Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Minimal and maximal solutions of differential equations with a singularmatrix.
- Tadeusz Jankowski
Praca dotyczy zagadnień początkowych dla układów równań różniczkowych z macierzą osobliwą. Równania różniczkowo-algebraiczne są szczególnym przypadkiem takich zagadnień.Stosując metodę iteracji monotonicznych pokazano, że przy pewnych założeniach problem wyjściowy ma ekstremalne rozwiązania w pewnym sektorze.Teoretyczne rozważania zilustrowano przykładem.
-
Mixed ionic polaron transport and rapid crystallization in (Bi, Pb)-Sr-Ca-Cu-O glass.
- Ryszard Jan Barczyński
- Maria Gazda
- Leon Murawski
Przedstawiono rezultaty pomiarów zmiennoprądowego przewodnictwa elektrycznego w szkłach (Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-O. Zaobserwowano dwa mechanizmy przewodnictwa.Zaproponowano hopping małych polaronów i dyfuzję jonów Cu(I) jako mechanizmy przewodnictwa.
-
Model COST231-Haty w warunkach pracy radiowego systemu dostępowego w mieście.
- Ryszard Katulski
- Andrzej Kiedrowski
Przeanalizowano zagadnienie przydatności modelu COST231-Haty do obliczania tłumienia propagacyjnego w radiowym systemie dostępowym, pracującym w środowisku miejskim. Przedstawiono propozycję zmiany tego modelu poprzez wprowadzenie dodatkowych współczynników funkcyjnych, zależnych od parametrów technicznych łącza radiowego. Zaproponowano także inne ujęcie sposobu uwzględniania wysokości zawieszenia anten. Proponowane współczynniki funkcyjne zostały opracowane przy użyciu analizy regresji błędu pomiędzy wynikami pomiarów tłumienia propagacyjnego przeprowadzonych w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych i wartościami tego tłumienia obliczonymi przy użyciu modeluCOST231-Haty.
-
Model dynamiki sprężarki wirnikowej z regulowanymi łopatkami kierownicy
- Marek Dzida
Przedstawiono model dynamiki sprężarki wirnikowej turbiny gazowej współpracującej z siecią elektroenergetyczną. Model symuluje charakterystyki statyczne i dynamiczne sprężarki wirnikowej z regulowanym kątem nastawienia łopatek kierowniczych wlotowych. Za pomocą przedstawionego modelu dynamiki bloku elektroenergetycznego turbiny gazowej symulowano charakterystyki statyczne układu oraz charakterystyki dynamiczne. Odpowiedzi skokowe bloku energetycznego (wymuszenia mocą zadaną) wykonano z uwzględnieniem nastawnika kąta ustawienia łopatek kierowniczych sprężarki i porównano z przypadkiem stałego nastawienia łopatek sprężarki. Symulację komputerową przeprowadzono, używając programu komputerowego MATLAB z wykorzystaniem nakładki SIMULINK.
-
Model energetyczny łożysk ślizgowych silników spalinowych o zapłonie samoczynnym w aspekcie diagnostyki. XXIV Międzynarodowe Sympozjum Siłowni Okrętowych.
- Piotr Bzura
Przedstawiono zagadnienie tworzenia modelu energetycznego łożysk ślizgowych silników o zapłonie samoczynnym z uwzględnieniem diagnostyki. Wykazano przydatność procesu semi-markowskiego jako modelu zmian stanów technicznych łożysk ślizgowych.
-
Model korektora współczynnika mocy do programu symulacyjnego PSpice. Zagadnienia warunków początkowych.
- Marek Makowski
- Witold Szkudliński
Korektor współczynnika mocy jest elektronicznym układem zasilającym służącym do kształtowania przebiegu prądu pobieranego z sieci energetycznej zgodnie z napięciem sieciowym. Korektor jest układem o małym tłumieniu, odpowiedź przejściowa zanika bardzo powoli i numeryczne całkowanie staje się bardzo kosztowne. W pracy zaproponowano metodę wyznaczania warunków początkowych w okresowym stanie ustalonym w oparciu o model uśredniony.
-
Model korektora współczynnika mocy do programu symulacyjnego PSpice. Zagadnienie warunków początkowych.
- Marek Makowski
- Witold Szkudliński
Korektor współczynnika mocy jest elektronicznym układem zasilającym służącym do kształtowania przebiegu prądu pobieranego z sieci energetycznej zgodnie z napięciem sieciowym. Modelem obwodowym korektora jest przełączana okresowo, nieliniowa sieć elektryczna, w której poszukujemy rozwiązania ustalonego. Przebiegi czasowe w programie symulacyjnym PSpice wyznaczane są metodą całkowania r-ń różniczkowych w dostatecznie długim przedziale czasu aby zanikły składowe przejściowe odpowiedzi. Korektor jest układem o małym tłumieniu, odpowiedź przejściowa (zależna od warunków początkowych) zanika bardzo powoli i numeryczne całkowanie staje się bardzo kosztowne. W pracy zaproponowano metodę wyznaczania warunków początkowych w okresowym stanie ustalonym w oparciu o model uśredniony. Skuteczność metody ilustrują wyniki symulacji.
-
Model silnika o przełączalnej reluktanacji do zastosowań w symulacji napędów
- Ireneusz Mosoń
- Mieczysław Ronkowski
- Krzysztof Iwan
...
-
Model test and numerical simulations of earth pressure of non-cohesive soil in 3D formulation.
- Piotr E. Srokosz
- Eugeniusz Dembicki
- M. Boulon
W pracy przedstawiono wyniki badań modelowych i obliczeń numerycznych parcia gruntu niespoistego w układzie przestrzennym działajacego na sztywną ścia- nę oporową. Podstawowe schematy wyznaczenia parcia gruntu na sztywną ścianę oporową opatre sa na obrocie ściany wokół jej wierzchołka i podstawy. Uzys- kane wyniki obliczeń przedstawiono jako rozkład składowych statycznych i normalnych wzdłuż sciany. Podano również wypadową parcia tego gruntu nachy- loną do normalnej do ściany. W pracy badano ścianę szorstka i gładką.
-
Model zmienności częstości akcji serca, rzutu serca oraz ciśnienia krwi.
- Leszek Dubicki
- Renata Kalicka
W pracy omówiono zjawisko barorefleksu oraz wykonano odpowiedni model krótkoterminowej regulacji parametrów układu krążenia. Na jego podstawie przeanalizowano wpływ opóźnienia w pętli barorefleksu na dynamikę układu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości pojawienia się chaosu deterministycznego.Wystąpienie chaosu deterministycznego zostało potwierdzone przez czułość układu na warunki początkowe,wykreślenie mapy logicznej oraz pojawienie się dziwnego atraktora w przestrzeni fazowej.
-
Modele budowy wiarygodności oferenta w internetowych transakcjach detalicznych.
- Igor Garnik
W artykule omówiono problematykę budowy wiarygodności serwisów WWW obsługujących transakcje detaliczne. Zaprezentowano przykłady modeli opisujących relacje oraz czynniki wpływające na zaufanie klienta do oferenta działającego w Internecie. Przedstawiono również założenia dla dedykowanego modelu budowy wiarygodności serwisu WWW.
-
Modele matematyczne systemu elektroenergetycznego do badania elektromechanicznych stanów nieustalonych i procesów regulacyjnych.
- Ryszard Zajczyk
W książce omówiono problemy modelowania układów pracujących w systemie elektroenergetycznym i decydujących o jego pracy zarówno w stanach ustalonych jak i dynamicznych spowodowanych zakłóceniami.
-
Modele symulacyjne zachowania się miejskiej sieci ciepłowniczej dla potrzeb optymalnej eksplatacji elektrociepłowni
- Krzysztof Dziedzicki
- Andrzej Augusiak
W opracowaniu omówiono 2 modele symulacyjne zachowania się sieci ciepłowniczej. Pierwszy oparty jest o struktury Boxa-Jenkinsa, drugi wykorzystuje sieci neuronowe. Przeprowadzono próby na danych rzeczywistych z gdańskiej sieci ciepłowniczej na podstawie, których dobrano parametry modeli. Sprawdzono przydatność obu struktur do prognozowania zachowania się miejskiej sieci ciepłowniczej przy znanych wymuszeniach.
-
Modele zarządzania systemami oświaty w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
- Elżbieta Walkiewicz
Artykuł obejmuje problematykę funkcjonowania systemów zarządzania oświatą w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Na tle rozwiązań systemowych krajów UE zostały zaprezentowane polskie rozwiązania systemowe w dziedzinie zarządzania edukacją.
-
Modeling and simulation of thin-walled beams and frames
- Czesław Szymczak
- Ireneusz Kreja
- Tomasz Mikulski
- Marcin Kujawa
Przedstawiono koncepcję zastosowania superelementów węzłowych do modelowania połączeń słupów i rygli ram zbudowanych z prętów cienkościennych oraz stężeń konstrukcyjnych w belkach cienkościennych. Przeprowadzono analizę pracy ramy stalowej zbudowanej z prętów cienkościennych ze szczególnym uwzględnieniem problemu przekazywania bimomentu poprzez węzeł takiej ramy.
-
Modeling of conducted emission of dc-dc switch-mode converter
- Wojciech Władziński
- Piotr Chrzan
- Piotr Musznicki
W publikacji zaprezentowano sposób modelowania i wyznaczania emisji przewodzonej zaburzeń elektromagnetycznych w przekształtnikach energoelektronicznych. Na przykładzie przekształtnika DC-DC, zostały dobrane odpowiednie narzędzia CAD do szerokopasmowego modelowania i symulacji przekształtnika energoelektronicznego. Otrzymane rezultaty zostały eksperymentalnie potwierdzone i porównane zarówno w dziedzinie czasu jak i częstotliwości wykorzystując cyfrowy algorytm modelujący miernik zaburzeń elektromagnetycznych.
-
Modeling of flow phenomena associated with polymer injection into a mold
- Włodzimierz Przybylski
- Stefan Dzionk
Podczas wtrysku tworzywa do formy w strefie tworzywo-ścianka formy występują zjawiska, które są źródłem zwiększonej chropowatości powierzchni i wad wypraski. W pracy pisano powyższe zjawiska oraz zaprezentowano model numeryczny, umożliwiający symulację tych zjawisk. Symulację komputerową wykonano w CI TASK stosując program FIDAP. Wyniki badań symulacyjnych zweryfikowano badaniami doświadczalnymi, wykonując fotografie i profilogramy powierzchni próbek. Struktura powierzchni opisana badaniami doświadczalnymi potwierdza występowanie modelowanych zjawisk w strefie przyściennej formy podczas wtrysku.
-
Modelling and simulation of striated muscle and groups of muscles in arm-forearm system 2D
- Edmund Wittbrodt
- Wiktoria Wojnicz
Model mięśnia szkieletowego poprzecznie prążkowanego został przedstawiony jako szeregowe połączenie aktywnych i pasywnych odcinków reologicznych. Zasymulowane zostały: skurcze pojedyncze, niecałkowity skurcz tężcowy, całkowity skurcz tężcowy. Model zespołu mięśni w układzie ramię-przedramię opisu-je zmianę kąta obrotu przedramienia względem nieruchomego ramienia. Pobudzając zginacze i prostowniki był zasymulowany obrót przedramienia.
-
Modelling EMI choke for the power electronics application
- Krzysztof Iwan
- Jarosław Łuszcz
- Janusz Nieznański
Przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań symulacyjnych i eksperymentalnych dotyczących propagacji zakłóceń elektromagnetycznych przewodzonych w dławikach przeciwzakłóceniowych stosowanych w przekształtnikach energoelektronicznych. Zaproponowany model obwodowy dławika pozwala na analizę symulacyjną właściwości w zakresie częstotliwości zaburzeń elektromagnetycznych przewodzonych. Model uwzględnia zjawiska związane z pojemnościami pasożytniczymi, efektem naskórkowości oraz z efektem zbliżeniowym.
-
Modelling of axial magnetic field effect on electric arc in ablation capillaries
- Janusz Piotrowski
- Andrzej Wolny
Badano wpływ osiowego pola magnetycznego na łuk elektryczny w kapilarze ablacyjnej o średnicy do 3 mm. Wyniki porównywano z kapilarą ceramiczną. Łuk zasilany był z baterii kondensatorów prądem do około 1200 A. Stosowano pole magnetyczne wolnozmienne oraz wysokoczęstotliwościowe o indukcji do 10 T. Stwierdzono nawet 3-krotny wzrost napięcia łukowego pod wpływem osiowego pola magnetycznego w kapilarze gazującej, przy braku reakcji w przypadku kapilary ceramicznej. Zmodyfikowany model Niemeyera z wykorzystaniem modelu Kovitya pozwolił na uzyskanie wyników obliczeniowych zbliżonych do eksperymentu.