Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2005

Show all
  • Transformacja struktur metropolitalnych w warunkach konkurencji
    • Tomasz Parteka
    2005

    Wzrasta znaczenie rynkowego czynnika konkurencyjności miast opartej na jakości przestrzeni. Faza rozlewania się wielkich miast w wyniku nowych lokalizacji funkcji mieszkaniowej i usługowej będzie wyczerpywać swoją dynamikę z rosnących kosztów infrastrukturalnych, czynnika czasu na pokonanie odległości dom-praca.Wzrasta zainteresowanie przestrzeniami porzuconymi.Zdegradowane mają szanse na lokalizację form urbanistycznych i architektonicznych.


  • Transformacja zdegradowanych przestrzeni otwartych w Trójmiejskim Obszarze Metropolitalnym (studia przypadku pogranicza Oliwy i Sopotu)
    • Feliks Pankau
    2005

    Przestrzenie otwarte, ważne elementy struktury metropolii, zaprezentowano na przykładzie Oliwy, części Gdańska i przylegającego do niej fragmentu Sopotu. Scharakteryzowano cechy i potencjał metropolitalny tego obszaru, poszczegółnych jego przestrzeni otwartych, proces przekształceń, sformułowano schemat procesu przekształceń, w tym działań planistycznych, przedstawiono wnioski do paradygmatu przekształceń oraz rekomendacje do projektowania, planowania i realizacji.


  • Transmisja danych pomiarowych przez sieć Internet z wykorzystaniem środowiska LabVIEW
    • Artur Białek
    • Jacek Reniecki
    • Janusz Smulko
    2005

    Przedstawiono sposób transmisji danych pomiarowych za pomocą sieci Internet, przy wykorzystaniu oprogramowania LabView firmy National Instruments. Biblioteki do programu LabView stanowiły podstawę przygotowania przyrządów wirtualnych realizujących transmisję danych przez Internet. Transmisja dotyczy przesyłania danych między przygotowanym systemem kontrolno-pomiarowym na bazie mikrokontrolera dołączonego do komputera IBM PC za pomocą złącza RS 232. Przesyłane dane są rejestrowane i wyświetlane jako przebiegi czasowe na komputerach dołączonych do sieci za pomocą programu przeglądarki internetowej.


  • Transport lądowy w obsłudze portu rzecznego w Elblągu
    • Bożysław Bogdaniuk
    2005

    W referacie przedstawiono aspekty integracji transportu wodnego z transportem lądowym. Omówiono również elementy techniczne niezbędne dla zaistnienia integracji


  • Trendy rozwoju badań naukowych w geotechnice
    • Eugeniusz Dembicki
    2005

    Przegląd i charakterystyka dotychczasowych obecnych i przyszłych trendów rozwojowych w badaniach i analizach teoretycznych zagadnień geotechnicznych obejmujących nowe propozycje praw konstytutywnych gruntu, optymalizację wielokryterialną, analizę ryzyka w geotechnice, degradację i starzenie się geomateriałów, rozwiązania kompromisowe, filtrację i badania modelowe.


  • Tribologia biołożysk i inteligentnych bioreaktorów problemem grantu europejskiego = Tribology of biobearings and intelligent bioreactors as the main problem of euro-project
    • Krzysztof Wierzcholski
    2005

    Praca przedstawia kluczowe problemy związane z organizacją współpracy z uczelniami niemieckimi i badaniami naukowym przeprowadzanymi w zakresie biomechaniki i biotribologii w ramach grantu europejskiego MTK-CT-2004/2008-517226, którego koordynatorem na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechnice Gdańskiej jest prof. Krzysztof Wierzcholski


  • Tribological properties of tissue in biobearings and bioreactors as the histotribological parameters
    • Krzysztof Wierzcholski
    • Mohammad Hossein Ghaemi
    2005

    Referat przedstawia stan wiedzy oraz potrzeby b+r w zakresie celów badawczych podjętych w projekcie BioBearing, finansowanym przez Komisję Europejską. Są to badania teoretyczne, numeryczne i eksperymentalne problemów tribologii tkanek jako elementów histotribologii a w szczególności smarowania stawów nienewtonowskimi cieczami synowialnymi w warunkach nieustalonych z uwzględnieniem deformacji chrząstki stawowej w opisie stochastycznym.


  • Triplet exciton interactions in solid films of an elektrophosphorescent Pt(II) porphyrin
    • Jakub Mężyk
    • Jan Kalinowski
    • Francesco Meinardi
    • Riccardo Tubino
    2005

    W pracy pokazano, że fosforescencja porfiryny platynowej (PtOEP) jest wygaszana na skutek oddziaływania między monomerowymi i dimerowymi ekscytonami trypletowymi. Stała oddziaływania dla monomerowych ekscytonów trypletowych wynosi 8x10-12 cm3/s a dla ekscytonów dimerowych 8x10-15 cm3/s.


  • Trójwymiarowe obrazowanie dna morskiego ze szczególnym uwzględnieniem wód płytkich
    • Jerzy Demkowicz
    2005

    W ostatnim dziesięcioleciu nabrały znaczenia obserwacje szerokokątne (ang. swath scan) przy pomocy sonarów bocznych i sonarów wielowiązkowych. Wynikiem pomiarów dokonywanych przy pomocy sonarów wielowiązkowych jest jednak duża liczba danych geoprzestrzennych o precyzyjnie określonej referencji geograficznej, charakteryzujących się zróżnicowaną dynamiką i posiadających zróżnicowaną rozdzielczość. Stwarza to problemy w procesie ich dalszego przetwarzania, mającego na celu m. in. trójwymiarową wizualizację. Przejawiają się one np. w postaci komplikacji obliczeń, czasochłonności operacji transformującej obrazy oraz utracie płynności zobrazowania. W pracy rozwinięto i zaimplementowano algorytmy transformacji falkowych i funkcji sklejanych do postaci dwuwymiarowych dekompozycji falkowych z wykorzystaniem sklejanych funkcji falkowych. Algorytmy te mogą być implementowane w postaci filtrów cyfrowych. Ponadto połączono dane batymetryczne pochodzące z różnych źródeł i zróżnicowane pod względem rozdzielczości (dane batymetryczne z sonaru wielowiązkowego i mapy elektronicznej), oraz dokonano trójwymiarowego zobrazowania ich we wspólnym układzie odniesienia. W tym celu wykorzystano hierarchiczne funkcje sklejane. Zastosowanie takiego podejścia pozwoliło na łączenie danych batymetrycznych pochodzących z wielu transektów pomiarowych, czyli tzw. mozaikowanie, istotne dla pomiarów z sonarów wielowiązkowych.Dokonano aproksymacji dwuwymiarowymi funkcjami sklejanymi danych pochodzących z sonaru wielowiązkowego o quasi regularnej strukturze oraz danych wykazujących duże braki (np. cienie). Wykazano przy tym, że aproksymacja dwuwymiarowymi kardynalnymi funkcjami sklejanymi może być wykorzystana do budowy struktur hierarchicznych, których zaletą jest możliwość wykorzystania ich w reprezentacji wielorozdzielczej. Regularny charakter otrzymanej w ten sposób reprezentacji został wykorzystany w aproksymacji funkcjami falkowymi o bazach w postaci funkcji sklejanych.W pracy wykazano również, że reprezentacja z wykorzystaniem funkcji falkowych o bazach w postaci funkcji sklejanych, transektów pomiarowych z sonaru wielowiązkowego może być zaimplementowana w postaci filtrów FIR. Taka implementacja gwarantuje dużą płynność wizualizacji.Wykazano również, że zastosowanie wagowej odmiany filtru Kalmana, pozwalającej na estymowanie danych z pomiarów wykonywanych za pomocą sonarów wielowiązkowych jest możliwe w czasie rzeczywistym.Przedstawione wyniki badań stanowią pewien krok w rozwiązywaniu problemów związanych z reprezentacją danych pochodzących z sonarów wielowiązkowych w systemach informacji przestrzennej.


  • Truss models of RC corbels verified by experimental tests
    • Krystyna Nagrodzka-Godycka
    2005

    W pracy przedstawiono wybrane modele kartownicowe krótkich wsporników żelbetowych oraz obliczone na podstawie tych modeli nośności graniczne wsporników na tle wyników uzyskanych w badaniach eksperymentalnych. Przedstawiono także weryfikację metody ścinania-tarcia wg wytycznych normy amerykańskiej. Dokonano obliczeń częściowych współczynników bezpieczeństwa, uwzględniających niepewność rozważanych modeli. Stwierdzono, ze modele kratownicowe, uwzględniające zmienną wysokość strefy ściskanej betonu i zmienne ramię sił wewnętrznych dobrze odwzorowują stan nośności krótkich wsporników. Powyższy wniosek został potwierdzony uzyskanymi wartościami częściowego współczynnika bezpieczeństwa.


  • Trust case - a case for trustworthiness of IT infrastructures
    • Janusz Górski
    2005

    Artykuł prezentuje podejście do budowy argumentów (trust case) uzasadniających zaufanie do systemów i infrastruktur IT. Wprowadza system pojęć związanych ze strukturą i treścią trust case, identyfikuje udziałowców trust case oraz dyskutuje możliwość wsparcia narzędziowego procesu zarządzanie trust case. Omawia równiez krótko dotychczasowe zastosowania tego podejścia.


  • Trust Case: justifying trust in an IT solution
    • Janusz Górski
    • Aleksander Jarzębowicz
    • Rafał Leszczyna
    • Jakub Miler
    • Marcin (009) Olszewski
    2005

    W artykule prezentujemy podejście wykorzystane przy budowie dowodu zaufania (ang. trust case) do DRIVE, infrastruktury informatycznej wspomagającej dystrybucję i podawanie leków. Cele DRIVE obejmowały bezpieczniejszą i mniej kosztowną dystrybucję leków. Dowód zaufania reprezentuje argumentację przemawiającą za tym, że DRIVE jest godne zaufania. Składa się on z żądań (ang. claims) postulujących pewne związane z zaufaniem własności systemu, zróżnicowanych pod względem poziomu abstrakcji i zakresu. Artykuł zawiera szczegółowy opis pojęć związanych z dowodem zaufania i pokazuje, w jaki sposób zostały one wykorzystane w praktyce.


  • Trzeciorzędowe poziomy wodonośne Pomorza Gdańskiego w świetle nowych poglądów na stratygrafię
    • Beata Jaworska-Szulc
    2005

    Trzeciorzędowe poziomy wodonośne w rejonie Gdańska "nazwane" zostały ponad 100 lat temu. Od tego czasu poczyniony został pewien postęp w rozpoznaniu stratygraficznym Pomorza Gdańskiego, oprócz tego zmienione zostały niektóre wydzielenia w stratygrafii kenozoiku. Fakt ten sprawia, że niektóre powszechnie używane określenia poziomów wodonośnych stały się przestarzałe lub wręcz nieaktualne. W artykule w oparciu o literaturę zestawiono profil stratygraficzny osadów trzeciorzędu na Niżu Polskim. Przeanalizowano ich wykształcenie i rozprzestrzenienie, ze szczególnym odniesieniem do Pomorza Gdańskiego. Podjęto również próbę uściślenia nazewnictwa trzeciorzędowych poziomów wodonośnych.


  • Trzęsienia ziemi 21 września 2004 r. w Polsce północno-wschodniej oraz ich wpływ na obiekty budowlane
    • Zbigniew Zembaty
    • Andrzej Cholewicki
    • Robert Jankowski
    • Jarosław Szulc
    2005

    21 września 2004 roku w Polsce północno-wschodniej wystąpiły wstrząsy sejsmiczne o magnitudach szacowanych na 4,4 - 5,3 w skali Richtera. W artykule przedstawiono opis zaistniałych zjawisk oraz ocenę ich intensywności i wpływu na konstrukcje budowlane, podając ilustrowane przykłady charakterystycznych uszkodzeń.


  • Trzęsienie ziemi 30 listopada 2004 r. na Podhalu oraz jego wpływ na obiekty budowlane
    • Zbigniew Zembaty
    • Robert Jankowski
    • Andrzej Cholewicki
    • Jarosław Szulc
    2005

    30 listopada 2004 roku na Podhalu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie szacowanej na 4,7 w skali Richtera. W artykule przedstawiono opis zaistniałego zjawiska, ocenę intensywności oraz wpływu na konstrukcje budowlane, podając ilustrowane przykłady charakterystycznych uszkodzeń.


  • Turystyka morska w województwie pomorskim w perspektywie wybranych, rzdowych dokumentów planistycznych
    • Marcin Szywała
    2005

    Celem pracy jest analiza turystyki morskiej w województwie pomorskim w perspektywie wybranych, rzdowych dokumentów planistycznych


  • Twenty five years of the School of Hydraulics
    • Teresa Jarzębińska
    2005

    Podsumowano dorobek naukowy 25 lat Ogólnopolskiej Szkoły Hydrauliki. Przedstawiono historię szkoły, tematykę naukową, wycieczki studialne i inne formy aktywności. Przypomniano również rozwój karier naukowych uczestników Szkół.


  • Two dimensional inverse method of turbomachinery stage design
    • Romuald Puzyrewski
    2005

    W artykule przedstawion rys historyczny dotyczący modelu osiowo-symetrycznego w zastosowaniu do maszyn wirnikowych. Została sformułowana metoda rozwiązywania zadania odwrotnego polegaająca na znajdywaniu powierzchni będfącej obrazem łopatki w osiowo symetrycznym modelu maszyny wirnikowej. Zaprezentowano przykłady zastosowania tej metody w odniesieniu do łopatki kierowniczej turbiny, spreżarki promieniowej oraz pompo-turbiny.


  • Two dimensional inverse solution for diagonal pumps
    • Romuald Puzyrewski
    • Paweł Flaszyński
    • Kazimierz Żochowski
    2005

    W pracy przedstawiono rozwiązanie zadania odwrotnego dla wirnika i kierownicy pompy diagonalnej. Dla założonego kształtu powierzchni prądu wyznaczono kształt łopatek obu palisad. Geometria kanałów łopatkowych została wyznaczona w wyniku rozwiązania układu równań zapisanych w krzywoliniowym układzie współrzędnych. W pracy przedstawiono fotografie wirnika wykonanego techniką Rapid Prototyping.


  • Two-photon induced fluorescence of Cy5-DNA in buffer solution and on silver island film
    • Joanna Łukomska
    • Ignacy Gryczyński
    • Joanna Malicka
    • Sławomir Makowiec
    • Joseph R. Lakowicz
    • Zygmunt Gryczyński
    2005

    Opisano fluorescencję barwnika CY5 połączonego z DNA w roztworze buforowym na wysepkach srebrowych.