Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Analysis of the reliability 0f any-hop star network.
- Jadwiga Kozłowska
Założono, że sieć ma wielostopniową strukturę gwiaździstą. Jako oceny niezawodności tych sieci przyjęto: 1) średnią liczbę sprawnych par węzłów, które mogą komunikować się wzajemnie; 2)średnią liczbę sprawnych par węzłów, które mogą komunikować się poprzez węzeł centralny; 3) średnią liczbę sprawnych par węzłów, które mogą komunikować się z węzłem centralnym; 4) prawdopodobieństwo zdarzenia, że sprawne węzły mogą komunikować się poprzez węzeł centralny; 5) prawdopodobieństwo zdarzenia, że sprawne węzły mogą komunikować się wzajemnie. Przyjęto następujący model uszkodzeń: węzły i kanały sieci ulegają uszkodzeniom z określonym prawdopodobieństwem, uszkodzenia elementów sieci są od siebie niezależne. Wyznaczono niezawodność sieci jako funkcję prawdopodobieństwa sprawności elementów sieci oraz stopnia sieci.
-
Analytical and numerical solution of a coupled KdV-MKdV system.
- Ahmed Halim
- Sergey Leble
Transformacje Darboux zostały użyte do rozwiązania układu równań KdV-MKdV.
-
Aneks. Analiza porównawcza stylów przywództwa i zarządzania zasobami ludzkimi w krajach o różnej kulturze społecznej.
- Tomasz Korol
W aneksie tym przedstawiono wyniki badań mających na celu ukazanie różnic w mentalności menedżerów, w sposobie przywództwa oraz społecznego rodzaju systemu zarządzania przedsiębiorstw działających w regionie nadbałtyckim.
-
Anforderungen an Umkehrdacher mit Trennlage.
- H. P. Leimer
- T. Bednar
- J. Dreyer
- H. Kunzel
- P. Palier
- C. Rode
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
Artykuł zajmuje się problemem strat ciepła w dachach odwróconych. Uwzględniono dodatkowe straty ciepła spowodowane opadem deszczu. Omówiono zastosowanie normy EN ISO 6946 w różnych rejonach Europy.
-
Anode supported single chamber solid oxide fuel cell in CH4-Air Mixture.
- Toshio Suzuki
- Piotr Jasiński
- Vladimir Petrovsky
- Harlan U. Anderson
- Fatih Dogan
W tej pracy przedstawiono wyniki prac ogniw paliwowych na bazie elektrolitu z tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem o grubości 1-2um wytworzonego na podłożu cermetu z tlenku niklu i tlenku cyrkonu stabilizowanego itrem. LSCF był wykorzystany jako katoda. Ogniwo paliwowe było testowane w konfiguracji jednokomorowej w mieszaninie powietrza i metanu. Uzyskano napięcie o wartości 0.8V, zaś moc wynosiła 0.12W/cm2. Zbdadano wpływ przepływu paliwa na wydajność ogniwa paliwowego. Wysnuto wniosek, że geometria ogniwa ma duży wpływ na jego działanie.
-
Anonimowość w komunikacji internetowej.
- Katarzyna Stankiewicz
Artykuł porusza problem anonimowości w Internecie, a szczegóolnie jej wpływ na komunikacje interpersonalną prowadzoną za pomoca sieci internetowej. Wskazane i przedyskutowane zostały zarówno pozytywne jak i negatywne konsekwencje poczucia anonimowości przez uzytkowników, zarówno w obszarze interpersonalnym jak i społecznym.
-
Anthropogenic changes of groundwater quality on the "Czarny Dwór" intake.
- Beata Jaworska-Szulc
- Bohdan Kozerski
- Małgorzata Pruszkowska-Caceres
- Maria Przewłócka
W wyniku intensywnej i trwającej 40 lat eksploatacji oraz sposobu zagospodarowania terenu nastąpiła niekorzystna zmiana jakości wód czwartorzędowego piętra wodonośnego na ujęciu "Czarny Dwór". Pojawiły się wysokie stężenia chlorków, siarczanów, azotu amonowego oraz podwyższona twardość ogólna. Badania geofizyczne wykonane w ramach współpracy Polsko - Szwedzkiej wykluczyły istnienie obecnie intruzji wód morskich.
-
Antimutagenic activity of white cabbage, raw and processed, juices towards food mutagens MeIQx and PhIP.
- Aneta Borowska
- Przemysław Klajn
- Danuta Mielżyńska
- Ewa Siwińska
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
Prezentowane badania pokazały, że soki z kapusty wykazują bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Najaktywniejszy był sok ze świeżej kapusty, który eliminował działanie użytych mutagenów w ponad 80%. Obróbka kulinarna nieco obniżała przeciwmutagenne właściwości pozostałych soków, ale i tak wykazywały one silne działanie ochronne.
-
Aparatura, kolumna, sprawność rozdzielania, przepuszczalność kolumny.
- Marian Antoni Kamiński
Omówiona została aparatura chromatograficzna. Opisano budowę i zasady działania najważniejszych modułów składowych aparatu HPLC tj. pompy, zaworu dozującego lub automatycznego podajnika próbek, kolumny chromatograficznej, termostatu kolumn i zaworów proporcjonujących. Omówiono elucję gradientową, problemy z jej stosowaniem i zalecenia praktyczne. Szczegółowo omówiono detektory stosowane w chromatografii cieczowej. Przedstawiono także zjawiska odpowiedzialne za dyspersję masy w kolumnie oraz przedstawiono sposoby oceny jakości kolumny chromatograficznej.
-
Aplikacje informacyjne w kontroli finansowej w przedsiębiorstwie.
- Artur Laszuk
Celem rozprawy jest prezentacja możliwości komputerowego wspomagania kontroli finansowej w przedsiębiorstwie. Temu celowi podporządkowano jej zakres, w ramach którego dokonano: prezentacji historii i definicji pojęć związanych z kontrolą i systemem, omówiono rolę aplikacji informacyjnych w kontroli finansowej, podsumowano stan wiedzy odnośnie przedmiotu badania. Wykonano analizę metodologiczną modelowania opisowego i sformułowano opisowy model użyteczności aplikacji informacyjnych w kontroli finasowej w przedsiębiorstwie. W oparciu o badania empiryczne omówiono regulatory modelu badawczego. Na podstawie literatury i dostępnych danych dokonano opisu elementów wejściowych do modelu: grup czynników rynkowych, technologicznych i ludzkich oraz znaczenia informacji jako elementu wyjściowego z modelu. Przedstawiono sugestie co do kierunku dalszych badań oraz wskazano na zastosowania praktyczne wyników pracy.
-
Apparent molar volumes of divalent transition metal perchlorates and chlorides in N,N-dimethylacetamide.
- Joanna Krakowiak
- Hanna Koziel
- Wacław Grzybkowski
Zmierzono gęstości roztworów nadchloranów i chlorków manganu(II), kobaltu(II), niklu(II), miedzi(II) i cynku(II) w temperaturach 10, 20,25, 30, 40, 50 i 60(o)C. Obliczono pozorne objętości molowe. Wyznaczono graniczne wartości cząstkowych molowych objętości tych soli oraz odpowiednie rozszerzalności. Przeanalizowano i wyjaśniono różnice we właściwościach wolumetrycznych roztworów nadchloranów i chlorków.
-
Application of a catalytic combustion sensor (Pellistor) for the monitoring of the explosiveness of a hydrogen-air mixture in the upper explosive limit range
- Mariusz Krawczyk
- Jacek Namieśnik
A new technique is presented for continuous measurements of hydrogen contamination by air in the upper explosive limit range. It is based on the application of a catalytic combustion sensor placed in a cell through which the tested sample passes. The air content is the function of the quantity of formed heat during catalytic combustion of hydrogen inside the sensor. There is the possibility of using the method in industrial installations by using hydrogen for cooling electric current generators.
-
Application of a hash function to discourage MAC-layer misbehaviour in wireless LANs.
- Jerzy Konorski
- Maciej Kurant
Protokoły przypadkowego wielodostępu w warstwie MAC bezprzewodowych sieci lokalnych wykorzystują algorytm odkładania transmisji o losowo wybrany odcinek czasu. Odstępstwo od losowego wyboru czasu odłożenia może zapewnić stacji niesprawiedliwie duży udział w paśmie sieci. W pracy przedstawiono protokół dostępu przeciwdziałający tego rodzaju zachowaniom, oparty na zastosowaniu funkcji mieszającej. Jako argument funkcji przyjmuje się wektor zero-jedynkowy określający wynik nasłuchu kanału w jednym cyklu dostępu.
-
Application of an improved cellular automaton for granular flow.
- Jan Kozicki
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
W artykule omówiono wyniki numeryczne z zastosowaniem ulepszonego aparatu komórkowego do przepływów silosowych materiałów granulowanych. W modelu uwzgledniono zderzenia cząstek i dysypację energii. Wyniki porównano z wynikami badań modelowych.
-
Application of blackboard architecture in concurrent environment for it project management.
- Cezary Orłowski
- Edward Szczerbicki
Omówiono możliwości zastosowania zasad inżynierii współzadaniowej w procesie projektowania złożonych systemów informatycznych.
-
Application of ceramic and composite tools in smoothing burnishing process.
- Włodzimierz Przybylski
Artykuł zawiera oryginalne konstrukcje narzędzi nagniatających. Elementy nagniatające zostały wykonane z ceramiki i kompozytu ''Karbonado''. Narzędzia te mogą być stosowane na obrabiarkach CNC i centrach obróbkowych, zwłaszcza do obróbki stali hartowanych. Artykuł przedstawia również wyniki badań i przykłady zastosowań tych narzędzi w przemyśle.
-
Application of chemometric methods in environmental research.
- Aleksander Astel
- Jan Mazerski
- Jacek Namieśnik
W badaniach analitycznych zastosowanie nowoczesnych technik pomiarowych, połączone ze skróceniem czasu analiz, prowadzi do uzyskiwania obszernych zbiorów danych w stosunkowo krótkim czasie. Zastosowanie specjalnych technik obróbki zbiorów wyników pomiarowych sprawia, że możliwe jest ''wydobycie'' dodatkowych informacji z posiadanych danych. Idealnym narzędziem do tego typu zabiegów może być chemometria. W opracowaniu omówiono teorię najczęściej wykorzystywanych technik analizy danych (korelacji i analizy regresji, analizy czynnikowej, analizy wiązkowej, analizy szeregów czasowych i analizy wariancji). Szczególny nacisk położono na omówienie nowoczesnych technik analizy danych zaliczanych do technik sztucznej inteligencji.
-
Application of Cohen's class time-frequency distributions in the Belousov-Zhabotinsky reaction analysis.
- Kazimierz Darowicki
- Waldemar Felisiak
W publikacji przedstawiono analizę rejestrów potencjałowych chemicznej reakcji oscylacyjnej Biełousowa-Żabotyńskiego z wykorzystaniem czasowo-częstotliwościowych rozkładów z klasy Cohen'a. Do analizy zastosowano rozkład Wignera-Ville'a, Choi-Williams'a i stożkowy. Opisano zalety oraz wady powyższych metod oraz wnioski o częstotliwościowej kompozycji oscylacji jakie można wyciągnąć na podstawie uzyskanych spektrogramów.
-
Application of high performance liquid chromatography with ultraviolet diode array detection and refractive index detection to the determination of class composition and the analysis of gasoline.
- Marian Antoni Kamiński
- Rafał Kartanowicz
- Andrzej Przyjazny
Zaprezentowano nową metodę HPLC oznaczania składu grupowego benzyn i komponentów benzyn tj. oznaczania zawartości olefin, węglowodorów aromatycznych i parafinowo-naftenowych.
-
Application of neural networks for description of pressure distribution in slide bearing.
- Artur Salamonik
Badano rozkład ciśnienia hydrodynamicznego w łożysku ślizgowym dla wybranych wariantów łożyska. Wykazano, że zastosowanie sieci neuronowych umożliwia opis rozkładu ciśnienia hydrodynamicznego z uwzględnieniem zmian geometrycznych (bezwymiarowa długość - L) i mechanicznych (mimośrodowość względem H) łożyska.