 r. Podjęto próbę wyjaśnienia ich przyczyn. W stopniu ograniczonym dostępnością informacji, dla krótszego okresu (od 1995 lub 2000) przeanalizowano powiązania miast z otoczeniem oraz przemiany ich struktury gospodarczej.


  • Przenośne urządzenia analityczne do przeprowadzania pomiarów in-situ
    • Mariusz Marczak
    • Bożena Zabiegała
    • Jacek Namieśnik
    2011 Analityka: Nauka i Praktyka

    Ze względu na złożoność procedury analitycznej, jej czasochłonność oraz koszty jakie należy ponieść w celu oznaczania zanieczyszczeń obecnych w powietrzu atmosferycznym, zaczęto interesować się analizą zanieczyszczeń powietrza, wykonywaną w konkretnym miejscu lub na danym obszarze. Dlatego coraz powszechniejsze stają się urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie analizy w danym miejscu (in situ) bez konieczności transportowania próbek badanego medium lub próbek analitów laboratorium stacjonarnego. W artykule zamieszczono informacje na temat urządzeń wchodzących w skład wyposażenia różnego rodzaju laboratoriów mobilnych. Ponadto zebrano informacje literaturowe dotyczące przenośnych chromatografów gazowych oraz ręcznych aparatów przeznaczonych do wykrywania i oznaczania specyficznych substancji szkodliwych w powietrzu atmosferycznym. Przedstawiono również nowoczesne rozwiązania w dziedzinie urządzeń kontrolno-pomiarowych mogących znaleźć zastosowanie w monitoringu powietrza oraz tendencje rozwoju mobilnego monitoringu powietrza atmosferycznego.


  • Przepływy dwufazowe
    • Dariusz Mikielewicz
    • Jarosław Mikielewicz
    2011

    Przedstawiono metody wyznaczania wymiany ciepła i oporów przepływu w kanałach kotłów energetycznych. Opisano możliwe do wystąpienia niestabilności przepływu.


  • Przestrzeń edukacyjna obiektu szkolnego a metody kształcenia. Studium przypadku architektury dwóch typów szkól : przeciętnej szkoły kształcącej metodą tradycyjną i modelowej szkoły kształcącej metodą Marii Montessori
    • Agnieszka Hempel-Kutek
    2011

    Przedmiotem rozważań niniejszej pracy jest przestrzeń edukacyjna w obiektach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Sprawdzono czy w kontekście kształcenia różnymi metodami pozwala ona na swobodną realizacje wszystkich celów kształcenia: nauczania, uczenia się, wychowania. Zastosowano metodę szukania związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy obranymi zmiennymi. Przeprowadzono dwie równoległe analizy. Za zmienną niezależną obrano dwie metody kształcenia: tradycyjną, opartą na transmisji wiedzy i metodę Marii Montessori. Zmienną zależną stanowią wybrane elementy przestrzeni szkolnej podzielonej na pomieszczenia i miejsca. Zbadano przestrzenie uśrednionej, typowej szkoły kształcącej metodą tradycyjną istworzonej na potrzeby pracy, modelowej szkoły Montessori. Analiza "stopnia edukacyjności" badanych przestrzeni wykazała, że:- komponentem decydującym o tym czy dana szkoła jest dobrze przystosowana do kształcenia dowolną metoda jest wielofunkcyjna przestrzeń kształcenia -szkoły tradycyjne posiadają głównie przestrzeń pozwalającą na nauczanie i nieoferują wystarczającej ilości przestrzeni do uczenia się i wychowania. Z tego powodu nie są odpowiednio przystosowane przestrzennie do kształcenia metodą Montessori a ponieważ elementy tej metody są wspólne z innymi metodami, to można przyjąć, żeszkoły te nie są przystosowane do kształcenia dowolnie wybraną metodą.