Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Electrical properties of polymer humidity sensor based on polyethyleneimine.
- Teresa Zajt
- Grzegorz Jasiński
- Bogdan Chachulski
W pracy przedstawiono wyniki badań amperometrycznych właściwości czujników wilgotności na bazie PEI. Pokazano, że przepływ prądu jest wynikiem reakcji elektrodowej na anodzie.
-
Electro oxidation of methanol and ethanol on poly(3,4-ethylenedioxythiophene) with dispersed Pt, Pt+Sn, and Pt+Pb particles.
- Swietlana Białłozór
- Aleksandra Kupniewska
- Vitalija Jasulajtiene
Wpływ mikrocząstek cyny i ołowiu na aktywność katalityczną platyny zdyspergowanej na podłożu polimerowym poli(3,4 etylenodioksytiofenu) w stosunku do reakcji elektrodowego utleniania alkoholu etylowego i metylowego określono za pomocą metody chronowoltamperometrycznej, spektroskopii fotoelektronów w zakresie promieniowania x (XPS) oraz mikrowagi elektrochemicznej. Wykazano,że zarówno cyna jak i ołów zwiększają szybkość procesu utlenienia obu alkoholi, przy czym wpływ cyny na efekt katalityczny mikrocząsteczek platyny jest wielokrotnie większy .
-
Electrochemical formation of the adduct between antitumor agent C_1311 and DNA nucleoside dG. 75.
- Zofia Mazerska
- Zbigniew Stojek
- Agnieszka Zon
Przyjmuje się, że metaboliczna aktywacja przeciwnowotworowej pochodnej C_1311 jest procesem koniecznym dla jej aktywności przeciwnowotworowej. Wykazano wcześniej, że taka aktywacja prowadzi do kowalencyjnego wiązania się leku z DNA w komórce nowotworowej. Aby zbadać molekularny mechanizm powyższej reakcji metabolicznej przeprowadzono badania elektrochemicznego utleniania pochodnej C_1311. Wykazano w pracy, że dwa produkty elektrochemicznego utleniania są identyczne jak te wyizolowane wcześniej po reakcji enzymatycznego utleniania C_1311. Natomiast po elektrolizie w obecności dG pojawił się nowy produkt, kórego właściwości spektralne wskazują że może być to addukt związku C_1311 z DNA, którego dotychczas nie zaobserwowano podczas enzymatycznej aktywacji C-1311 w obecności dG
-
Electrochemical noise analysis methods for the investigation of corrpsion processes
- Janusz Smulko
Procesy korozji mogą być badane przez obserwacje przepływu ładunków między elektrolitem a korodującą elektrodą metalową. Przepływy te są obserwowane jako fluktuacje prądu i napięcia nazywane szumem elektrochemicznym. Różne rodzaje procesów korozji mogą być identyfikowane za pomocą szumów elektrochemicznych. Szybkość korozji jednorodnej jest określana przez estymację rezystancji polaryzacji występującej między elektrolitem a metalem. Korozja o charakterze lokalnym może być badana przez określanie częstości występowania impulsów charakterystycznych dla tego typu rodzaju korozji. Opisano praktyczne problemy występujące przy analizie szumów elektrochemicznych w przypadku różnych rodzajów korozji.
-
Electrode arrays applicable to EIT based mine detection: a comparison ofspatial sensitivity distribution.
- Artur Poliński
- Jerzy Wtorek
- Adam Bujnowski
- Bart Truyen
- Hichem Sahli
- J. Cornelis
Przebadano trzy konfiguracje matryc elektrodowych. Określono optymalne wzorce pobudzeń oraz odpowiadające im rozkłady czułości.
-
Electron collisions with tetrafluoroethylene (C2F4) and ethylene (C2H4) molecules.
- Czesław Szmytkowski
- Stanisław Kwitnewski
- Elżbieta Ptasińska-Denga
Stosując liniową metodę transmisyjną zmierzono całkowite przekroje czynne(TCS) na zderzenie elektronów z drobinami C2F4 w zakresie energii 0.6-370eV.Stwierdzono obecność szerokiego maksimum przy ok. 30eV. Dla porównania zmierzono TCS dla C2H4. Przedyskutowano wpływ podstawienia atomu fluoru w miejsce wodoru.
-
Electron diffision coefficients in triatomic gases measurements and model
- Grzegorz P. Karwasz
- Zoran L. Petrovic
- Jadwiga Mechlińska-Drewko
Praca zawiera porównanie współczynników dyfuzji elektronów w gazach trójatomowych (N2O, C2O) zmierzonych w doświadczeniu ze współczynnikami wyznaczonymi numerycznie z wykorzystaniem równania Boltzmanna oraz z zastosowaniem metody Monte Carlo. Przedstawiona procedura pozwala zweryfikować przekroje czynne na zderzenia elektronów z drobinami gazów.
-
Electron Elastic Collisions with C3F6 Molecule
- Paweł Możejko
- Czesław Szmytkowski
Obliczono różniczkowy i scałkowany przekrój czynny na zderzenia elektronu z molekułą C3F6 w zakresie średnich i wysokich energii (50-1000eV). Obliczenia wykonano stosując metodę atomów niezależnych. Stwierdzono dobrą zgodność z wynikami oszacowanymi na podstawie eksperymentu.
-
Electron scattering from C4H6 and C4F6 molecules.
- Czesław Szmytkowski
- Stanisław Kwitnewski
Zmierzono całkowity przekrój czynny (TCS) na zderzenie elektronów z izomerami C4H6 i z drobiną C4F6. Pomiary przeprowadzono w oparciu o liniową metodę transmisyjną. Dla izomerów C4H6 stwierdzono różnice w kształcie i wielkości TCS w obszarze niskich energii. Wskazano na efekt fluoryzacji.
-
Electron scattering on N2O - from cross section to diffusion coefficients.
- Jadwiga Mechlińska-Drewko
- Tomasz Wróblewski
- Zoran L. Petrovic
- V. Novaković
- Grzegorz P. Karwasz
W pracy przedstawiono wyniki pomiarów współczynników transportu: stosunek współczynnika dyfuzji w kierunku prostopadłym do pola elektrycznego do ruchliwości, stosunek współczynnika dyfuzji podłużnej do ruchliwości oraz prędkość dryfu elektronów w funkcji zredukowanego pola elektrycznego. Współczynniki zmierzono metodą Townsenda-Huxley´a a prędkość dryfu otrzymano wykorzystując metodę Bradbury - Nielsena. Zmierzone współczynniki porównano z wyznaczonymi numerycznie z ustalonych przekrojów czynnych na zderzenie elektronów z drobinami N2O.
-
Electron-difusion coefficiens in N2O
- Tomasz Wróblewski
- Jadwiga Mechlińska-Drewko
- Zoran L. Petrovic
- V. Novaković
- Grzegorz P. Karwasz
W pracy przedstawiono wyniki pomiarów stosunku współczynników dyfuzji poprzecznych i podłużnych do ruchliwości i prędkość dryfu elektronów jako funkcję zredukowanego pola elektrycznego w N2O. Współczynniki dyfuzji wyznaczono stosując metodę Towsenda-Huxleya; prędkość dryfu otrzymano używając techniki Bradbury-Nielsen. Całkowitych i częściowych przekrojów czynnych użyto do obliczenia współczynników metodą numeryczną.
-
Electronic conductivity in Na2O-FeO-P2O5 glasses. oz.
- Leon Murawski
- Ryszard Jan Barczyński
- Danuta Samatowicz
Zbadano przewodnictwo stałe i zmiennoprądowe w szkłach: 50P2O5-(50-x)FeO-xNa2O i 50P2O5-(50-x)FeO-xCaO, gdzie x zmieniano od 7 do 20mol%. Wykazano,że zamiana CaO na Na2O w małym stopniu zmienia przewodnictwo elektryczne szkieł, co sugeruje, że przewodnictwo w szkłach zawierających Na2O ma charakter elektronowy. Do badania procesów migracji elektronów i jonów zastosowano metodę tarcia wewnętrznego. W widmie tarcia wewnętrznego zaobserwowano dwa maksima, które można przypisać w/w procesom transportu.
-
Electronic structure of CeBa2Cu3O7.
- Maciej Łuszczek
- Robert Laskowski
Przeprowadzono obliczenia ab initio struktury elektronowej związku CeBa2Cu3-O7(Ce123) metodą LAPW oraz porównano z analogicznymi strukturami otrzymanymi dla YBa2Cu3O7 (Y123), NdBa2Cu3O7(Nd123) i PrBa2Cu3O7(Pr123). Wszystkie wyliczone struktury pasmowe są zasadniczo podobne. W pracy postawiono hipotezę dotyczącą korelacji pomiędzy silnym rozszczepieniem spinowym w Pr123 i Ce123a niestabilnością strukturalną tych układów.
-
Elektrociepłownia gazowa we Władysławowie
- Piotr Kubski
Przedstawiono bliżej układ technologiczny elektrociepłowni we Władysławowie opartej na działaniu turbin gazowych zasilanych gazem odpadowym towarzyszącemu ropie naftowej wydobywanej z dna morskiego.
-
Elektrociepłownie w warunkach rynku energii elektrycznej w Polsce
- Paweł Bućko
Przedstawiono wybrane problemy obrotu energią elektryczną produkowaną w elektrociepłowniach. Przedstawiono aktualne uwarunkowania prawne wynikające z obowiązku zakupu energii elektrycznej, produkowanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła.
-
Elektroda stała do oznaczeń elektrochemicznych ze zmniejszonym gradientem potencjału pola elektrycznego.
- Krzysztof Suchocki
Przedstawiono nowe rozwiązanie elektrody stałej, która charakteryzuje się zmniejszoną wartością gradientu potencjału elektrycznego ne jej powierzchni w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych. Umożliwia to zmniejszenie wartości prądu migracyjnego rejestrowanego podczas oznaczeń elektrochemicznych, który jest jedną ze składowych zakłócających, a tym samym poprawę dokładności prowadzonych oznaczeń elektrochemicznych.
-
Elektroenergetyczne kable hybrydowe z włóknami światłowodowymi.
- Józef Kowal
- Wiesław Mokański
- Jan Wieluński
- Marian Zientalski
Przedstawiono opracowane konstrukcje kabli energetycznych z wbudowanymi włóknami światłowodowymi. Zaprezentowano i omówiono przeprowadzone badania wykonanego prototypu, oceniono możliwości zastosowań w sieci telekomunikacyjnej i pomiarowej oraz dla sterowania wyposażeniem budynków inteligentnych monitoringu obiektów chronionych i świadczenia telekomunikacyjnych usług szerokopasmowych, w tym usług multimedialnych. Omówiono zakres wykorzystania opracowanych konstrukcji kabli energetycznych z modułem światłowodowym.
-
Elektros energetiniai irengimai ir instaliacija. Vadoelis aukstesniosiomsir profesinems mokykloms.
- Edward Musiał
Zawarto: domowe instalacje elektryczne; urządzenia oświetleniowe i grzejne;przemysłowe instalacje elektryczne niskiego napięcia; ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach niskiego napięcia; linie napowietrzne; linie kablowe;stacje elektroenergetyczne; elektrownie; przepięcia i ochrona odgromowa; ochrona przed pożarami i wybuchami; impedancje elementów toru przesyłu energii;obliczanie spadku napięcia oraz strat mocy i strat energii elektrycznej; obliczanie prądów zwarciowych; dobór przekroju przewodów; obliczanie oświetlenia elektrycznego.
-
Elektrownia wiatrowa z maszyną dwustronnie zasilaną - badania symulacyjne.Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice.XIII cykl seminariów zorganizowanych przez PTETiS, Oddział Gdańsk.
- Krzysztof Kulesza
- Stanislaw Witkowski
- Jarosław Guziński
W referacie przedstawiono propozycję układu sterowania elektrowni wiatrowej pracującej w systemie elektroenergetycznym. Syntezę układu regulacji przeprowadzono bazując na multiskalarnym modelu maszyny indukcyjnej dwustronnie zasilanej (MDZ). Optymalne przetwarzanie energii wiatru, odpowiadające ekstremalnej regulacji mocy czynnej turbiny, zrealizowano na podstawie charakterystyk statycznych. Przedstawiono wyniki badań symulacyjnych.
-
Elementy elektroniczne w środowisku dużej emisji elektromagnetycznej
- Krzysztof Fagiewicz
- Stanislaw Witkowski
W referacie przedstawiono rodzaje narażeń powodowanych impulsowymi zakłóceniami elektromagnetycznymi występującymi w środowisku urządzeń energoelektronicznych. Przedstawiono poziomy energii i źródła zakłóceń które stanowią wyładowania elektrostatyczne, przebiegi łączeniowe w obwodach indukcyjnych i wyładowania atmosferyczne. Przedstawiono sposoby badania odporności na zakłócenia impulsowe. Zaprezentowano wyniki uzyskane z przeprowadzonych testów narażeniami impulsowymi układu scalonego UCY 7400 oraz narażeń na obwód z tranzystorem bipolarnym. Określono wpływ parametrów impulsu zakłócającego na uszkodzenia badanych układów. Normy i przepisy zostały odniesione bezpośrednio do badanych elementów elektronicznych.