Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2004
Show all-
Submerged object imaging using virtual reality modeling language.
- Krzysztof Bikonis
- Marek Moszyński
- Andrzej Stepnowski
Artykuł przedstawia sposób wykorzystania języka opisu wirtualnej rzeczywistości w archeologii podwodnej. Przedstawiono propozycję wizualizacji objektów znajdujących się na dnie morskim, a w szczególności zaprezentowano technikę rekonstrukcji obrazu trójwymiarowego z danych pochodzących z sonaru wielowiązkowego.
-
Substrate noise-aware floorplanning for mixed-signal SOCs.
- Marcin Jeske
- Grzegorz Blakiewicz
- Małgorzata Chrzanowska-Jeske
Opisano nową metodę projektowania systemów na chipie z uwzglednieniem minimalizacji szumu podłożowego. Optymalizacje rozmieszczenia bloków układowych na chipie uzyskuje się dzieki wykorzystaniu algorytmu ewolucyjnego minimalizującego funkcję celu uwzględniającą poziom szumu podłożowego.
-
Sum coloring of bipartite graphs with bounded degree.
- Michał Małafiejski
- Krzysztof Giaro
- Robert Janczewski
- Marek Kubale
Artykuł poświęcony jest złożoności obliczeniowej zagadnienia sumacyjnego kolorowania grafów dwudzielnych o ograniczonym stopniu. Zawiera dowód tego, że sumacyjne kolorowanie grafów dwudzielnych stopnia mniejszego równego 5 jest NP-zupełne oraz opis wielomianowego algorytmu, który optymalnie sumacyjnie koloruje grafy dwudzielne podkubiczne.
-
Sum Coloring of Graphs.
- Michał Małafiejski
Rozdział jest poświęcony sumacyjnemu kolorowaniu grafów. Przedstawiono jego podstawowe własności oraz zastosowania praktyczne.
-
Supervisory control of integrated wastewater treatment systems.
- Michał Grochowski
- Mieczysław Brdyś
- Kazimierz Duzinkiewicz
- Rafał Łangowski
Sterowanie zintegrowanym systemem oczyszczania ścieków (sieć kanalizacyjna- oczyszczalnia ścieków), w pełnym zakresie jego obciążeń wymaga zastosowania zaawansowanych algorytmów sterowania optymalizującego. System sterowania jest hierarchicznie zdekomponowany, tworząc wielopoziomową-wielowarstwową. Główną technologią sterowania sterowanie predykcyjne (MPC). Nie jest możliwe wystarczająco efektywne sterowanie takim systemem we wszystkich możliwych warunkach operacyjnych. W związku z tym zdefiniowano trzy stany operacyjne: normalny, zakłóceniowy oraz awaryjny. Zdefiniowanie stanów operacyjnych wymaga wprowadzenia koncepcji celów podstawowych oraz drugoplanowych, które reprezentują cele obowiązkowe oraz dodatkowe. W celu jak najlepszego dopasowania strategii sterowania do panujący warunków, zdefiniowano oddzielne strategie sterowania. Aby efektywnie sterować tak złożonym systemem, wprowadzono poziom nadzorujący sterowania (SuCL). Jego głównym zadaniem jest: koordynowanie działania struktury sterowania, określanie stanu operacyjnego systemu, wybór strategii sterowania, ocena realizacji zadanych trajektorii sterowania oraz ocena ryzyka nie spełnienia wymaganych celów sterowania. Artykuł opisuje jednostki współpracujące z poziomem nadzorującym, których funkcją jest dostarczanie informacji potrzebnych SuCL przy podejmowaniu decyzji. Copyright © 2004 IFAC.
-
Surfaces formability of PM parts by lapping.
- Adam Barylski
Przedstawiono wyniki badań docierania elementów spiekanych. Określono wpływ podstawowych warunków obróbki na jakość powierzchni płaskich oraz omówiono sposób wymuszonej aktywizacji powierzchni docieraka metalowego ścierniwem.
-
Survivability function - a measure of disaster-based routing performance.
- Wojciech Molisz
Znaczenie przeżywalności sieci transmisji danych systematycznie rośnie, ponieważ awaria pojedynczego elementu może dotknąć miliony użytkowników na dużym obszarze. Zdefiniowano funkcję przeżywalności: prawdopodobieństwo realizacji określonego procentu strumieni użytkowników po awarii oraz atrybuty przeżywalności. Celem pracy było zbadanie wpływu protokołów doboru tras architektury TC/IP na funkcję i atrybuty przeżywalności. Pracę zilustrowano przykładami oceny przeżywalności typowych sieci WAN w Polsce.
-
Survivability issues in IP-MPLS networks.
- Wojciech Molisz
W pracy przedstawiono model oceny przeżywalności sieci IP-MPLS zaimplementowanej bezpośrednio na optycznej sieci WDM. Założono zaplanowane z góry zabezpieczenia aktywności ścieżek od krańca do krańca przez ścieżki węzłowo-rozłączne dedykowane bądź współdzielone. Przyjęto, że naprawa sieci zaczyna się w warstwie IP, a następnie obejmuje ścieżki optyczne. Zadanie optymalizacji tras IP i ich odwzorowanie na ścieżki optyczne zdekomponowano na dwa zadania. Z uwagi na fakt, że obydwie są NP-zupełne, zaproponowano algorytmy heurystyczne. Pracę zilustrowano wynikami symulacji sieci DARPA i NSF.
-
Survivability weighted floodable length surfaces.
- Daria Cabaj
- Cantekin Tuzcu
- Maciej Pawłowski
- Dracos Vassalos
Praca przedstawia nowy typ krzywych grodziowych dla przedziałów poprzecznych, obliczanych dla zadanej wartości mnożnika si, traktowanego jako parametr. Krzywe takie są niezależne od aktualnego podziału grodziowego statku. Są niezmiernie użyteczne do otymalizowania podziału grodziowego w świetle probabilistycznych przepisów niezatapialności.
-
Symulacja jako narzędzie wspomagające zarządzanie procesowe.
- Andrzej Szuwarzyński
W artykule przedstawiono wybrane problemy związane z analizą procesów. Zwrócono uwagę na efektywność procesów. Zasygnalizowano możliwości metod symulacyjnych, jako narzędzia wspomagającego analizę procesów.
-
Symulacja komputerowa kinematyki docierania powierzchni płaskich.
- Adam Barylski
Przedstawiono metodę symulacji stanu powierzchni czynnej docieraka dla pierścieniowego układu wykonawczego docierania jednostronnego elementów płaskich. Wyznaczono drogę kontaktu elementów kołowych z punktami tarczy docierającej w przekroju promieniowym oraz wskazano na zmiany zarysu docieraka w wyniku przemieszczeń pierścieni prowadzących i przedmiotów obrabianych w separatorach.
-
Symulacja napędów przekształtnikowych z zastosowaniem pakietu TCAD 7.
- Piotr Chrzan
- Krzysztof Iwan
W artykule przedstawiono nowe możliwości symulatora układów i napędów energoelektronicznych TCad 7. Wskazano na udoskonalenia najnowszej wersji symulatora związane szczególnie z pracą wielookienkową, upełnieniem biblioteki elementów oraz wykorzystaniem definiowanych przez użytkownika bloków sterowaniatypu USER.
-
Symulacja uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej.
- Roman Wichowski
Zastosowano w pracy metodę charakterystyk do analizy zjawiska uderzenia hydraulicznego w sieci wodociągowej pierścieniowej. Model matematyczny przepływów nieustalonych w przewodach zamkniętych stanowi układ równań różniczkowych cząstkowych pierwszego rzędu typu hiperbolicznego.. Równania te zostały rozwiązane metodą charakterystyk z uwzględnieniem odpowiednich warunków brzegowych.. W końcowej części pracy zamieszczono przykład obliczeniowy, który dotyczy analizy uderzenia hydraulicznego w sieci pierścieniowej składającej się z 10 pierścieni, 17 węzłów i 26 przewodów.
-
Symulacja zjawiska stopniowego wypierania zagłębionego rurociągu podmorskiego z dna w wyniku cyklicznego obciążenia hydrodynamicznego.
- Shiro Maeno
- Waldemar Magda
Generacja cyklicznej siły wyporu hydrodynamicznego, działającej na rurociąg podmorski zagłębiony w dnie i spowodowanej oddziaływaniem falowania powierzchniowego na dno morskie. Wyniki badań laboratoryjnych, w małej skali, stopniowego wypierania rurociągu z podłoża gruntowego w kierunku powierzchni dna. Próba numerycznego symulowania procesu pionowego przemieszczania się rurociągu w gruncie, z wykorzystaniem metody elementów rozdzielnych.
-
Symulacje architektoniczne baz pozaziemskich.
- Joanna Kozicka
Poszerzanie wiedzy na temat kosmosu oraz rozwój technologiczny pozwalaja na coraz śmielszą eksplorację przestrzeni pozaziemskiej przez ludzi. Ze względu na planowanie założenia baz planetarnych w przyszłości, opracowuje się koncepcje architektoniczne dotyczące wyglądu takich habitatów. Wykonuje się je na podstawie danych dotyczących ekstremalnych warunków panujacych na innych planetach, przeprowadzaniu badań i symulacji.
-
Symulacje habitatów marsjańskich.
- Joanna Kozicka
W pierwszych misjach załogowych na Marsa ludzie będą mieszkać w prostych metalowych modułach. Ich gabaryty i masa będą niewielkie ze względu na ograniczone możliwości rakiet wynoszących. W programie MARS (Mars Analogue Research Station) zorganizowanym przez stowarzyszenie Mars Society prowadzi się symulacje życia i pracy przyszłych marsonautów. Pomaga to m. in. w ozptymalizowaniu układu funkcjonalnego w module. Trwają poszukiwania różnych rozwiązań architektonicznych pozwalajacych na powiększenie przestrzeni życiowej w pierwszych marsjańskich habitatach.
-
Symulator nowoczesnych układów przekształtnikowych TCad 7.
- Krzysztof Iwan
- Piotr Chrzan
- Jarosław Łuszcz
W artykule przedstawiono niektóre charakterystyczne cechy nowej wersji symulatora TCad, szczególnie podwyższające jego przydatność jako narzędzia badawczego wspomagającego projektowanie oraz nauczanie w energoelektronice i elektrotechnice.
-
Synergia i konwergencja podstawą rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych.
- Henryk Krawczyk
- Józef Woźniak
Elektronika, telekomunikacja i informatyka są nowoczesnymi dyscyplinami nauki i techniki, które rozwijając się, w znacznej mierze niezależnie, wpływają na siebie wzajemnie, wprowadzając nowe, dodatkowe wartości (synergia) oraz kreując wspólną wizję świata cyfrowego (konwergencja i globalizacja). W pracy zaprezentowano zarówno stan rozwoju tych dyscyplin, jak i przyszłościową ich wizję. Zwrócono uwagę na nowe technologie elektroniczne, budowę wysokowydajnych i inteligentnych sieci komputerowych (sieci konwergentnych, w tym Internetu, szybkich sieci LAN, sieci wirtualnych, sieci łączności bezprzewodowej) oraz implementacje nowych modeli i architektur przetwarzania. Postawiono tezę, że synergia i konwergencja technologii informacyjnych gwarantuje szeroki dostęp do różnorodnych, nowoczesnych usług teleinformatycznych, stanowiąc podstawę rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
-
Synteza algorytmu detekcji pęknięcia szyby metodą ''data fission - data fusion''
- Waldemar Tlaga
- Jerzy Tlaga
Przedstawiono założenia projektowe oraz proces syntezy algorytmu detekcyjnego akustycznego detektora pęknięcia szyby. W konstrukcji algorytmu użyto techniki rozszczepiania i syntezy danych. Przedstawiono użyte narzędzia badawcze, opracowany model pęknięcia szyby oraz wynki testowania finalnego algorytmu detekcyjnego. Metoda znalazła zastosowanie w konstrukcji akustycznego detektora pęknięcia szyby stosowanego w systemach alarmowych.
-
Synteza i aktywność biologiczna koniugatów muramylopeptydów ze związkami o stwierdzonej lub potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej i immunostymulacyjnej.
- Krystyna Dzierzbicka
Opisano syntezę nowych połączeń muramylodipeptydu (MDP), nor-muramylo-dipeptydu (nor-MDP), desmuramylopeptydu z aminowymi pochodnymi 1-nitroakrydyny/4-nitroakrydonu, N-(hydroksyalkilo)-4-karboksyamido-akrydyny/9-akrydonu, batracyliną i jej pochodnymi oraz tuftsyną i tuftsyną o odwróconej sekwencji. Zsyntetyzowane związki zostały przekazane do badań biologicznych w National Cancer Institute (NCI, Bethesda, USA) oraz w Katedrze Histologii i Immunologii Akademii Medycznej w Gdańsku.