Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Limitations of DSC-MRI for quantitative brain perfusion.
- Jacek Rumiński
- Barbara Bobek-Billewicz
Artykuł przedstawia ograniczenia metody DSC-MRI w ilościowej ocenie przepływów mózgowych. W zakresie pięciu różnych grup zagadnień przeprowadzono testy symulacyjne oraz obliczenia na podstawie badań fantomowych i in-vivo. Pokazano i omówiono wyniki badań.
-
Linearized CMOS OTA using Active-Error Feedforward technique.
- Stanisław Szczepański
- Sławomir Kozieł
- Edgar Sanchez-Sinencio
W pracy przedstawiono koncepcję układową operacyjnego wzmacniacza transkonduktancyjnego CMOS OTA oraz metodę linearyzacji jego charakterystyki przejściowej typu ''active-error feedforward''. Badania symulacyjne przy pomocy programu SPICE wykazały, że linearyzowany układ jest dostosowany do pracy z napięciem zasilania ± 1,25 V i dla sygnału harmonicznego o częstotliwości 1MHz (0,8 Vp-p) zapewnia poziom zniekształceń harmonicznych poniżej -60 dB. Całkowita moc pobierana przez opracowany układ scalony wynosi 0,94 mW.
-
Lipid oxidation and lysine availability in Atlantic mackerel hot smoked in mild conditions.
- Ilona Kołodziejska
- Celina Niecikowska
- Zdzisław Sikorski
- Anna Kołakowska
Zawartość nadtlenków w wędzonych makrelach była o 50% mniejsza, a liczba anizydynowa 2,5 razy większa niż w surowych rybach. Przechowywanie ryb wędzonych w temp. +2C nie wpłynęło na zawartość produktów utlenienia lipidów. Zawartość dostępnej lizyny była podobna w surowych i wędzonych rybach. Skóra ryb wędzonych zawierała 2 razy więcej fenoli niż tkanka mięśniowa.
-
Lipid oxidation and lysine availability in smoked Atlantic mackerel fillets and Baltic sprats.
- Ilona Kołodziejska
- Celina Niecikowska
- Zdzisław Sikorski
Nie wykazano korelacji między stopniem utlenienia lipidów a ich zawartością w rozmrożonych filetach makreli. Gorące i zimne wędzenie nie wływało na liczbę nadtlenkową w mięsie filetów makreli, natomiast w mięsie wędzonych szprotów była ona znacznie mniejsza niż w rybach surowych. Wędzenie nie powodowało obniżenia dostępnej lizyny, chociaż liczba anizydynowa zwiększyła się dwukrotnie w wędzonych filetach makreli i czterokrotnie w wędzonych szprotach.
-
Liquid crystals for information processing.
- Bogdan Kosmowski
W pracy przedstawiono właściwości ciekłych kryształów, zastosowania tych materiałów w akwizycji, przetwarzaniu i przesyłaniu informacji. Omówiono urządzenia i systemy wisualizacji informacji wykorzystujące ciekłe kryształy. Zaprezentowano zastosowania elemetów ciekłokrystalicznych w urządzeniach pamięci optycznej.
-
Liquid-liquid separation in petroleum production: ultrasonic characterization of emulsion stability.
- Donata Konopacka-Łyskawa
- D. Pattou
- M. Bourrel
- J.l. Volle
Przedstawiono nowe urządzenie pozwalające monitorować rozdział emulsji za pomocą ultradźwięków. Wykonano kalibrację, dzięki której można sygnał szybkości rozchodzenia się dźwięków przekształcać na stężenie fazy wewnętrznej emulsji oraz otrzymywać wykres rozdziału faz w czasie. Wyniki otrzymano dla modelowej emulsji typu O/W, w której fazę olejową stanowił bitumen oraz dla emulsji W/O, gdzie fazą olejową była ropa naftowa
-
Load function walking pedestrian on the footbridge.
- Krzysztof Żółtowski
Modern foot bridges are more and more sensitive to variable load created by moving pedestrians. These are several reasons for that. Quickly growing up road infrastructure forces us to build foot bridges just to reconnect one piece of land, separated now by the new road or railway. These bridges are lightweight because the only live load acting on them comes from pedestrians.The paper focuses on the definition of human induces dynamic load in the relation to body weight and the pacing rate of pedestrian.
-
Local properties of the solution set of the operator equation in Banach spaces in a neighbourhood of a bifurcation point.
- Joanna Janczewska
W niniejszej pracy badamy problem istnienia bifurkacji w zbiorze rozwiązań równania F(x,p)=0, gdzie F jest odwzorowaniem klasy C^2z iloczynu kartezjańskiego X i R^k do Y, X i Y są przestrzeniami Banacha takimi, że X jest podprzestrzenią liniową Y. Co więcej, dany jest iloczyn skalarny w Y, ciągły względem norm w X i Y. Pokazujemy, że pod pewnymi warunkami (0,p) jest punktem bifurkacji i opisujemyzbiór rozwiązań równania F(x,p)=0 w małym otoczeniu tego punktu.
-
Location of ship rolling axis.
- Ludwik Balcer
Podano definicję osi kołysań statku i metodę określania jej położenia. Położenie osi zależy nie tylko od rozkładu mas statku ale równiez od tzw. ''mas towarzyszących'', które są reprezentacją sił hydrodynamicznych działających na statek w czasie kołysania. Podano proste formuły pozwalajace obliczyć poprawne położenie osi kołysań statku.
-
Log signals simulation.
- Andrzej Lenart
Symulatory logów (urządzeń mierzących prędkość w nawigacji morskiej), które używane są do testowania oraz szkolenia operatorów radarów i systemów antykolizyjnych, powinny posiadać również wyjście impulsowe, które w logu rzeczywistym pochodzi z licznika przebytej drogi, w postaci zadanej liczby impulsów na milę morską. Urządzenie takie to przetwornik cyfrowo-częstotliwościowy w formie programowanego cyfrowo dzielnika częstotliwości. Przetworniki takie są powszechnie znane, jednak w tym zastosowaniu spełniać muszą dość specjalne wymagania. Ze względu na hiperboliczną zależność okresu impulsów od symulowanej prędkości muszą generować okresy powtarzania impulsów w szerokim zakresie (np. 0,09 s - 360 s i dalej do ∞ z rozdzielczością do 9∙10-5 s) oraz zapewniać szybką i niezakłóconą zmianę okresu przy manewrach prędkością symulowaną oraz symulacji błędów tej prędkości. W artykule wyprowadzono zależności na parametry projektowe symulatora oraz przedstawiono sposób korygowania okresu powtarzania impulsów.
-
Logistyka twarda HL systemów usuwania odpadów komunalnych.
- Ryszard Kościelny
Przedstawiono zadnia techniczne i organizacyjne budowy oraz eksploatacji sieci usuwania odpadów komunalnych. Omówiono procedurę budowy sieci na przykładzie obsługi małego osiedla.
-
Lower bound on the domination number of a tree.
- Magdalena Lemańska
W pracy przedstawiono dolne ograniczenie na liczbę dominowania w drzewach oraz przedstawiono pełną charakterystykę grafów ekstremalnych.
-
Lower rim substituted tert-butylcalix[4]arenes (Part VI). Synthesis and ionophoric properties of 5,11,17,23-tetra-tert-butyl-25,26,27,28-tetrakis(3-diethoxyphosphorylpropoxy)calix[4]arene.
- Maria Bocheńska
- Maria Hoffmann
- Urszula Lesińska
Syntezowano nowy związek: 5,11,17,23-tetra-tert-butylo-25,26,27,28-tetrakis(3-dietoksyfosforylopropoksy)kaliks[4]aren i badano jego właściwości kompleksujące w membranowych elektrodach jonoselektywnych. Związek wykazuje selektywność na jony wapnia oraz na kationy litu. Wyznaczono stałe tworzenia kompleksów z wymienionymi jonami w membranie elektrody.
-
Low-temperature processing of thin-film electrolyte for electrochemical devices.
- Vladimir Petrovsky
- Toshio Suzuki
- Piotr Jasiński
- Tatiana Petrovsky
- Harlan U. Anderson
Przygowanie filmów elektrolitu jest jednym z najbardziej istotnych procesów technologicznych wytworzenia urządzeń elektrochemicznych takich jak ogniwa paliwowe. Zmniejszenie grubości filmu jest powiązane ze zmniejszeniem rezystancji elektrolitu, co bardzo korzystnie wpływa na wydajność ogniw paliwowych. W pracy tej przedstawiono niskotemperaturową (<1000C) metodę wytwarzenia filmów elektrolitu z tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem o grubości 1-2um. Metoda wykorzystuje techniki zawiesin koloidalnych oraz ciekłych polimerów i może być zastosowana zarówno do substratów gęstych jak i porowatych. Niska temperatura syntezy minimalizuje tworzenie się pasożytniczych rezystancji interfejsowych. Przewodnictwo filmu syntezowanego w temp. 900C jest takie same jak przewodnictwo stuktur uzyskanych metodami konwencjonalnymi.
-
LSCO films for bolometer applications manufactureted without thermal processing.
- Sylwia Rydzewska
- Andrzej Łoziński
Przedstawiono proces produkcji warstw LSCO przeznaczonych na bolometry IR wykonane technologią nie wymagającą obróbki termicznej.
-
LTCC compatible PLZT thick-films for piezoelectric devices.
- Jari Juuti
- Andrzej Łoziński
- Seppo Leppavuori
Opisano proces produkcji grubych warstw PLZT oraz pomiary ich dielektrycznych i piezoelektrycznych parametrów. Temperatura obróbki termicznej (850 stopni C) czyni te warstwy kompatybilnymi z technologią LTCC.
-
Ład rynkowy a etyka biznesu
- Mieczysław Migoń
W artykule zwróciłem uwagę najpierw na istnienie związku działalności gospodarczej z działaniem etycznym. Podkreśliłem, że głównym celem działalności gospodarczej jest zachowanie rodzaju ludzkiego. Wskazałem, że rozumienie ekonomii nie jest możliwe bez uwzględnienia udziału w nim samego człowieka zarówno z jego skłonnościami, potrzebami, jak i wiedzą zdroworozsądkową, naukową, etc. Następnie próbowałem pokazać, że sam proces ekonomiczny jest uzależniony od działania jednostek ludzkich. Zwróciłem uwagę na związek ładu gospodarczego z ładem społecznym. Następnie podkreśliłem, że ład gospodarczy powinien uwzględniać zarówno bieżące krótkoterminowe, jak też długoterminowe interesy oraz uwarunkowania przedsiębiorczości. Z kolei uwypukliłem zależność tego ładu tak od czynników mikroekonomicznych (poszczególni przedsiębiorcy, społeczność lokalna itd.), jak i od czynników makroekonomicznych (struktura państwowa, polityczna, społeczna i prawna). W związku z tym podkreśliłem, że należy uwzględniać także uwarunkowania w obrębie danego kraju, jak i uwarunkowania międzynarodowe. Wskazałem, że między powyższymi czynnikami jest uwarunkowana tzw. solidność biznesu. Z kolei wzmiankowałem na temat klasycznych koncepcji ładu rynkowego, które stały się podstawą do modelowania doskonałej konkurencji (np. L. Walras, A. Marshall). Następnie zająłem się analizą ładu katalaktycznego wedle F.A. von Hayeka, także zwięzłą analizą koncepcja ładu kontraktualnego wedle J.M. Buchanana oraz analizą "dobra wspólnego" wedle M. Nowaka. Następnie pokazałem, że wprawdzie działania na rzecz dobra wspólnego są ograniczone porządkiem instytucji demokratycznych oraz regułami ładu rynkowego i wolnością ludzi, jednakże powodzenie tychże działań warunkowane jest poziomem moralnym członków społeczności, scil. praktykowaniem takich cnót, jak: wierność, lojalność, odwaga, uczciwość, przedsiębiorczość, twórczy duch, życzliwość i współczucie.
-
Łagodzenie skutków - system czy prowizorka?
- Aleksandra Sas-Bojarska
Artykuł omawia problematykę związaną z unikaniem, ograniczaniem i kompensowaniem skutków krajobrazowych i wizualnych, jakie mogą występować w związku z realizacją przedsięwzięć. Przeprowadzono analizę możliwości łagodzenia skutków tkwiących w procedurze OOS. Omówiono istotę łagodzenia skutków zarówno w odniesieniu do systemu zarządzania przestrzenią, jak i systemu ocen oddziaływania na środowisko. Zaprezentowano hierarchię łagodzenia skutków oraz system łagodzenia, zarówno w odniesieniu do życia projektu, jak i etapów procedury OOS.
-
Łożyska wzdłużne - współczesne problemy eksploatacyjne.
- Leszek Dąbrowski
- Antoni Neyman
- Michał Wasilczuk
W pracy przedstawiono eksploatacyjne problemy łożysk wzdłużnych. problemy te wynikają z odkształceń klocków, nierównomiernego rozkładu obciążenia, nadmierną temperaturą i niewystarczającą obciążalnością w warunkach rozruchu i zatrzymania. Problemy te są najbardziej dotkliwe w łożyskach dużych rozmiarów. Najważniejszym problemem eksploatacyjnym jest brak skutecznych systemów diagnostycznych umożliwiających monitorowanie stany łożyska
-
Machining by abrasive-metallic lapping tools.
- Adam Barylski
Przedstawiono kontrukcję niekonwencjonalnych narzędzi ścierno-metalowych do docierania. Opracowane narzędzia wykorzystano do badań wydajności i jakości docierania elementów ceramicznych. Określono wpływ podstawowych warunków docierania na efekty obróbki powierzchni płaskich.