Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2014
Show all-
Wycena rozrachunków w prawie bilansowym i podatkowym
- Wojciech Wyrzykowski
Omówiono czasowe i formalne instrumenty polityki bilansowej i podatkowej na przykładzie rozrachunków
-
Wykluczenie finansowe osób w wieku 50+ na rynku usług ubezpieczeniowych
- Bogumił Czerwiński
W artykule wyróżniono podstawowe determinanty wykluczenia finansowego osób w wieku powyżej 50. roku życia, zaprezentowane w trzech podstawowych grupach czynników: społecznych, popytowych i podażowych. Na podstawie przeprowadzonych analiz zidentyfikowano osoby starsze jako jedną z grup społecznych najbardziej narażonych na wykluczenie finansowe. Stwierdzono, że specyfika produktów ubezpieczeniowych i praktyka zakładów ubezpieczeń determinuje skalę wykluczenia finansowego osób 50+. Szczególnie ważnymi determinantami wykluczenia finansowego osób starszych są: poziom dochodów, wykształcenie i niskie kompetencje cyfrowe. Ponadto osoby w wieku 50+, będąc tradycyjnymi konsumentami. niechętnie korzystają z innowacyjnych produktów ubezpieczeniowych. Na podstawie analizy danych statystycznych wskazano osoby starsze jako grupę społeczną mającą najmniejsze zaufanie do instytucji ubezpieczeniowych.
-
Wykluczenie finansowe starszych konsumentów na rynku usług finansowych
- Bogumił Czerwiński
Celem opracowania jest identyfikacja uwarunkowań wykluczenia finansowego starszych konsumentów na rynku usług finansowych. Dla realizacji tego celu zidentyfikowano m.in. podstawowe pojęcia dotyczące wykluczenia (w tym wykluczenia finansowego) osób starszych. Zagrożenia wynikające z wykluczenia finansowego starszych konsumentów zostały zilustrowane poprzez analizę danych statystycznych dotyczących starzenia się społeczeństwa. Podstawowy cel artykułu został zrealizowany poprzez identyfikację społecznych, podażowych i popytowych uwarunkowań wykluczenia finansowego osób w wieku 50+ na rynku usług finansowych. W tekście znaczną uwagę poświęcono również na przedstawienie porównań międzynarodowych w obszarze wykluczenia finansowego. Niniejszy tekst kończą wnioski dla praktyki gospodarczej wskazujące możliwości ograniczania rozmiarów wykluczenia finansowego z korzyścią zarówno dla klientów jak i instytucji finansowych.
-
wyKOMBinuj mOst 2014
- Magdalena Rucka
W artykule opisano wyniki siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu budowy mostów wyKOMBinuj mOst 2014.
-
WYKONANIE BADAŃ I POMIARÓW POWŁOK ANTYKOROZYJNYCH ZABEZPIECZAJĄCYCH ELEMENTY METALOWE KONSTRUKCJI STALOWYCH, APARATÓW I URZĄDZEŃ INSTALACJI ODZYSKU OPARÓW BENZYN W BAZIE PALIW GRUPY LOTOS S.A. w POZNANIU
- Kazimierz Darowicki
- Stefan Krakowiak
Przeprowadzono inspekcję powłok malarskich na konstrukcji odzysku oparów w bazie Paliw Płynnych Grupy Lotos. Na podstawie wyników inspekcji przedstawiono wnioski i zalecenia związane ze stanem powłok i ich ewentualną naprawą.
-
Wykonanie badań składu próbek mieszanki gumowej, z której wykonane są urządzenia odbojowe zainstalowane na nabrzeżach Portu Gdańskiego
- Krzysztof Formela
- Józef Haponiuk
Scharakteryzowano właściwości fizyczne, termiczne oraz strukturę chemiczną próbek wulkanizatów gumowych pobranych z odbojnic odbojowe zainstalowanych na nabrzeżach Portu Gdańskiego.
-
Wykonanie ekspertyzy dotyczącej określenia właściwości kleju ULTRABOND ECO VS90
- Krzysztof Formela
- Józef Haponiuk
Scharakteryzowano właściwości mechaniczne połączeń klejonych, oraz reologię i skład chemiczny próbek klejów dostarczonych przez Zleceniodawcę.
-
Wykończenie architektoniczne elewacji budynków modernistycznych w Polsce
- Robert Hirsch
omówienie sposobów wykończenia elewacji budynków modernistycznych w Polsce, wg kryterium zastosowanych materiałów
-
Wykorzystanie Data Envelopment Analysis do porównania polityki wiekowej w krajach Unii Europejskiej
- Andrzej Szuwarzyński
Celem artykułu jest zbudowanie modelu, bazującego na Data Envelopment Analysis (DEA), pozwalającego na porównanie działań związanych z polityką wiekową w krajach Unii Europejskiej. Zastosowano model z ograniczeniami na wagi, pozwalający na stworzenie rankingu i określenie kierunków kształtowania polityki wiekowej. Wykorzystano dane pochodzące z bazy danych Global AgeWatch Index 2013.
-
Wykorzystanie dwuwymiarowej chromatografii jonowej do oznaczania anionów w próbkach butelkowanych wód leczniczych
- Malwina Diduch
- Żaneta Polkowska
Wody lecznicze charakteryzują się specyficznymi właściwościami farmakodynamicznymi. Spowodowane jest to przeważnie wysoką zwartością wybranych składników mineralnych lub zawartością tzw. składników swoistych albo też odpowiednią ich proporcją. Ponieważ przynoszą ulgę w wielu chorobach, powszechnie stosowane są w sanatoriach i ośrodkach uzdrowiskowych. Coraz powszechniej są one również butelkowane i dostępne w sprzedaży detalicznej, co umożliwia ich wykorzystanie w celu prowadzenia kuracji w warunkach domowych. W publikacji przedstawiono wstępne wyniki badań nad opracowaniem nowej metodyki, wykorzystującej dwuwymiarową chromatografię jonową, do oznaczania anionów w próbkach wód leczniczych. Proponowane rozwiązanie pozwala na jednoczesne oznaczenie siedmiu anionów, bez konieczności przygotowania próbki do analizy, nawet przy bardzo dużych dysproporcjach w stężeniach poszczególnych analitów oraz przy złożonym składzie matrycy.
-
WYKORZYSTANIE GRYWALIZACJI (GAMIFICATION) W SEKTORZE MSP DO BUDOWANIA RELACJI KLIENT-USŁUGODAWCA PRZY PROJEKTOWANIU USŁUG
- Sławomir Ostrowski
Artykuł przedstawia nowe pojęcie grywalizacji, które wykorzystuje i przenosi mechanizmy tworzenia gier do świata biznesu i projektowania usług. Autor tekstu wprowadza czytelnika w tematykę zagadnienia grywalizacji, jednocześnie wyjaśniając, na czym ono polega. Prezentuje i omawia mechanizmy, jakie wyróżniają grywalizację. Twórca tekstu pokazuje przykłady zastosowania grywalizacji oraz opisuje zagadnienia związane z wykorzystaniem grywalizacji do budowania relacji klient-usługodawca przy projektowaniu usług.
-
Wykorzystanie metod symulacyjnych w modelowaniu morsko – lądowych łańcuchów dostaw na przykładzie DCT
- Ryszard Zadrąg
- Bohdan Pac
Artykuł jest kolejnym etapem badań w zakresie modelowania lądowo – morskich łańcuchów dostaw. Badania miały na celu sprawdzenie płynności operacyjnej w terminalu kontenerowym na podstawie symulacji ruchu jednostek w założonym czasie z wykorzystaniem metody Monte Carlo. Płynność operacyjna terminalu była badana w oparciu o wskaźnik zajętości placu składowego przy założonych początkowych poziomach wypełnienia placu oraz zapotrzebowanie na stanowiska do obsługi statków. Zbadano też poziom regularności obrotów w terminalu, zależność między wskaźnikiem zajętości nabrzeża a wskaźnikiem zajętości placu składowego oraz zapotrzebowanie na środki transportu lądowego przy założeniu dowozowo – odwozowego wariantu pracy terminala
-
Wykorzystanie metody sztucznych baz w badaniach zużycia pierścieni prowadzących docierarki jednotarczowej
- Adam Barylski
W artykule zaprezentowano wyniki badań zużycia pierścieni prowadzących separatory w układzie kinematycznym standardowej docierarki jednotarczowej. Do analiz wykorzystano metodę sztucznych baz Vickersa. Wyniki eksperymentów mogą być wykorzystane w racjonalnym planowaniu wymiany tego typu elementów układu wykonawczego docierarki.
-
WYKORZYSTANIE SIECI CAN Z PROTOKOŁEM DeviceNet ORAZ CANopen W DIAGNOSTYCE POJAZDÓW
- Ryszard Arendt
- Ryszard Michalski
Układy sterowania i kontroli stosowane w pojazdach lądowych, powietrznych i wodnych są aktualnie budowane w oparciu o technologię sieciową CAN. Przyjęły się dwa protokoły przesyłania danych siecią CAN: DeviceNet – rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych oraz CANopen – popularny w Unii Europejskiej. Układy sieciowe CAN mają wysoką niezawodność i ze względu na niewielką liczbę połączeń kablowych są wygodne do zastosowań przy budowie rozproszonych systemów akwizycji danych. W referacie przedstawiono strukturę i podstawowe charakterystyczne cechy rozproszonego układu z siecią CAN oraz problemy związane z oprogramowaniem i komunikacją. Zaprezentowane zostało, między innymi przykładowe użycie systemu sieciowego opartego o urządzenia CAN8424 firmy ICPDAS, do diagnostyki ciągników kołowych.
-
Wykorzystanie surowców odnawialnych i odpadowych w syntezie poliuretanów
- Józef Haponiuk
- Aleksander Hejna
- Łukasz Piszczyk
Na podstawie literatury i badañ w³asnych przedstawiono stan wiedzy na temat mo¿liwooeci stosowania w syntezie poliuretanów surowców odnawialnych i odpadowych, g³ównie polioli pochodzenia rooelinnego, gliceryny odpadowej z produkcji biodiesla i oleju talowego.
-
Wykorzystanie światłowodów w przemyśle elektroenergetycznym
- Małgorzata Szczerska
Aktualnie, eksploatacja czujników światłowodowych w elektroenergetyce nie jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym, jednak wykorzystanie włókien światłowodowych w rozległych systemach sterowania i nadzoru, jakim jest np. Krajowy System Elektroenergetyczny, jest już standardem. Połączenie transmisji światłowodowej z techniką cyfrową wpłynęło na niezawodność łączy technologicznych, co spowodowało wzrost niezawodności i bezpieczeństwa sterowania całym systemem. W łączach technologicznych włókna światłowodowe pełnią rolę szybkiego medium transmisji danych pomiędzy czujnikami, systemami automatyki i punktami nadzoru, umożliwiając transmisję danych oraz prowadzenie zdalnego nadzoru i sterowania pracą sieci. Wdrożenie techniki światłowodowej w systemach elektroenergetycznych jest rozwiązaniem ekonomicznie uzasadnionym, gdyż pozwala na wzrost jakości świadczonych usług, ograniczenie kosztów związanych z kontrolą i sterowaniem siecią oraz rezygnację z kosztów dzierżawy łączy teleinformatycznych.
-
Wykorzystanie teorii ograniczeń do realizacji zasad koncepcji Lean
- Jolanta Łopatowska
Złożone i dynamiczne otoczenie wymaga nieustannych zmian i doskonalenia działalności organizacji oraz rekonfiguracji procesów realizowanych w sieciach organizacji. Przed organizacjami stawiane są liczne wyzwania. Wymagania rynku powodują, że za pożądane metacechy organizacji można uznać elastyczność, jakość oraz innowacyjność. Ponadto wewnętrzne naciski na poprawę efektywności funkcjonowania organizacji wymagają ograniczania kosztów działalności, poprawy wykorzystania zasobów, zwiększenia przepustowości, integracji procesów, zarządzania wiedzą czy rozwoju kapitału ludzkiego. Przedsiębiorstwa chcąc sprostać tym wymaganiom wykorzystują różne koncepcje i rozwiązania. Należą do nich koncepcja Lean i teoria ograniczeń TOC (Theory of Constraints).
-
Wykorzystanie teorii ograniczeń w zarządzaniu operacyjnym
- Jolanta Łopatowska
W niniejszym rozdziale przedstawiono podstawowe typy decyzji i działań podejmo-wanych w zarządzaniu operacyjnym. Scharakteryzowano również podejście do zarządzania systemami produkcyjnymi i usługowymi reprezentowane przez teorię ograniczeń (TOC) oraz metody i rozwiązania proponowane przez TOC. Wskazano ponadto możliwość wykorzystania teorii ograniczeń i jej metod do podejmowania poszczególnych typów decyzji i działań w zarządzaniu operacyjnym.
-
Wykorzystanie układów kogeneracyjnych małoskalowych i mikroskalowych opartych o silniki spalinowe na gaz ziemny
- Rafał Andrzejczyk
- Tomasz Muszyński
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu wykorzystania układów kogeneracyjnych małoskalowych i mikroskalowych opartych o silniki spalinowe na gaz ziemny. W artykule znajdują się uwarunkowania prawne związane z kwestiami ulg i dofinansowania "produkcji energii elektrycznej" z wykorzystaniem kogeneracji. Ponadto dokonano przeglądu konstrukcji czołowych producentów silników spalinowych wykorzystujących gaz ziemny oraz zaprezentowano przykłady ich wykorzystania. Oceniono możliwości szerszego wykorzystujących urządzeń kogeneracyjnych na gaz ziemny w kontekście strategii energetycznej Państwa i istniejącej infrastruktury przesyłowej.1. Uwarunkowania prawne Obecnie ze względu na wprowadzenie "pakietu klimatycznego 3×20" jesteśmy zobligowani jako gospodarka należąca do Unii Europejskiej inwestować w technologie pozwalające na zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji, w szczególności dwutlenku węgla. Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce jest w zdecydowanej większości zcentralizowane w elektrowniach i elektrociepłowniach wykorzystujących paliwa kopalne, przede wszystkim węgiel kamienny i węgiel brunatny. Na tle innych "krajów członkowskich" nasz kraj wypada najgorzej pod względem dywersyfikacji produkcji energii elektrycznej [1], (rys. 1). Sytuacja ta jest bagatelizowana, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt "uzależnieni" naszego kraju od dostaw paliw płynnych z Federacji Rosyjskiej to produkcja energii elektrycznej na bazie węgla wydaje się być pozytywnym stanem rzeczy. Niestety polskie linie przesyłowe mają zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, częstość awarii i przerw w dostawach energii, przy niewystarczających inwestycjach w poprawę stanu faktycznego, będzie więc rosła. Biorąc pod uwagę prognozowany dwukrotny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, przedstawiony w rządowym dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", z poziomu 146 TWh/rok w roku 2005 do 280 TWh/rok w roku 2030 [2
-
Wykorzystanie związków powierzchniowo czynnych na etapie przygotowania próbek do analizy jako zielona alternatywa dla konwencjonalnych technik ekstrakcyjnych
- Alma Melnyk
- Lidia Wolska
- Jacek Namieśnik
Związki powierzchniowo czynne stanowią doskonałą alternatywę dla rutynowo stosowanych, zazwyczaj żmudnych i czasochłonnych, technik przygotowania próbek, do przeprowadzenia których nierzadko wykorzystuje się duże ilości odczynników chemicznych.