Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2013

Show all
  • Badania wpływu efektu nieadiabatyczności na opory przepływu podczas kondensacji w mini kanałach
    • Rafał Andrzejczyk
    2013

    Wrzenie i kondensacja są często uznawane za zjawiska symetryczne. Nie zaproponowano jednak, jak dotychczas korelacji, która łącznie opisywałaby te zjawiska. Zależność taka pozwoliłaby na ujednolicenie metodologii projektowania nowoczesnych wymienników minikanaławych. Konstrukcje takie w dobie narastających w przemyśle tendencji do miniaturyzacji wydają się stanowić klucz do ograniczania materiałochłonności jak i ilości medium roboczego w układach, których zadaniem jest odbiór, bądź dostarczenie określonego strumienia ciepła.


  • "Badania wpływu termo cyrkulacji acetonu w termosyfonowym wymienniku ciepła"
    • Paweł Szymański
    2013

    Referat przedstawia wyniki badań wstępnych termosyfonowego wymiennika ciepła, w którym czynnikiem roboczym jest aceton. Celem badań jest określenie spadków ciśnień w instalacji oraz wy-znaczenie wpływu dostarczonego ciepła do parownika na różnicę ciśnień przed i za parownikiem. Badania zostały przeprowadzone dla różnego różnych parametrów chłodzenia skraplacza w termo-sygfonie.


  • Badanie charakterystyk pojemnościowo-zasięgowych w sieci komórkowej LTE wykorzystującej metodę SoftFrequency Reuse
    • Sławomir Gajewski
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie przedstawiono wyniki badań charakterystyk pojemnościowo-zasięgowych w sieci komórkowej wykorzystującej metodę wielokrotnego wykorzystania pasma SFR. Wyniki badań umożliwiają ocenę efektywności wykorzystania zasobów częstotliwościowych, w zależności od metody podziału obszaru komórki na podobszary o różnym sposobie przydziału zasobów. Mogą być one użyteczne do oceny efektywności metody SFR oraz do projektowania i optymalizacji sieci komórkowej.


  • BADANIE EFEKTYWNOŚCI DEKODOWANIA ITERACYJNEGO KODÓW LDPC
    • Andrzej Marczak
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji z wykorzystaniem nieregularnych kodów LDPC. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem modulacji BPSK w kanale z addytywnym szumem gaussowskim AWGN. Na wykresach zostały przedstawione zależności bitowej stopy błędów BER od liczby iteracji dekodera oraz zależność liczby iteracji, które trzeba wykonać, aby uzyskać korekcję wszystkich błędów dla różnych wartości stosunku Eb/N0. W referacie przedstawiono również zasadę działania i algorytmy dekodowania kodów LDPC.


  • BADANIE I ANALIZA WYBRANYCH PARAMETRÓW UŻYTKOWYCH NAZIEMNEGO SYSTEMU RADIOLOKALIZACYJNEGO AEGIR
    • Wojciech Siwicki
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Mimo olbrzymiej popularności radionawigacyjnych systemów satelitarnych GNSS (Global Navigation Satelite System), naziemne systemy radiolokalizacyjne są cały czas rozwijane. W artykule przedstawiono wyniki analizy wybranych parametrów użytkowych systemu AEGIR, który powstał w ramach projektu badawczo-rozwojowego numer O R00 0049 06 w latach 2009-2011.


  • BADANIE JAKOŚCI TRANSMISJI W KANALE RADIOWYM Z PROPAGACJĄ WIELODROGOWĄ DLA INTERFEJSU RADIOWEGO MC-CDMA
    • Andrzej Marczak
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zostały zaprezentowane wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji w interfejsie radiowym MC-CDMA dla transmisji w kanale z propagacją wielodrogową. Symulacje zostały przeprowadzone w środowisku miejskim okołobudynkowym dla użytkowników pieszych i w pojazdach (ang. Outdoor to Indoor and Pedestrian Environment). Środowisko to charakteryzuje się małymi mocami nadajników i małymi promieniami komórek. W symulacjach terminal ruchomy poruszał się z prędkością 3 km/h i 50 km/h.


  • BADANIE JAKOŚCI USŁUG TRANSPORTU ZBIOROWEGO NA NOWEJ TRASIE TRAMWAJOWEJ W DZIELNICY GDAŃSK POŁUDNIE
    • Daniel Kaszubowski
    2013 Technika Transportu Szynowego

    Artykuł przedstawia wyniki badania jakości usług na najnowszej trasie tramwajowej w Gdańsku, przebiegającej wzdłuż Al. V.Havla w dzielnicy Gdańsk-Południe. Celem badania była ocena, w jakim stopniu realizowane są postulaty przewozowe pasażerów oraz określenie ich zachowań komunikacyjnych oraz preferencji odnośnie usług przewozowych. Badanie wykonano metodą ankiety internetowej. Na bazie ilościowej oceny postulatów przewozowych wyznaczono lukę jakościową pomiędzy jakością oczekiwaną a uzyskaną. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że jakość usług komunikacji tramwajowej została oceniona pozytywnie: 55% ankietowanych oceniło ją jako dobrą i bardzo dobrą, 30% jak wystarczającą. Najmniejszą lukę jakościową odnotowano w przypadku bezpośredniości (0,49), częstotliwości (0,64) i dostępności (0,69). Największą lukę odnotowano w przypadku niezawodności (1,10), czasu trwania podróży (1,05), stopnia zatłoczenia (0,88) oraz punktualności (0,84). Przeprowadzone badanie oraz obserwacje zmian w oczekiwaniach pasażerów pozwalają na sformułowanie kilku wniosków. Tradycyjnie rozumiana dostępność do usług transportu zbiorowego przestaje być argumentem wystarczającym do konkurowania z samochodem osobowym. Pasażerowie formułują coraz wyraźniejsze żądania odnośnie komfortu przejazdu, dostępności informacji oraz szybkości przemieszczania, odnosząc je do innych rodzajów transportu. Powoduje to konieczność aktywnego kształtowania jakości usług transportu zbiorowego oraz lepszej oceny postulatów zgłaszanych przez pasażerów.


  • Badanie, metodami dynamiki molekularnej, hydratacji domeny katalitycznej cząsteczki kinezyny oraz wpływu efektów hydratacyjnych na jej funkcjonalność motoryczną
    • Anna Kuffel
    2013

    Celem pracy było zbadanie właściwości wody solwatacyjnej wokół domeny motorycznej kinezyny oraz pomiędzy kinezyną a dimerem tubulinowym. Ponadto, analizowany był wpływ rozpuszczalnika na siłę generowaną przez szyjkę łącznikową kinezyny. Dane otrzymane zostały z użyciem symulacji komputerowych. Odkryto liniową korelację pomiędzy współczynnikami dyfuzji wody solwatacyjnej i ruchliwością sąsiadujących atomów białka. Wpływ wody na ruchliwość atomów zależał silnie od kształtu powierzchni kontaktu woda-białko. Zmiany w dynamice i strukturze wody solwatacyjnej wokół pojedynczego białka i w obszarze pomiędzy dwiema powierzchniami białkowymi wydają się mieć wiele wspólnych cech. Na wodę solwatacyjną pomiędzy białkami wpływ wywiera pole elektryczne generowane przez białka. Gęstość wody solwatacyjnej wzrasta. Wyjaśnia to dyskutowany w pracy model solwatacji, oparty na właściwościach wody czystej. Omówiono także różnice pomiędzy hydrofobową i hydrofilową solwatacją. Wiele wskazuje na to, że najważniejszym czynnikiem różnicującym oba procesy jest obecność niewielkiej pustej przestrzeni pomiędzy hydrofobową cząsteczką solwatowaną a wodą.


  • Badanie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii do współpracy z blokami energetycznymi
    • Damian Jakowski
    2013

    Artykuł przedstawia analizę techniczną możliwości wykorzystania wody geotermalnej do wspomagania bloku energetycznego dużej mocy. Obiekty wykorzystane do analizy to obieg elektrowni Turów z turbiną 200MW i elektrowni Opole z turbiną 360MW. Proponowane rozwiązanie to zastosowanie i wykorzystywanie energii geotermicznej w chłodziarkach absorpcyjnych bromowo-litowych. Wyprodukowany w ten sposób chłód miałby wspomagać pracę skraplacza. Osiągnięcie jak najniższej temperatury wody chłodzącej daje niższe ciśnienie panujące w skraplaczu, co pozytywnie wpływa na ogólną sprawność elektrowni. Analiza została przeprowadzona przy pomocy programu DIAGAR oraz jego preprocesora Projdiag w którym został stworzony wstępny graf obliczeniowy a także wygenerowane dane dla rozpatrywanych wariantów, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie procesu obliczeniowego i analiza otrzymanych wyników. Uzyskany przyrost sprawności produkcji energii elektrycznej w zależności od obniżania temperatury wody chłodzącej skraplacz wyniósł około 1%. Główną przyczyną tak niskiego przyrostu jest fakt, iż do chłodzenia w skraplaczach potrzebne jest duże natężenie przepływu wody chłodzącej, więc by obniżyć temperaturę tej ilości czynnika o 1ºC potrzebne są znaczne ilości chłodu.


  • BADANIE PRZEWODNICTWA W SZKŁACH BORANOWYCH ZAWIERAJĄCYCH JONY METALU PRZEJŚCIOWEGO
    • Natalia Anna Wójcik
    2013

    Właściwości elektryczne szkieł żelazowo - boranowo - ołowiowych zostały zbadane za pomocą metody spektroskopii impedancyjnej. Mechanizm przewodnictwa w szkłach tlenkowych zawierających jony żelaza może być wywołany hoppingiem małych polaronów. Celem niniejszej pracy było bliższe określenie zachodzącego w nich mechanizmu przewodnictwa. Wytworzono szkła o składzie dobranym na podstawie ich zakresu szklenia: xFe2O3 - (100 - x)(B2O3 - 2PbO) gdzie x wynosił odpowiednio 2.5, 7, 13, 19, 25, 31 i 37 (w % mol). Zbadano przewodnictwo zmiennoprądowe, mierząc składową urojoną i rzeczywistą impedancji w funkcji dwóch zmiennych: częstotliwości i temperatury. Otrzymane wyniki pokazały, że w szkłach zawierających 19% mol tlenku żelaza (III) i więcej przewodnictwo może mieć inny charakter.


  • Badanie przyczyn korozji skraplaczy aluminiowych.
    • Kazimierz Darowicki
    • Stefan Krakowiak
    • Jacek Ryl
    2013

    Przeprowadzono badania aluminiowych skraplaczy pracujących w układach chłodzenia tramwajów. Stwierdzono, że problemy z korozją są wynikiem stosowania środków myjących o właściwościach korozyjnych w stosunku do zastosowanego aluminium.


  • Badanie przyczyn korozji zbiorników magazynowych na paliwa na terenie stacji benzynowej grupy Lotos w Pruszkowie
    • Kazimierz Darowicki
    • Stefan Krakowiak
    • Juliusz Orlikowski
    2013

    Przedstawiono wyniki oględzin zbiornika na olej napędowy eksploatowany na stacji benzynowej w Pruszkowie. Przedstawiono możliwe przyczyny powstania zniszczeń korozyjnych w dolnej części zbiornika.


  • Badanie przyczyn uszkodzenia palnika do cięcia i spawania acetylenowo-tlenowego
    • Jacek Haras
    • Wojciech Kiełczyński
    2013

    Na wniosek Prokuratury przebadano palnik do spawania i cięcia acetylenowo - tlenowego, przekazany przez Komendę Policji w Nowym Porcie – zgodnie z „Postanowieniem Prokuratury Rejonowej w Gdańsku - Oliwie o zasięgnięciu opinii biegłego. Badano stan techniczny palnika, a zwłaszcza szczelność i drożność kanałów, zaworów oraz króćców.


  • BADANIE REAKTYWNOŚCI CZYNNIKA ORGANICZNEGO W STOSUNKU DO WYBRANYCH STOPÓW
    • Kazimierz Darowicki
    • Stefan Krakowiak
    • Tadeusz Sonneck
    2013

    Przeprowadzono badanie odporności korozyjnej stali konstrukcyjnej zwykłej jakosci, stali ferrytycznej oraz stopu łozyskowego i próbek uszczelnienia gumowego na działanie oleju silikonowego o sciśle zdefiniowanych właściwościach fizyko-chemicznych. Stwierdzono praktycznie brak znaczących ubytków korozyjnych przekazanych do badań materiałów.


  • BADANIE REZYSTANCJI ELEKTRYCZNEJ ŻYŁ WYBRANYCH PRZEWODÓW
    • Marek Olesz
    • Jacek Ryl
    2013 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule omówiono wymagania przepisów w zakresie sprawdzania rezystancji elektrycznej przewodów niskiego napięcia. Podano wyniki badań rezystancji elektrycznej dla wybranych przewodów miedzianych. Na podstawie analiz fizykochemicznych określono zawartość zanieczyszczeń w miedzi.


  • Badanie sprawności algorytmów szeregowania danych w systemie WiMAX Mobile
    • Dominik Rutkowski
    • Marcin Sokół
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono wyniki badań symulacyj-nych różnych metod szeregowania danych i przydziału podnośnych w sieciach opartych na standardzie IEEE 802.16e (WiMAX Mobile). W pracy zostały opisane najważniejsze mechanizmy odpowiedzialne za zarządza-nie jakością usług w tych sieciach. Analizę porównaw-czą przeprowadzono dla następujących metod: Round Robin (RR), Proportional Fairness (PF) oraz Maximum Rate (MR). Znaczną uwagę poświęcono także dalszym badaniom w tym zakresie.


  • Badanie techniczne pojazdu zabytkowego
    • Adrian Malinowski
    • Stanisław Taryma
    2013 Full text Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    W artykule przedstawiono wyniki pomiarów sił hamowania oraz opóźnienia hamowania samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Badania wykonano dla pojazdów współczesnych oraz dla pojazdów zabytkowych. Pomiary są elementami składowymi okresowego badania technicznego każdego pojazdu przeprowadzanego raz do roku na Stacjach Kontroli Pojazdów. Omówiono zasady dopuszczania pojazdów\ zabytkowych do ruchu drogowego. Wnioski z tej pracy posłużyły do wstępnego zaplanowania nowych procedur dopuszczania do ruchu po drogach publicznych pojazdów zabytkowych.


  • Badanie właściwości czujników wilgotności na bazie nanocząstek tlenku cynku
    • Anna Strzelczyk
    • Grzegorz Jasiński
    • Piotr Jasiński
    • Bogdan Chachulski
    2013

    W celu pomiaru wilgotności szeroko stosowane są czujniki elektryczne. Warstwą czynną, zmieniającą swoje właściwości pod wpływem pary wodnej, stanowią najczęściej materiały ceramiczne lub polimerowe. Tlenek cynku jest jednym z materiałów ceramicznych będących dobrym kandydatem do zastosowania go jako warstwy czynną w czujnikach wilgotności. W tej pracy przedstawiono wyniki badań właściwości struktur czujnikowych z warstwą tlenku cynku w postaci nanocząstek lub nanoprętów


  • Badanie wpływu budowy przestrzennej stopu NiTi na jego odporność kawitacyjną
    • Beata Śniegocka
    2013

    Referat stanowi wprowadzenie teoretyczne do oceny możliwości dalszego zwiększania odporności kawitacyjnej stopów opartych na fazach międzymetalicznych. autor opisuje stan wiedzy, jaki można znaleźć w literaturze na temat sposobów zwiększania odporności kawitacyjnej materiałów. Zaprezentowano również własne spostrzeżenia i ich odniesienie do występujących w literaturze teorii. Podano prace, jakie są wykorzystywane w chwili obecnej jak i plany na przyszłość