Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Doskonalenie kształcenia na specjalności marketing na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej
- Anna Drapińska
- Dariusz Dąbrowski
Celem artykułu jest wskazanie kierunków doskonalenia kształcenia na specjalności marketing na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej na podstawie opinii studentów tej specjalności.
-
Doskonalenie operatywnej kontroli kosztów metodą budżetowania w jednostkach służby zdrowia.
- Wioletta Barań
- Jan Komorowski
Kluczowym wymiarem budżetowania działalności jednostek służby zdrowia jest obszar kosztów własnych. Celem uporządkowania bezpośredniej działalności jednostek ujmowanej w kosztach własnych obszar ten wymaga opracowania i stosowania sformalizowanych procedur oraz zaawansowanych narzędzi planowania finansowego. Opracowanie zawiera ocenę przydatności budżetowania w zarządzaniu jednostkami służby zdrowia, a w celu lepszego zrozumienia metody, umiejscawia ją w procesie zarządzania placówkami medycznymi.
-
Dostosowanie modeli planowania rozwoju systemów energetycznych do prowadzenia analiz w skali regionalnej
- Jerzy Buriak
- Marcin Jaskólski
Omówiono dostosowanie uznanych modeli planowania rozwoju systemów energetycznych do analiz systemów lokalnych i analiz w skali regionu, np. województwa. Samorządy lokalne, w tym urzędy marszałkowskie województw, odpowiedzialne są za kreowanie strategii rozwoju regionu. Dotyczy to także planowania rozwoju gospodarki energetycznej regionu. Istniejące i sprawdzone w skali kraju narzędzia pomagają w tworzeniu zintegrowanej z założeniami rozwoju regionu strategii rozwoju systemów energetycznych. Główną przyczyną modyfikacji modeli aplikowanych w skali kraju przy ich zastosowaniu regionalnym jest dostępność danych, poziom agregacji danych i sposób ich opracowywania.
-
Doświadczalny dobór chwytaków stabilizatora serca
- Antoni Neyman
- Paweł Romanowski
W pracy przedstawione są trzy rozwiązania stabilizatora serca. Badania doświadczalne prototypów urządzenia, prowadzone na sercach zwierzęcych, jak też próby kliniczne, umożliwiły dobór elementów stabilizatora, w tym chwytaka z przyssawkami, będącego podstawowym jego członem. Do chwili obecnej wykonano w AMG w Gdańsku, ponad 500 operacji na pracującym sercu, przy zastosowaniu stabilizatorów skonstruowanych w PG.
-
DSC and thermal stability investigation of novel poly(ester-ether) glycolsand poly(ester-ether)urethanes.
- Janusz Datta
- Adolf Balas
Otrzymano serie nowych poli(estro-etero)dioli z kwasu adypinowgo.........
-
DSC study of polyurethanes obtained from 4,4´bis(10-hydroxydecaoxy) biphenyl.
- Józef Haponiuk
- Michał Strankowski
- Tymon Łazarewicz
W naszych badaniach nad poliuretanami segmentowymi i sztywno segmentowymi, otrzymanymi z 4,4`-bis(6-hydroksyheksyloksy)bifenylu (BHHBP), diizocyjanianu4,4`-dicykloheksylometanu (HMDI) i oligo(adypinianu 1,6-heksylenu) stwierdziliśmy, że poliuretany otrzymane z HMDI o składzie 16% trans, trans-, 52%cis, trans- i 32% cis, cis-HMDI charakteryzują się znacznie niższymi temperaturami przejść fazowych, niż te otrzymane z frakcji o wyższych udziałach tego pierwszego izomeru. Określono wpływ nieopisanego w literaturze przedłużacza łańcuchów z grupy 4,4`bis (omega-oksyalkiloksy)bifenyli, 4,4`-bis(10-hydroksydekaoksy)bifenylu (BHDBP), na właściwości termiczne poliuretanów otrzymanych z jego udziałem.
-
Dwubiegowy silnik hydrauliczny satelitowy z kompensacją luzów.
- Michał Gumoś
- Andrzej Balawender
Przedstawiono zarys prac prowadzonych w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki Po-litechniki Gdańskiej nad nową generacją hydraulicznych silników satelitowychtypu HS. Opisano sposoby realizacji napędu dwubiegowego na przykładzie sil-nika satelitowego typu HS. Zaprezentowano porównanie metody analitycznejoraz eksperymentalnej wyznaczania nierównomierności chłonności hydrauliczne-go silnika satelitowego w celu zweryfikowania własności eksploatacyjnychsilnika dwubiegowego.
-
Dwustopniowy algorytm zmiany szybkości próbkowania bazujący na filtrach ułamkowo-opóźniających
- Marek Blok
W pracy przedstawiono dwustopniowy algorytm zmiany szybkości próbkowania zrealizowany w oparciu o filtry ułamkowo-opóźniające. W pierwszym stopniu algorytm ten realizuje wstępną klasyczną interpolację. Dopiero w drugim stopniu wykonywane jest właściwe przepróbkowanie sygnału. Takie rozbicie algorytmu na dwa etapy przetwarzania pozwala na znaczące zmniejszenie jego złożoności numerycznej oraz wymagań pamięciowych. Zwiększa ono również swobodę na etapie projektowania algorytmu.
-
Dydaktyka PKM w Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej
- Wojciech Majewski
- Antoni Neyman
W referacie przedstawiono strukturę przedmiotu PKM wykładanego na Wydz. Mechan. PG. Przedstawiono przykłady zadań projektowych, charakterystykę przedmiotu, warunki zaliczeń.
-
Dylematy polskiej polityki kursowej w dobie globalizacji. W: Wewnętrzne i zewnętrzne determinanty procesów decyzyjnych w zarządzaniu finansami przed-siębiorstw. Monografia Katedry Finansów nr 1. Gdańsk: Kated. Finan. Wydz.Zarz. i Ekon. P. Gdań.**2003 s. 107-118, 1 rys. 3 tab. bibliogr. 21 poz.
- Krystian Zawadzki
Artykuł prezentuje kwestię doboru odpowiedniej polityki kursowej w dobie globalizacji. Jest w nim również dokonana analiza możliwych rozwiazań kur- sowych w Polsce na drodze do Unii Gospodarczej i Walutowej.
-
Dylematy rozwoju energetyki w Polsce.
- Waldemar Kamrat
Przedstawiono dylematy rozwoju energetyki w Polsce. Opisano główne uwarunkowania i bariery rozwoju. Przedstawiono prognozę sytuacji energetycznej kraju do 2020 roku.
-
Dylematy rozwoju rynków energii odnawialnej
- Paweł Bućko
W artykule przedstawiono mechanizmy wsparcia rozwoju źródeł energii wykorzystujących zasady energii odnawialnej. Przedstawiono stosowane w Unii Europejskiej zasady obrotu energią elektryczną ze źródeł odnawialnych.
-
Dynamic characteristics of interaperitoneal perfusion.
- Jerzy Sawicki
- Sambor Sawicki
- Dariusz Wydra
- Katarzyna Ciach
- Janusz Emerich
Przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych perfuzyjnego przepływu przez model jamy brzusznej człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na techniczne aspekty modelu oraz wyników badań. Omówiono technikę pomiarową oraz przeanalizowano rezultaty pod kątem teorii przepływów przez zbiorniki i reaktory.
-
Dynamic current-voltage characteristics of dielectrics with extremely low heat conductivity
- Władysław Tomaszewicz
- Piotr Jerzy Grygiel
- Henryk Sodolski
Zaprezentowano teoretyczny opis metody dynamicznych charakterystyk prądowo-napięciowych w przypadku znacznego gradientu temperatury w ciałach stałych o przewodności jonowej. Otrzymano rozwiązania równania transportu oraz równania charakterystyk, odnoszące się do ruchu cienkiej warstwy nośników ostałej grubości oraz warstwy rozszerzającej się. Podano także przybliżone wyrażenia opisujące czas przelotu nośników. Wyniki zweryfikowano przy pomocy obliczeń numerycznych.
-
Dynamic electrochemical impedance spectroscopy of the first order electrode reaction
- Kazimierz Darowicki
- Paweł Ślepski
Ciągłe transformaty STFT sinusoidalnego sygnału pobudzenia i odpowiedzi prądowej zostały wyznaczone dla reakcji elektrodowej pierwszego rzędu. Wyznaczono impedancję elektrody w łącznej dziedzinie czasu i częstotliwości. Wykonano pomiary dla reakcji redukcji Cd(II) na rtęciowej elektrodzie kroplowej w funkcji potencjału. Przedstawiono możliwość wyznaczenia chwilowych widm impedancyjnych. Opisano zależność rezystancji przeniesienia ładunku, współczynnika Warburga i pojemności warstwy podwójnej od potencjału.
-
Dynamic elektrochemical impedance spectroscopy measurements of passive layer cracking under static tensile stresses.
- Kazimierz Darowicki
- Juliusz Orlikowski
- Anna Arutunow
Dynamiczna elektrochemiczna spektroskopia impedancyjna umożliwia badanie podatności i odporności korozyjnej różnych materiałów konstrukcyjnych, a w szczególności określenie właściwości elektrochemicznych warstw pasywnych występujących na ich powierzchni. W wielu przypadkach pęknięcie warstwy pasywnej pod wpływem działania naprężeń rozciągających prowadzi do korozji naprężeniowej. Z tego względu badania pękania warstw pasywnych austenitycznych stali wysokostopowych w warunkach obciążeń mechanicznych ułatwiają dogłębne zrozumienie mechanizmu korozji naprężeniowej.Praca ta zawiera wyniki dynamicznych badań impedancyjnych uzyskane dla procesu pękania warstwy pasywnej nastali 304L w środowisku chlorków.
-
Dynamic range comparison of voltage-mode and current-mode state-space Gm-Cbiquad filters in reciprocal structures
- Sławomir Kozieł
- Stanisław Szczepański
W pracy dokonano porównania zakresu dynamicznego bikwadratowych filtrówGm-C zmiennych stanu, których struktury układowe oparte są na zasadzie tran-sformacji układu dołączonego. Przeprowadzono rozważania teoretyczne w wynikuktórych określono ogóne formuły zakresu dynamicznego dla klasy filtrów Gm-Ctrybu napięciowego i prądowego. Weryfikacja rezultatów teoretycznych byłazrealizowana za pomocą symulatora SPICE.
-
Dynamic systems with liquid membrane and cationic surfactant (benzyldimethyltetradecylammonium Chlioride)
- Maria Szpakowska
- Elżbieta Płocharska-Jankowska
Zbadano oscylacje różnicy potencjałów elektrochemicznych między fazami wodnymi oscylatora zawierającego kationowy surfaktant i chlorek sodu jako substancja odpowiedzialna za smak słony w zależności od rodzaju materiału membrany ciekłej. Na podstawie transformacji Gabora wykazano, że badane układy mają elementy chaosu deterministycznego.