Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Different aspects of hydrodynamic optimisation of ship propellers. Vershiedene Aspekte der hydrodynamischen Optimierung von Schiffspropellern.
- Jan Szantyr
Artykuł opisuje ogólną strategię optymalizacji hydrodynamicznej pędników okrętowych. Celem optymalizacji jest wysoka sprawność, dostateczna wytrzymałość, niski poziom wymuszeń niestacjonarnych i niska masa. Pokrótce przedstawiono dostępne analityczne narzędzia optymalizacyjne. Przedyskutowano trzy przykłady ręcznej optymalizacji, wspomaganej komputerowo. Przedstawiono również przykład pełnej, automatycznej optymalizacji opartej na algorytmie genetycznym.
-
Differential cross sections for elastic electron scattering in argon over the angular range 130-180 st.
- Brygida Mielewska
- Ireneusz Linert
- George C. King
- Mariusz Zubek
Pomiary różniczkowych przekrojów czynnych na rozpraszanie sprężyste na atomach argonu w zakresie kątów 130-180 st. dla elektronów o energiach 5, 7.5 i 10 eV. W pomiarach wykorzystano technikę lokalnego pola magnetycznego.
-
Digital measurements of the feedback signals for observing behaviour of a drive.
- Wojciech Blacharski
W pracy omówiono sposoby badań przebiegu ruchu realizowanego przez napęd, w tym poprzez pomiar sygnałów sprzężeń zwrotnych. Przedstawiono różne typy błędów pomiaru sygnałów sprzężeń zwrotnych i ich oddziaływanie na wyniki.
-
Dioksyny w środowisku. Problemy i wyzwania.
- Bogdan Zygmunt
Dioksyny powstają w procesach naturalnych i antropogenicznych, szczególnie w procesie spalania odpadów. Są to bardzo toksyczne substancje i i dopuszczalne stężenie w gazach spalinowych ze spalarni odpadów jest na poziomie 0,1 ng/m3. Uzyskuje się ten poziom w nowoczesnych spalarniach dzięki pierwotnym i wtórnym metodom redukcji emisji dioksyn. Dioksyny to bardzo trwałe substancje i długo pozostają w środowisku. Gromadzą się głównie w tkance tłuszczowej. Obserwuje się spadek ich występowania w środowisku.
-
Directional sonobuoy system for detection of submarines.
- Roman Salamon
W artykule omówiono ogólnie hydroakustyczne metody wykrywania i lokalizacji okrętów podwodnych. Szczególną uwagę poświęcono systemowi lotniczemu wykorzystującemu sonoboje kierunkowe. Omówiono zasadę pracy takiego systemu, przedstawiono metodę detekcji i estymacji kierunku przyjścia fali akustycznej emitowanej przez okręt oraz stosowane w praktyce metody zobrazowania. Powodem podjęcia tej tematyki jest zakończenie budowy prototypu procesora akustycznego systemu sonoboji kierunkowych.
-
Dirichlet-to-Neumann and Neumann-to-Dirichlet embedding methods for bound states of the Schrodinger equation.
- Radosław Szmytkowski
- Sebastian Bielski
Przeformułowano metodę Inglesfielda, stosowaną do obliczania własności stanów związanych równania Schrodingera, stosując formalizm operatorów całkowych Dirichleta-do-Neumanna(DtN) i Neumanna-do-Dirichleta (NtD). Wykorzystano zasady wariacyjne dla energii dopuszczające użycie funkcji próbnych nieciągłych wraz z pochodnymi. Podano metodę konstrukcji jąder operatorów DtN i NtD za pomocą rozwiązań zagadnienia własnego typu Steklova. Zaprezentowano przykłady numeryczne ilustrujące zbieżność obu metod.
-
Discussion of Modelling Perspectives for Complex Economic Systems.
- Maciej Waszczyk
- Edward Szczerbicki
W artykule opisano rolę modelowania w ekonomicznych systemach złożonych w kontekście trzech funkcji naukowych: opisu, wyjaśniania i przewidywania. Fazy dekompozycji i opisu jakościowego modelowanych systemów, w tym ekonomicznych, są nieodzowne w całym procesie.
-
Dissolved oxygen tracking and control of blowers at fast time scale.
- Robert Piotrowski
- Kazimierz Duzinkiewicz
- Mieczysław Brdyś
Napowietrzanie jest bardzo ważnym i drogim procesem w oczyszczalni ścieków. Tlen jest podstawowym składnikiem dla procesów biologicznych. System napowietrzania jest skomplikowanym, hybrydowym, nieliniowym, dynamicznym systemem z dynamiką szybszą w porównaniu z wewnętrzną dynamiką tlenu rozpuszczonego w reaktorze biologicznym. Obecnie stosowane systemy sterowania są dalekie od zadowalających. Koszt pompowania powietrza do reaktora biologicznego jest wysoki a nadążanie za tlenem rozpuszczonym słabe. Artykuł jest rozszerzeniem o nowe badania hierarchicznego hybrydowego regulatora predykcyjnego dla obiektu, w którym powietrze jest dostarczane przez system napowietrzania do kilku komór tlenowych. Uwzględniono ograniczenia związane z wydajnościami dmuchaw. Ograniczenia na natężenie przepływu powietrza są uwzględniane przez wielowymiarowy regulator predykcyjny na górnym poziomie sterowania. Zaprezentowane są testy symulacyjne dla systemu napowietrzania pracującego w oczyszczalni ścieków w Kartuzach. Copyright © 2004 IFAC.
-
Distributed largest-first algorithm for graph coloring.
- Łukasz Kuszner
- Adam Nadolski
- Marek Kubale
- Jennie Hansen
W artykule zaprezentowano rozproszony, probabilistyczny algorytm kolorowania grafów. Kolorowanie uzyskane jest optymalne lub prawie optymalne dla takich klas grafów jak koła dwudzielne, gąsienice czy korony. Udowodniono, że algorytm ten działa w czasie O(D^2 log n) rund dla dowolnego grafu n wierzchołkowegoo stopniu maksymalnym D.
-
Długoczasowa niezawodność detektorów klasy S.
- Waldemar Tlaga
Detektory alarmowe klasy S mają możliwość dopasowywania się do pracy w zmiennych warunkach oraz układy do samokontroli sprawności. Przedstawiono podwójnie i potrójnie zbalansowane detektory magnetyczne, detektory wibracji oraz kontaktowe i bezkontaktowe detektory stłuczenia szyby. Omówiono podstawowe parametry decydujące o niezawodności detektorów. Omówiono nowe elementy w architekturze detektorów wpływające na ich niezawodnośc takie jak wewnętrzne kanały kontrolne, samodiagnostykę oprogramowania oraz wewnętrzne rejestry zdarzeń.
-
DNA adduct formation by C-1748, a potent antitumor 4-methyl-1-nitroacridine of lowered toxicity.
- Joanna Grześkowiak
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Barbara Wysocka-Skrzela
- Jerzy Konopa
- Raj K. Tiwari
4-podstawione 1-nitroakrydyny reprezentują nową grupę pochodnych zsyntetyzowanych na Politechnice Gdańskiej. W porównaniu do macierzystych 1-nitroakrydyn związki te wykazują obniżoną toksyczność i podwyższoną aktywność przeciwnowotworową. Wiodąca pochodna 4-metylo-1-nitroakrydyna o symbolu C-1748 jest obecnie w przygotowaniu do I fazy badań klinicznych w leczeniu raka okrężnicy. Wprowadzenie elektrodonorowej grupy metylowej w pozycji 4 (para do grupy 1-nitro) obniżyło podatność grupy nitrowej na redukcję. Grupa nitrowa w pozycji 1 jest decydująca dla aktywności biologicznej tej grupy związków, a także dla ich zdolności do tworzenia adduktów DNA. Można stąd wnosić, że grupa metylowa w pozycji 4 nowej grupy pochodnych nitroakrydyn będzie wywierać wpływ na zdolność do kowalencyjnej modyfikacji DNA. W naszych badaniach porównaliśmy zdolność do wiązania się związku C-1748 i jego niepodstawionego analogu C-857 z DNA. W badaniach zastosowano dwie metody. Metodę 32P-postlabeling użyto do detekcji adduktów DNA w komórkach raka okrężnicy HT29 i w systemie bezkomórkowym. Metoda ta została wcześniej z sukcesem zastosowana do badania adduktów DNA pochodnych 1-nitroakrydyny. Jednakże jest ona czasochłonna i kosztowna, co ogranicza jej zastosowanie dla niestabilnych adduktów DNA. Te trudności zostały przezwyciężone poprzez zastosowanie prostej i szybkiej metody wykorzystującej enzymy restrykcyjne do wykrywania kowalencyjnej modyfikacji specjalnie zaprojektowanego odcinka DNA. Fragment ten zawiera dwa miejsca restrykcyjne: jedno złożone z par GC, rozpoznawane przez enzym MspI i drugie złożone z par AT, rozpoznawane przez enzym Tru1I. Zahamowanie cięcia DNA wskazuje na występowanie kowalencyjnej modyfikacji miejsca restrykcyjnego i jednocześnie na rodzaj zasady azotowej odpowiedzialnej za wiązanie z DNA. Metodę tę zastosowano do śledzenia kinetyki kowalencyjnej modyfikacji DNA przez C-1748 i C-857, a także określenia, które z zasad azotowych w tym uczestniczą. Metoda ta jednak ogranicza badania tylko do systemu bezkomórkowego. Niemniej jednak wcześniejsze badania wykazały, że 1-nitroakrydyny tworzą podobne addukty DNA niezależnie czy aktywowane są chemicznie czy też przez enzymy komórkowe.
-
Dobór parametrów głównych sterów strumieniowych.
- Czesław Dymarski
W pracy przedstawiono przegląd stosowanych obecnie odmian konstrukcyjnych sterów strumieniowych oraz metody doboru parametrów głównych tych urządzeń, zalecane przez ich producentów. Zamieszczono także wyniki wyniki analizy statystycznej sterów zastosowanych na statkach zbudowanych w Stoczni Gdynia w latach 1995 - 2002. Umożliwia to wybór właściwego rozwiązania konstrukcyjnego steru oraz optymalnej metody wyznaczenia jego parametrów technicznych.
-
Dobrobyt ekonomiczny.
- Stanisław Kot
Praca stanowi przegląd teorii i praktyki pomiaru dobrobytu ekonomicznego (indywidualnego i społecznego). Podstawę teoretyczną stanowi tu mikroekonomiczna teoria zachowań konsumenta. W pierwszej części przedstawiono sposób pomiaru dobrobytu za pomocą nadwyżki konsumenta. W części następnej, dobrobyt mierzony jest za pomocą indeksów, w szczególności skal ekwiwalentności. Część trzecia poświęcona jest problemom agregacji dobrobytu indywidualnego w dobrobyt społeczny
-
Dodatki ograniczające przemiany termooksydatywne tłuszczów.
- Maria Tynek
- Zdzisława Hazuka
Scharakteryzowano przemiany termooksydatywne tłuszczów. Omówiono możliwości ograniczenia powstawania produktów mających niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Uzasadniono możliwość zastąpienia przeciwutleniaczy syntetycznych związkami naturalnymi.
-
Dokształcanie na odległość kandydatów na studia politechniczne - model DOROTKA
- Anna Grabowska
W artykule przedstawiono potrzebę dokształcania kandydatów na studia politechniczne i podjęte w tym celu działania w ramach powołanego Konsorcjum Uczelni Technicznych. Zaprezentowano model z wykorzystaniem systemu LMS (ang. Learning Management System) - DOROTKA (Doskonalenie Organizacji, ROzwoju oraz Tworzenia Kursów Akademickich przez Internet), wspierający działania związane z uruchomieniem kursów wyrównawczych z matematyki i fizyki.
-
Dokumentacja systemu zarządzania jakością. Co to takiego?
- Piotr Grudowski
Artykuł stanowi pierwszą część rozważań dotyczących dokumentacji systemu zarządzania jakością. Podano w nim informacje o strukturze dokumentacji systemowej, możliwych jej formach oraz sugerowanej zawartości po-szczególnych rodzajów dokumentów.
-
Doskonalenie przyszłości w horyzoncie antropologicznym a etyka biznesu
- Mieczysław Migoń
W artykule podkreśliłem, że "homo oeconomicus" jako kategoria stosowany jest w ekonomii, w teorii organizacji i zarządzania, w socjologii i psychologii, a także w antropologii filozoficznej. Następnie pokrótce scharakteryzowałem rozmaite stanowiska wśród ekonomistów w kwestii koncepcji "homo oeconomicus". Usiłowałem pokazać, że "obecność" czynnika ludzkiego w ekonomii jako nauce nie ma charakteru peryferyjnego. Z kolei zanalizowałem związek "homo oeconomicus" z "homo ethicus" zarówno w czasie "chronos", jak i w czasie "kairos". Wskazałem, że obydwaj podejmują rozmaite decyzje bądź natury ekonomicznej bądź też natury etycznej. Następnie usiłowałem pokazać, że w tzw. godzinie próby przedsiębiorca może stanąć przed niezwykle trudnym wyborem w podjęciu właściwej decyzji, nie tylko zresztą ekonomicznej, lecz także etycznej. Z kolei przytoczyłem twierdzenie D.F. Abella, że "ważne jest to, że przekształcenie firmy w organizację bardziej przedsiębiorczą zależy nie tyle od struktur i procesów, co od ludzi". Za konsekwencję takiego twierdzenia należy uznać to, że zwiększenie uczestnictwa osób ludzkich w firmie przyczynia się do decentralizacji procesów decyzyjnych. Przy czym należy tu podkreślić, że obecnie są stosowane zasady kół jakości w niektórych firmach/przedsiębiorstwach od działów badań i rozwoju obsługi klienta, aż do działu dystrybucji i administracji. Wskazałem zarazem, że ważna z punktu widzenia EB jest synchronizacja zamierzonych działań etycznych w perspektywie planowania krótko-, średnio-, i długoterminowego w celu uzyskania wyższej jakości w zarządzaniu i gospodarowaniu zasobami. Stwierdziłem, że przekształcenie danej firmy (przedsiębiorstwa) w postać bardziej doskonalszą jest zależne od czynnika ludzkiego, od osób ludzkich i ich kreatywności oraz osobowych działań etycznych.
-
Doświadczenia w stosowaniu bezchlorowych mieszanin zeotropowych - zamienników czynnika R 22.
- Zenon Bonca
- Waldemar Targański
- Janusz Cieśliński
- T. Hajduk
Omówiono zagadnienie substytucji czynnika chłodniczego R 22. Podano podstawowe własnosci długoterminowych zamienników tego płynu, w szczegolności R 404A, R 407 C i R 410A. Zestawiono dostępne dane eksperymentalne o stosowaniu tych mieszanian. Zaakcentowano problem mozliwych zmian składu mieszaniny zeotropowej i w konsekwencji jej własności.
-
Doświadczenia z eksploatacji oczyszczalni hydrofiowych.
- Hanna Obarska-Pempkowiak
- Piotr Kowalik
- Magdalena Gajewska
- Agnieszka Tuszyńska
W pracy przedstawiono doświadczenia z eksploatacji dotychczas monitorowanych obiektów hydrofitowych w Polsce. Na podstawie uzyskanych wyników monitoringu obiektów przyzagrodowych i lokalnych wykazano, że jednostopniowe obiekty hydrofitowe zapewniały skuteczne usuwanie substancji organicznej wyrażonej w BZT5 i ChZTCr oraz zawiesiny ogólnej. Średnia efektywność usuwania BZT5 wynosiła 76,4% w zakresie obciążeń od 15 do 115 kg/ha·d. M.in. wykazano, że niewłaściwa eksploatacja osadników gnilnych, oraz kolmatacja wypełnień były częstą przyczyną spadku skuteczności usuwania zanieczyszczeń. Analiza działania obiektów wielostopniowych tzn. hybrydowych złożonych ze złóż hydrofitowych z poziomym i pionowym przepływem ścieków wykazała, że są one bardziej efektywne i stabilne w porównaniu z obiektami jednostopniowymi. Średnia skuteczność usuwania BZT5 wynosiła 86,7% w zakresie obciążeń od 21 do 123 kg/ha·d, zaś średni ładunek usuwanego azotu wynosił 7,8 kg/ha·d.
-
Doświadczenia z wdrażania automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.
- Kazimierz Jamroz
- Wojciech Kustra
- Robert Marszałek
- Janusz Staniszewski
Referat dotyczy doświadczeń w wdrażaniu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym a w szczególności zastosowania automatycznych urządzeń (kamery) monitorujących prędkość oraz wjazd na skrzyzowanie na czerwonym świetle, wpływu zastosowania kamer na redukcję prędkości oraz wypadków. Omówiono zastosowanie podobnych rozwiązań na terenie województwa pomorskiego oraz ocenę efektywności podjętych działań.