Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2021

Show all
  • Z historii polonijnych stowarzyszeń inżynierów i techników
    • Adam Barylski
    2021 Pismo PG

    Przedstawiono ogólną charakterystykę wybranych polonijnych stowarzyszeń inżynierów i techników działających w Europie i Ameryce. Podano motywy ustanowienia międzynarodowego dnia inżyniera, obchodzonego corocznie 4 marca, począwszy od roku 2020.


  • Z historii Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji
    • Adam Barylski
    2021 Pismo PG

    Omówiono początki działalności polskiej emigracji technicznej we Francji. Przedstawiono ideę utworzenia politechnicznego stowarzyszenia w Paryżu. Przedstawiono historie i dokonania członków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji, które w roku 2022 obchodzić będzie jubileusz 105 lat istnienia.


  • Z historii Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie
    • Adam Barylski
    2021 Pismo PG

    Przedstawiono pokrótce historię Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie. Omówiono działalność stowarzyszenia, które obchodzi w roku 2021 80 lat istnienia. Wskazano niektóre związki SIP w Kanadzie z absolwentami Politechniki Gdańskiej.


  • Z historii Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii
    • Adam Barylski
    2021 Pismo PG

    Omówiono skrótowo historię i działalność, utworzonego w roku 1942, Stowarzyszenia Techników Polskich. Wskazano rożne formy aktywności jej członków oraz osiągnięcia naukowców i inżynierów polskiego pochodzenia pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii. szczególnie podkreślono działalność wydawniczą Stowarzyszenia oraz rolę periodyku "Nauka i Technika".


  • Zaangażowanie konsumenta w usługach w ujęciu logiki dominacji usługowej
    • Edyta Gołąb-Andrzejak
    2021

    W odniesieniu do opracowanego modelu koncepcyjnego integrującego teorie zaangażowania klienta (ang. CE) i logiki dominacji usług (ang. S-D logic) zrealizowano badanie ilościowe wśród konsumentów usług. Wyniki badania pozwoliły na weryfikację założeń teoretycznych i potwierdzenie słuszności zakładanych powiązań między zmiennymi modelu. Wykorzystując konfirmacyjną analizę czynnikową (ang. CFA), potwierdzono strukturę czynnikową badanej koncepcji teoretycznej. Natomiast przeprowadzona analiza modelowania równań strukturalnych (ang. SEM) potwierdziła bezpośredni pozytywny wpływ przyczyn związanych z logiką dominacji usługowej na zaangażowanie konsumenta oraz bezpośredni pozytywny związek między CE a konsekwencjami wynikającymi z S-D logic. Ponadto w przypadku hipotez złożonych potwierdzono mediacyjny efekt zaangażowania konsumenta w zależnościach występujących pomiędzy integracją zasobów i uczeniem się konsumenta a wszystkimi trzema konsekwencjami związanymi z logiką dominacji usługowej uwzględnionymi w modelu strukturalnym (rozwojem zasobów niematerialnych konsumenta – indywidualnych i interpersonalnych oraz współtworzeniem wartości), wykazując w ten sposób pozytywny pośredni związek pomiędzy analizowanymi konstruktami.


  • Zabezpieczenia antykorozyjne stalowych barierek ochronnych na obiektach mostowych w ujęciu kosztów cyklu ich życia
    • Dariusz Kowalski
    • Marcin Szczepański
    • Beata Grzyl
    • Adam Kristowski
    2021 Materiały Budowlane

    The article presents the Life Cycle Costs analysis of steel safety barriers operated in road lane conditions, located on a selected bridge structure. Three corrosion protection systems were proposed, analyzing them in terms of the cost of initial and planned outlays related to maintenance. Based on the LCC analysis for three options, taking into account the 25-year lifetime of the barriers, the optimal solutionwas indicated, i.e. the cheapest one (the analysis showed that it is a protection of steel barriers with a zinc coating). A case study was also presented. On its example the range of defects were indicated that were found within 5 years from the beginning of operation of anti-corrosive steel barriers, mounted on the bridge structure. The actual cost of their maintenance, including the cost of removing defects was presented.


  • Zadania i kompetencje bibliotekarzy w zespole ds. polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych
    • Kamila Kokot-Kanikuła
    • Agnieszka Szymik
    2021 Full text Biuletyn EBIB

    Celem artykułu jest zaprezentowanie doświadczenia zawodowego zdobytego przez bibliotekarzy z zespołu ds. polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych. Omówiono w nim obowiązki służbowe związane z pracą wykonywaną w projekcie MOST Danych, realizowanym przez Politechnikę Gdańską wraz z partnerami. Artykuł uwzględnia także opis podstawowych funkcji przedstawionej bazy i zastosowanych w niej nowatorskich rozwiązań.


  • Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego i jego determinanty
    • Marzanna Poniatowicz
    • Maria Jastrzębska
    2021 Full text STUDIA BAS

    W artykule zbadano przesłanki i skutki zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, a także zidentyfikowano determinanty ich zadłużenia w podziale na prawno-finansowe, polityczne, ekonomiczno-społeczne i organizacyjno-zarządcze. Przedstawiono również poziom zadłużenia tych jednostek w latach 2003-2020. Najbardziej zadłużone są miasta na prawach powiatu i gminy, co jest przede wszystkim związane z realizowanymi przez nie inwestycjami samorządowymi.


  • zaduszki miejskie PRZYSTANEK PO ZMROKU
    • Agnieszka Kurkowska
    • Dorota Wojtowicz-Jankowska
    • Kalina Juchnevic
    2021

    „Miasto potrzebuje przystanków. Są w nim potrzebne jako miejsca refleksji nad tym, co zaniedbane, co szczęśliwie dopełnione, co trwa i co może jeszcze się wydarzyć. Przystanek może stać się przestrzenią do rozmyślań nad tym, co bezpowrotnie minione. Może pomóc utrzymać wgląd w perspektywę dawnych, ważnych zamierzeń, także, by przywołać ich wartość w codziennej wędrówce. Wystawa PRZYSTANEK PO ZMROKU dedykowana jest miejscom pozbawionym w nocy światła. Przystanki oferują pieszym przestrzenie wypełnione kojącym światłem, przynosząc ulgę w niepokojącej ciemności, wzmacniając poczucie bezpieczeństwa. Są to miejsca do spokojnego odpoczynku, czy zadumy, dające siły do dalszej wędrówki.”


  • Zamieszkiwanie w gdańskich krajobrazach
    • Agnieszka Kurkowska
    2021

    Wystawa oparta jest o wybrane prace studentów zrealizowane w ramach przedmiotu ‘Landscape Architecture’ (prowadzący: Agnieszka Kurkowska) oraz ‘Interior Design’ (prowadzący: Agnieszka Kurkowska, Kacper Ludwiczak). Tematycznie projekty urbanistyczne obejmują trzy wnętrza kulturowe (przestrzeń podróży – przystanek SKM z wiaduktem, przestrzeń zamieszkiwania – między blokami przy Pilotów 11, zieloną przestrzeń dla wszystkiego co żyje – między blokami a torami). Projekty architektoniczne to wnętrza dwóch typowych – nietypowo przeprojektowanych mieszkań – jedno w bloku z lat 70-ych na Zaspie, drugie w przymorskim falowcu – dla fikcyjnych postaci imigrantów z innych europejskich krajów.


  • Zarys problematyki zarządzania zasobami informatycznymi w przedsiębiorstwie
    • Magdalena Ciesielska
    • Grażyna Musiatowicz-Podbiał
    2021

    Monografia stanowi zwarty opis podstawowej wiedzy w obszarze zarządzania zasobami informatycznymi, która może zostać wykorzystana zarówno przez środowisko naukowe, jak i przez środowisko biznesowe do – odpowiednio – formułowania obszarów dalszej eksploracji naukowej oraz uzyskania odpowiedzi na wyzwania, problemy i pytania pojawiające się w rzeczywistości gospodarczej. Niniejszą książkę można uznać za swego rodzaju przewodnik, zarówno wskazujący nowe pola eksploracji naukowej, jak i dostarczający wskazówek zarządczych niezbędnych do szybkiego reagowania na pojawiające się wyzwania.


  • Zasady efektuacji w działaniach początkujących przedsiębiorców
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    • Katarzyna Stankiewicz
    • Michał Tomczak
    • Paweł Ziemiański
    2021 Full text e-mentor

    Artykuł dotyczy efektuacyjnego, dynamicznego modelu przedsiębiorczości stanowiącego odpowiedź na wymagania zmiennego, niepewnego otoczenia biznesowego, w którym funkcjonują współcześni przedsiębiorcy. We wcześniejszych badaniach, obejmujących stosowanie pięciu zasad efektuacji w prowadzeniu firm, różni autorzy odnosili się głównie do dojrzałych przedsiębiorców, charakteryzujących się doświadczeniem w zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu. Niniejszy artykuł podejmuje natomiast wyzwanie identyfikacji zasad efektuacji w działalności początkujących przedsiębiorców, czyli osób, które są na etapie preprzedsiębiorczości lub zaledwie od kilku miesięcy zarządzają własną firmą. Zaprezentowano przegląd literatury, której autorzy omawiają kolejne zasady efektuacji i uzasadniają stosowanie modelu efektuacyjnego przez początkujących przedsiębiorców. Celem zrealizowanych badań ilościowych była ocena indeksu efektuacyjności (IE) w ich aktywności. Dodatkowo przeanalizowano zależności pomiędzy stosowaniem zasad efektuacji a efektywnością przedsięwzięć, mierzoną na poziomie osiąganych wyników (finansowych i pozafinansowych) oraz satysfakcji przedsiębiorców. Badania potwierdziły odwoływanie się do reguł efektuacji w badanej grupie oraz wskazały na ich znaczenie dla satysfakcji. Posłużyły też do opracowania rekomendacji dotyczących promocji modelu efektuacji w procesie edukacji przedsiębiorczej oraz wykorzystania jej zasad w motywowaniu przedsiębiorców na trudnym etapie inkubacji własnej firmy.


  • Zasady projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia z fotowoltaicznymi źródłami energii
    • Stanisław Czapp
    2021

    W referacie omówiono podstawowe zasady ochrony przeciwporażeniowej, które należy uwzględnić przy projektowaniu instalacji niskiego napięcia zawierających fotowoltaiczne źródła energii. Wymieniono środki ochrony przeciwporażeniowej, które są dopuszczalne w takich instalacjach. Zwrócono uwagę na problemy stosowania w nich wyłączników różnicowoprądowych.


  • Zasady projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia z fotowoltaicznymi źródłami energii
    • Stanisław Czapp
    2021 elektro.info

    Przedstawiono podstawowe zasady ochrony przeciwporażeniowej, które należy uwzględnić przy projektowaniu instalacji niskiego napięcia zawierających fotowoltaiczne źródła energii. Wymieniono środki ochrony przeciwporażeniowej, które są dopuszczalne w takich instalacjach. Zwrócono uwagę na problemy stosowania w nich wyłączników różnicowoprądowych.


  • ZAS!pa. Zaspiańska Aktywna Społeczność! | projekty architektoniczne.
    • Agnieszka Kurkowska
    2021

    Wystawa zawierałą wybrane prace studentów zrealizowane w ramach przedmiotu ‘Architectural Project’ (prowadzący: Agnieszka Kurkowska, współpraca: Bahaa Bou Kalfouni). Tematycznie projekty obejmowały trzy wybrane zadania: czasowy obiekt mieszkalny dla rezydenta/ artysty, przestrzeń spotkań, rozbudowę istniejącej siedziby Plamy. Dodatkowo przygotowano szeroko dostępną wersję wystawy on-line w przestrzeni wirtualnej.


  • Zastosowanie geosyntetyków w platformach roboczych i drogach tymczasowych
    • Remigiusz Duszyński
    2021 Full text Magazyn Autostrady

    W artykule przedstawiono zagadnienia projektowania i budowy platform roboczych i dróg tymczasowych. Zaprezentowano aktualne podejście projektowe oraz nową metodę obliczeniową, uwzględniającą wykorzystanie georusztów do stabilizacji warstw kruszywa niezwiązanego.


  • ZASTOSOWANIE OPROGRAMOWANIA ERP Z ZAKRESU „PLANT MAINTENANCE” NA PRZYKŁADZIE SAP PM JAKO NARZĘDZIA DLA SŁUŻB UTRZYMANIA RUCHU OBIEKTU OFFSHORE
    • Paweł Magulski
    • Stefan Dzionk
    2021 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule poruszono kwestię planowania zasobów przedsiębiorstwa z wykorzystaniem oprogramowania ERP. Efektywne planowanie zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa polega głównie na: - zapewnieniu wysokiej jakości produktów, - maksymalizacji ekonomicznego okresu użytkowania parku maszynowego, -maksymalizacji zdolności produkcyjnych, - minimalizacji kosztów utrzymania sprzętu w sprawności operacyjnej, - zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy parku maszynowego. Powyższe zadania mogą być obsługiwane przez oprogramowanie takie jak moduł SAP PM. W tym celu program powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb obiektów offshore. Należy opracować strukturę drzewa obiektów, określić ich krytyczność na podstawie matrycy kryteriów. Matryca ta powinna uwzględniać czynniki związane z bezpieczeństwem, znaczeniem obiektu dla platformy, awaryjnością oraz skomplikowaniem potencjalnego remontu. Ponadto należy opracować plany przeglądów / konserwacji, aby zmaksymalizować dostępność sprzętu i zminimalizować awarie.


  • ZASTOSOWANIE STATYSTYKI F ROZKŁADU FISHERA-SNEDECORA DO OCENY ISTOTNOŚCI WPŁYWU ZMIAN STOPNIA KOMPRESJI SILNIKA O ZS NA ŚREDNIĄ WARTOŚĆ MIĘDZYSZCZYTOWĄ TEMPERATURY SPALIN WYLOTOWYCH
    • Patrycja Puzdrowska
    2021 Full text Journal of Polish CIMEEAC

    W artykule omówiono wpływ zmian stopnia kompresji na parametry pracy silnika o ZS, m.in. na temperaturę spalin wylotowych. Przedstawiono budowę stanowiska laboratoryjnego, na którym przeprowadzono badania eksperymentalne. Scharakteryzowano, w jaki sposób w istniejącym silniku wprowadzano faktyczne zmiany stopnia kompresji. Zaprezentowano program badań eksperymentalnych uwzględniający dostępne stanowisko badawcze i jego możliwości pomiarowe. Dokonano analizy statystycznej i merytorycznej uzyskanych wyników pomiarów. Zaproponowano zastosowanie statystyki F rozkładu Fishera-Snedecora do oceny istotności wpływu zmian stopnia kompresji silnika o ZS na średnią wartość międzyszczytową temperatury spalin wylotowych. Analizowano średnią wartość międzyszczytową temperatury spalin w obrębie jednego cyklu pracy silnika o ZS, wyznaczoną na podstawie przebiegu szybkozmiennej temperatury spalin wylotowych. Omówiono wyniki tych analiz oraz przedstawiono utylitarny cel tego typu badań w diagnostyce parametrycznej silników tłokowych.


  • Zbyszkowi. Zbigniew Kosowski 1961-2020
    • Krzysztof Wróblewski
    • Jan Buczkowski
    2021

    Zbyszkowi… Do 19 stycznia 2022 r. w Małej Galerii PLSP w Nałęczowie można oglądać zbiorową wystawę poświęconą pamięci naszego kolegi Zbyszka Kosowskiego. Wracając do lektury teoretycznych tekstów Zbigniewa Kosowskiego powiedziałbym, że był apostołem chaosu energetycznej entropii. Koncept jego teorii UNIWERTYZMU wpisany w kosmiczną skalę „makro”, zyskiwał miano SYSTEMU – to ważne słowo, które wyraża przestrzenie ludzkiej kreacji. Kolejne pojęcia: „ przestrzeń = wolność = sztuka”, były dla niego równoważne i współzależne, będące częściami jak elementy naczynia połączonego. Z czasem jego teoria „schodząc na ziemię” ewoluowała do bardziej ludzkiego wymiaru, jakim było zaangażowanie społeczno-polityczne. To ustanowienie pola twórczej aktywności od działań w mega skali, której jednym z biegunów mogła być kosmiczna czarna dziura, aż do absurdalnego widoku jego ulubionych kur dziobiących ziarno doczesności. Ten paradoksalny dystans przyprawiający wręcz o zawrót głowy był dla Zbyszka Kosowskiego KONKRETEM- a także jednym z ulubionych słów wyrażającym jego zachwyt życiem. Bez wątpienia PLSP Nałęczów było dla Zbyszka Kosowskiego przestrzenią wymiany energii, życiowa otuliną, miejscem spełnienia o czym sam otwarcie mówił. Miał wśród nauczycieli i uczniów grono przyjaciół, był barwną osobowością tej szkoły. W rocznicę śmierci chcemy wspomnieć go wspólną wystawą – Jego oraz przyjaciół artystów. Łukasz Głowacki Artyści biorący udział w wystawie: ZBIGNIEW KOSOWSKI; Jarosław Bartołowicz; Jan Buczkowski; Jarosław Ćwiek; Łukasz Głowacki; Laura Gutowska; Krzysztof Hejke; Piotr Kmieć; Mariusz Kozik; Waldemar Mazurek; Jolanta Męderowicz; Andrzej Oboz; Małgorzata Oboz; Anna Panek; Marek Rogulski; Rafał Roskowiński; Adam Skóra; Zbigniew Strzyżyński; Urszula Ślusarczyk; Henryk Widelski; Krzysztof Wróbelewski.


  • Zdalne Laboratorium Elektroniki z Programem LTspice
    • Piotr Chrzan
    2021 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Celem artykułu jest przedstawienie programu LTspice w otwartym dostępie, jako skutecznego narzędzia do nauczania elektroniki oraz symulacji układów elektronicznych na potrzeby zdalnego laboratorium. Na wybranych przykładach, realizowanych przez studentów: obwodów rezonansowych, stabilizatorów napięcia, wzmacniaczy operacyjnych w układach całkujących, filtrach, wzmacniaczy mocy wyjaśnione są metody analizy w dziedzinie czasu i częstotliwości, metody weryfikacji poprawnego działania układów, oraz podstawy projektowania. Opisane laboratorium było z powodzeniem uruchomione na platformie dydaktycznej enauczanie Politechniki Gdańskiej.