Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2002
Show all-
Analiza mechanizmów podających ryby
- Mariusz Kosmowski
Praca dotyczy mechanicznego załadunku ryb do maszyn przetwórczych. Przedstawiono systematykę elementów podających. Omówiono, na przykładach, podstawowe sposoby zasilania maszyn.
-
Analiza posadowienia budynków PLL LOT i PPPL w Warszawie.
- Andrzej Tejchman
- Tadeusz Brzozowski
Przedstawiono analizę posadowienia dwóch dużych budynków z podziemnymi kondygnacjami garażowymi. W wyniku wykonanych analiz oba budynki posadowiono na płycie zamiast proponowanych we wcześniejszych projektach fundamentach palowych.
-
Analiza procesu docierania porowatej powłoki ceramicznej.
- Adam Barylski
- Piotr Waszczur
Przedstawiono wyniki badań docierania porowatej powłoki ceramicznej Cr2O3 naniesionej na podłoże stalowe. Analizowano wydajność obróbki i chropowatość powierzchni podłoża. Przeanalizowano jak zmieniała się średnia gęstość badanych powłok w zakresie zmiany ich grubości w czasie docierania. Zasygnalizowano jaki wpływ może mieć porowatość powłoki na zakłócenia związane z odczytem parametrów chropowatości.
-
Analiza rozdrabniania mikroziaren ściernych w docieraniu powierzchni płaskich.
- Adam Barylski
- Konrad Konke
Przedstawiono analizę porównawczą mikroziaren przed i po docieraniu. Badania przeprowadzono na skomputeryzowanym stanowisku do automatycznej analizy obrazu mikroskopowego wyposażonego w oprogramowanie Multi Scan. Docierano elementy stalowe w stanie miękkim i po ulepszeniu cieplnym o przekroju kołowym i trójkątnym. Stosowano mikroziarna elektrokorundu i węglika krzemu o różnej ziarnistości. Badano rozdrobnienie mikroziaren przy optymalnych warunkach procesu docierania stali.
-
Analiza składu chemicznego materiału rur fi1168,3x7,11
- Krzysztof Krzysztofowicz
Wykonano analizę składu chemicznego materiału rur oraz dokonano identyfikacji gatunku materiału.
-
Analiza słonecznego ogrzewania wody. Instalacje Sanitarne**2002 nr 3 s. 30-32, 6 rys.
- Zdzisław Kusto
Przedstawiono studium parametryczne oceny ekonomicznej efektywności insta-lacji slonecznego ogrzewania wody, wykorzystującej zmodyfikowaną do potrzebenergetyki słonecznej metodę ''Zaktualizowanej Wartości Netto'' -NPVW. Stwier-dzono istnienie znacznych obszarów opłacalności słonecznego ogrzewania wodyw okresie 25-letniego horyzontu czasowego. Jest jednak konieczna pomoc rządowa w zakresie inwestowania na instalację słoneczną.
-
Analiza szumu elektrochemicznego z wykorzystaniem transformacji falkowej
- Kazimierz Darowicki
- Artur Zieliński
Technika szumu elektrochemicznego (EN) od lat wzbudza zainteresowanie badaczy jako cenne narzędzie do bezinwazyjnego monitorowania zjawisk korozyjnych. Znaczenie omawianej metody wzrosło w ostatnich latach w związku z rozwojem nowych algorytmów obliczeniowych jak również z wzrastającą ustawicznie jakością układów cyfrowej akwizycji danych. W pracy przedstawione zostało wykorzystanie jednej z nowoczesnych metod analizy sygnałów do oceny intensywności korozyjnego zaatakowania wżerowego. Wykorzystanie przez autorów przekształcenia falkowego umożliwiło stwierdzenie liniowej korelacji pomiędzy ubytkami mas korodujących próbek a parametrem falkowego rejestru elektrochemicznego szumu prądowego.
-
Analiza uwarunkowań wdrażania i funkcjonowania systemu zarządzania środowiskowego i zintegrowanego systemu zarządzania jakością i środowiskiem w polskich przedsiębiorstwach.
- Piotr Grudowski
Przedstawiono wyniki ankiety oraz wnioski z badań dotyczących wdrażania systemów zarządzania środowiskowego według norm ISO serii 14001 oraz ich integracji z systemami zarządzania jakością wg normy ISO 9001 w polskich przedsiębiorstwach. Szczególny nacisk położono na analizę tego zjawiska w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Podano również zalecenia mogące usprawnić proces wdrażania tych systemów w sektorze MŚP.
-
Analiza wpływu względnej długości łożyska na zmęczeniowe obciążenie warstwy ślizgowej.
- Jan Sikora
W pracy na podstawie przeprowadzonych obliczeń przeanalizowano wpływ stosunku L/D (szerokości panwi do jej średnicy) na wymuszenia w łożyskowym węźle badawczym reakcyjnej maszyny zmęczeniowej SMOK. Oszacowano zmiany maksymalnej wartości ciśnienia hydrodynamicznego i minimalnej grubości filmu olejowego w łożysku w przedziale wartości L/D interesującym z uwagi na testy zmęczeniowe warstw ślizgowych w łożyskach poprzecznych, prowadzone w laboratorium tribologicznym Politechniki Gdańskiej.
-
Analiza wyników pomiaru rezystancji uziemienia dla wybranych metod pomiarowych.
- Stanisław Czapp
Wynik pomiaru rezystancji uziemienia jest podstawą oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i odgromowej. Należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do interpretacji wyników pomiarów, gdyż dokonana niewłaściwie może spowodować brak skuteczności ochrony przeciwporażeniowej bądź odgromowej.W referacie zaprezentowano problematykę związaną z oceną wyniku pomiaru rezystancji uziemienia przy zastosowaniu statycznych i udarowych metod pomiaru
-
Analiza zastosowania symulacji komputerowej do optymalizacji funkcjonowania systemu wytwórczego.
- Marek Wirkus
Przedstawiono wyniki pracy badawczej, której celem było określenie możliwości i zakresu zastosowania symulacji komputerowej do analizy systemu wytwórczego o procesie produkcyjnym dyskretnym. Skoncentrowano się na analizie i ocenie zmian organizacyjnych, a szczególnie zmian dotyczących struktury przestrzennej i systemu transportu międzyoperacyjnego. Zbadano również możliwość zastosowania symulacji w procesie optymalizacji dostaw i związane z tym zmniejszenie rozmiaru i ilości magazynów międzyoperacyjnych.
-
Analysis of the interfacial energy of GaAs-Si hetrostructures
- Agata Zdyb
- Jan Marian Olchowik
- Dariusz Szymczuk
- Janina Mucha
- Krzysztof Zabielski
- Marian Mucha
- Wojciech Sadowski
Przeprowadzono obliczenia numeryczne energii powierzchni heterogranicy GaAs-Si z zastosowaniem półempirycznego modelu czteroparametrycznego Acklanda. Pokazano zależność energii heterogranicy od orientacji podłoża Si. Minima energetyczne otrzymano dla orientacji Si równych (011), (133), (112) i (113) co wskazuje ich zastosowanie do epitaksjalnego wzrostu warstw GaAs.
-
Analytical design of stable delta-domain generalized predictive control
- Piotr Suchomski
- Zdzisław Kowalczuk
Praca dotyczy analitycznej metody projektowania układów sterowania skalarnymi (SISO) obiektami czasu ciągłego według strategii uogólnionego sterowania predykcyjnego (GPC) w oparciu o dyskretnoczasowe modele takich obiektów. Założono wykorzystanie numeryczne odpornych modeli opartych o tak zwany operator delta. Przyjmując kwadratowy funkcjonał kosztów, w którym prognozowany przebieg przyszłego wyjścia sterowanego obiektu porównywany jest (w skończonym horyzoncie obserwacji) z zakładaną trajektorią odniesienia, zadanie optymalizacji aktualnego i przyszłego sterowania sprowadza się do problemu liniowego. Wywiedziono analityczne formuły rozwiązania tego zadania. Rozważano istotny problem stabilności zamkniętego układu sterowania (problem ten nie jest trywialny wobec skończonego horyzontu obserwacji). Rozważania dotyczą zarówno minimalnofazowych jaki i (trudniejszych) nieminimalnofazowych modelisterowanych obiektów. Podano przykłady projektowania sterownika predykcyjnego.
-
Anthrapyridones, a novel group of antitumour non-cross resistant anthraqui-none analogues. Synthesis and molecular basis of the cytotoxic activity towards K562/DOX cells
- Jolanta Tarasiuk
- Barbara Stefańska
- I. Plodzich
- Katarzyna Tkaczyk-Gobis
- Olivier Seksek
- Sante Martelli
- Arlette Garnier-Suillerot
- Edward Borowski
Opracowano syntezę nowej grupy związków z grupy antrapirydonów z odpowiednimi hydrofobowymi lub hydrofilowymi podstawnikami. Badano działanie tych związków na komórkach K562/S i K562/DOX (nadekspresja P-glikoproteiny). Stwierdzono, że zwiększenie lipofilowości zwiększa szybkość P-gp zależnego efluksu z komórki.
-
Antioxidative properties of some vegetable products traditional for diets in Central European diet - short report
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Joanna Forc
- Joanna Grześkowiak
Badania nad przeciwutleniającymi właściwościami wybranych warzywnych produktów spożywczych prowadzone były przy użyciu testu ABTS i testu kometkowego. Wykazano, że spośród badanych produktów najwyższą aktywność przeciwutleniającą wykazywał koncentrat buraczany oraz kiszona kapusta. Sok z kiszonej kapusty w badaniach przy użyciu komórek białaczki i testu kometkowego miał zdolność ochrony komórek przed aktywnymi formami tlenu.
-
Antiperiodic boundary value problems for functional differential equations
- Tadeusz Jankowski
Równania różniczkowo funkcyjne z antyokresowymi warunkami brzegowymi są przedmiotem rozważań tej pracy. Podane zostały warunki dostateczne na istnienie jedynego rozwiązania, które jest granicą dwóch monotonicznych ciągów. Szybkość tej zbieżności jest również określona. Metoda dowodzenia oparta jest na metodzie kwasilinearyzacji. Otrzymano również pewne wyniki dotyczące problemów liniowych.