Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Destrukcja i renowacja budynków popowodziowych.
- Dariusz Bajno
- Ismael Boukerou
Po powodzi, jaka w lipcu 1997 r. nawiedziła Polskę, wiele budynków mieszkalnych uległo różnorodnej destrukcji. Po wykwaterowaniu mieszkańców część obiektów objęto pracami remontowymi i wzmacniającymi. Ze względu na czas, ocena stanu budynków nie zawsze była prawidłowa i nie zawsze słusznie opracowywano zakres prac sanacyjnych. Część budynków nadających się do remontu rozebrano.W publikacji podano przykłady błędnej oceny obiektów oraz sformułowano wnioski na przyszłość
-
Detection of broadband signals in the field of aperture and array systems.
- Romuald Mazurek
- Henryk Lasota
- Iwona Budzińska
Anteny i szyki anten w dolnopasmowych systemach hydroakustycznych wnoszą istotne zniekształcenia liniowe wpływające na możliwości detekcji sygnałów szerokopasmowych. W artykule analizowany jest charakter takich zniekształceń metodą przestrzenno - czasowych odpowiedzi impulsowych. Sygnał odbierany w różnych kierunkach przestrzeni poddano filtracji na dwa sposoby z filtrem dopasowanym do sygnału nadawanego i filtrem dopasowanym do sygnału znieksz tałconego. Symulacji obliczeniowych odbioru dokonano w środowisku programowym Matlab. Uwzględnienie zniekształceń przy konstruowaniu odbiornika znacząco poprawia warunki detekcji.
-
Detection of delamination in multi layer composite beams.
- Wieslaw Ostachowicz
- Marek Krawczuk
- Magdalena Palacz
W pracy przedstawiono model belki kompozytowej z delaminacją. Omówiono czynniki propagacji fali sprężystej w belce i możliwości wykorzystania zmian w propagującej fali wywołanych delaminacją do jej detekcji.
-
Detekcja i lokalizacja uszkodzeń falownika napięcia w czasie rzeczywistym
- Stanisław Abramik
- Janusz Nieznański
- Wojciech Śleszyński
W artykule przedstawiono nową metodę detekcji i lokalizacji uszkodzeń tranzystorów w falownikach napięcia. Jako zmienną diagnostyczną wykorzystano stosunek składowej stałej do podstawowej harmonicznej. Tak zdefiniowana zmienna zapewnia poprawne wykrywanie i lokalizację uszkodzeń niezależnie od warunków pracy napędu. Metoda została sprawdzona poprzez badania symulacyjne i eksperymentalne.
-
Detekcja zakłóceń impulsowych w sygnałach fonicznych.
- Krzysztof Cisowski
Artykuł poświęcony jest omówieniu problematyki związanej z wykrywaniem zakłóceń impulsowych występujących w sygnałach fonicznych. Proces detekcji zniekształconych próbek sygnału fonicznego jest etapem poprzedzającym ich rekonstrukcję. Polega ona na odtworzeniu nieznanych wartości próbek w oparciu o znane fragmenty sygnału. W pracy omówiono różne rodzaje zakłóceń impulsowych typowe dla archiwalnych i współczesnych sygnałów fonicznych. Scharakteryzowano zakłócenia pojawiające się w torach fonicznych: analogowym(np. odtwarzanie płyt gramofonowych, zapis i odczyt taśmy magnetofonowej)oraz cyfrowym (transmisja, przetwarzanie, zapis i odczyt próbek sygnałów fonicznych). Następnie omówiono metody detekcji zakłóceń impulsowych stosując podział detektorów na analogowe i cyfrowe. Szczegółowo przedstawiono podstawy teoretyczne parametrycznych detektorów cyfrowych. Zaprezentowano kilka rozwiązań praktycznych opartych o modelowanie sygnałów fonicznych, w tym algorytm dokonujący analizy ciągu innowacji uzyskiwanych na wyjściu liniowego filtru Kalmana śledzącego badany sygnał.
-
Detektor fotojonizacyjny (PID) - zasada działania i przykłady zastosowania
- Janusz Curyło
- Waldemar Wardencki
W pracy opisano krótko charakterystykę detektora fotojonizacyjnego, zasadę działania oraz przedstawiono schemat budowy. Podano także przykłady zastosowania detektora w chromatografii gazowej oraz w analizatorach do bezpośredniego wykrywania analitów w mieszaninach gazowych.
-
Determination of carbon monoxide, methane and carbon dioxide in refinery hydrogen gases and air by gas chromatography
- Marian Antoni Kamiński
- Rafał Kartanowicz
- Daniel Jastrzębski
- Marcin M. Kamiński
W pracy przedstawiono metodę oznaczania śladowych zawartości tlenku węgla, metanu oraz dwutlenku węgla w rafineryjnych gazach wodorowych oraz powietrzu; granica oznaczalności metody wynosi odpowiednio 0,15, 0,15 oraz 0,20 mikro-gram/litr. Zaprezentowano w pracy prostą modyfikację chromatografu gazowego wyposażonego w detektor płomieniowo-jonizacyjny (FID). Zastosowano kolumnę typu PorapakQ, dodatkowo połączono szeregowo z krótką kolumną wypełnioną si-tem molekularnym 5A oraz metanizer. Istotą poprawnej metody jest rozdzielenie tlenku węgla od tlenu przed wprowadzeniem tlenku węgla do metanizera. W pracy przedstawiono procedurę analityczną oznaczania śladowych zawartości COCO2 i CH4 oraz przykłady uzyskanych wyników. Zastosowana modyfikacja chromatografu gazowego umożliwia wykorzystanie go do innych oznaczeń z użyciem kolumny typu PorapakQ i detektora FID.
-
Determination of ionic concentration in water using reflectometric optical reader. IV Workshopon Atomic and Molecular Physics.
- Adam Stańczak
W artykule zaprezentowano reflektometryczną metodę oznaczania stężenia jonów w wodzie wykorzystując suche testy. Kształt widma reflektancyjnego pola testowego jest proporcjonalny do stężenia jonu w roztworze.
-
Determination of the width of the carrier recombination zone in organiclight emitting diodes.
- Jan Kalinowski
- L.c. Palilis
- W.h. Kim
- Zakya H. Kafafi
W pracy mierzono kwantową wydajność elektroluminescencji w diodach dwuwarstwowych z różną grubością emitera w postaci warstwy hydroksychinolinowego kompleksu aluminium (Alq3). Stwierdzono, że szerokość strefy rekombinacji ładunku maleje ze wzrostem natężenia pola elektrycznego od 70 nm(dla E=0.75MV/cm do 40 nm (dla E=1.MV/cm).
-
Determination of tributyltin in marine sediment.
- R.e Sturgeon
- R. Wahlen
- Thomas Brandsch
- C. Wolf-Briche
- J.i.garcia Alonso
- P.rodriguez Gonzales
- J.ruiz Encilar
- A. Sanz-Medel
- K. Inagaki
- A. Takatsu
- B. Lalere
- M. Monperrus
- O. Zuloaga
- E. Krupp
- D. Amouroux
- O.f.x. Donard
- Heinz Schimmel
- Berit Sejeroe-Olsen
- Piotr Konieczka
- P. Schultze
- P. Taylor
- R. Hearn
- L. Mackay
- R. Myors
- T. Win
- A. Liebich
- R. Philipp
- L. Yang
- S. Willie
Przedstawiono wyniki badań międzynarodowego porównawczego, międzylaboratoryjnego oznaczania zawartości tributylocyny w osadzie morskim. Badania były organizowane przez Comite Consultatif pour la Quantite de Matiere (CCQM) pilot study P-18 international intercomparison i była to ich pierwsza część - badania pilotażowe. W badaniach uczestniczyło 11 laboratoriów. Uzyskano zadowalająco zgodne wyniki oznaczeń tributylocyny.
-
Determination of volatile aliphatic amines in air by solid phase microex traction coupled with gas chromatography with flame ionization detection.
- Jacek Namieśnik
- Anna Jastrzębska
- Bogdan Zygmunt
Opisano nową metodę oznaczania lotnych amin alifatycznych w powietrzu. Metodyka oparta jest na zastosowaniu techniki mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej na etapie pobierania próbek oraz zestawu GC-FID do rozdzielania i oznaczania poszczególnych analitów.Badaniom poddano nowe typy faz stacjonarnych.Zbadano wpływ wilgotności powietrza na proces pobierania próbek analitów z powietrza.
-
Deterministic and probabilistic interpretation of operation of technicalsystems with regard to their reliability
- Jerzy Girtler
Zaproponowano interpretację wartościującą działanie, które jest rozpatrywane jako wielkość fizyczna o jednostce miary zwanej dżulosekundą [dżulxsekunda]. Tak rozumiane działanie przedstawiono w ujęciu technicznym. Zaproponowano oryginalną metodę analizy i oceny działania dowolnego systemu technicznego z uwzględnieniem jego niezawodności. Szczególną uwagę zwrócono na interpretację działania silnika o zapłonie samoczynnym. Do uzasadnienia przydatności tak interpretowanego działania zastosowano jednorodny proces Poissona.
-
Development of quay structures for container harbour .
- Bolesław Mazurkiewicz
Prace poświęcono nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym nabrzeży przeznaczonym do przeładunku kontenerów. Zwrócono przy tym głównie uwagę na spełnienie warunków stateczności w przypadku występowania dużych prędkości strumieni zaśrubowych wywołanych napędami statków podczas ich manewrowania.
-
Device characteristics extraction by low frequency noise measurements; Someresults on the state-of-the-art MOSFET´s
- Jan A. Chroboczek
- Charles Leroux
- Thomas Ernst
- Arkadiusz Szewczyk
- Kruno Romanjek
- Gerard Ghibaudo
Przedstawiono wyniki pomiarów i analizy szumów tranzystorów MOSFET z izolatorem bramki wykonanym z SiO2 i HfO2. Wyniki pomiarów wykorzystano do oszacowania gęstości aktywnych stanów na powierzchni użytego tlenku i porównano z wynikami otrzymanymi metodą charge-pumping.
-
Diagnosis´ likelihood and diagnosis rightness about the technical state of diesel engine
- Jerzy Girtler
W referacie uzasadniono potrzebę rozróżniania pojęć "wiarygodność diagnozy" i "trafność diagnozy" przy podejmowaniu decyzji eksploatacyjnych. Wyprowadzono wzór na prawdopodobieństwo sformułowania diagnozy jako miary wiarygodności diagnozy. Do wyprowadzenia tego wzoru zastosowano teorię procesów semimarkowskich oraz wzór Bayesa na prawdopodobieństwo warunkowe.
-
Diagnostics of induction motors by means of current supplying measurements
- Leon Swędrowski
Składowe prądu zasilającego silnik, które związane są z uszkodzeniami łożysk są małe w porównaniu z dominującą składową sieciową. Zaproponowano układ pomiarowy do ich pomiaru i przedstawiono wyniki badań diagnostycznych na obiektach rzeczywistych.
-
Diagnostyka falownika w czasie rzeczywistym
- Stanisław Abramik
- Janusz Nieznański
- Wojciech Śleszyński
W artykule przedstawiono metodę diagnostyki falownikowego układu napędowego z silnikiem indukcyjnym, pracującego w otwartej pętli sterowania, umożliwiającą wykrycie uszkodzenia tranzystorów falownika w czasie rzeczywistym. W celu wykrywania i lokalizacji awarii wykorzystano stosunki wartości składowych stałych do amplitud podstawowych harmonicznych prądów obciążenia falownika. W realizacji praktycznej, dla otrzymania poprawnych wyników obliczeń wartości średnich, posłużono się specjalnym schematem próbkowania prądu, zapewniającym stałą liczbę próbek w okresie uśrednianego przebiegu, niezależnie od jego częstotliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu diagnostyka może być prowadzona niezależnie od stanu pracy napędu.
-
Diagnostyka izolacji stojanów generatorów wysokiego napięcia w elektrowni wodnej Żarnowiec metodą próbkowania sekwencyjnego. IX Sympozjum Problemy Eksploatacji Układów Izolacyjnych Wysokiego Napięcia EUI ´03.
- Marek Olesz
- Grzegorz Zieman
W artykule przedstawiono opis systemu Hydroscan do monitorowania pracy generatorów wolnobieżnych wysokiego napięcia oraz wstępną analizę pomiarów wyładowań niezupełnych zarejestrowanych metodą próbkowania sekwencyjnego pod kątem zmian ładunku, energii i częstości występowania, na wybranych hydrogeneratorach. W pierwszej części zamieszczono opis i zasadę działania systemu. W drugiej części przedstawiono metodykę badań oraz przykładowe przebiegi pomierzonych wielkości: intensywności wyładowań niezupełnych (wnz) oraz temperatury, a w trzeciej wyniki analizy zarejestrowanych pomiarów.
-
Diagnostyka słuchu i zagrożeń hałasowych
- Andrzej Czyżewski
- Józef Kotus
W pierwszej części referatu przedstawiono przesiewową metodę diagnostyki słuchu. Szczegółowo opisano różne rodzaje testów przesiewowych. Zamieszczono dyskusję zastosowanej audiometrii mowy w słuchu. W drugiej części przedstawiono aktualnie opracowywany system zdalnego monitorowania zagrożeń hałasowych. Oprócz ogólnej charakterystyki systemu przedstawiono szczegółowy opis jego poszczególnych elementów składowych.
-
Diagnostyka techniczna trakcyjnych odbieraków prądu.
- Krzysztof Karwowski
- Mirosław Mizan
- Przemysław Pazdro
Przedstawiono nową metodę diagnostyki technicznej trakcyjnych odbieraków prądu. Ocena dokonywana jest na podstawie pomiarów nacisku odbieraka na sieć, podczas przejazdu pojazdu trakcyjnego przez odcinek toru ze specjalnie wyprofilowanym przęsłem sieci jezdnej, wyposażonym w czujniki pomiarowe. Zamieszczono wyniki badań laboratoryjnych i terenowych.