Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2002
Show all-
Planowanie energetyczne na poziomie gminy w Polsce
- Waldemar Kamrat
- Andrzej Augusiak
- Paweł Bućko
Przedstawiono uwarunkowania tworzenia planów energetycznych na poziomie gminy w świetle uwarunkowań prawnych.
-
Planowanie finansowe w przedsiębiorstwie. Teoria i praktyka
- Jan Komorowski
Praca stanowi monograficzne rozwinięcie kategorii planowania finansowego w przedsiębiorstwie.
-
Planowanie obsług profilaktycznych złożonego obiektu technicznego
- Janusz Lemski
Zdefiniowano kryterium efektywności eksploatacji złożonego obiektu technicznego, przedstawiono koncepcję prognozowania zasobów godzin pracy w zmieniających się warunkach eksploatacji oraz modele planowania obsług profilaktycznych obiektów.
-
Planowanie rozmieszczenia strażników w galeriach sztuki metodą kolorowania grafów
- Paweł Żyliński
W niniejszym rozdziale zaprezentujemy podejście chromatyczne do wyznaczenialiczby straży w galeriach dowolnego kształtu bez dziur oraz w galeriach or-togonalnych z dziurami, a także bez dziur. Rozważane tu problemy są NP-trud-ne pod względem złożoności obliczeniowej.
-
Planowanie strategiczne w polskich spółkach giełdowych.
- Wieslaw Sipowicz
Badanie spółki akcyjne wykazywały w różnym stopniu sformalizowanie elementów planowania strategicznego. Ujawniony został brak spójności między słabymi stronami, celami strategicznymi i programami strategicznymi, spółki pomijały w planowaniu czynnik kultury organizacyjnej związany z utrzymaniem równowagi organizacyjnej.
-
Pneumatyczny silnik krokowy typu SMM
- Józef Niegoda
W artykule opisano budowę i działanie pneumatycznego silnika krokowego typu SMM oraz możliwości sterowania zasilaniem jego komór roboczych. Opisany silnik pneumatyczny został zintegrowany z elektropneumatycznym blokiem zaworowym firmy Matrix. Omówiono sterowanie programowalne silnika w układzie ze sterownikiem FEC FC20 firmy Festo.
-
Pobieranie próbek opadów atmosferycznych do analizy. Opis stosowanych próbników. Sampling of atmospheric precipitation for the analysis. Description applied samplers
- Marzena Grynkiewicz
- Żaneta Polkowska
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono opis podstawowych typów próbników wykorzystywanych do pobierania próbek opadów atmosferycznych (woda deszczowa, wody spływne, mgła) oraz tok postępowania analitycznego z pobranymi próbkami w celu oznaczenia szerokiego spektrum składników śladowych.
-
Pochodne oleju makowego jako związki biologicznie czynne
- Wiesława Walisiewicz-Niedbalska
- Andrzej Lipkowski
- Hanna Gwardiak
- Krzysztof Różycki
- Bożena Patkowska-Sokoła
- Adam Opolski
- Magdalena Muzalewska
W pracy przebadano skład kwasów tłuszczowych oleju makowego z nasion maku niskomorfinowego (Michałko, Agat, Mieszko, Zambo, Rubin i Przemko) i wysokomorfinowego (Lazur). Do dalszych badań wybrano olej makowy odmiany Michałko ze względu na wysoką zawartość kwasu linolowego (72,8%), niską zawartość kwasu oleinowego (12,6%) i kwasu linolenowego (0,8%). Kwasy nasycone głównie palmitynowy (11,3%) mogą być usunięte w odrębnym postępowaniu. Przebadano proces alkalicznej izomeryzacji oleju makowego do izomerów CLA, głównie C18:29c,11t i 10t,12c, w temperaturze 140, 160 i 180oC. Zadowalający stopień przereagowania kwasu linolowego osiągnięto w temp.180oC, równolegle ze wzrastającą ilością niepożądanych jego izomerów. Obecność wolnych kwasów tłuszczowych w oleju makowym powoduje zmniejszenie ilości powstającego izomeru 10t,12c lub sprzyja jego degradacji do innych niezidentyfikowanych izomerów kwasu linolowego. Stabilność termiczna określona w wyjątkowo drastycznych warunkach wykazała, że izomer 9c,11t jest bardziej stabilny niż izomer 10t,12c. Podsumowując można powiedzieć, że olej makowy może być doskonałym surowcem do otrzymywania biologicznie aktywnych izomerów CLA.
-
Podglądanie internetowego biznesu.
- Maciej Waszczyk
Autor wskazuje na powszechne błędy nawigacji i innych funkcjonalności, które można znaleźć w transakcyjnych serwisach internetowych. Pokazuje także, że sposobem na ich uniknięcie jest metodyczne badanie internetu pod kątem ogólnych i szczegółowych cech funkcjonalnych.
-
Podnoszenie sprawności układów turboparowych.
- Piotr Krzyślak
Przedstawiono podstawowe zależności dla układów turboparowych w ujęciu klasycznym oraz przedstawiono propozycje zmian struktur obiegów pozwalających na podniesienie ich sprawności.
-
Podstawowe urządzenia elektrociepłowni wykorzystujących odpady komunalne i przemysłowe
- Jacek Sokołowski
- Jarosław Kwiatkowski
- Krzysztof Kosowski
Omówiono główne urządzenia elektrociepłowni na odpady, a przede wszystkim kotły konwencjonalne, fluidalne, fluidalne ze złożem stacjonarnym bąbelkowymi kotły z obrotową komorą spalania opalane odpadami. Podano przykłady elektrociepłowni stosujących poszczególne rozwiązania. Przedstawiono zagadnienie kontroli procesu spalania odpadów.
-
Podstawy cyfrowego przetwarzania obrazów. Problemy współczesnej nauki. Teoria i zastosowania. Informatyka.
- Witold Malina
- Sergey Ablameyko
- Waldemar Pawlak
Niniejsza książka prezentuje podstawy cyfrowego przetwarzania obrazów. Składa się z siedmiu rozdziałów, w których omawia się operacje na pikselach obrazu, histogramy, progowanie obrazów, filtry liniowe i nieliniowe, metody szkieletyzacji, wybrane operacje morfologiczne, transformację Houga, wyznaczanie cech geometrycznych obrazu.
-
Podstawy fizyczne telemonitoringu elektromagnetycznego
- Mieczysław Krzyżagórski
Podstawą działania systemów telemonitoringu elektromagnetycznego, które pozyskują oraz rejestrują informację o środowisku bez fizycznego kontaktu z nim sensora, jest promieniowanie elektromagnetyczne (EM). Przedstawiono podstawowe prawa fizyczne będące podstawą działania takich systemów pracujących w bardzo szerokim zakresie widma EM, który zaczyna się od mikrofal i sięga ultrafioletu. Zwrócono uwagę na różniące się właściwości różnych zakresów tak szerokiego widma EM oraz związane z tym zagadnienie dualności elektromagnetycznej.
-
Podsumowanie.
- Romana Cielątkowska
Podsumowanie zawiera krótkie przypomnienie treści rozpatrywanych oraz materiału ilustracyjnego z wyeksponowaniem możliwości realizacji przez odpowiednio stworzony aparat zarządzania.
-
Podział emisji dwutlenku węgla na części związane z wytwarzaną energią elektryczną i ciepłem
- Jerzy Buriak
- Paweł Bućko
Omówiono jedną z metod podziału emisji dwutlenku węgla między ciepło i energię elektryczną wytwarzaną w elektrociepłowni.
-
Podzielne szeregowanie zadań dwuprocesorowych na maszynach dedykowanych w celu minimalizacji sumy czasów zakończenia
- Michał Małafiejski
- Łukasz Kuszner
- Marek Kubale
W pracy rozważamy deterministyczne szeregowanie zadań dwuprocesorowych na maszynach dedykowanych, które minimalizuje sumę czasów zakończenia, przy czym dopuszcza się możliwość przerwania wykonywania zadania i ponownego wznowienia obsługi z pomijalnie małym kosztem. Wiadomo, że tak postawione zagadnienie jest problemem silnie NP-trudnym. W pracy badamy złożoność obliczeniową problemu, ograniczając liczbę maszyn.
-
Pokładowe systemy diagnostyczne pojazdów samochodowych.
- Jerzy Merkisz
- Stanisław Mazurek
Monografia poświęcona pokładowym systemom diagnostycznym OBD II/EOBD współczesnych pojazdów samochodowych. Opisano kierunki rozwoju pojazdów samochodowych. Opisano kierunki rozwoju pojazdów samochodowych oraz wymagania dotyczące emisji związków szkodliwych ze źródeł silnikowych. Podano ogólne zasady działania pokładowych systemów diagnostycznych z uwzględnieniem klasyfikacji elementów emisyjnych, testów diagnostycznych i ich rodzajów.
-
Pole akustyczne źródeł szerokopasmowych i ich zespołów
- Henryk Lasota
- Romuald Mazurek
- Mariusz Miler
Współczesne systemy komunikacyjne i echolokacyjne w coraz szerszym zakresie korzystają z sygnałów specjalnych o korzystnych własnościach autokrelacyjnych. W zastosowaniach akustycznych sygnały takie nie są wąskopasmowe, co powoduje potrzebę nowego spojrzenia na pola anten promieniujących i odbierających, ze względu na zniekształcenia liniowe, jakim ulegają w polu sygnały szerokopasmowe. Referat wskazuje na mający miejsce w polu dalekim bezpośredni związek klasycznych charakterystyk kierunkowych z funkcjami przenoszenia.
-
Polietylen sieciowany PE-X
- Andrzej Świerszcz
Tekst jest opisem nowego materiału PE-X stosowanego do budowy wewnętrznych instalacji wodociągowych i grzewczych.
-
Polietylen stosowany
- Andrzej Świerszcz
Tekst przedstawia rodzaje polietylenu stosowanego w instalacjach wodociągowych oraz zasady jego łączenia.