Efektem prób przewozu ładunków ponadgabarytowych są częste kolizje z przęsłami wiaduktów usytuowanych nad drogami samochodowymi. Powoduje to ich degradację, a w skrajnych przypadkach prowadzić może do poważnego wypadku lub nawet katastrofy. Przegląd wiaduktu kolejowego nad drogą krajową nr 7 w Pasłęku ujawnił znaczne deformacje i uszkodzenia w dźwigarach głównych przęsła powstałe na skutek uderzeń pojazdów ponadgabarytowych. W referacie przedstawiono analizę nośności uszkodzonego przęsła. Pokazano rezultaty analizy statyczno-wytrzymałościowej oraz nieliniowej analizy sprężysto-plastycznej MES z uwzględnieniem istniejących deformacji. W rezultacie podano zalecenia dotyczące naprawy oraz dalszej eksploatacji obiektu.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2011