Zbadano zawartość kwasów tłuszczowych zawierających układ trzech sprzężonych wiązań podwójnych TCFA, szkodliwych dla zdrowia produktów oksydacji lipidów, w tłuszczu wolnym i w tłuszczu związanym mleka początkowego MP i następnego MN do żywienia niemowląt (5-ciu różnych producentów, łącznie 17 produktów). Liczbowo zawartość TCFA wyrażono umownie jako parametr K [%] będący stosunkiem absorbancji układu trzech sprzężonych wiązań podwójnych kwasów tłuszczowych (analityczna długość fali 268 nm) do absorbancji charakterystycznej dla grup karbonylowych triacylogliceroli (218 nm). Próbkę odniesienia stanowił tłuszcz dojrzałego mleka ludzkiego. Parametr K tłuszczu mleka ludzkiego wynosił maksymalnie 0,60 ±0,03% (N=9), podczas gdy wartość K tłuszczu badanych MP i MN wynosiła od 4,49 ±0,27% do 12,40 ±0,73% w zależności od producenta MP i MN. Rozbieżności w zaawansowaniu stopnia utlenienia lipidów mają związek z jakością i ilością dodawanych olejów roślinnych oraz z zastosowaną technologią produkcji MP i MN. Mając na uwadze szkodliwość produktów oksydacji lipidów dla zdrowia niemowląt i małych dzieci, zasugerowano wprowadzenie limitu parametru K tłuszczu MP i MN na maksymalnie 6%. Spośród 17 badanych produktów 22% spełniało te wymagania.

Publikacja w czasopiśmie
artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
Rok wydania
2005