Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2003
Show all-
Modelowanie właściwości termicznych tkanek żywych dla potrzeb termografii dynamicznej.**2003, 134 s. 115 rys. 40 tab. bibliogr. 138 poz. maszyn. Rozprawa doktorska /14.10.2003./ Wydz. ETI Promotor: prof. dr hab. inż. A. Nowakowski
- Mariusz Kaczmarek
Celem rozprawy jest opracowanie nowych metod diagnostyki obrazowej, nieinwa-zyjnej w wybranych aplikacjach medycznych, takich jak: diagnostyka i klasy-fikacja oparzeń, kardiochirurgia, diagnostyka nowotworów piersi. Metoda ba-zuje na analizie stanów przejściowych rozkładu temperatury na powierzchnitkanki po zadziałaniu zewnętrznego źródła pobudzenia termicznego. Estymowaneparametry zastępczego modelu termicznego są skorelowane z parametrami termi-cznymi (przewodność cieplna, pojemność cieplna) i pozwalają na klasyfikacjętkanek-norma lub stan patalogiczny.
-
Models and soft modelling in economics and virtual markets.
- Edward Szczerbicki
- Maciej Waszczyk
Przedstawiono wprowadzenie do rynków wirtualnych, następnie zaproponowano podstawy miękkiego opisowego modelowania tych rynków. Przedstawione podejście potraktowano jako pierwszy krok w procesie budowy docelowego modelu wyjaśniającego.
-
Modern techniques of extraction of organic analytes from environmental matrices.
- Magdalena Rawa-Adkonis
- Lidia Wolska
- Jacek Namieśnik
W pracy przedstawiono usystematyzowane informacje dotyczące dostępnych jak i nowych technik izolacji i wzbogacania analitów organicznych przed etapem oznaczeń końcowych.
-
Modernisation of historical structures exemplified by the Market Hall (HalaTargowa) in Gdańsk.
- Adam Bolt
- Eugeniusz Dembicki
- Arkadiusz Kryczałło
- Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
W niniejszym artykule przedstawiono wybrane problemy realizacyjne, które wystąpiły podczas modernizacji Hali Targowej w Gdańsku przy Placu Dominikańskim 1. Projekt modernizacji obiektu zakładał utrzymanie dotychczasowej funkcji użytkowej, tj. handlu. Jest to jego funkcja pierwotna nie zmieniana od momentu powstania hali w 1896 roku. Modernizacja objęła renowację i restaurację zabytkowych części budowli oraz dostosowanie jej do współczesnych wymagań handlu.
-
Modernizacja eksperymentalnego pojazdu hybrydowego PH-MAK. Pojazd a Środowisko. Jedlnia-Letnisko, 12-13 czerwca 2003 r.
- Sławomir Makowski
Przedstawiono opis eksperymentalnego pojazdu z szeregowym napędem hybrydowym, który został zbudowany w Politechnice Gdańskiej w celu prowadzenia badań różnych sposobów sterowania. Krótko opisano możliwe do zastosowania strategie sterowania. Podano przykład wyników badań sterowania hybrydowym układem napędowym. Uzasadniono konieczność modernizacji pojazdu, opisano jej zakres i scharakteryzowano nowy silnik spalinowy oraz dodatkowy sterownik współpracujący ze sterownikiem nadrzędnym pojazdu hybrydowego.
-
Modes of vibrations occuring in the washboarding phenomenon
- Kazimierz Orłowski
W oparciu o współczesną literaturę oraz wyniki badań własnych przedstawiono teorie zjawiska washboarding dla obróbki na pilarkach taśmowych z użyciem wąskich i szerokich pił. Zaprezentowano również wytłumaczenie wspomnianego zjawiska dla przypadku obróbki na pilarkach ramowych. Poprzez analogię do drgań typu chatter (drgania samowzbudne w obróbce metali) zaproponowano nazwy regenerative washboarding, dla drgań samowzbudnych na pilarkach taśmowych a quasi-regenerative washboarding dla przypadku drgań wymuszonych z regeneracją śladu na pilarkach ramowych.
-
Modification of cement-ash composites with steel fibre addition
- Andrzej Rudziński
- Andrzej Małasiewicz
Praca zawiera wyniki badań kompozytów cementowo-popiołowych, w których popiół zastosowano jako częściowy zamiennik cementu. Do kompozytów dodano niewielkie ilości dwóch rodzajów włókien stalowych. Zbadano właściwości techniczne kompozytów. Wytrzymałości kompozytów cementowo-popiołowych z włóknami stalowymi w stosunku do wytrzymałości kompozytów bez włókien po wszystkich okresach wiązania i twardnienia były wyższe od kilku do kilkudziesięciu procent. Wyniki badań wskazują na celowość stosowania dodatku minimalnych ilości włókien stalowych do kompozytów cementowo-popiołowych.
-
Modulacja amplitudy i fazy sinusoidy generowanej w bibliograficznym cyfrowym układzie DDS.
- Witold Szkudliński
Praca przedstawia opracowany przez autora system wytwarzania przebiegu sinusoidalnego metodą sumowania dwu sinusoid o precyzyjnie regulowanych fazach. Sinusoidy o regulowanych fazach otrzymano za pomocą centralnie sterowanych układów bezpośredniej syntezy częstotliwości (DDS). Odpowiednia regulacja fazy sinusoidy generowanej w każdym z układów DDS przekłada się na możliwie precyzyjnej kontroli amplitudy i fazy sinusoidy wypadkowej.
-
Modulated photocurrents in a sandwich-cell structure: II. Influence of biasillumination intensity and carrier diffusion
- Władysław Tomaszewicz
- Piotr Jerzy Grygiel
Podano przybliżone wyrażenia opisujące modulowane fotoprądy (na podstawiemodelu wielokrotnego pułapkowania) w uwzględnieniem czynników wymienionych wtytule. Zbadano numerycznie ich wpływ na modulowane fotoprądy dla modelowychrozkładów pułapek. Otrzymano wzór - kryterium zaniedbania wpływu dyfuzji nafotoprądy.
-
Modyfikacja właściwości fizycznych krzemianowych warstw żelowych.**2003....... PODAĆ STRONY, RYS.
- Leszek Wicikowski
.
-
Modyfikacja właściwości fizykochemicznych triacylogliceroli na drodze enzymatycznego przeestryfikowania.
- Eleonora Ledóchowska
- Anna Filipkowska
Przeestryfikowano mieszaniny oleju rzepakowego i łoju wołowego (4:6w/w). Katalizatorami reakcji były immobilizowane enzymy lipolityczne: Lipozyme RM IM, Lipozyme TL IM oraz Novozym 435 (Novo Nordisk). Produkty reakcji rozdzielano przy pomocy chromatografii kolumnowej. Triacyloglicerole (TAG) eluowano mieszaniną eteru naftowego i eteru dietylowego(87:13). W otrzymanych produktach oraz w wyizolowanych z nich TAG oznaczano temperaturę topnienia, zawartość fazy stałej oraz stabilność oksydatywną. Określano również strukturę otrzymanych TAG, stosując metodę enzymatycznej hydrolizy. Stwierdzono, że we wszystkich produktach oraz w TAG wyizolowanych z tych produktów nastąpił spadek zawartości fazy stałej i temp. topn. w porównaniu z mieszaniną wyjściową, natomiast stabilność oksydatywna otrzymanych produktów uległa pogorszeniu.
-
Molecular mechanism of the enzymatic oxidation investigated for imidazoacridinone antitumor drug C-1311.
- Jerzy Konopa
- Paweł Sowiński
- Zofia Mazerska
Praca miala na celu określenie molekularnego mechanizmu enzymatycznej utleniającej aktywacji wymienionego związku przeciwnowotworowego w takim układzie modelowym, w którym wcześniej wykazano jego kowalencyjne wiązanie się do DNA. Badania struktur chemicznych produktów enzymatycznej aktywacji wykazały, że dwa z nich powstają w wyniku dealkilacji łańcucha bocznego cząsteczki, natomiast dwa inne w wyniku aktywacji pierścienia imidazoakrydonu. Zaproponowano, że na drodze podobnego mechanizmu zachodzą reakcje przemian tego związku w komórce, gdyż enzymy z grupy peroksydaz znajdują się również w jądrze komórkowym.
-
Monitoring der ''Brcke des III. Jahrtausends'' in Danzig.
- Maciej Malinowski
Most Trzeciego Tysiąclecia im. Jana Pawła II, usytuowany w ciągu Trasy Sucharskiego w Gdańsku został oddany do użytku w listopadzie 2001 r. Jest to obecnie jeden z trzech podwieszonych mostów wybudowanych na przełomie ostatnich dwóch lat w Polsce. Konstrukcja obiektu znajduje się obecnie pod ciągłym monitoringiem z uwagi na obciążenie użytkowe, wiatr oraz temperaturę. Dokonano charakterystyki systemu pomiarowego oraz przedstawiono niektóre wyniki badań.
-
Monitoring rozwoju regionalnego z wykorzystaniem systemu informacji przestrzennej. Systemy Informacji Przestrzennej w planowaniu i rozwoju regionu.
- Tomasz Parteka
Opis struktury monitoringu rozwoju regionalnego z wykorzystaniem Systemu Informacji Przestrzennej. Instytucjonalne warunki funkcjonowania monitoringu.
-
Monitoring surfactant concentrations in surface waters in Tricity agglomeration.
- Sebastian Pastewski
- Krystyna Mędrzycka
Celem prowadzonych badań było monitorowanie zawartości związków powierzchniowo- czynnych w wybranych rzekach Trójmiasta i Zatoki Gdańskiej. Badania prowadzono w okresie od listopada 2001 do maja 2002 r. W badanych strumieniach wodnych zanotowano niskie stężenia anionowych związków powierzchniowo czynnych (5-10ćg/dm3). Najwyższą zawartość surfaktantów zaobserwowano w potoku Strzyża i rzece Kacza. Najmniej zanieczyszczonym surfaktantami strumieniem wodnym był potok Haffnera.
-
Monitorowanie skuteczności ochrony katodowej techniką rezystancyjną.
- Wojciech Sokólski
- Jezmar Jankowski
W pracy scharakteryzowano bliżej technikę korozymetrii rezystancyjnej w aspekcie jej wykorzystania do monitorowania skuteczności ochrony katodowej. Podano zasady jej stosowania oraz sposób ilościowego określania skuteczności ochrony na podstawie pomiarów liniowych ubytków korozyjnych metalu chronionego i niechronionego katodowo. Opisano wieloletnie doświadczenia eksploatacyjne SPZP Corrpol w zakresie monitorowania ochrony katodowej techniką rezystometryczną w przemyśle krajowym na przykładzie dwóch elektrowni. Przedstawiono nowe rozwiązanie czujników rezystancyjnych, które pozwala na jednoczesne monitorowanie potencjału i szybkości korozji podziemnych konstrukcji stalowych.
-
Monotone and numerical analytic- methods for differential equations.
- Tadeusz Jankowski
Praca dotyczy problemu różniczkowo-całkowego (typu Fredholma) z ogólnym warunkiem początkowo-brzegowo-całkowym. W pierwszej części pracy, stosując metodę iteracji monotonicznych, sformułowano warunki dostateczne które gwarantują, że dyskutowany problem ma rozwiązanie ekstremalne w zbiorze generowanym przez dolne i górne rozwiązania. Rozważania teoretyczne poparto przykładem i dyskusją. W drugiej części pracy zastosowano metodę numeryczno-analityczną i przy warunku Lipschitza pokazano zbieżność odpowiednich ciągów oraz podano oszacowania błędów.
-
Montaż jako końcowa faza wytwarzania
- Ryszard Kościelny
Przedstawiono przypadek montażu zewnętrznego dużego urządzenia dźwignicowego przerwanego z powodu katastrofy. Na tym przykładzie omówiono techniczno-logistyczne zagadnienia montażu zewnętrznego.
-
Montaż zewnętrzny jako krytyczna faza produkcji urządzeń dźwignicowych.
- Ryszard Kościelny
Opisano przypadek montażu urządzenia do rozładunku statków, zakończonego katastrofą. Podano wyniki analizy przyczyn katastrofy. Przedstawiono zmiany rozwiązania konstrukcyjnego urządzenia oraz skorygowaną technologię montażu.
-
Monte Carlo simulation of energy migration in uniaxially oriented polymerfilms.
- Leszek Kułak
- Piotr Sas-Bojarski
- Joanna Synak
- Michał Sadownik
Opisano zastosowanie metody Monte Carlo do symulowania (komputerowego) procesów fotofizycznych zachodzących w rozciąganych osiowo foliach polimerowych zawierających molekuły barwnika. Przedstawiono zaniki czasowe anizotropii emisji oraz jej zależność od koncentracji barwnika. Zbadano wpływ migracji energii na przebiegi anizotropii emisji badanego układu.