Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2004

Show all
  • Komunikowanie wyników egzaminu wstępnego na wydział architektury.
    • Bożena Kotarska-Lewandowska
    2004

    Komunikowanie wyników egzaminu wstępnego na wydziały architektury jest istotne z kilku powodów wynikających z właściwości wyniku egzaminu wstępnego. Wynik egzaminu jest główną podstawą do podejmowania decyzji o przyjęciu kandydata do szkoły wyższej, a więc do selekcji. Wyniki z poszczególnych części egzaminu zawierają istotną dla kandydata informację o osiągnięciu przez niego pewnego poziomu umiejętności oraz w pewnym sensie są miarą jego uzdolnień. Wynik egzaminu może być traktowany przez wyższą uczelnię jako element diagnozy na wejściu, ponieważ wartościuje predyspozycje kandydata do studiowania na Wydziale Architektury, a także może również być uważany za kryterium zewnętrzne ewaluacji w zakresie przygotowania kandydatów przez szkołę średnią lub dodatkowe kursy przygotowawcze do egzaminu wstępnego. Powyższe właściwości oceny oznaczają, że wyniki są interpretowane nie tylko przez kandydatów, lecz również przez szerszy krąg zainteresowanych osób. W artykule przedstawiono praktykę komunikowania wyników egzaminu wstępnego na wydziały architektury.


  • Komutacja prądu w gałęziach wybranych wyłączników hybrydowych.
    • Józef Czucha
    2004

    W wyłącznikach hybrydowych funkcje przewodzenia prądu w stanach ustalonych i przejściowych łączeniowych przejmują kolejne gałęzie w biegunie łącznika. Opisano warunki komutacji prądu między gałęziami łącznika hybrydowego z przyrządem półprzewodnikowym (GTO i IGBT) z zestykiem z elektrodynamicznym napędem styku ruchomego i z beznapędowym łącznikiem topikowym. Czas komutacji prądu między gałęziami w obu typach łączników do chwili ograniczenie wartości prądu zwarciowego jest nie dłuższy od ok.150µs.


  • Koncepcja analizy geoinformacyjnej obrazów rastrowych w rozwiązaniach fotogrametrycznych.The concept of geo-information analysis of photogrametric pictures.
    • Artur Janowski
    • Jakub Szulwic
    2004

    W artykule przedstawione zostały postępy badań nad realizowaną przez autorów artykułu własną koncepcją analizy geoinformacyjnej rastrów, w tym szczególnie obrazów fotogrametrycznych. Zaprezentowano koncepcję oraz funkcje systemu umożliwiającego prezentację informacji związanej z obiektami zidentyfikowanymi na obrazie cyfrowym. Koncepcja zakłada możliwość udostępniania danych w Internecie oraz w rozwiązaniach stanowiskowych wykorzystujących raster jako środowisko do poszukiwań informacji o obiektach.Produktami współczesnej fotogrametrii wykorzystywanymi przez użytkownika masowego są w przeważającej ilości obrazy rastrowe - ortofotomapy, obrazy NMT, fotomapy. Dla takich produktów przydatnym może być wskazanie metody analizy położenia obiektów na obrazie, wspartej na technologii geoinformacyjnej. Zaproponowane rozwiązanie zaprezentowane zostało w artykule z myślą o wykorzystaniu obrazów fotogrametrycznych w systemach informacyjnych - przede wszystkim w rozwiązaniach WWW-GIS oraz Mobile-GIS.


  • Koncepcja automatycznego sterowania procesem neutralizacji ścieków silnie kwaśnych w zakładach farmaceutycznych.
    • Andrzej Kopczyński
    • Marcin Wojtczak
    2004

    Przedstawiono koncepcję sterowania urządzeniami instalacji neutralizacji ścieków w oczyszczalniach farmaceutycznych. Zaprezentowano metodę zobojętniania mleczkiem wapiennym. Zaproponowano kompleksowy algorytm sterowania, całym procesem, o charakterystycznej budowie blokowej. Każdy składnik algorytmu może być dowolnie modyfikowany bez ingerencji w pozostałe.


  • Koncepcja bezpieczeństwa funkcjonalnego w przemyśle.
    • Kazimierz Kosmowski
    2004

    Przedstawiono wybrane zagadnienia związane z analizą bezpieczeństwa funkcjonalnego wg norm IEC 61508 i IEC 61511. Zarysoweano określanie poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) systemów elektrycznych, elektronicznych i programowalnych elektronicznych (E/E/PE)związanych z bezpieczeństwem. Podkreśla się znaczenie ilościowego modelowania probabilistycznego systemów w weryfikacji tego poziomu. Zarysowano również ogólnie wymagania dotyczące bezpieczeństwea funkcjonalnego w systemach detekcji gazu w nawiązaniu do projektu normy CENELEC pr EN 50402.


  • Koncepcja marketingu biura transferu technologii uczelni technicznej.
    • Jerzy Koszałka
    • Paweł Wilkowski
    2004

    W pracy zaprezentowano koncepcję marketingu biura transferu technologii uczelni technicznej, na przykładzie Politechniki Gdańskiej. Omówiono środowisko marketingowe biura transferu technologii, potrzeby głównych klientów biura, misję i cele biura, koncepcję instrumentów marketingowych biura oraz rekomendacje do tworzaenia i rozwoju biura.


  • Koncepcja projektowania siłowni statków morskich i śródlądowych z uwzględnieniem ich niezawodności i bezpieczeństwa funkcjonowania.
    • Jerzy Girtler
    2004

    Przedstawiono potrzebę i możliwość projektowania siłowni okrętowych z zastosowaniem teorii niezawodności i bezpieczeństwa systemów technicznych. Przedstawiono także główne zasady wykonywania badań empirycznych, niezbędnych w poszczególnych etapach takiego projektowania siłowni statków. Przedstawiono możliwości formułowania oraz znaczenie hipotez w badaniach naukowych dotyczących siłowni różnych statków morskich i śródlądowych, z uwzględnieniem ich specyfiki. Podano przykładowe sformułowania takich hipotez i metody ich weryfikacji. Zasygnalizowano także możliwość zastosowania teorii procesów semimarkowskich do optymalizacji procesu eksploatacji statków.


  • Koncepcja rozproszonego systemu zabezpieczającego pojazd samochodowy, opartego na dedykowanych magistralach cyfrowych.
    • Marek Niedostatkiewicz
    2004

    W artykule przedstawiono budowę i ograniczenia konwencjonalnych samochodowych systemów zabezpieczających (SSZ) przed włamaniem i kradzieżą. Systemom obecnym na rynku przeciwstawiono nową koncepcję rozproszonego systemu zabezpieczającego zbudowanego z modułów połączonych magistralą LIN, dedykowaną do zastosowań w systemach elektroniki samochodowej. Przedstawiono zalety nowego rozwiązania oraz prototyp systemu, zrealizowany w Katedrze Metrologii i Systemów Elektronicznych.


  • Koncepcja sprawiedliwości dystrybutywnej i redystrybutywnej.
    • Stanisław Kot
    2004

    W rozdziale tym zaproponowano uściślenie filozoficznej koncepcji sprawiedliwości dystrybutywnej w odniesieniu do nierówności w rozkładach dochodów. Wykazano, iż w odniesieniu do nierówności, powstających w pierwotnym podziale dochodów, czyli w fazie dystrybucji oraz w podziale wtórnym, czyli w fazie redystrybucji, należy stosować odmienne normy sprawiedliwości. W odniesieniu do oby wymienionych faz podziału dochodów, etyczne normy sprawiedliwości można stosować wtedy i tylko wtedy, gdy możliwe jest wskazanie jednego źródła nierówności ekonomicznych. Wskazano tu również ta potencjalne źródła nierówności w kolejnych fazach tworzenia się dochodu gospodarstw domowych.


  • Koncepcja stanowiska do badań układów chłodzenia silników samochodowych.
    • Zbigniew Kneba
    2004

    Przedastawiono proponowane rozwiązania konstrukcyjne stanowisk hamowni silnikowych do badań układów chłodzenia nowej generacji. Zaprezentowano wykonane w Katedrze Silników Spalinowych i Sprężarek stanowisko badawcze. Opisano wyniki pierwszych prób pracy stanowiska.


  • Koncepcja systemu marketingu usług edukacyjnych.
    • Marianna Daszkowska
    • Dariusz Dąbrowski
    2004

    W opracowaniu zastosowano ujęcie systemowe do przedstawienia funkcjonowania marketingu w szkole wyższej na przykładzie studium podyplomowego.


  • Koncepcja środowiska umożliwiającego symulację działań obiektów militarnych.
    • Michał Małafiejski
    • Adrian Kosowski
    • Marcin Fuszara
    2004

    Praca zawiera opis najbardziej popularnych platform symulacji walki robotów militarnych. Przeanalizowano ich główne wady i ograniczenia programowe oraz nieadekwatność odtworzenia rzeczywistych warunków i przebiegu walki. Na tym tle przedstawiono oryginalną koncepcję oraz założenia projektowe środowiska symulacji działań autonomicznych obiektów (robotów) militarnych. Proponowana platforma ma umożliwić:- porównanie jakości taktyk algorytmicznych proponowanych przez różnych programistów (graczy) w warunkach rozgrywanej bitwy,- kształcenie graczy w zakresie tworzenia wydajnych algorytmów bojowych opartych na sztucznej inteligencji - zaprezentowanie programistom idei obiektowego świata wirtualnego, złożonego z autonomicznych jednostek.


  • Koncepcja technologii przetwarzania i analizy geoinformacyjnej zdjęć fotogrametrycznych w rozwiązaniach internetowych.
    • Jakub Szulwic
    2004

    Rozprawa pt. "Koncepcja technologii przetwarzania i analizy geoinformacyjnej zdjęć fotogrametrycznych w rozwiązaniach internetowych'' traktuje o możliwościach zdalnego przetwarzania zdjęć fotogrametrycznych, w tym rozwiązywania zasadniczych zadań fotogrametrii cyfrowej, z wykorzystaniem sieci komputerowych - ze szczególnym uwzględnieniem roli i możliwości Internetu. Miejsce sieci internetowej zostaje podkreślone przede wszystkim z powodu dużej dostępności internetowego medium komunikacyjnego, opisania jego charakterystyki komunikacyjnej i ułatwionej migracji rozwiązań internetowych na płaszczyzny innych sieci komputerowych (LAN, MAN, WAN). W treści rozprawy zaprezentowana zostaje również koncepcja analizy położenia obiektów na obrazach rastrowych - zasadniczo na ortofotomapie - w połączeniu z opisowymi bazami danych. Funkcjonuje ona na podstawie teorii technologii geoinformacyjnej przy wykorzystaniu reguły identyfikacji.Efekty badań zostały zastosowane w rozwiązaniach praktycznych na serwerach internetowych Katedry Fotogrametrii i Teledetekcji UWM Olsztyn (www.kfit.uni.olsztyn.pl), na których od półtora roku funkcjonuje, jest modyfikowany i modernizowany, System Internetowego Przetwarzania Obrazów Fotogrametrycznych (SIPOF). Rezultaty badań są więc dostępne praktycznie z każdego miejsca na świecie, spotykając się z dużym zainteresowaniem i uznaniem międzynarodowym. SIPOF przeszedł pozytywnie próby efektywności podczas prezentacji w Polsce i ośrodkach zagranicznych (m.in. sympozjum OEEPE na Uniwersytecie w Aalborgu - Dania, konferencja JRC w Varese - Włochy).Problemy i ich rozwiązania przedstawione w rozprawie nie mogą zostać potraktowane jako zamknięty rozdział nad rozwiązaniami internetowymi w fotogrametrii cyfrowej. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem SIPOF do rozwiązań z wykorzystaniem scen satelitarnych.


  • Koncepcja wytwarzania chłodu jako dodatkowej funkcji komunalnych źródeł ciepła.
    • Piotr Kubski
    2004

    Przedstawiono nowo zrealizowaną lądową elektrociepłownię gazową, zasilaną gazem ziemnym, towarzyszącym wydobywanej z dna morskiego ropie naftowej. Wsakazano na możliwość wykorzystania nadmiarowej mocy grzejnej źródła do zasilania w gorącą wodę jako nośnika napędowego dla absorpcyjnego urządzenia chłodniczego nieodległej chłodni rybnej.


  • Koncepcja wytwarzania chłodu jako dodatkowej funkcji komunalnych źródeł ciepła.
    • Piotr Kubski
    2004

    Przedstawiono nowo zrealizowaną lądową elektrociepłownię gazową zasilaną gazem ziemnym towarzyszącemu wydobywanej z dna morskiego ropie naftowej.Wskazano na mozliwość wykorzystania nadmiarowej mocy grzejnej tego źródła do zasilania w gorącą wodę, jako nosnika napędowego dla absorpcyjnego urządzenia chłodniczego nieodległej chłodni rybnej.


  • Konstrukcja i montaż narzędzi segmentowych do mikroszlifowania na docierarkach do płaszczyzn.
    • Adam Barylski
    2004

    Przedstawiono konstrukcję i montaż segmentowych narzędzi tarczowych do obróbki na docierarkach jednotarczowych. Przedstawiono punktową analizę technologiczności konstrukcji opracowanych narzędzi oraz wskazano na zalety i wady poszczególnych koncepcji.


  • Konstrukcja układu obciążenia węzła badawczego w głowicy SOOG.
    • Rafał Gawarkiewicz
    2004

    W referacie przedstawiono wybrane problemy projektowe i konstrukcyjne układu obciążającego próbek do badań tribologicznych w warunkach mikrooscylacji. Specyficzny układ próbek i przeciwpróbki w węźle badawczym głowicy SOOG wymagał zastosowania oryginalnej postaci konstrukcyjnej ramki. Uzyskanie wymaganego kształtu elementu, było możliwe dzięki przeprowadzeniu szeregu symulacji numerycznych stanu odkształceń i naprężeń wykonanych za pomocą programu ANSYS.


  • Konstrukcja wariatora zespołu napędowego przyczepy badawczej ''Slipsonic''.
    • Ryszard Woźniak
    2004

    Omówiono konstrukcję wariatora - specjalnej przekładni ciernej o bezstopniowej zmianie przełpżenia. Szcegółowo opisano zasadę jej działania. Przekładnia ta stanowi centralny zespół układu napędowego przyczepy badawczej ''SlipSonic'' służącej do badania hałasu opon do samochodów osobowych i bostawczych w warunkach ruchu drogowego przy występowaniu momentu na kole badanym.


  • Kontrola finansowa i audyt wewnętrzny w jednostkach samorządu terytorialnego .
    • Lech Jędrzejewski
    2004

    Zasady wydatkowania środków finansowych oraz ich kontrola stanowią głowne wątki artykułu.


  • Kontrola nośności pali i jakości robót palowych.
    • Kazimierz Gwizdała
    2004

    Badania nośności pali na podstawie testów statycznych, badań dynamicznych i wzorów dynamicznych. Przedstawiono również współczesne nieniszczące metody kontroli jakości palowych.